Προς το περιεχόμενο

Το H.264 για Internet video ελεύθερο καταβολής δικαιωμάτων μέχρι το 2016


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DivX και XdiV είναι MPEG4.

 

Part 2 και όχι part 10 βέβαια, αλλά όχι και οπισθοδρομικό! Έχεις δει HD DivX; Καμμία σχέση με οπισθοδρομία..

Μιλάω φυσικά για σχέση ποιότητας/bitrate.

 

Και στο mpeg2 άμα του δώσεις bitrate δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να σου δώσει ποιότητας HD video, και μάλιστα με λίγες απαιτήσεις σε ισχύ αλλά με το ανάλογο τίμημα στο bitrate.

 

-----

Το θέμα είναι τι ποιότητας βίντεο σου δίνει στον ίδιο όγκο πχ 700mb. Μία ταινία συμπιεσμένη στην ίδια ανάλυση με το ίδιο bitrate σε xvid και h264 το αποτέλεσμα είναι αναμφίβολα υπερ του h264 χωρίς πολλά-πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλάω φυσικά για σχέση ποιότητας/bitrate.

 

Και στο mpeg2 άμα του δώσεις bitrate δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να σου δώσει ποιότητας HD video, και μάλιστα με λίγες απαιτήσεις σε ισχύ αλλά με το ανάλογο τίμημα στο bitrate.

 

Μιλάω φυσικά για σχέση (ποιότητας/bitrate/complexity)=efficiency

 

fixed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως τα λεει ο Nomedor . Καθε video codec μπορει να δωσει καλη ποιοτητα, αμα ορισεις ενα αρκετα μεγαλο bitrate. Με τις αναλογες θυσιες στο μεγεθος αρχειου που συνεπαγεται αυτο, ομως.

 

Γι αυτο και το Bluray εχει ανωτατο bitrate τα 56Mbits, ενω ειναι fact οτι το 1080p video σε mpeg 4 avc κωδικοποιηση σπανιοτατα χρειαζεται πανω απο τα 33Mbit. Πολυ απλά, μερικα studio προτιμουν να χρησιμοποιησουν mpeg2 λογω λιγοτερων licences, και απλα βαζουν το bitrate πολυ ψηλα.

 

Εκει που φαινεται ο καλος codec ειναι οταν χρησιμοποιουμε το ιδιο bitrate, οπου οι διαφορες μεταξυ των εξελικτικων βηματων (mpeg 2, Mpeg 4 asp, Mpeg 4 avc) ειναι πραγματικα τεραστιες.

 

By the way, το mpeg 4 asp χρησιμοποιειται ακομα λογω συμβατοτητας.

 

Αλλα οταν υπηρξε η αναγκη για HD αναλυσεις, τοτε εκει ουτως η αλλως η συμβατοτητα δεν υπαρχει λογω της μεγαλυτερης αναλυσης (πρακτικα δεν υπαρχουν mpeg 4 asp players που να παιζουν αναλυσεις πανω απο 576p), οποτε βουρ για H.264/mpeg4 avc. Οπως ειπε και ο Nomedor, καλυτερη ποιοτητα στο ιδιο και λιγοτερο bitrate. Οι τυχεροι κατοχοι H.264 players μπορουν επισης να απολαμβανουν και SD βιντεακια σε πολυ μικροτερο μεγεθος και καλυτερη ποιοτητα (ναι, και τα δυο) σε σχεση με mpeg 4 asp. Καλα για συγκριση με mpeg 2 δεν το συζητω.

 

ΥΓ: Εμενα αν μου βαλουν mpeg 2 βιντεακι στο ιδιο bitrate ενος συνηθισμενου mpeg 4 asp των 700MB, οπως ειπε ο farcry, οχι μονο θα καταλαβω διαφορα, αλλα δεν θα μπορω να καταλαβω τι γινεται στην εικονα.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
. ΌΧΙ στα proprietary formats που θέτουν περιορισμούς και σε οικονομικό επίπεδο, αλλά και σε DRM επίπεδο. ΌΧΙ στα format που αργά ή γρήγορα θα μας δυσκολέψουν τη ζωή. NAI στα ανοικτά πρότυπα που μόνο καλό μπορούν να κάνουν και να φέρουν την πρόοδο στο χώρο της Πληροφορικής.

 

Ρε παιδιά δεν ξέρω κ πολλά από πατεντες κτλ αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό το ΟΧΙ στα κλειστά formats και ΝΑΙ σε όλα τα ανοιχτά κτλ. Κάποιος έκατσε κ τα σκέφτηκε αυτά. Κάποιος έφαγε μήνες για να τα φτιάξει. Γιατί να τα δώσει τσάμπα;αυτός πως θα ζήσει; Κ μη μου δώσετε παράδειγμα τη Microsoft που έχει άπειρα λεφτά. Κάποιοι δουλεύουν κ εκεί που παίρνουν κανονικό (για αυτούς) μισθό. Επειδή είναι κοινό αγαθό; Τότε γιατί οι φούρνοι δεν δίνουν τσάμπα το ψωμί; Μαγκία του του τύπου που έφτιαξε το codec πρέπει να τον πληρώσεις. Όπως κ μαγκιά του ηλεκτρολόγου που ξέρει να φτιάχνει πρίζες (κ γι'αυτό κ τον πληρώνεις)

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Επεξ/σία από darkmeton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ farcry & nomedor:

 

Δεν υπάρχει αφιβολία ότι το part 10 είναι καλύτερο του part 2 και αυτά καλύτερα του MPEG-2.

 

Το θέμα είναι πότε πρέπει να χαρακτηρίζεται κάτι ως οπισθοδρομικό. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη λέξη δεν αρμόζει στο Xdiv/DivX ακόμη.

 

Πρέπει δηλαδή μόλις εξαπλώνεται μία νέα τεχνολογία να πετάμε ο,τιδήποτε παλιότερο, ακόμη και το αμέσως προηγούμενο; Το αμέσως προηγούμενο γίνεται αυτόματα οπισθοδρομικό; Πετάξατε δηλαδή κιόλας τα Xvid/DivX capable DVD σας κιόλας; Και είπατε στους γονείς και φίλους σας να τα πετάξουν κι αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap :P

 

Ναι είναι, άμα σκεφτείς ότι όλες οι ανταλλαγές γίνονται μέσω διαδικτύου τότε φυσικά και σε ενδιαφέρει η απόδοση του codec, γιατί το bandwidth έχει σημασία (Το μέγεθος μετράει :P). Το xvid είτε μας αρέσει είτε όχι σε σχέση με το h264 είναι παλιό και όχι τόσο αποδοτικό πια.

Άμα σκεφτείς ότι στο πεδίο που παίζει "~1000 kbps" το xvid μας δίνει ένα μέτριο αποτέλεσμα στα 360p ενώ άμα το ίδιο το έκανες με h264 θα σου έδινε καλύτερο στα 480p.

πχ. δες ταινίες και σειρές που παίζουν εκεί έξω. Οι λόγοι που επικρατεί το xvid-avi είναι ότι ο κόσμος ο πολύς αυτό ξέρει και η συμβατότητα με συσκευές.

 

PS: Άμα βάλεις ένα xvid σε απλή 32άρα hdready θα καταλάβεις για τι πράμα μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν ξέρω κ πολλά από πατεντες κτλ αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό το ΟΧΙ στα κλειστά formats και ΝΑΙ σε όλα τα ανοιχτά κτλ. Κάποιος έκατσε κ τα σκέφτηκε αυτά. Κάποιος έφαγε μήνες για να τα φτιάξει. Γιατί να τα δώσει τσάμπα;αυτός πως θα ζήσει; Κ μη μου δώσετε παράδειγμα τη Microsoft που έχει άπειρα λεφτά. Κάποιοι δουλεύουν κ εκεί που παίρνουν κανονικό (για αυτούς) μισθό. Επειδή είναι κοινό αγαθό; Τότε γιατί οι φούρνοι δεν δίνουν τσάμπα το ψωμί; Μαγκία του του τύπου που έφτιαξε το codec πρέπει να τον πληρώσεις. Όπως κ μαγκιά του ηλεκτρολόγου που ξέρει να φτιάχνει πρίζες (κ γι'αυτό κ τον πληρώνεις)

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

καλό διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Nomedor.. το xvid-avi παιζει αυτη τη στιγμη για καθαρα πρακτικους λογους.

Η συμβατοτητα με τους hardware players ειναι ο βασικοτερος κατα τη γνωμη μου.

 

Ποιος θα παει να αγορασει νεο player μονο για να υποστηριζει το H.264 και να εχει ενα κερδος 20-30 % στη σχεση ποιοτητα == μεγεθους βιντεο τη στιγμη που με το xvid κανει τη δουλεια του (εστω με "μετρια" αποδοση).

 

Τωρα με το ψηφιακο σημα βεβαια και τις HD tv αρκετοι το κανουν αλλα και παλι στην αρχη ειναι η φαση οποτε εγω βλεπω να εχει ψωμι ακομη το xvid-avi.

 

 

υ.γ. νασαι καλα parsifal ενδιαφερον νεο που δεν τρεχει ευκολα στο "σημερινο" ελληνικο ιντερνετ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν πετάξατε τα Xvid σας και συστήσατε σε γνωστούς και συγγενείς να κάνουν το ίδιο, πρέπει να είστε πολύ θύματα της υπερκατανάλωσης και πολύ πλούσιοι.

Το xvid είτε μας αρέσει είτε όχι σε σχέση με το h264 είναι παλιό και όχι τόσο αποδοτικό πια.

Άμα σκεφτείς ότι στο πεδίο που παίζει "~1000 kbps" το xvid μας δίνει ένα μέτριο αποτέλεσμα στα 360p ενώ άμα το ίδιο το έκανες με h264 θα σου έδινε καλύτερο στα 480p.

πχ. δες ταινίες και σειρές που παίζουν εκεί έξω. Οι λόγοι που επικρατεί το xvid-avi είναι ότι ο κόσμος ο πολύς αυτό ξέρει και η συμβατότητα με συσκευές.

 

PS: Άμα βάλεις ένα xvid σε απλή 32άρα hdready θα καταλάβεις για τι πράμα μιλάω

Αναλώνεσαι να μου εξηγείς πιο είναι καλύτερο, πράγμα στο οποίο δεν διαφωνεί κανείς.

 

.. το xvid-avi παιζει αυτη τη στιγμη για καθαρα πρακτικους λογους.

Η συμβατοτητα με τους hardware players ειναι ο βασικοτερος κατα τη γνωμη μου.

Συμφωνούμε απόλυτα.

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι η χρήση της λέξης οπισθοδρομικό. Το MPEG4 part 2 δεν είναι οπισθοδρομικό. Παλιότερο ναι. Χειρότερο από την τελευταία τεχνολογία ναι. Οπισθοδρομικό όχι.

 

Ίσως πρέπει να κοιτάξετε στο λεξικό τι σημαίνει η λέξη. Οπισθοδρομικό είναι μια λέξη που αξίζει ας πούμε στις βιντεοκασσέτες.

 

Αν θεωρείτε το Xvid οπισθοδρομικό, τότε μάλλον τραβάτε τα μαλλιά σας ουρλιάζοντας που υπάρχει ακόμη το DVD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να μην γίνεται χρήσει ενός codec που η εξέλιξή του έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό ενώ παράλληλα υπάρχει στο τραπέζι κάτι καλύτερο.

 

Τα DVD vs BR είναι άλλο θέμα, και όχι δεν χτυπιόμαστε στα πατώματα ουρλιάζοντας "σέλωω - σεεελω" απλά την γνώμη μας λέμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε πραμα στον καιρο του. Οπως εκλεισε ο κυκλος της βιντεοκασετας αθορυβα ετσι θα κλεισει και για το xvid οταν ο περισσότερος κοσμος θα εχει hardware που υποστηριζει H.264 και το πιο βασικο..? θα μπορει να το βρει.! :-)

Αυτη τη στιγμη το 90% των media αρχειων στο ιντερνετ ειναι xvid.. και ειναι ετσι γιατι αυτα ειναι αλισυδα πολλων πραγματων που ξεκινανε απο τους rippers.. και ξαναγυρνανε σ αυτους. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβως εμποδιζει αυτους που βγαζουν τα multimedia αρχεια να τα κανουν double release και σε H.264 και σε Mpeg4 asp; Σωστα, τιποτα.

 

Εδω υπαρχει κοσμος που κανει μετατροπες σε DVD-Video τα Divx αρχεια του για να δει στο playstation 2, και αλλοι που κανουν συμπιεση τα DVD σε 4.7GB για να γλιτωσουν το κοστος του dual layer δισκου, και εσεις μου λετε για mpeg 4 avc;

 

Εγω προσωπικα εχω σταματησει να αγοραζω καινουρια players λογω ποιοτητας. Ενταξει δεν ζηταω χειροποιητο Marantz, αλλα το θεμα εχει καταντησει πλεον κοροϊδια και ληστεια μερα μεσημερι. Τα τελευταια 6 χρονια η τιμημενη η ποιοτητα εχει πεσει κατακορυφα και δεν λεει να ανεβει. Πηραν οι δικοι μου Schaub lorenz DVD player, μια μερα σταματησε να αναβει, ετσι ξαφνικα. Συν προβληματα στο HDMI που ακομα δεν εφτιαξαν. Πηρα DVD recorder sony, πρασινιλες στην εξοδο. Πηραν παλι οι δικοι μου player της phlips, χαλασε το πορτακι. Για να μην μιλησω για τα samsung και το support της. Ελεος! Ειλικρινα θελω να μου πειτε τι μαρκας player ειναι αυτα που παιρνετε και σας βγαινουν ολα τοσο καλα. Γιατι τωρα τελευταια, ολοι οι γνωστοι του χωρου ειναι...

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η καινουρια συσκευη εχει το κοστος της -περα απο το χρηματικο- ειτε σε χωρο κατω απο την tv, ειτε σε... ψυχικη ηρεμια. Οποτε, αφου υπαρχει η δυνατοτητα double release απο τους uploaders, καλα κανουν και την αξιοποιουν...

 

ΥΓ: Το φορματ παντως λεγεται mpeg 4 asp / mpeg 4 part 2 και mpeg 4 avc / H.264 / mpeg 4 part 10 αντιστοιχα. Μην το λετε Xvid και x264 αντιστοιχα. Αυτα ειναι προγραμματα και οχι φορματ. Απλά στα διαφορα αρχεια τα αποκαλουν ετσι ωστε να ξερεις με ποιο προγραμμα εγινε η συμπιεση. Ειναι σαν να λες οτι ενα DVD ειναι σε φορμα convertxtodvd και οχι το σωστοτερο κατ'εμε mpeg 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσος κόσμος έχει έστω HD ready tv ? Άμα δεν έχεις την τηλεόραση δεν έχει νόημα, τότε ακόμα και xvid μια χαρά είναι, οι πολλοί ακόμα δεν έχουν. Σιγά σιγά όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι σωστος ο Nomedor.. και οταν οι HD TV γινουν mainstream, δεν ξερω και ποση αναγκη θα υπαρχει για συμπιεση δεδομενου οτι οι ταχυτητες ιντερνετ θα εχουν γινει αρκετα γρηγοροτερες, οι χωρητικοτητες των αποθηκευτικων μεσων θα εχει αυξηθει σημαντικα κ αυτες, σε σημειο που το περιεχομενο να μεταφερεται ασυμπιεστο γιατι δεν θα συντρεχουν λογοι για συμπιεση πλεον.

 

Αυτα βεβαια δεν γινονται απ τη μια μερα στην αλλη, και βασικα αυτοι που εχουν τωρα HD TV ειναι που παραπονιουνται οτι δεν υπαρχει σε αφθονια το αναλογο φορματ. Αλλα οπως και ναχει ειναι νωρις για HD παιδια.;)

 

EDIT: εχεις δικιο για την ονοματολογια φιλε kurkosdr αλλα ο περισοτερος κοσμος καλως η κακως ετσι ξερει τα "format".

Οσο για τους players εγω πηρα ενα Hyundai (35Ε) και μια χαρα κανω δουλεια μου με στικακι. Και AN χρειαστει εχω και τη δυνατοτητα να καψω και dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...