Προς το περιεχόμενο

Να μεινει η να φυγει ο Οττο Ρεχαγκελ και γιατι?


benign

Να παραμείνει ο Otto ή να πάρει πόδι;  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Να παραμείνει ο Otto ή να πάρει πόδι;

    • Να μείνει.
    • Να φύγει.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Και η πιθανή νίκη δεν κάνει αυτό το πράγμα που βλέπεις ποδόσφαιρο. Γι' αυτό στην Ελλάδα οι ομάδες που καταλήγουν να παίζουν λίγη μπαλίτσα είναι ελάχιστες. Γιατί η νίκη είναι πάνω απ' όλα και ενώ ο κόσμος δεν βλέπει ποδόσφαιρο (άρα το παιχνίδι δεν του προσφέρει κάτι - γιατί τότε να μην ξοδέψει τα χρήματα και τον χρόνο του κάπου αλλού;) φτάσαμε στο σημείο να το θεωρεί και δεδομένο!

 

Κάτσε δες λίγο ισπανικό και αγγλικό πρωτάθλημα, να δεις τι είναι το ποδόσφαιρο, γιατί σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου.

 

Καμια πλυση εγκεφαλου δε μου εχουν κανει...

Απλα εσυ πιστευεις πως θα παιξεις μπαλαρα με αυτους τους παιχτες ακομα...

 

Στο Ισπανικο πρωταθλημα εχουν και τους παιχτες για να παιξουν μπαλα ...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καμια πλυση εγκεφαλου δε μου εχουν κανει...

Απλα εσυ πιστευεις πως θα παιξεις μπαλαρα με αυτους τους παιχτες ακομα...

 

Στο Ισπανικο πρωταθλημα εχουν και τους παιχτες για να παιξουν μπαλα ...:-)

 

Ρε αγορίνα, δε με νοιάζει να παίξω μπαλάρα, με νοιάζει να παίξω μπάλα. Και μετά το 2004 μπάλα δεν παίζει η εθνική, αν εξαιρέσεις ένα παιχνίδι με Τουρκία.

 

Η κωλοτούμπα πάντως κωλοτούμπα, από τη μία λες αν ήμουν Πατρινός θα έβλεπα κάθε αγώνα της Παναχαϊκής επειδή νικάει και κάνει πρωταθλητισμό στη Γ' εθνική, και από την άλλη λες στην Ισπανία έχουν παικταράδες γι' αυτό παίζουν επιθετικά. Όταν λέω μπάλα δεν εννοώ μόνο επιπέδου Champions League. Εννοώ να προσπαθείς να παίξεις λίγο δημιουργικά και επιθετικά. Να προσπαθείς να βάλεις γαμημένα γκολ. Όταν από το 2004 σε κάθε παιχνίδι παίζω με 5 αμυντικούς, 4 αμυντικά χαφ και έναν επιθετικό, προσπαθώντας να κερδίσω σε κάθε ματς 1-0 (αν μου κάτσει το στημένο), με τι όρεξη να κάτσω να δω την Εθνική; Και φυσικά, επειδή παίζουμε αντιποδόσφαιρο, απόλυτα δίκαιες οι σφαλιάρες στο τελευταίο Euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καταλληλο προπονητη και την αντιστοιχη νοοτροπια μπορουν οι Ελληνες να παιξουν εξαιρετικη μπαλα.Αλλα να εχουν διαλεχτει οι καταλληλοι και να δωθει τοπος στα νιατα ,ενω να τονιστει η σκληρη δουλεια,η ομαδικοτητα,ο συγχρονισμος μεταξυ των παικτων.Εξω πως παιζουν καλο ποδοσφαιρο οι Ελληνες παικτες?Και μην ξεχναμε οτι μεγαλες δυναμεις του ποδοσφαιρου οπως η Γαλλια ειναι στην πραγματικοτητα μικτη κοσμου με Αφρικανους και αλλους απο αποικιες.

 

Εμεις το 2004 το πηραμε αμιγως Ελληνες.Εστω και με τυχη,το χρειζομασταν τοτε αυτο.Τωρα ομως,εφοσον καταφεραμε αυτο που ακομη τοτε η Ισπανια δεν ειχε,ουτε καν ενα κυπελο στο ενεργητικο της,τωρα πια ηρθε η ωρα της βελτιωσης,να μπαινουν και να παιζουν μονο τα καλυτερα ταλεντα οι πιο γρηγοροι.Νομιζω ειμαστε αργη ομαδα και αυτη ειναι η χειροτερη μας αδυναμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αγορίνα, δε με νοιάζει να παίξω μπαλάρα, με νοιάζει να παίξω μπάλα. Και μετά το 2004 μπάλα δεν παίζει η εθνική, αν εξαιρέσεις ένα παιχνίδι με Τουρκία.

 

Η κωλοτούμπα πάντως κωλοτούμπα, από τη μία λες αν ήμουν Πατρινός θα έβλεπα κάθε αγώνα της Παναχαϊκής επειδή νικάει και κάνει πρωταθλητισμό στη Γ' εθνική, και από την άλλη λες στην Ισπανία έχουν παικταράδες γι' αυτό παίζουν επιθετικά. Όταν λέω μπάλα δεν εννοώ μόνο επιπέδου Champions League. Εννοώ να προσπαθείς να παίξεις λίγο δημιουργικά και επιθετικά. Να προσπαθείς να βάλεις γαμημένα γκολ. Όταν από το 2004 σε κάθε παιχνίδι παίζω με 5 αμυντικούς, 4 αμυντικά χαφ και έναν επιθετικό, προσπαθώντας να κερδίσω σε κάθε ματς 1-0 (αν μου κάτσει το στημένο), με τι όρεξη να κάτσω να δω την Εθνική; Και φυσικά, επειδή παίζουμε αντιποδόσφαιρο, απόλυτα δίκαιες οι σφαλιάρες στο τελευταίο Euro.

 

Aστο καλυτερα... :-(

Εσυ διαβαζεις ο,τι να ναι...

Καλυτερα να σταματησω πριν γραψεις κι αλλη μπαρουφα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρι μου, είπες ή δεν είπες ότι θα πήγαινες να βλέπεις την ομάδα της πόλης σου Παναχαϊκή να νικάει, ανεξάρτητα από το ότι δεν θα έπαιζε καν ποσόσφαιρο; Άρα δεν σε νοιάζει ρε παιδί μου το θέαμα, παρά μόνο το αποτέλεσμα, σωστά;

 

Μετά μου λες ότι στην Ισπανία, παίζουν μπαλάρα επειδή έχουν παιχταράδες. Τι σχέση έχει αυτό; Εσύ μόλις πριν παραιτήθηκες από οποιαδήποτε επιθυμία να δεις θέαμα, αν η ομάδα χάνει, ανεξάρτητα από παικταράδες ή όχι. Σωστά και πάλι;

 

Οπότε γιατί να κάθεσαι να βλέπεις ολόκληρους αγώνες, και όχι απλά να μαθαίνεις το αποτέλεσμα όταν το ματς της ομάδας σου τελειώνει, και να χαίρεσαι αντιστοίχως;

 

Όλα ξεκίνησαν από το

 

Oκ...

Ας παιξουμε επιθετικα κι ας χασουμε...

 

Ποια ουσια θα εχει αυτο...:rolleyes:

 

που εμμέσως πλην σαφώς λες ότι αν δεν νικάς, δεν έχει ουσία να βλέπεις ποδόσφαιρο, φάσεις, θέαμα, και γκολ.

 

Οπότε απάντησε πάλι σ' αυτό και άσε τους πλατειασμούς.

 

ΥΓ: Φυσικά θεωρείς ότι με αυτούς τους παίκτες ή θα παίξεις ταμπούρι και θα έχεις πιθανότητες για νίκη ή επιθετικά και θα χάσεις. Και όμως, η ίδια ομάδα έχει κάνει το καλύτερο παιχνίδι της και τη μεγαλύτερη νίκη της στη μετά Euro εποχή στην Κων/πολη με την Τουρκία, παίζοντας επιθετικά, με 3 επιθετικούς (έναν περιοχής και δύο ακραίους) και σύστημα 4-3-3. Και είναι και το μοναδικό παιχνίδι που δεν βλαστήμησα την ώρα και την στιγμή που έκατσα να δω την εθνική. Αντιθέτως, δεν είδα το αντιποδόσφαιρο να αποδίδει ιδιαίτερα στο τελευταίο Euro. Πάλι τελευταίοι στον όμιλο χωρίς νίκη βγήκαμε, γιατί λοιπόν να μην προσπαθήσουν να παίξουμε και λίγο μπαλίτσα; Τουλάχιστον θα είχαμε γλιτώσει όλα τα (δικαιολογημένα) άσχημα σχόλια από τρίτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα δε θα το συνεχισω...

 

Δε ξερεις τις αποψεις μου για το ποδοσφαιρο (οι οποιες ειναι αλλες απο αυτες που γραφεις για μενα ) και δε θα κατσω βραδυατικα να σου τις εξηγησω ...

Εβγαλες 2 αυθαιρετα συμπερασματα και νομιζεις πως τα καταλαβες ολα αλλα δεν ειναι ετσι...

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδί μου, μπορεί να μην κατάλαβα καλά.

 

Εσύ δεν έγραψες αυτό;

 

Oκ...

Ας παιξουμε επιθετικα κι ας χασουμε...

 

Ποια ουσια θα εχει αυτο...:rolleyes:

 

Ε, ανάλυσέ το μου αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδί μου, μπορεί να μην κατάλαβα καλά.

 

Εσύ δεν έγραψες αυτό;

 

 

 

Ε, ανάλυσέ το μου αν μπορείς.

 

 

To ειπα με τη λογικη πως αν παιζεις και χανεις ποια ουσια θα εχει να αποτυγχανεις συνεχεια ... ??

Το θεμα ειναι να συνδυαζεις ομορφο ποδοσφαιρο με νικες...

 

Διαφωνεις καπου... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιμένετε δηλαδή απο την Ελλάδα? Τους κλώνους της εθνικής Βραζιλίας? Με αυτούς που έχουμε, με αυτούς θα πορευθούμε. Τουλάχιστον ας παίξουμε με αξιοπρέπεια.

 

Να σας θυμίσω την συγκομιδή μας στο Euro 2008?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και η εθνική θυσίασε τα τελευταία 6 χρόνια το θέαμα για να γίνει η... υπερδύναμη που είναι σήμερα.

 

Εκεί διαφωνώ, στο ότι η εθνική επί Ρεχάγκελ προσπαθεί να συνδυάσει νίκες με όμορφο ποδόσφαιρο. Αντίθετα άποψή μου είναι ότι προσπαθεί να μη χάνει και να μην δέχεται γκολ, και αν κάτσει και κανένα γκολ με καμιά κεφαλιά ή στημένο έχει καλώς. Αυτή είναι η λογική του Ρεχάγκελ, και μέχρι να φύγει αυτή η ομάδα θα προσπαθεί για το αποτέλεσμα καταστρέφοντας το παιχνίδι τόσο το δικό της όσο και του αντιπάλου, στο βωμό του αποτελέσματος.

 

Και ξαναλέω, σ' ένα παιχνίδι παίξαμε ποδόσφαιρο και κερδίσαμε την πολύ καλή Τουρκία στην Κων/πολη. Αντίθετα, 3 παιχνίδια παίξαμε στο Euro με σκοπιμότητα, και όχι απλά δεν κερδίσαμε αλλά τα μαζεύαμε από παντού. Οι ίδιοι παίκτες δεν ήταν; Μήπως τελικά το να παίζεις με 9 αμυντικογενείς παίκτες, τον τερματοφύλακα και έναν φορ δεν είναι τόσο ενδεδειγμένη λύση; Μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος να διεκδικήσεις το αποτέλεσμα; Μήπως το σύστημα 5 αμυντικοί και 4 αμυντικά χαφ δεν είναι και τόσο έξυπνο, και φυσικά όχι ο μόνος τρόπος να παίξεις για να πάρεις τη νίκη; Κανείς δε ζήτησε ψαλιδάκια και τακουνάκια, αυτό που θέλω είναι να βλέπω την ομάδα να έχει μισό, ένα, επιθετικό πλάνο, να έχει κάποιο σκοπό να βάλει γκολ, και όχι να περιμένει ένα φάουλ ή ένα κόρνερ να βγουν μπροστά οι ψηλοί μπας και...

 

Εγώ θέλω να φύγει ο Ρεχάγκελ για να μπορώ να παρακολουθώ και πάλι την εθνική χωρίς να βλαστημάω γι' αυτό που βλέπω. Να παίξεις με σκοπιμότητα σε ένα κρίσιμο και κομβικό παιχνίδι, ναι. Να παίζεις με σκοπιμότητα επί τόσα χρόνια συνέχεια, να παίζεις μόνη σου. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να περιμένω να πάρει η εθνική το αποτέλεσμα για να φουσκώσει η εθνική μου υπερηφάνεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5 αμυντικους και 4 αμυντικα χαφ δε νικησες στην Ουκρανια... :P

 

Ουτε εγω συμφωνω με αυτο το συστημα ρε φιλε αλλα οκ ηταν δυσκολες οι καταστασεις και επρεπε να πρεσεξει να μη δεχτει κανενα γκολ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω, σ' ένα παιχνίδι παίξαμε ποδόσφαιρο και κερδίσαμε την πολύ καλή Τουρκία στην Κων/πολη. Αντίθετα, 3 παιχνίδια παίξαμε στο Euro με σκοπιμότητα, και όχι απλά δεν κερδίσαμε αλλά τα μαζεύαμε από παντού. Οι ίδιοι παίκτες δεν ήταν; Μήπως τελικά το να παίζεις με 9 αμυντικογενείς παίκτες, τον τερματοφύλακα και έναν φορ δεν είναι τόσο ενδεδειγμένη λύση; Μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος να διεκδικήσεις το αποτέλεσμα; Μήπως το σύστημα 5 αμυντικοί και 4 αμυντικά χαφ δεν είναι και τόσο έξυπνο, και φυσικά όχι ο μόνος τρόπος να παίξεις για να πάρεις τη νίκη; Κανείς δε ζήτησε ψαλιδάκια και τακουνάκια, αυτό που θέλω είναι να βλέπω την ομάδα να έχει μισό, ένα, επιθετικό πλάνο, να έχει κάποιο σκοπό να βάλει γκολ, και όχι να περιμένει ένα φάουλ ή ένα κόρνερ να βγουν μπροστά οι ψηλοί μπας και...

 

Η ομάδα που κέρδισε στην Κων/πολη δεν είναι ακριβώς η ίδια με αυτή που κατέβηκε στο Euro του 2008 και γενικά η στανταρ ομάδα που χρησιμοποιεί ο Ότο εδώ και χρόνια; Μήπως στέκεσαι στην εξαίρεση (το παιχνίδι με την Τουρκία) και αγνοείς τον κανόνα (οτι αυτοί οι παίχτες δεν ξέρουν μπάλα);

 

Να σας θυμίσω την συγκομιδή μας στο Euro 2008?

 

Ενώ στο Euro του 2004 που η συγκομιδή μας ήταν ένα τρόπαιο, εντυπωσιάσαμε με την μπάλα μας ε; Να σας θυμίσω τα σχόλια Γάλλων, Τσέχων, Πορτογάλων, Ισπανών κλπ για "αντιποδόσφαιρο";

Ή μήπως νομίζεις πως αν στο Euro του 2008 παίζαμε επιθετικά θα άλλαζε κάτι. Το πολύ-πολύ να τρώγαμε 3-4 γκόλ ακόμα και να βάζαμε εμείς 2 αντί για το 1 που βάλαμε τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενώ στο Euro του 2004 που η συγκομιδή μας ήταν ένα τρόπαιο, εντυπωσιάσαμε με την μπάλα μας ε; Να σας θυμίσω τα σχόλια Γάλλων, Τσέχων, Πορτογάλων, Ισπανών κλπ για "αντιποδόσφαιρο";

Ή μήπως νομίζεις πως αν στο Euro του 2008 παίζαμε επιθετικά θα άλλαζε κάτι. Το πολύ-πολύ να τρώγαμε 3-4 γκόλ ακόμα και να βάζαμε εμείς 2 αντί για το 1 που βάλαμε τελικα...

 

Ναι, αυτό λεω και εγώ οτι παρά το τρόπαιο, τον σεβασμό της Ευρώπης δεν τον κερδίσαμε με την μπάλα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαλα με την εννοια της μπαλας απο την ελλαδα μαλλον δεν θα δουμε ποτε!

 

μπορουμε ομως να δουμε σιγουρα κατι καλυτερο απο αυτο που βλεπουμε τωρα!

βαλε τον νινη βασικο βαλε μεσα τζαβελλα απο πανιωνιο βαλε τον τοροσιδη σε μια θεση που μπορει να αποδωσει καλυτερα ειτε ως δεξι μπακ ειτε στη θεση των χαφ!

αξιοποιησε το μητρογλου που βρισκει τα πατηματα του!αξιοποιησε τον σηφακη και τον τζορβα που κανουν μια χαρα χρονια φετος!αξιοποιησε τον κουτσιανικουλη σε ματς που δεχεσαι πιεση να σου βγαλει μια κοντρα επιθεση

θα τα δουμε αυτα στο επικειμενο μουντιαλ?αμφιβαλλω!χαλκιας κατσουρανης,χαριστεας και το κακο συναπαντημα ακομα μια φορα στις οθονες μας!

φτανει πια!σε ευχαριστουμε πολυ κυριε ραχαγκελ αλλα το μεγαλυτερο σου μειονεκτημα ειναι τα κολληματα που εχεις!

Και επαναλαμβανω ποδοσφαιρο υψηλων προδιαγραφων δεν θα δουμε ποτε!ευελπιστω ομως σε κατι καλυτερο απο αυτο που βλεπουμε τωρα!και μαλλον ο συγκεκριμενος ανθρωπος δεν μπορει να το προσφερει!

Το ζητημα λοιπον ειναι πως δεν αγωνιζονται οι καλυτεροι αλλα αυτοι που τον εφτασαν στη κορυφη της ευρωπης!αυτους ξερουμε αυτους εμπιστευομαστε!και οταν μιλαμε για ποδοσφαιρο αυτη η λογικη μαλλον ειναι καταστροφικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...