Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε επίσημα ο Opera 10.5


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
υπάρχει τρόπος να παίρνουμε προτάσεις από το search engine του google όπως στον ff ? είναι ο μονος λόγος που ίσως δεν χρησιμοποιήσω opera..

 

Το ενσωματωμένο πεδίο στην address bar δεν το υποστηρίζει ...ακόμα ;)

Υπάρχουν όμως τρόποι:

Panel με Google Search Suggestions

Widget με google Search Suggestions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εκδόσεις του Opera από την έκδοση 5. Τον έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιάδες ώρες και με τον πιο "βαρύ" τρόπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα φυλλομετρητή.

Γι αυτούς που δεν αντίκρυσαν την ιστορία να θυμίσω πως όταν ο Opera έσπερνε από features οι άλλοι ρουφούσαν την πιπίλα. Αν κάτι ανάλογο με έχει κάνει να εκφράσω έστω και μία φορά θαυμασμό ήταν το multitasking του Chrome, τίποτα άλλο απολύτως.

 

ακριβώς όπως τα λες. τον χρησιμοποιώ απο οταν ήταν εμπορική εφαρμογή και είχε και διαφημίσεις όπως και η πλειοψηφία των χρηστών του. απλά ο FF και o chrome εχουν πάρει τα πάνω τους και μερίδιο της αγορας γιατί ειναι της μόδας και διαφημίζονται κατάλληλα. ff linux, google chrome klp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να φτάσουμε στο 2010 για να ανοίξουν λίγο τα ματάκια του κόσμου;

 

12+ χρόνια μετά...κάλλιο αργά παρά ποτέ...

 

Όσο θυμάμαι ότι άλλοι παρουσίαζαν 5-6 χρόνια μετά το tabbed browing ως ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ feature... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auto-complete έχει ή όχι ακόμα;

Έχει.

 

Στο "καινούργιο" youtube, πλέον μου πετάει error. Με τον 10,1 δεν είχα κανένα πρόβλημα και για την ακρίβεια είχα βολευτεί πολύ με τα νέα features του youtube, αλλά πλέον αναγκάστηκα να γυρίσω στο παλιό youtube. Έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auto-complete έχει ή όχι ακόμα;

 

Έχει.

 

 

Χμμ, γιατί εγώ βρήκα μόνος μου ότι δεν έχει! Ναι, έχει την εισαγωγή συγκεκριμένων στοιχείων σε φόρμες (Όνομα, επώνυμο, κτλ - Wand το ονομάζει;) αλλά εγώ αναφέρομαι στο auto-complete που έχουν όλοι οι υπόλοιποι browser, δηλαδή σε οποιοδήποτε πλαίσιο κειμένου. Κρίμα για τον browser να έχει τόσα πλεονεκτήματα και μια τόσο χτυπητή αδυναμία - πράγμα το οποίο ψάχνοντας λίγο έχω δει ότι θεωρείται και καλά feature, ενώ αποθαρρύνει και πολλούς άλλους που το ζητούν από την έκδοση 6 (έστω ως προαιρετική δυνατότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Χμμ, γιατί εγώ βρήκα μόνος μου ότι δεν έχει! Ναι, έχει την εισαγωγή συγκεκριμένων στοιχείων σε φόρμες (Όνομα, επώνυμο, κτλ - Wand το ονομάζει;)

Wand είναι login/password keeper.

Αυτό που αναφέρεις είναι τα προσωπικά στοιχεία και (αφού τα καταχωρήσεις από τα Settings->Preferences στο tab Forms) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με δεξί κλικ και Insert Personal. (γενικά δε χρησιμοποιώ ποτέ αυτό το feature, αλλά από όσο θυμάμαι ενεργοποιείται και μόνο του, αν αντιληφθεί από το context ότι πρόκειται για registration form πχ).

Και η άλλη επιλογή που έχεις είναι τα Notes. Όπου μπορείς να αποθηκεύεις κομμάτια κειμένου και να τα (διαχειρίζεσαι και να τα) επαναχρησιμοποιείς με δεξί κλικ και Insert Note.

 

Υπάρχει επίσης autocomplete στο address field (με search σε bookmarks και history) και στο search field (previous searches).

 

Από κει και πέρα δεν ξέρω σε ποιο σημαντικό feature των άλλων browser αναφέρεσαι με το "autocomplete" σε οποιοδήποτε πλαίσιο κειμένου, αλλά εμένα δε μου έχει λείψει.

 

 

Η επίσημη απάντηση από το Opera staff:

The malformed Content-Length header Security Issue

Με λίγα λόγια λέει ότι έχουν ετοιμάσει fix, είναι σε δοκιμαστικό στάδιο και θα ενσωματωθεί σε επόμενο update.

Of course, since this is considered a security issue, even if it is currently theoretical, we have a fix ready and are testing it. The plan is to release an update of Opera soon. Until then, if Opera crashes on an untrusted site, you should avoid visiting that site again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetorian, όταν λέω auto-complete αναφέρομαι σε δυνατότητα απομνημόνευσης λέξεων/strings που έχω εισάγει σε οποιοδήποτε πλαίσιο κειμένου, πχ:

 

  • Στο whitepages, στο πλαίσιο "Αριθμός", πατώντας 2 να μου βγάλει όλους τους αριθμούς που έχω κατά καιρούς πληκτρολογήσει (210..., 2610...), και αν πατήσω το κάτω βέλος, χωρίς νούμερο, να μου βγάλει όλα τα strings που έχω εισάγει.
  • Στο πλαίσιο του imdb το ίδιο με τις ταινίες που έχω ψάξει.

 

κτλ κτλ. Αν θυμάμαι καλά, πολλοί χρήστες το έχουν ζητήσει επανειλημμένα, ακόμα και σαν απενεργοποιημένο από default, αλλά ποτέ δεν υλοποιήθηκε. Αυτό εννοώ, και προσωπικά μου έχει χρειαστεί πάρα πολλές φορές να βρω κάτι που έψαχνα και παλιότερα, χώρια ότι επιταχύνει πάρα πολύ περιπτώσεις που τυχαίνει να ψάξω το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κτλ κτλ. Αν θυμάμαι καλά, πολλοί χρήστες το έχουν ζητήσει επανειλημμένα, ακόμα και σαν απενεργοποιημένο από default, αλλά ποτέ δεν υλοποιήθηκε. Αυτό εννοώ, και προσωπικά μου έχει χρειαστεί πάρα πολλές φορές να βρω κάτι που έψαχνα και παλιότερα, χώρια ότι επιταχύνει πάρα πολύ περιπτώσεις που τυχαίνει να ψάξω το ίδιο πράγμα.

fair enough. Γενικά, είναι και η δική μου αίσθηση και αρκετών άλλων από όσο διαβάζω, ότι η 10.50 βγήκε βιαστικά για να προλάβει το ballot των browsers που διεξάγει η Microsoft στην Ευρώπη. Πολλά features κόπηκαν τελευταία στιγμή, και προσωπικά εγώ έχω 2-3 crash bugs να με τυραννούν, και κάποια άλλα -που δεν υπήρχαν στην 10.10 έκδοση και θα προτιμούσα τώρα που έχουν επανέλθει σε φυσιολογικούς ρυθμούς ανάπτυξης να ασχοληθούν πρώτα με αυτά τα θέματα.

 

Έχουν ένα section του forum τους αφιερωμένο σε feature requests, το Desktop wish-list και υποθέτω ότι αξιολογούν τις προτάσεις που γίνονται εκεί (ειδικά αυτά που ζητούν πολλοί χρήστες). Το θέμα με το autocomplete από ό,τι βλέπω είναι γνωστό και αναφέρεται συχνά πυκνά σε topics. Νομίζω πάντως ότι κάνουν βήματα προς τα εκεί (όπως είπα έχουν ενσωματώσει suggestions στην addressbar και στο search πεδίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λες, παλιότερα ήμουν Opera user. Θυμάμαι ότι το auto-complete ήταν θέμα από τις εκδόσεις 4 ή 5! Οι developers απαντούσαν ότι εσκεμμένα δεν το υλοποιούσαν. Επικαλούνταν θέματα ασφάλειας προσωπικών δεδομένων. Heh, αυτό είναι λίγο υποκριτικό μιας και δίνουν ταυτόχρονα την δυνατότητα αποθήκευσης κωδικών για ιστοσελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) ~10 ημέρες έχω συνεχόμενα ανοιχτό τον 10.10 σε χρήση και δεν είδα τίποτα τέτοιο. Εκτός αν εννοείς τα memory leaks του flash plugin...

 

μιας και το ειδα....:whistle::whistle:

 

http://www.tomshardware.com/reviews/firefox-chrome-opera,2558-4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το ειδα....:whistle::whistle:

 

http://www.tomshardware.com/reviews/firefox-chrome-opera,2558-4.html

Άρα τί? Ελπίζω να ξέρεις τί σημαίνει memory leak... :o

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_leak#Programming_issues

 

Άλλο memory usage (μάλλον αυτό ήθελες να πεις) κι άλλο memory leakage, δε φταίω, αυτό που είδα αυτό σχολίασα.

 

Αυτή τη στιγμή που σου μιλάω ο Opera είναι ανοιχτός εδώ και 5 ημέρες και 21 ώρες συνεχόμενα, έχει ανοίξει... άγνωστο πόσες (!) σελίδες, αυτή τη στιγμή είναι με 26 tabs (+ κάτι panels αριστερά) και η μνήμη του είναι στα 450MB. Το link που δίνεις δε μας λέει πόση μνήμη θα έπιανε ο FF σε παρόμοια χρήση. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τί? Ελπίζω να ξέρεις τί σημαίνει memory leak... :o

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_leak#Programming_issues

 

Άλλο memory usage (μάλλον αυτό ήθελες να πεις) κι άλλο memory leakage, δε φταίω, αυτό που είδα αυτό σχολίασα.

 

Αυτή τη στιγμή που σου μιλάω ο Opera είναι ανοιχτός εδώ και 5 ημέρες και 21 ώρες συνεχόμενα, έχει ανοίξει... άγνωστο πόσες (!) σελίδες, αυτή τη στιγμή είναι με 26 tabs (+ κάτι panels αριστερά) και η μνήμη του είναι στα 450MB. Το link που δίνεις δε μας λέει πόση μνήμη θα έπιανε ο FF σε παρόμοια χρήση. :rolleyes:

 

 

βασικα το memory leak το ειπα γιατι αυτο το memory usage δεν εξηγειται αλλιως....και γιατι οταν αφησεις ανοιχτες τις σελιδες για μεγαλο χρονικο διαστημα αυτο αυξανει. αυτο θεωρειται leak....

 

το προβλημα που εχω με τον firefox ειναι οτι δεν απελευθερωνει τη μνημη ενος tab μετα το κλεισιμο του....ισως αυτο εχει να κανει γιατι το καθε tab δεν ειναι ξεχωριστο process οπως στον IE. στον opera δε ξερω τι γινεται με αυτο το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...