Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε όχι και 'ανταλλαγή μεταξύ φίλων' οι trackers... lol

 

Εγώ θα προτείνω το άλλο...

Αφού "όλοι" δεχόμαστε ότι τα torrents δεν πρόκειται για παρανομία' date=' ας στείλουμε ένα email σε όλες τις εταιρείες παραγωγής μουσικής, ταινιών, προγραμμάτων, παιχνιδιών κτλ κτλ ότι πλέον δεν θα αγοράζουμε τίποτα. Τι λέτε; Καλή ιδέα;

 

Εγώ πιστεύω ότι από την επόμενη μέρα δεν θα κυκλοφορεί ούτε 1 τραγούδι, ούτε 1 ταινία, ούτε 1 πρόγραμμα, ούτε 1 παιχνίδι, ούτε τίποτα. Αλλά τι μας πειράζει; Αφού η πειρατεία δεν κάνει κακό...[/quote']

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά παρανομία θα θεωρείτο αν υπήρχε οικονομικό όφελος από την ανταλαγη.

 

Αν σκαναρω ένα βιβλίο κ το ανεβασω με rapid κ σου στείλω το λινκ για να το πάρεις..... Παρανομουμε; Αν ναι, τότε ακόμα κι αν σου ταχυδρομησω το βιβλίο , επειδή η εταιρεία που το εκδιδει θα χάσει πελάτη εξαιτίας μου,θα με παει καροτσάκι στον εισαγγελέα.

 

Κ κάτι άλλο. Νομίζω πως το avatar k άλλες ταινίες τα πήγαν μια χαρά στο box office.

Να μην ξεχνάμε πως πληρώνουμε τουλάχιστον 200 με 300 € τον χρόνο για Ίντερνετ χωρίς τα παγια. Οπότε το τσάμπα είναι σχετικό. Ας ζητήσουν ποσοστά από το rapid κ τους παρόχους.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει νόμος στην Ελλαδα που να τιμωρεί αυτόν που κατεβάζει «παράνομα»; Το παράνομα σε εισαγωγικά γιατί απλά δεν το ασπαζομαι. Πριν από 30 κ πλέον χρόνια αν μια παρέα ανταλλαζε ταινίες, δίσκους κ βιβλία θα θεωρούνταν κάτι πολύ φυσιολογικό κ νόμιμο. Απλά τώρα με την εξέλιξη της τεχνολογίας οι παρέες μεγάλωσαν και η ανταλαγη γίνεται μέσω Ίντερνετ.

 

Εγώ έτσι το βλέπω κ δεν έχω όρεξη να παίξω το παιχνίδι των εταιρειών κ να με θεώρησω παράνομο....

 

 

Τι από το "απαγορεύεται η αναδιανομή χωρίς την άδεια του δημιουργού" ή τα υπόλοιπα disclaimers δεν κατάλαβες; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου απο δω και στο εξης αρχισε και στην Ελλαδα το ξεσκονισμα των αδμιν αναλογων ιστοσελιδων διακινησης υλικου πνευματικου περιεχομενου στους οποιους στοιχειοθετειετε ανετα η κατηγορια οχι αυτου καθ' αυτου διακινησης copyrighted υλικου αλλα εν γνωση "διευκολυνσης διακινησης" και "προτροπης αυτης" copyrighted υλικου ,τοτε, και αφου οπως φαινεται και οπως ευστοχα ειπε ο ρικουδης δεν εχει καμια σχεση ο απενοχοποιητικος συλλογισμος(αν ηταν φτηνοτερα θα τα αγοραζα) με την κατα τεκμηριο παρανομη πραξη(διεκινηση προστατευμενου δια νομου πνευματικου περιεχομενου) δεν θα επρεπε να φοβομαστε και οι "συμμετεχοντες" καθως και τελικως "ανταλλαζοντες" και "κατεχοντες" το περι ου ο λογος ευληπτου παρανομου αγαθου?

 

a.k.a: Θα χρησιμοποποιηθουν οι ip addresses μας κατα την εξεταση των log files του εκαστοτε tracker και με την βοηθεια ταυτοποιησης στοιχειων που θα παρεχει ο ιντερνετ παροχος εις την κατα τινα τροπον "οικονομικην τιμωριαν" μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ μια ιδέα που θα βοηθούσε τις εταιρείες παραγωγής να κερδίσουν περισοτερα από τις τυχόν πωλήσεις. Διαφήμιση. Όπως έχουν τα κανάλια το λογότυπο της ονομασίας τους πάνω Αριστερά, θα μπορούσαν οι παραγωγοί να τοποθετήσουν το λογότυπο γνωστού αναψυκτικου η οτιδήποτε.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι από το "απαγορεύεται η αναδιανομή χωρίς την άδεια του δημιουργού" ή τα υπόλοιπα disclaimers δεν κατάλαβες; :rolleyes:

 

 

Οπότε κ το DVD να δώσω σε φίλο πάλι παράνομος είμαι. Σωστά;

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά παρανομία θα θεωρείτο αν υπήρχε οικονομικό όφελος από την ανταλαγη.

 

Αν σκαναρω ένα βιβλίο κ το ανεβασω με rapid κ σου στείλω το λινκ για να το πάρεις..... Παρανομουμε; Αν ναι, τότε ακόμα κι αν σου ταχυδρομησω το βιβλίο , επειδή η εταιρεία που το εκδιδει θα χάσει πελάτη εξαιτίας μου,θα με παει καροτσάκι στον εισαγγελέα.

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

Ακομα μια αυτοαπενοχοποιητικη δικαιολογια που δειχνει τι τελεια που λειτουργει η θεσμιση ατομικων ηθικων κανονων μεσω της (ισως ενιοτε αυθαιρετης?) νομοθετικης πραξης. Προσπαθουμε να βρουμε χιλιες δυο μπαρουφες για να απενδυθουμε την ηθικη κατακραυγη της παρανομιας, αντι απλα να παραδεχτουμε οτι ναι, παρανομουμε, επειδη γουσταρουμε και επειδη μπορουμε.

 

Η ιδια η *αντιγραφη* και η *διακινηση αντιγραφων* ειναι παρανομες.

 

Η προσκομιση η οχι οικονομικου η αλλου οφελους, οπως και η *προθεση* με την οποια τελεστηκε η παρανομη πραξη (οπου αυτη μπορει να αποδειχτει εξωτερικα), ΔΕΝ αναιρουν διολου τον παρανομο χαρακτηρα της - απλα λειτουργουν δευτερευοντως ως επιβαρυντικα η ελαφρυντικα στοιχεια.

 

Αμα μπω στο σπιτι σου, ανοιξω τη ντουλαπα, μυρισω τα βρακια της αδερφης σου και φυγω αφηνοντας τα παντα στη θεση τους και χωρις να παρω τιποτε μαζι μου, *εξακολουθω να εχω διαπραξει διαρρηξη*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε τι μπούρδα θα ακουστεί στην ελληνική τηλεόραση σήμερα για τους κινδύνους του ιντερνετ.

 

Υποψιάζομαι ότι το παιδί μου κατεβάζει mp3 από το gamato.info :shock:, τι να κάνω? :shock::shock: βοηθήστε με πώς να αντιμετωπίσω το φαινόμενο :cry::cry:.

 

και το παραθυρο με τιτλο

 

"Μανα λητσερ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μπω στο σπιτι σου, ανοιξω τη ντουλαπα, μυρισω τα βρακια της αδερφης σου και φυγω αφηνοντας τα παντα στη θεση τους και χωρις να παρω τιποτε μαζι μου, *εξακολουθω να εχω διαπραξει διαρρηξη*

 

Axaxaxaxaxa. :lol:

Σόρρυ, αλλά έχω λυθεί στο γέλιο με το (πετυχημένο) παράδειγμά σου. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακομα μια αυτοαπενοχοποιητικη δικαιολογια που δειχνει τι τελεια που λειτουργει η θεσμιση ατομικων ηθικων κανονων μεσω της (ισως ενιοτε αυθαιρετης?) νομοθετικης πραξης. Προσπαθουμε να βρουμε χιλιες δυο μπαρουφες για να απενδυθουμε την ηθικη κατακραυγη της παρανομιας' date=' αντι απλα να παραδεχτουμε οτι ναι, παρανομουμε, επειδη γουσταρουμε και επειδη μπορουμε.

 

Η ιδια η *αντιγραφη* και η *διακινηση αντιγραφων* ειναι παρανομες.

 

Η προσκομιση η οχι οικονομικου η αλλου οφελους, οπως και η *προθεση* με την οποια τελεστηκε η παρανομη πραξη (οπου αυτη μπορει να αποδειχτει εξωτερικα), ΔΕΝ αναιρουν διολου τον παρανομο χαρακτηρα της - απλα λειτουργουν δευτερευοντως ως επιβαρυντικα η ελαφρυντικα στοιχεια.

 

Αμα μπω στο σπιτι σου, ανοιξω τη ντουλαπα, μυρισω τα βρακια της αδερφης σου και φυγω αφηνοντας τα παντα στη θεση τους και χωρις να παρω τιποτε μαζι μου, *εξακολουθω να εχω διαπραξει διαρρηξη*[/quote']

 

Που το ξέρεις ότι έχω αδερφή; Δε μας τα λες καλά....

 

Επειδή βλέπω πως υπάρχει επιθετική διάθεση θέλω να διευκρινίσω το εξής. Δεν είμαι υπέρ της παρανομίας γενικά. Ούτε ελληναρας που τα θέλει όλα τσάμπα γιατί είναι μάγκας. Ούτε υποστηρίζω την άποψη πως πρώτα πρέπει να λυθούν τα μεγάλα προβλήματα κ μετά τα αλλά.

 

Όμως θα πρέπει οι κοινωνικοί θεσμοί κ νόμοι να ακολουθούν την εποχή τους. Παραπάνω πρότεινα να βάλουν διαφήμιση στα προιντα τους. Να ζητούν ποσοστά από τους παρόχους οι οποίοι ξέρουν πολύ καλά πως χωρίς download οι πελάτες τους θα έκαναν φτερά. Υπάρχουν λύσεις που συμβαδίζουν με την περίοδο την χρονολογικη που ζούμε. Μην γίνουμε σαν τους αμαξαδες στην βιομηχανική επανάσταση που αποκαλούσαν τα τρένα διαβολους που σφυρίζουν κ ανασφαλή μέσα μεταφοράς....

 

Επίσης, δεν θέλω να σας τρομαξω, αλλά υπάρχουν κάτοικοι στην Ελλαδα που δεν ζουν σε πόλεις. Μένουν σε νησιά ,σε βουνά κ σε λαγκαδια.

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως να ρωτήσω γιατί κατεβάζουμε ?(ρητορική ερώτηση).... γιατί είναι ακριβά όμως γιατί αγοράζουμε από το itunes ? μήπως επειδή μας παρέχουν τις υπηρεσίες που θέλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κ το DVD να δώσω σε φίλο πάλι παράνομος είμαι. Σωστά;

 

Όχι. Άλλο ο δανεισμός ή το χάρισμα και άλλο ο διαμοιρασμός. Νομίζω πως είναι σαφές :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια αυτοαπενοχοποιητικη δικαιολογια που δειχνει τι τελεια που λειτουργει η θεσμιση ατομικων ηθικων κανονων μεσω της (ισως ενιοτε αυθαιρετης?) νομοθετικης πραξης. Προσπαθουμε να βρουμε χιλιες δυο μπαρουφες για να απενδυθουμε την ηθικη κατακραυγη της παρανομιας, αντι απλα να παραδεχτουμε οτι ναι, παρανομουμε, επειδη γουσταρουμε και επειδη μπορουμε.

 

Η ιδια η *αντιγραφη* και η *διακινηση αντιγραφων* ειναι παρανομες.

 

Η προσκομιση η οχι οικονομικου η αλλου οφελους, οπως και η *προθεση* με την οποια τελεστηκε η παρανομη πραξη (οπου αυτη μπορει να αποδειχτει εξωτερικα), ΔΕΝ αναιρουν διολου τον παρανομο χαρακτηρα της - απλα λειτουργουν δευτερευοντως ως επιβαρυντικα η ελαφρυντικα στοιχεια.

 

Αμα μπω στο σπιτι σου, ανοιξω τη ντουλαπα, μυρισω τα βρακια της αδερφης σου και φυγω αφηνοντας τα παντα στη θεση τους και χωρις να παρω τιποτε μαζι μου, *εξακολουθω να εχω διαπραξει διαρρηξη*

 

 

Μα καλά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ή απλά κάνεις πλάκα...

 

Καλά θα κάνουν όλοι να πάρουν χαμπάρι ότι το νταβατζιλίκι έχει τελειώσει σε πνευματικές ιδιοκτησίες και κουραφέξαλα. Η αναδιανομή του πλούτου έχει να κάνει ΚΑΙ με αυτόν τον τομέα.

 

Το τι προσφέρεις στην ανθρωπότητα σαν οντότητα θα πάψει πολύ σύντομα να είναι κάτι το "σχετικό". Το ποσοστό κέρδους στις οικονομίες πρέπει να αντικατοπτρίζει την πραγματική αξία του προϊόντος ή της υπηρεσίας.

 

Τώρα το παράδειγμα με το εσώρουχο είναι απλά ατυχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...