Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης θέλω να πω, εδώ και 3 μέρες προσπαθώ να μπω σε ένα ρώσσικο torrent tracker που μπαίνω εδω και αρκετούς μήνες (είχε πάνω απο 5000 χρήστες online την στιγμή, εκατομμύρια εγγεγραμμένους ) οπού περιέχει παράνομα υλικά όπως τα κλασσικά site, αλλά το περίεργο είναι δεν ανοίγει καθόλου αυτές τις μέρες..χωρίς να έχουν κάποια ανακοίνωση... σύμπτωση όλα αυτά? Προσωπικά δεν νομίζω! Έκλεισαν και άλλα 2-3 ρώσσικα δημοφιλές torrent trackers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης θέλω να πω, εδώ και 3 μέρες προσπαθώ να μπω σε ένα ρώσσικο torrent tracker που μπαίνω εδω και αρκετούς μήνες (είχε πάνω απο 5000 χρήστες online την στιγμή, εκατομμύρια εγγεγραμμένους ) οπού περιέχει παράνομα υλικά όπως τα κλασσικά site, αλλά το περίεργο είναι δεν ανοίγει καθόλου αυτές τις μέρες..χωρίς να έχουν κάποια ανακοίνωση... σύμπτωση όλα αυτά? Προσωπικά δεν νομίζω! Έκλεισαν και άλλα 2-3 ρώσσικα δημοφιλές torrent trackers...

 

Ε δω να σου τονισω τα ωφελη του UseNet εναντι torrent leeching

 

α) Κατεβαζεις γρηγορα αυτο που θελεις απο ταχυτατο σερβερ χωρις να σε νοιαζει ποσους seeders/leechers εχει ή δεν εχει ενα αρχειο.

 

β) Παλιο ή νεο αρχειο δεν εχει σημασια, ολα το ιδιο γρηγορα κατεβαινουν εν αντιθεση με τα torrents οπου στα πολυ νεα αρχεια τα κατεβαζει γρηγορα γιαιτ υπαρχει πολλη ζητηση(εκτος της στιγμης που γινεται το αρχικο seeding) και πολυ αργα ή και καθολου ισως τα πολυ παλια αρχεια λογω ελλειψης ικανου αριθμου διαμοιραστων

 

γ) Πρωτα μπαινει κατι στο UseNet και μετα εμφανιζεται στα torrents λογω αρχαιοτερου πρωτοκολλου - το bittorrent εκανε την εμφανιση του αργοτερα.

 

Tωρα εχει και 2 μειονεκτηματα:

 

α) Πληρωνεις ενα μικρο ποσο per month(αλλα σιγα μοιραζεσαι τα λεφτα με ενα φιλο και εχετε και οι 2 απεριοριστο download)

 

β) Οι ταινιες δεν εχουν ενσωματωμενους υποτιτλους :P οποτε κανεις εναν μικρο κοπο να τους κατεβασεις εξτρα απο ενα απο τα πολλα sites.

 

Συμφερει, αμα θες σου προτεινω και υπηρεσια UseNet και ψαχτηρι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ή απλά κάνεις πλάκα...

 

Καλά θα κάνουν όλοι να πάρουν χαμπάρι ότι το νταβατζιλίκι έχει τελειώσει σε πνευματικές ιδιοκτησίες και κουραφέξαλα. Η αναδιανομή του πλούτου έχει να κάνει ΚΑΙ με αυτόν τον τομέα.

 

Το τι προσφέρεις στην ανθρωπότητα σαν οντότητα θα πάψει πολύ σύντομα να είναι κάτι το "σχετικό". Το ποσοστό κέρδους στις οικονομίες πρέπει να αντικατοπτρίζει την πραγματική αξία του προϊόντος ή της υπηρεσίας.

 

Οχι, δεν κανω καθολου πλακα, και το τι πιστευω εγω η εσυ η οποιοσδηποτε οτι *θα επρεπε* να ισχυει (στην κατα τον καθενα εκδοχη της ιδανικης κοινωνιας), εχει μια πολυ μεγαλη αποσταση απο αυτο που ισχυει εδω και τωρα.

 

Αν αρχισω να λειτουργω στην καθημερινοτητα μου βασει του τι πιστευω οτι θα επρεπε να ισχυει στην ιδανικη για μενα κοινωνια σχετικα με τη χρηση ψυχεδελικων ψυχοτροπων ουσιων, το ομαδικο σεξ με νεραιδες σε δημοσιους φυτεμενους χωρους, την απαλλοτριωση του συσσωρευμενου σε τραπεζικα ιδρυματα πλουτου, κτλ κτλ, θα βρεθω ΠΟΛΥ συντομα πισω απο καποια καγκελα.

 

Τώρα το παράδειγμα με το εσώρουχο είναι απλά ατυχές.

 

Καλα, να το επαναδιατυπωσω με καλτσες αφου δε σ'αρεσε :P

 

Το γεγονος παραμενει - μπορεις κι εσυ να σκεφτεις παραδειγματα παρανομων πραξεων στις οποιες δεν υπαρχει αμεση υλικη βλαβη καποιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να γίνοτανε για μερικές εβδομάδες να έκλειναν ΟΛΟΙ οι server με πειρατικό υλικό να βλέπατε πως θα κατέρρεαν διάφοροι ηλεκτρονικοί κολωσσοί...Σαν τραπουλόχαρτα θα έπεφταν ο ένας μετά τον άλλο...

Δεν έχεις πρόσβαση να κατεβάζεις ταινίες HD? Νο problem : Δεν υπάρχει λόγος να αγοράζεις σκληρούς δίσκους 1 και 2ΤΒ , ούτε media streamer για να βάλεις στο σαλόνι σου να τις απολαύσεις , ούτε λόγος να αναβαθμίσεις την παλιά σου τηλεόραση σε νέα FullHD...

Δεν έχεις πρόσβαση σε μουσική? No problem : Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις mp3 player ούτε για το αμάξι , ούτε για το σπίτι , ούτε για το δρόμο.Μια χαρά κάνει τη δουλειά του και το ραδιάκι....

Δεν έχεις πρόσβαση να κατεβάσεις τα τελευταία παιχνίδια? No problem : Για πιο λόγο να ξοδευτεύς να πάρεις κάρτα γραφικών των 150-250 ευρώ , επεξεργαστή quad core? μνήμες 4GB?

Δεν έχεις πρόσβαση να κατεβάσεις μεγάλου όγκου δεδομένα? No problem : Γιατί να πληρώνω 24mbit γραμμή? Για να φορτώνει το insomnia πιο γρήγορα? :lol:

 

Συμφωνώ 100 % μαζί σου ....και το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το είχαν οι πάροχοι ...ο οποίοι σε προτρέπουν να κάνεις σύνδεση ...Φάντάζεσαι τον κόσμο να μην κατεβάζει και να παίρνει απλές γραμμές ....έρε γέλια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που απορείτε με ποιές κατηγορίες συνέλλαβαν τους τύπους του gamato την ώρα που έχουν γράψει στο πίσω μέρος του εισιτηρίου του μετρό οτι αν το δώσεις η το πάρεις απο αλλον εισαι παράνομος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που απορείτε με ποιές κατηγορίες συνέλλαβαν τους τύπους του gamato την ώρα που έχουν γράψει στο πίσω μέρος του εισιτηρίου του μετρό οτι αν το δώσεις η το πάρεις απο αλλον εισαι παράνομος.. :P

 

+10000000000000 Πες τα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφτοπικ και σταματαω μαλλον εδω γιατι θα γινω σουξε ΚΑΙ στα φορουμς - οποια αηδια και ονειδος, φευ!

 

Το ποσοστό κέρδους στις οικονομίες πρέπει να αντικατοπτρίζει την πραγματική αξία του προϊόντος ή της υπηρεσίας.

 

Δεν ξερω ποσο καλα μπορει να λειτουργησει ενα τετοιο μοντελο σε κοινωνιες που η παραγωγικες σχεσεις εχουν ξεπερασει ενα trivial επιπεδο. Και εαν λειτουργησει, κανεις δε μας εγγυαται οτι η κατασταση δε θα εξελιχθει παλι στο σημειο που βρισκεται τωρα. Απλα σκεψου opportunity costs, substitute goods, κτλ. Πως θα τα σβησεις;

 

Ριξε μια ματια στο "Market for lemons" για ενα πολυ καθημερινο παραδειγμα οπου ο προσδιορισμος της "πραγματικης" αξιας ενος προιοντος δεν ειναι καθολου απλος, και εξαρταται απο το σε ποια πλευρα του φραχτη βρισκεσαι.

 

(υποψην οτι μιλαω για οικονομια, οχι για πολιτικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Θεμα ειναι ολους εμας τους υπολοιπους home users που κατεβαζουμε με ενεργοποιημενο το encryption protocol στο utorrent υπαρχει περιπτωση να μας κηνυγησουν οπως γινεται στην Αμερικη ή μονο θα παρακολουθουμε ανενοχλητοι το τι απογιναν οι admins του ταδε τρακερ?

 

Βασικα, το αποκλειω να διατρεξουμε τον παραμικρο κινδυνο αν και θα μπορουσαν ολους να μας μπαγλαρωσουν με χρηση ip logs του server και με ταυτοχρονη διασταυρωσητους με στοιχεια των παροχων.

 

Υπαρχει 0,01% πιθανοτητα και αυτη θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα με τον κλασικό Έλληνα είναι ότι δεν μπορεί να παραδεχτεί τίποτα , μα τίποτα ...Για παράδειγμα ....δεν αντέχω τα άτομα , πιστέψτε με είναι πολλά , που λένε ότι δεν κατεβάζουν .Θέλουν να βγάλουν την ουρά τους απ έξω λες και είναι έγκλημα .Αυτή η loucy συμπεριφορά τους δεν μπορώ να την καταλάβω ...Φοβούνται να παραδεχτούν ότι κατεβάζουν ;Η απλά επειδή όλος ο κόσμος κατεβάζει θέλουν να ξεχωρίζουν από την μάζα .Τόσα χρόνια που ασχολούμε με το internet δεν ξέρω κάποιον που να μην κατεβάζει και όσοι το αρνούνται αυτό είναι αξιολύπητοι.Η δικαιολογία όταν παραδεχτούν ότι κατεβάζουν είναι , ε κατεβάζω μόνο free προγράμματα και καμιά διανομή Linux χαχααχαχαχ αυτός είναι ο 'EΛΛΗΝΑΣ.

2/Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι εδώ μέσα γκρινιάζουν με το πολιτικό σύστημα που έχει η χώρα μας.....Ξέρετε αυτοί δεν βγήκαν μόνοι τους αλλά εσείς τους ψηφίσατε .Εσείς φέρατε όλους αυτούς τους (κλεφταράδες) όπως λέτε να σας κυβερνάνε και αν είστε μικροί και δεν ψηφίζετε ακόμα για ρωτήστε τους γονείς σας τι ψήφισαν στις περασμένες εκλογές και να τα βάλετε μαζί τους ....Αυτό μου φέρνει στο μυαλό το ρητό ......έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου . Σταματήστε επιτέλους να γκρινιάζετε και να σας φταίνε όλα ....Εσείς τα προκαλείτε ....

Συμφωνώ με τα παιδιά στο ότι η πειρατεία δεν σταματάει έτσι εύκολα ειδικά με την τροπή που έχει πάρει .....Θα κλείνει ένα θα ανοίγουν 10 ...Φανταστείτε το ότι είναι ένας τρόπος αντίδρασης , ένας τρόπος ας μου επιτραπεί η λέξη επανάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Θεμα ειναι ολους εμας τους υπολοιπους home users που κατεβαζουμε με ενεργοποιημενο το encryption protocol στο utorrent υπαρχει περιπτωση να μας κηνυγησουν οπως γινεται στην Αμερικη ή μονο θα παρακολουθουμε ανενοχλητοι το τι απογιναν οι admins του ταδε τρακερ?

 

Βασικα, το αποκλειω να διατρεξουμε τον παραμικρο κινδυνο αν και θα μπορουσαν ολους να μας μπαγλαρωσουν με χρηση ip logs του server και με ταυτοχρονη διασταυρωσητους με στοιχεια των παροχων.

 

Υπαρχει 0,01% πιθανοτητα και αυτη θεωρητικα.

 

Και αλλου οχι μονο Αμερικη.

 

Φιλαρακι που κανει μεταπτυχιακο Καρλσρουη μου πε οτι κατεβασε ενας φιλος του εναν δισκο μουσικης απο καποιο torrentosite και του ηρθε στο σπιτι προστιμο 1000 ευρω.

 

Προσωπικα το τι θα γινει εδω στην Ελλαδα δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Θεμα ειναι ολους εμας τους υπολοιπους home users που κατεβαζουμε με ενεργοποιημενο το encryption protocol στο utorrent υπαρχει περιπτωση να μας κηνυγησουν οπως γινεται στην Αμερικη ή μονο θα παρακολουθουμε ανενοχλητοι το τι απογιναν οι admins του ταδε τρακερ?

 

Βασικα, το αποκλειω να διατρεξουμε τον παραμικρο κινδυνο αν και θα μπορουσαν ολους να μας μπαγλαρωσουν με χρηση ip logs του server και με ταυτοχρονη διασταυρωσητους με στοιχεια των παροχων.

 

Υπαρχει 0,01% πιθανοτητα και αυτη θεωρητικα.

 

Το encryption στο bt protocol εξυπηρετει μονο στο να μη μπορει ο ISP σου να φιλτραρει η να ειπβαλλει QoS στο torrent traffic σου. Ο tracker ξερει και την ωρα, και την IP σου. Οι σωστοι trackers προσεχουν να μην τα καταγραφουν πουθενα, και τα trackerless DHT torrents κανουν τους trackers σχεδον αχρηστους περα απο το επιπεδο του οτι απο καπου πρεπει να το κατεβσσεις εξαρχης το γαμηδι το .torrent.

 

Ωστοσο αμα θελουν να σε τσιμπησουν, ΠΟΤΕ δε σε τσιμπανε απο κει. Ειναι περιπλοκο, ειναι χρονοβορο, και εμπεριεχει παρα πολλους ασταθμητους παραγοντες. Απλα, ο ενας απο τους seeders του torrent που κατεβασες χθες, ενδεχομενως να ηταν η RIAA, η MPAA, το FBI η η Μασωνικη Στοα στο Ανω Νευροκοπι, οποτε εχει ηδη συλλεξει οτι χρειαζεται για να σε κατηγορησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλου οχι μονο Αμερικη.

 

Φιλαρακι που κανει μεταπτυχιακο Καρλσρουη μου πε οτι κατεβασε ενας φιλος του εναν δισκο μουσικης απο καποιο torrentosite και του ηρθε στο σπιτι προστιμο 1000 ευρω.

 

Προσωπικα το τι θα γινει εδω στην Ελλαδα δεν το ξερω.

 

αυτά με τα πρόστιμα γινόταν εδώ και χρόνια στην Αμερική και δεν ξέρω κατά πόσο αληθινά είναι ...Και σε μια φίλη μου την είχαν στείλει αν και έχω καιρό να μιλήσω ....δεν έμαθα τι έγινε .......αλλά πολλές φορές είναι για εκφοβισμό ...Παιδιά αν είναι να πληρώσετε για ότι έχετε κατεβάσει άστα ούτε τα εγγόνια δεν τα ξεπληρώνουν .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...