Προς το περιεχόμενο

[POLL] Τι γραφικό περιβάλλον προτιμάτε;


nske

Τι γραφικό περιβάλλον προτιμάτε;  

25 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι γραφικό περιβάλλον προτιμάτε;

    • Gnome
    • KDE 3
    • KDE 4
    • Xfce
    • *box (π.χ. Fluxbox)
    • Enlightenment
    • Tiling WΜ (π.χ. xmonad)
    • Άλλο (εξηγήστε)
    • Δεν έχω σταθερή/σαφή προτίμηση
    • Δεν έχω δοκιμάσει εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά τα *box τι ακριβώς είναι, τρέχουν μονα τους η πάνω σε gnome πχ. Δεν το έχω ψάξει αλλα θα με ενδιέφερε να μάθω. Δεν ξέρω μην βγει offtopic το thread με τόσο συγκεγκριμένες ερωτήσεις. Αν έχει κάποιος όρεξη ας γράψει μερικά πράγματα εδώ η και σε νέο thread, από ένα γρήγορο search δεν ειδα να υπάρχει αντίστοιχο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι για desktop environments ή window managers? Γιατί έχουν μπουρδουκλωθεί λίγο, αν δεν κάνω λάθος.. Π.χ. Ο fluxbox είναι καθαρά window manager.

 

Εγώ προσωπικά είμαι KDE δαγκωτό, αν και σκέφτομαι όποτε βρω χρόνο να αντικαταστήσω τον KWin με κάποιον άλλον WM γιατί ψιλοσέρνεται το απολίθωμα που έχω για PC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KDE 4. Μου αρέσει πάρα πολύ το integration των εφαρμογών, ειδικά του kontact καθώς είναι και ωραίο στην εμφάνιση by default.

 

Ο λόγος που αρχικά πήγα σε KDE από Gnome είναι ότι οι περισσότερες εφαρμογές που χρησιμοποιούσα ήταν για KDE (amarok, k3b). Πολλοί ίσως απογοητεύθηκαν από τις 4.0 ή 4.1 εκδόσεις λόγω σταθερότητας σε σχέση με KDE 3.x. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά. Είναι αρκετά σταθερό περιβάλλον από την 4.2 και έπειτα και έχει τα περισσότερα features που μπορεί να ζητήσει κανείς.

 

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έχει σεβαστή προς το παρόν διαφορά το Gnome σε ψήφους, αυτού που έχουν γράψει είναι περίπου μοιρασμένοι σε KDE και Gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το θέμα είναι για desktop environments ή window managers? Γιατί έχουν μπουρδουκλωθεί λίγο, αν δεν κάνω λάθος.. Π.χ. Ο fluxbox είναι καθαρά window manager.

 

Έχεις δίκιο ότι δεν συγκρίνονται όμοια πράγματα, αποφάσισα να βάλω παράλληλα Window Managers και Desktop Envirnoment με το σκεπτικό ότι:

 

  • πολλοί χρησιμοποιούν απλά έναν Window Manager, με αυτή την έννοια αποτελεί το desktop environment τους. Έχει νόημα να εκπροσωπηθούν και μεμονωμένοι Window Managers στη δημοσκόπηση, για να μη δημιουργείται η εντύπωση ότι το να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα περιβάλλον σαν το Gnome ή το KDE είναι απαραίτητο.
     
     
  • Οι περισσότεροι χρήστες έχουν στο νου τους μόνο Desktop Environments (η ίδια η ψηφοφορία ζητήθηκε ως "Gnome VS KDE"), ενώ πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, από όσους προτιμούν εναλλακτικούς Window Managers δεν χρησιμοποιούν gnome/kde/xfce.
     
    Πρόβλημα επιλογής δημιουργείται μόνο για όποιους προτιμούν κάποιο έτοιμο Desktop Environment σε συνδυασμό με κάποιον εναλλακτικό Window manager. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω το καλύτερο θα ήταν να θεωρήσουν το ερώτημα ως εξής:
     
    ποιο σχετικό software project από αυτά που χρησιμοποιείτε συνδυαστικά θεωρείτε ότι λειτουργεί πιο σημαντικά για την εμπειρία χρήσης σας του γραφικού περιβάλλοντος;

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω θα ειχε νοημα να αναφερουμε και με ποιο περιβαλλον ξεκινησαμε στο λινουξ και κυριως ποτε...

 

Εγω το Δεκεμβριο του 2006 με gnome 2.16 σε ubuntu 6.06. Το παρατησα οταν δεν πηγαινε αλλο, τον Οκτωβριο του 2009 στην εκδοση 2.26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάντα gnome γιατί το kde μου θυμίζει win.

 

Οταν βγει το 2.30 επισημα, να κανω μια λιστα με πραγματα που μου την δινουν πλεον στο gnome να μου πεις αν υπαρχουν ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...