Προς το περιεχόμενο

Τι είναι οι ευαγγελιστές;


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένα έχω να σας πω μακριά οι άνθρωποι πιστεύω ότι είναι παρανοϊκή κακοί κτλ!!!λογο εμπειρίας αν δεν είσαι από την μεριά τους προσπαθούν να σε τρελάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ηθελα πληροφοριακα αν καποιος εχει τις σχετικες γνωσεις να μου εξηγησει τι ειναι οι ευαγγελιστες; είναι πραγματικοί χριστιανοί ή αίρεση;

 

Εδω στις Κάννες που μένω ξερω 3 οικογενειες ελληνων και οι 2 ειναι ευαγγελιστές :mad: . Μου τι σπάει γιατι ενω θα μπορουσαμε να μοιραστούμε πολλά πράγματα όταν ειναι οι γιορτες δεν βλεπόμαστε.

Οταν πρωτογνωριστικαμε μου προτειναν επι καθημερινη βάση

μου τα πρηξαν

να παω στην εκκλησία τους και αν δεν θελω εγω να στειλω την κόρη μου (8 χρ τότε) ωστε να εχει την σωστη παιδεία.

 

Φυσικα δεν πηγα ουτε εστειλα την κόρη μου και τους ξεκαθαρισα οτι ενω μου αρέσει να βρισκομαστε να μιλαμε ελληνικά κλπ μου τι σπάει να μιλάμε για τον Χριστό όλη την ώρα, και το κόψανε.

 

Εχω 2 απορίες

 

1- Οι ευαγγελιστές πιστευουν σε κατι πραγματικά ή ειναι μια οργανωση με υποκειμενικους σκοπους;

 

2- Οσοι είναι μυημένοι, οταν σου μιλανε για την εκκλησία τους, τα πιστευουν πραγματικά ή ξερουν οτι λενε αρλουμπες μονο και μονο για να σε πεισουν;

 

 

 

* Η εκκλησία ειναι αυτη: http://www.addcannes.com/Bienvenue.html

 

 

Δε ξέρω πολλά περί των παρα-πολλων παρακλαδιών του Χριστιανισμού,

 

πάντως από όσο ξέρω το "όταν ειναι οι γιορτες δεν βλεπόμαστε" μπορεί να ερμηνευτεί και από την ανάποδη καθώς έχω ακούσει κατά καιρούς αυτό που θαλέγαμε "βαθιά θρησκευόμενους Χ.Ο" να λένε ότι το να γιορτάζονται αγιοι και γιορτές την ίδια στιγμή είναι πολύ σηματνικό στοιχείο της Χριστιανοσύνης (και καλά) ... (η κουβέντα ήταν περί της διαφοράς στο Πάσχα ορθοδόξων-καθολικών) ...

 

Οπότε, θεωρητικά, δεν είναι μόνο αυτοί που θελουν να γιορτάζουν τις δικές τους γιορτές όταν το θέλουν αυτοί και όχι κάποια άλλη στιγμή, αλλά και οι Ορθόδοξοι. Απλά ίσως αυτοί το "προσέχουν" περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Για τους χριστιανούς ορθόδοξους οι καθολικοί, οι ευαγγελιστές ,μάρτυρες του ιεχωβα κ.τ.λ. είναι αίρεση,αλλα και για εκείνους οι χριστιανοί ορθόδοξοι είναι αίρεση, και επειδή έχω διαβάσει αρκετά για τον  χριστιανισμό αν ήταν ΑΛΗΘΕΙΑ  όσα έγραψαν όλοι εκείνοι οι θεολόγοι θα έπρεπε όλοι οι χριστιανοί να πιστεύουν ακριβώς τα ίδια, δηλαδή όλοι να είμαστε ή καθολικοί, ή ορθόδοξοι ή ότι άλλο έχει σχέση με χριστιανισμό. Απλά εδώ και πολλά χρόνια όπως και σήμερα πολύ μεγάλο ποσοστό χριστιανών είναι χριστιανοί διότι ήταν οι γονείς τους και πάει λέγοντας.Πολύ λίγοι είναι εκείνοι που ασχολούνται και διαβάζουν για την θρησκεία τους, όχι μόνο τα 4 ευαγγέλια αλλά και τα 12 που υπάρχουν, και για ποιο λόγο λέγονται απόκρυφα. Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε ένα πείραμα με τους φίλους σας, να τους ρωτήσετε να σας πουν τις 10 εντολές....................................................................................................


Όσοι σκεφτούν πως νωρίς το θυμήθηκα, έχετε δίκιο αλλά τώρα έπεσε στα μάτια μου αυτή η συζήτηση παρόλο που είμαι μέλος πολύ καιρό. Εξάλλου κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://sites.google.com/site/orthodoxy1054/oi-basikes-diaphores-metaxy-christianon-orthodoxon-kai-katholikon

 

Οι διαφορές πιο πάνω.

Γενικώς οι καθολικοί χριστιανοί έχουν λάθη σύμφωνα με το Άγιο Βιβλίο.. Σοβαρά λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...