Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζεται για να δηλωθείς ως web-designer?


NeuroN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά για κάτω απο 75.000ε εισόδημα πόσο είναι ο φόρος?

Ο ΟΑΕΕ είναι υποχρεωτικός/μόνη λύση ή είναι η καλύτερη λύση?

Το ΤΕΕ έχει καμια σχέση με το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όσον αφορά την έναρξη αν έχεις χρόνο να διαθέσεις πιστεύω ότι δεν σου φτάνει μια εβδομάδα, τουλάχιστον εγώ ταλαιπωρήθηκα.

 

Ορίστε οδηγίες, σε 2 ημέρες κάνεις έναρξη:

 

http://www.cretaforce.gr/blog/392-ta-7-bimata-gia-tin-enarksi-epaggelmatos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)ΤΕΒΕ, ξεκινάς χαμηλα (νομίζω παίζει ρόλο και σε ποια ηλικία είσαι) κάπου στα 250€ το δίμηνο, αυξάνεται κάθε τριετία, εγΏ έκλεισα πρόσφατα 3ετία η ταρίφα πήγε στα 514€:mad:

 

εγώ με 11ετία, πληρώνω 770€ :cry: το δίμηνο ..

 

 

Αυτό με τους 2000 κατοίκους δεν ισχύει άλλο. Από το Νοέμβρη, τα 300 παλικάρια που μας κυβερνούν το κατάργησαν, και δε φτάνει μόνο αυτό, όσοι είναι εγγεγραμμένοι σε άλλα ταμεία λόγο της απαλλαγής αυτής θα πληρώσουν αναδρομικά εισφορές στον Ο.Α.Ε.Ε. από το Νοέμβρη μέχρι την ημερομηνία εγγραφής στους στον Ο.Α.Ε.Ε. Εγώ για παράδειγμα έχω να πληρώσω 800,00 € γιατί η ειδοποίηση μου ήρθε σχετικά νωρίς και παράλληλα μου ήρθε και ο Ο.Γ.Α. που ήμουν γραμμένος λόγο της απαλλαγής. Μπουρλότο και στους 300 !

 

Ρίξε μια ματιά στο forum των λογιστάδων για το θέμα : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=70458&st=0

 

Έχει κριθεί παράνομο ( αν και θα ψηφιστεί νόμος για να το κάνουν νόμιμο), αλλά μάλλον δεν θα ισχύσει αναδρομικά, και μάλλον μπορείς να διεκδικήσεις πίσω αυτά που έχεις ήδη πληρώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια, έστω ότι αρχίζω αύριο, και είμαι κάτω από 30 και ότι κάνω θα το κάνω στην Αθήνα.

 

210/μήνα ΟΑΕΕ , 120/χρόνο Επιμελητήριο +τα γραφειοκρατικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια, έστω ότι αρχίζω αύριο, και είμαι κάτω από 30 και ότι κάνω θα το κάνω στην Αθήνα.

 

210/μήνα ΟΑΕΕ , 120/χρόνο Επιμελητήριο +τα γραφειοκρατικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StavrosD κατατοπιστική η φοτο.Η προτινόμενη φορολογία ομως που εχει ειναι πιο μικρή μάλλον είναι προ μερκελ εποχής ε

@CyberCr33p ωραιο το λινκ.

 

εγώ με 11ετία, πληρώνω 770€ :cry: το δίμηνο ..

770!!!!!!

 

Ο ΟΑΕΕ απ οτι καταλαβα μαλλον είναι υποχρεωτικος. Θελω να πω ως σολο προγραμματιστης δε μπορεις να εισαι σε αλλο ταμειο.

Το ΤΕΕ επαναερωτω έχει καμια σχέση με το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην χώρα μας το εμπόριο ειναι δύσκολο, το κράτος παίρνει από το κεφάλαιο και δεν αφήνει να προχωρήσεις. Αν δίνεις 770 το διμηνο πόσα θα πρέπει να βγάζεις; χωρις να βάλουμε και τους φόρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΤΕΕ επαναερωτω έχει καμια σχέση με το θέμα?

χμ.. το ΤΕΕ ειναι και αυτο επιμελητηριο αρα να φανταστώ οτι απλά δεν ανήκουμε εμεις σε αυτό αλλα στο εμπορικό

 

επι τη ευκαιρία για όσους το έχουν ως δεύτερο επάγγελμα φαντάζομαι μάθατε τα νεα

insuranceworld.gr - Διπλές ασφαλιστικές εισφορές για όσους ασκούν δύο επαγγέλματα εξετάζει η κυβέρνηση

tvxs.gr - Δύο ταμεία θα πληρώνουν όσοι έχουν δυο δουλειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

770!!!!!!

 

Ο ΟΑΕΕ απ οτι καταλαβα μαλλον είναι υποχρεωτικος. Θελω να πω ως σολο προγραμματιστης δε μπορεις να εισαι σε αλλο ταμειο.

 

Ο ΟΑΕΕ (οργανισμός ασφάλισης ελευθέρων επαγγελματιών) είναι η αφάλεια σου και εκεί υπάγεται το επάγγελμα σου.

Δε θες να βγάλεις σύνταξη???

Δε θες να εχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη???

Στα έξοδα σου βάλε και το κόστος του λογιστή σου.

Πως θα ζήσουμε και εμείς.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ.. το ΤΕΕ ειναι και αυτο επιμελητηριο αρα να φανταστώ οτι απλά δεν ανήκουμε εμεις σε αυτό αλλα στο εμπορικό

 

επι τη ευκαιρία για όσους το έχουν ως δεύτερο επάγγελμα φαντάζομαι μάθατε τα νεα

insuranceworld.gr - Διπλές ασφαλιστικές εισφορές για όσους ασκούν δύο επαγγέλματα εξετάζει η κυβέρνηση

tvxs.gr - Δύο ταμεία θα πληρώνουν όσοι έχουν δυο δουλειές

 

Ως μηχανικός ανήκω στο ΤΕΕ και για τις περισσότερες δραστηριότητες που πρόσθεσα ως web designer δεν χρειάζεται το εμπορικό επιμελητήριο.

 

Προσωπικά γράφτηκα στο εμπορικό επιμελητήριο επειδή έβαλα στις δραστηριότητες και εμπορία λογισμικού.

 

Αν μου απαιτήσουν διπλή ασφάλιση θα απαιτήσω και εγώ διπλή σύνταξη διαφορετικά θα τους κάνω μήνυση για μη ανταποδοτικές εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΑΕΕ (οργανισμός ασφάλισης ελευθέρων επαγγελματιών) είναι η αφάλεια σου και εκεί υπάγεται το επάγγελμα σου.

Δε θες να βγάλεις σύνταξη???

Δε θες να εχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη???

Στα έξοδα σου βάλε και το κόστος του λογιστή σου.

Πως θα ζήσουμε και εμείς.:-)

 

Θα μπορουσες να πεις απλα "εκει ανήκεις δε μπορεις να πας αλλου".

και έστω οτι δε θελω σύνταξη και περίθαλψη ο νόμος δεν μου επιβάλει την ασφάλιση λογιστή μου yianni :P?

 

@stavros οκ αρα και γω ΤΕΕ ανήκω. Μάλλον γράφεσαι στο εμπορικό αν δεν εχεις χαρτι μηχανικου.

αλλάζει και τιποτε άλλο οταν εχεις πτυχίο μηχανικου ή πληροφορικής κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χαρτί μηχανικού (Διπλωματούχος Μηχανολόγος & Αεροναυπηγός Μηχανικός). Απλά η πώληση λογισμικού είναι εμπορική δραστηριότητα και γι'αυτό γράφτηκα και στο δεύτερο επιμελητήριο. Έβαλα και αυτή την δραστηριότητα μην θεωρήσει κανείς ότι η δημιουργία λογισμικού κατά παραγγελία είναι εμπορική δραστηριότητα και έρθει μετά κανείς να μου ζητήσει τα ρέστα. Αφού βγάζω να ζήσω και από αυτή την δουλειά, αξίζει τα 70€ τον χρόνο.

 

Γενικά από την στιγμή που πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ είμαι καλυμμένος ασφαλιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Υπάρχει σχετική νομοθεσία για τους μηχανικούς.

Ενημερωικά, είμαστε ειδική περίπτωση. Από την στιγμή που θα περάσουμε τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ξεκκινάμε να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ (πλέον ΕΤΑΑ).

Οι νέοι πληρώνουν μειωμένες εισφορές, κάτι παραπάνω από 3.000€ τον χρόνο. Τώρα που έχω κλείσει πενταετία θα πληρώσω σχεδόν 4.000 (με την ειδική προσαύξηση).

Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνουμε οι μηχανικοί είτε έχουμε δουλειά είτε όχι. Γι'αυτό δεν υπήρχαν άνεργοι μηχανικοί, επειδή το κράτος μας θεωρεί ελεύθερους επαγγελματίες εν ενεργεία ανεξάρτητα απ'το αν υπάρχει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...