Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζεται για να δηλωθείς ως web-designer?


NeuroN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μηχανικός είμαι από την στιγμή που τελείωσα το πολυτεχνείο και έχει την λέξη "Διπλωματούχος Μηχανικός" τι δίπλωμά μου. Αντίστοιχα οι απόφοιτοι ΤΕΙ παίρνουν πτυχείο και λέγονται "Πτυχιούχοι Μηχανικοί" ή "Μηχανικοί ΤΕ" (Τεχνολογικής Εκπαίδευσης).

Οι απόφοιτοι πολυτεχνείου έχουμε δίπλωμα και όχι πτυχίο. Οι διπλωματούχοι μηχανικοί για να εργαστούμε πρέπει να περάσουμε από εξετάσεις στο ΤΕΕ (τεχνικό επιμελητήριο Ελλάδος). Από την στιγμή που θα περάσουμε τις εξετάσεις γραφόμαστε υποχρεωτικά από την ημερομηνία της εξέτασης στο ΤΣΜΕΔΕ και το πληρώνουμε μέχρι να πάρουμε σύνταξη.

Η εφορία για να θεωρήσει βιβλία μηχανικού απαιτεί βεβαίωση από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ ότι είμαι μέλος τους και δεν έχω οφειλές σε εκκρεμότητα.

Χωρίς αυτή την διαδικασία δεν μπορώ να εργαστώ ως μηχανικός παρά ως ανειδίκευτος ή κάτι άλλο.

Βέβαια δεν ήταν απαραίτητο να δώσω εξετάσεις αμέσως αφού τελείωσα την σχολή. Κάποιοι το αναβάλουν για αρκετά χρόνια, συνήθως μέχρι να φτάσουν τα 35 (συν 30 χρόνια παίρνουν πλήρη σύνταξη στα 65 τους).Ρισκάρουν όμως ως ανασφάλιστοι το ότι δεν έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επίσης αν προκύψει κάποια επαγγελματική ευκαιρία στο ενδιάμεσο μπορεί να την χάσουν χωρίς την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι εξετάσεις γίνονται 3 φορές τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σωστά για να θεωρείσαι μηχανικός επαγγελματίας πρεπει να εχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Και δεν ειναι υποχρεωτικό αλλα σου δίνει τη δυνατότητα για καλύτερη ασφάλιση αν εχεις και καλή δουλειά για να τη σηκώσεις ετσι?

Για αυτους που λες οτι δινουν εξετάσεις στα 35 γιατι τους λες ανασφάλιστους? δεν θα πρέπει να εχουν κάποια άλλη ασφάλιση μέχρι τότε πχ. ΟΑΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τους λέω ανασφάλιστους επειδή θεωρώ απίθανο να εργάζονται ασφαλισμένοι σε άλλο ταμείο. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά οι εισφορές είναι οι ίδιες ή και λιγότερες στο ταμείο μας. Για παράδειγμα για έναν εργαζόμενο στο ΙΚΑ τα ένσημά του κοστίζουν τουλάχιστον τα διπλάσια από έναν μηχανικό που ασφαλίζεται στο ΤΣΜΕΔΕ (ξεκκινάει από 250€ περίπου την πρώτη 5ετία).

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/pososta.cfm#a

 

Προφανώς ένα εργοδότης θα προτιμήσει μηχανικό ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ παρά τον ίδιο άνθρωπο ασφαλισμένο ως ανειδίκευτο στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...