Προς το περιεχόμενο

Προσχέδιο ανοικτής επιστολής προς τον πρωθυπουργό


linuxovios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν υπήρχε το windows πως θα κάναμε; Θα μπορούσαν να πουν, Linux, αυτο έχουμε με αυτό θα κάνουμε. Δεν νομίζω να είχε περισσότερα προβλήματα το κράτος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυπνήστε ρε παιδιά.

Ζούμε στην Ελλάδα της μίζας και της λαμογιάς. Μήπως το ξεχάσατε; Και το ανοικτό λογισμικό δεν προσφέρει ούτε μίζες ούτε επιτρέπει τις λαμογιές.

Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά αυτά τα "καλοθρεμένα" παλικάρια με τα Rolex και τα Porshe Cayenne, που ανήκουν στο προσωπικό κάποιου υπουργείου και δεν πατάνε ποτέ το πόδι τους εκεί. (Νομίζω λέγονται τεχνικοί σύμβουλοι).

Πάρτε το χαμπάρι λοιπόν. Μόνο τα εγγόνια μας, ίσως και τα παιδιά μας θα ελευθερωθούν από τα δεσμά της Microsoft. Ως τότε "χαιρέτα μας τον πλάτανο......."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυπνήστε ρε παιδιά.

Ζούμε στην Ελλάδα της μίζας και της λαμογιάς. Μήπως το ξεχάσατε; Και το ανοικτό λογισμικό δεν προσφέρει ούτε μίζες ούτε επιτρέπει τις λαμογιές.

Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά αυτά τα "καλοθρεμένα" παλικάρια με τα Rolex και τα Porshe Cayenne, που ανήκουν στο προσωπικό κάποιου υπουργείου και δεν πατάνε ποτέ το πόδι τους εκεί. (Νομίζω λέγονται τεχνικοί σύμβουλοι).

Πάρτε το χαμπάρι λοιπόν. Μόνο τα εγγόνια μας, ίσως και τα παιδιά μας θα ελευθερωθούν από τα δεσμά της Microsoft. Ως τότε "χαιρέτα μας τον πλάτανο......."

 

Συγχαρητήρια, μόλις έδωσες μια πολύ καλή δικαιολογία στον εαυτό σου και όλους τους υπόλοιπους λοιπόν να μην κάνετε τίποτα. Έχεις αναρωτηθεί, εσύ και η υπόλοιπη μερίδα του πληθυσμού που επικαλείται αυτό το "εδώ είναι Ελλάδα" σε πρώτη ευκαιρία, τι θα γινόταν αν δεν δίνατε άφεση αμαρτιών κατ' αυτόν τον τρόπο; Ο μόνος λόγος για τον οποίο έχουμε φτάσει σε αυτήν την κατάσταση, είναι επειδή ανεχόμαστε συμπεριφορές και δίνουμε συγχωροχάρτια με βάση αυτό το "έλα μωρέ, εδώ είναι ελλάδα (μπουρου μπουρου) καγιέν (μπουρου μπουρου) μίζες (μπουρου μπουρου) μπορεί τα εγγόνια μας" κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρεξήγησες άδικα φίλε μου apoikos.

Εγώ είμαι υπέρ του ανοιχτού λογισμικού και τα "παράθυρα" τα έχω μέσα στο μηχάνημά μου: α) γιατί μου τα "φορτώσαν " με το ζόρι (δωρεάν) όταν αγόρασα το PC (φασιστική μέθοδος πλύσης εγκεφάλου, βλ. Χίτλερ).

β) για ώρα ανάγκης (το linux λογισμικό είναι και εδώ που τα λέμε έχει και ατέλειες). Αν χάσω εγώ τα δεδομένα μου από που θα βρω το δίκιο μου; Στην Αμερική από κάτι "ρομαντικούς" μουσάτους προγραμματιστές της canonical; (αλήθεια γιατί έχουν οι περισσότεροι μούσι);

Ενώ με τα "παράθυρα" υπάρχει και κάποια microsoft hellas που για να μην χάσει την φήμη της σου παίρνει και .........

Τώρα στο θέμα μας. Αν εσύ δεν βλέπεις γύρω σου την διαφθορά, την μίζα και την αρπαχτή είδικά στο δημόσιο τι να σου κάνω;

Γι'αυτό στο δημόσιο θα (μπ)ubuntu(ίσει) όταν ο ήλιος ανατείλει απ'την δύση! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ καποιος θελησει να φαει θα φαει ειτε ειναι ανοιχτο λογισμικο ειτε οχι.

Απλα στο ενα θα φαει επικαλουμενος μοναχα το κοστος "συντηρησης".

Μην τους θεωρειτε βλακες. Οπως και να εχει στην παρουσα φαση μαλλον δεν συμφερει οικονομικα κατι τετοιο αφου η υποδομη εστω και με Windows υπαρχει και λειτουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) για ώρα ανάγκης (το linux λογισμικό είναι και εδώ που τα λέμε έχει και ατέλειες). Αν χάσω εγώ τα δεδομένα μου από που θα βρω το δίκιο μου; Στην Αμερική από κάτι "ρομαντικούς" μουσάτους προγραμματιστές της canonical; (αλήθεια γιατί έχουν οι περισσότεροι μούσι);

Όπου θα το βρεις και αν χάσεις τα δεδομένα σου σε Windows: πουθενά. Η EULA πρακτικά δε σε προστατεύει από τυχόν δυσλειτουργίες των Windows.

 

Ενώ με τα "παράθυρα" υπάρχει και κάποια microsoft hellas που για να μην χάσει την φήμη της σου παίρνει και .........

Η προσωπική μου πείρα λέει ότι σε σημαντικά προβλήματα σε μεγάλους φορείς, η απάντηση της microsoft είναι πάντα η ίδια: θα τα φτιάξουμε σε επόμενη έκδοση (προσοχή, όχι στην επόμενη έκδοση).

 

Τώρα στο θέμα μας. Αν εσύ δεν βλέπεις γύρω σου την διαφθορά, την μίζα και την αρπαχτή είδικά στο δημόσιο τι να σου κάνω;

Προφανώς και βλέπω τη διαφθορά. Αλλά υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στο «βλέπω τη διαφορά» και στο λέω «δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα»:

 

Γι'αυτό στο δημόσιο θα (μπ)ubuntu(ίσει) όταν ο ήλιος ανατείλει απ'την δύση! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου θα το βρεις και αν χάσεις τα δεδομένα σου σε Windows: πουθενά. Η EULA πρακτικά δε σε προστατεύει από τυχόν δυσλειτουργίες των Windows.

 

 

Η προσωπική μου πείρα λέει ότι σε σημαντικά προβλήματα σε μεγάλους φορείς, η απάντηση της microsoft είναι πάντα η ίδια: θα τα φτιάξουμε σε επόμενη έκδοση (προσοχή, όχι στην επόμενη έκδοση).

 

 

Προφανώς και βλέπω τη διαφθορά. Αλλά υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στο «βλέπω τη διαφορά» και στο λέω «δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα»:

1) Πριν 3 χρόνια με κάτι win vista έχασα τα δεδομένα μου κι αυτό από βλάβη του μηχανήματός μου (δεν έφταιγαν τα vista) και μόλις τους είπα ότι θα κάνω καταγγελία στο ΙΝ.ΚΑ. τότε αμέσως μου έδωσαν καινούργια vista.

Επιτόπου την ίδια στιγμή!

2) Δεν είπα εγώ ότι "δεν πρόκειται να γίνει τίποτα" (βλ. 1ο post). Εγώ είπα ότι είναι πολύ δύσκολο το δημόσιο να υιοθετήσει το linux λόγω των συμφερόντων. (μίζες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) γιατί μου τα "φορτώσαν " με το ζόρι (δωρεάν) όταν αγόρασα το PC (φασιστική μέθοδος πλύσης εγκεφάλου, βλ. Χίτλερ).

 

Τα πλήρωσες ενσωματωμένα στην τιμή του υπολογιστή.

 

β) για ώρα ανάγκης (το linux λογισμικό είναι και εδώ που τα λέμε έχει και ατέλειες).

 

Εγώ πάλι το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου και όχι για ώρα ανάγκης. Ατέλειες έχουν και τα windows που τα πληρώνεις (και κατά τη γνώμη μου περισσότερες)

 

Αν χάσω εγώ τα δεδομένα μου από που θα βρω το δίκιο μου;

 

Ενώ αν τα χάσεις στα windows, θα έρθει η MS να στα βρει ?

 

Στην Αμερική από κάτι "ρομαντικούς" μουσάτους προγραμματιστές της canonical; (αλήθεια γιατί έχουν οι περισσότεροι μούσι);

 

Πάντως αυτοί οι ρομαντικοί θα σε βοηθήσουν πολύ πιο γρήγορα και άμεσα (σε forums π.χ.) σε σχέση με την όποια απάντηση θα πάρεις από την MS μετά από ερώτημά σου .

 

Δε νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν μούσι. Ούτε και έχω δει ποτέ τον Torvalds ή τον Shuttleworth με μούσι.

 

 

ώρα στο θέμα μας. Αν εσύ δεν βλέπεις γύρω σου την διαφθορά, την μίζα και την αρπαχτή είδικά στο δημόσιο τι να σου κάνω;

 

Από το post του, προκύπτει ότι μια χαρά τη βλέπει τη διαφθορά. Άλλο είναι το point του.

 

Γι'αυτό στο δημόσιο θα (μπ)ubuntu(ίσει) όταν ο ήλιος ανατείλει απ'την δύση!

 

Αξίζει να αγωνιστούμε για να γίνει συντομότερα η μετάβαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...