Προς το περιεχόμενο

Προσχέδιο ανοικτής επιστολής προς τον πρωθυπουργό


linuxovios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως εκτός από ανοιχτό λογισμικό χρειάζεται και λίγο ανοιχτό μυαλό.

 

Ανέφερα ό,τι έχω υπόψη μου σχετικά με το ανοιχτό λογισμικό και το δημόσιο, όπως και τη γνώμη μου σχετικά με την επιστολή.

 

- Δεν υποστηρίζω τη Microsoft(*).

- Το δημόσιο χρησιμοποιεί και Linux και Windows, προτιμώντας τα πρώτα σε νευραλγικότερα μηχανήματα που δε φαίνονται στα γραφεία, τα γκισέ ή τα σχολικά εργαστήρια.

- Κακώς, κατά τη γνώμη μου, όλα τα σχολικά εργαστήρια αγοράζουν και χρησιμοποιούν προϊόντα Microsoft, ακόμα κι αν η Microsoft δίνει όλα της τα προϊόντα και υπηρεσίες δωρεάν. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που δε καλύπτεται από την επιστολή. Για την ακρίβεια επικαλύπτεται.

- Οι ανάγκες του δημοσίου δεν είναι απλώς και μόνο να αντικατασταθούν πληρωμένα (ήδη από καιρό) windows με ubuntu σε client μηχανήματα.

- Οι ανάγκες του δημοσίου είναι περισσότερες στα server μηχανήματα από μια τζάμπα άδεια χρήσης λειτουργικού συστήματος. Σε αυτό το πεδίο αναγκών μεγάλες εταιρείες έχουν έντονη δράση, μαζί τους και η Microsoft.

- Το αν μεθοδεύει η microsoft τις προμήθειες του δημοσίου με αθέμιτο τρόπο (σαν τη siemens) δεν είναι το θέμα της επιστολής.

- Τα παλιά μηχανήματα χαλάνε στο hardware, είτε έχουν windows, είτε ubuntu οπότε έτσι κι αλλιώς δικαιολογούνται τα κονδύλια αντικατάστασης. Στα οποία όντως μπορεί να εξοικονομηθούν χρήματα με το να μην αγοραστούν εκ νέου άδειες χρήσης, κάτι όμως που δε σημαίνει ότι δε θα εγκατασταθούν πάλι (τα παλιά) windows/office.

 

Νομίζω ότι τα περί "ατζέντας" και οποιασδήποτε λογικής που με εντάσσουν σε κάποιο "στρατόπεδο" είναι κακοί χαρακτηρισμοί.

 

(*) Χρησιμοποιώ Ubuntu περίπου 2 χρόνια και το βρίσκω καλύτερο από τα XP που αγόρασα το 2005. Εδώ και 5 χρόνια δηλ. προσπαθώ να μη χρησιμοποιώ Microsoft προϊόντα (επειδή πρέπει να τα πληρώσω κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

- Δεν υποστηρίζω τη Microsoft(*).

 

Η ιδιότητά σου, αν επιτρέπεται ?

- Το δημόσιο χρησιμοποιεί και Linux και Windows, προτιμώντας τα πρώτα σε νευραλγικότερα μηχανήματα που δε φαίνονται στα γραφεία, τα γκισέ ή τα σχολικά εργαστήρια.

 

links και ποσοστά please. Πόσα μηχανάκια του ελληνικού δημοσίου παίζουν με ανοικτό λογισμικό? 0,1% - 10% - 90% ? Πες μας αφού ξέρεις

 

Κακώς, κατά τη γνώμη μου, όλα τα σχολικά εργαστήρια αγοράζουν και χρησιμοποιούν προϊόντα Microsoft, ακόμα κι αν η Microsoft δίνει όλα της τα προϊόντα και υπηρεσίες δωρεάν. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που δε καλύπτεται από την επιστολή. Για την ακρίβεια επικαλύπτεται.

 

Μια χαρά καλύπτεται, αν τη διαβάσεις προσεκτικά. Ποιος είπε ότι στα σχολεία τα προϊόντα MS είναι δωρεάν? Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

- Οι ανάγκες του δημοσίου δεν είναι απλώς και μόνο να αντικατασταθούν πληρωμένα (ήδη από καιρό) windows με ubuntu σε client μηχανήματα.

 

1) Η επιστολή δε ζητάει απαραίτητα αλλαγή λειτουργικού, αλλά αλλαγή σε open source λογισμικό και ανοικτά πρότυπα. Βάζοντας σε ένα μηχάνημα, που έχει ήδη πληρωμένη άδεια office για παράδειγμα, open office δε σου επιστρέφονται τα χρήματά σου πίσω, αλλά τουλάχιστον περιορίζεις το κόστος του lock down μακροπρόθεσμα.

 

- Οι ανάγκες του δημοσίου είναι περισσότερες στα server μηχανήματα από μια τζάμπα άδεια χρήσης λειτουργικού συστήματος. Σε αυτό το πεδίο αναγκών μεγάλες εταιρείες έχουν έντονη δράση, μαζί τους και η Microsoft.

 

17.000.000 ευρώ μόνο για client στον προϋπολογισμό του 2009. Ξέρω περισσεύουν .... Θα κόψουμε και τον 14ο και όλα καλά.

 

- Το αν μεθοδεύει η microsoft τις προμήθειες του δημοσίου με αθέμιτο τρόπο (σαν τη siemens) δεν είναι το θέμα της επιστολής.

 

Στην αρχική επιστολή το έγραφα και αυτό, αλλά δε θεωρήθηκε politically correct και στη διαβούλευση αφαιρέθηκε.

 

- Τα παλιά μηχανήματα χαλάνε στο hardware, είτε έχουν windows, είτε ubuntu οπότε έτσι κι αλλιώς δικαιολογούνται τα κονδύλια αντικατάστασης.

 

Έχεις κάποια στατιστικά? Σε τι ποσοστό γίνεται αντικατάσταση επειδή κάτι χάλασε και σε τι ποσοστό επειδή δεν τρέχει latest windows ? Έχω δει με τα μάτια μου στοίβες μηχανημάτων προς απόσυρση και δεν είναι επειδή χαλάσανε. Χαριτολογώντας να πω ότι το πρώτο μου 8088 PC XT, ακόμα παίζει μια χαρά. Αντιθέτως τα τελευταία χρόνια όλο και κάτι χαλάει στις συνθέσεις μου.

 

Επίσης όταν κάτι χαλάει, καλώς να αντικατασταθεί. Ας γλιτώσουμε όμως το κόστος νέας άδειας win + office

 

Νομίζω ότι τα περί "ατζέντας" και οποιασδήποτε λογικής που με εντάσσουν σε κάποιο "στρατόπεδο" είναι κακοί χαρακτηρισμοί.

 

Κανένας χαρακτηρισμός δεν αποδόθηκε. Απλά δεν υπάρχει λόγος να κρυβόμαστε. Με το θέμα της επιστολής κάποιοι έχουν σχέση ηθική/ιδεολογική και κάποιοι οικονομική. Δεν έχω ψευδαισθήσεις. Γνωρίζω ότι ακόμα και κάποιοι συνυπογράφοντες ή "μη υπογράφοντες" είναι υπέρ του open foss, θέλουν όμως να προωθηθεί το πράγμα σύμφωνα με τη δικιά τους ατζέντα ώστε να έχουν οι ίδιοι είτε οικονομικά είτε ιεραρχικά οφέλη. Αυτοί οι κάποιοι κυκλοφορούν με "μπλε και πράσινες στολές" στα γνωστά φόρουμ του χώρου. Εγώ μιλάω ξεκάθαρα. Δεν κρύβομαι πίσω από καμία ανωνυμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδιότητά μου δε θα προσθέσει κανενός είδους αξιοπιστία σε όσα λέω. Λυπάμαι, ή τα πιστεύεις, ή όχι. Όπως και το να σου δηλώσω ότι δε κερδίζω τίποτε γράφοντας ό,τι γράφω στο φόρουμ είτε το πιστεύεις είτε όχι.

 

Η ανωνυμία είναι δικαίωμά μου και έχω καλούς λόγους να το εξασκώ. Θα μπορούσα να υπογράψω την επιστολή σου, ή θα μπορούσα να σου πω να με συναντήσεις για να γνωρίσεις την όποια μου ιδιότητα, προκειμένου να μη σου είμαι ανώνυμος. (Στη δεύτερη περίπτωση πάντως θα σου επαναλάμβανα ό,τι έγραψα ως τώρα).

 

Τα νούμερα που θες αντιστοιχούν στην αναλογία servers-client, μπορεί να έχεις 5 servers για 20 client ή και 12-15 servers για 70-150 client. Δεν έκανα καταμέτρηση ή απογραφή κάποιου δικτύου, αλλά μια εκτίμηση. Όσα είναι servers έχουν 80-100% linux και όσα είναι client έχουν 90-100% windows.

 

Η απόφαση μιας υπηρεσίας να αποσύρει (αν αποσύρει) παρτίδες ολόκληρες με λειτουργικά μηχανήματα λόγω παλαιότητας δεν έχει σχέση με το αν έχει windows ή λινουξ επάνω. Όταν είναι να ληφθεί (και αν) τέτοια απόφαση νομίζω ότι δεν τεκμηριώνεται από το ότι έχουν Windows 95 αλλά στο ότι έχουν συμπληρώσει "χρόνια" και έχει γίνει απόσβεση. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκτιμώ ότι τελικά η απόφαση λαμβάνεται με λογιστικά κριτήρια και όχι τεχνικά. Με άλλα λόγια η γνώμη μου είναι πως αν θέλει ο προϊστάμενος να αλλάξει τα μηχανάκια, είτε έχουν ubuntu είτε windows θα μπορέσει να βρει τη δικαιολογία να το κάνει.

 

Με την μη αγορά αδειών έχω τοποθετητηθεί. Με τα 17 εκ. ξέρεις ότι πληρώνονται οι άδειες χρήσης και μόνο;

 

Στην αρχική επιστολή το έγραφα και αυτό, αλλά δε θεωρήθηκε politically correct και στη διαβούλευση αφαιρέθηκε.

 

Τι πα' να πει "δε θεωρήθηκε politically correct"? Αν ξέρεις κάτι κοινοποιείς την επιστολή με τα στοιχεία σε ένα εισαγγελέα (άντε τον Τριανταφυλλόπουλο)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πα' να πει "δε θεωρήθηκε politically correct"? Αν ξέρεις κάτι κοινοποιείς την επιστολή με τα στοιχεία σε ένα εισαγγελέα (άντε τον Τριανταφυλλόπουλο)!

 

give me a break. Δεν ξέρω κάτι πιο συγκεκριμένο πέρα από το ότι η Microsoft έχει καταδικαστεί πολλές φορές σε διεθνές επίπεδο για παράνομες και αντιμονοπωλιακές τακτικές ή εκβιασμούς εταιρειών κολοσσών. Τη χρεοκοπημένη Ελλάδα φαντάζομαι την έχουν για πλάκα.... Στη χώρα που η ιστοσελίδα της Βουλής κόστισε αντί 20.000 ευρώ, 1.000.000 ευρώ, εσύ πιστεύεις ότι η συμφωνία με την MS είναι καθαρή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

give me a break. Δεν ξέρω κάτι πιο συγκεκριμένο πέρα από το ότι η Microsoft έχει καταδικαστεί πολλές φορές σε διεθνές επίπεδο για παράνομες και αντιμονοπωλιακές τακτικές ή εκβιασμούς εταιρειών κολοσσών. Τη χρεοκοπημένη Ελλάδα φαντάζομαι την έχουν για πλάκα.... Στη χώρα που η ιστοσελίδα της Βουλής κόστισε αντί 20.000 ευρώ, 1.000.000 ευρώ, εσύ πιστεύεις ότι η συμφωνία με την MS είναι καθαρή ?

 

Και γιατί η Dell, η Apple, η HP, η IBM ή η Cisco ή άλλη μεγάλη και "κλειστή" εταιρεία του χώρου να μην εκμεταλλεύεται επίσης την ντόπια διαφθορά προς όφελός της καθεμιά; Ακόμα και η ίδια η Siemens πουλά λογισμικό.

 

Η καθιέρωση ανοιχτού λογισμικού μπορεί να κάνει οικονομία, τη διαφθορά όμως δε θα την πατάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθιέρωση ανοιχτού λογισμικού μπορεί να κάνει οικονομία, τη διαφθορά όμως δε θα την πατάξει.

 

Eε τωρα...γιατι μας το χαλας ..αφου ως γνωστον το ubuntu θα σωσει τον κοσμο:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χώρα που η ιστοσελίδα της Βουλής κόστισε αντί 20.000 ευρώ, 1.000.000 ευρώ, εσύ πιστεύεις ότι η συμφωνία με την MS είναι καθαρή ?

 

Φυσικά το ίδιο συμβαίνει κάλλιστα και με ανοιχτό λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoikos τι ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις?

 

Μια ιστοσελίδα, είτε είναι ανοικτό είτε κλειστό λογισμικό, κάποιος θα στη φτιάξει. Απλά στην περίπτωση του κλειστού λογισμικό θα υπολογιστεί + το κόστος λογισμικού. Αυτός ο κάποιος θα πληρωθεί, ούτως ή άλλως. Για την περίπτωση της ιστοσελίδας του Δήμου Αθηναίων ή της Βουλής το κόστος στην πιο ξεφτίλα είναι 20.000 . Το ότι κάποιοι ρεμουλιάσανε δεν έχει σχέση με το open source.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoikos τι ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις?

 

Μια ιστοσελίδα, είτε είναι ανοικτό είτε κλειστό λογισμικό, κάποιος θα στη φτιάξει. Απλά στην περίπτωση του κλειστού λογισμικό θα υπολογιστεί + το κόστος λογισμικού. Αυτός ο κάποιος θα πληρωθεί, ούτως ή άλλως. Για την περίπτωση της ιστοσελίδας του Δήμου Αθηναίων ή της Βουλής το κόστος στην πιο ξεφτίλα είναι 20.000 . Το ότι κάποιοι ρεμουλιάσανε δεν έχει σχέση με το open source.

 

Εσύ ανέφερες σελίδες με κόστος ενός εκατομμυρίου, εγώ απλά έδωσα άλλο ένα παράδειγμα. Και ξαναλέω, το opensource από μόνο του δε συνεπάγεται οικονομικό όφελος κατ' ανάγκην, ακριβώς επειδή υπάρχει το θέμα του ποιός θα το στήσει/συντηρήσει και με τι κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλάκια κύριε

 

θα δούμε εικόνες απο την εκδήλωση ;

 

.

 

Χαιρετισμούς gtroza!

 

Απ' όσο ξέρω θα βγουν οι παρουσιάσεις κλπ στο site: http://thessaloniki.fosscomm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eε τωρα...γιατι μας το χαλας ..αφου ως γνωστον το ubuntu θα σωσει τον κοσμο

Aν δεν υπηρχε η ubuntu ποια διανομη θα κοροιδευατε εσεις οι debian-windows-αδες ειμαι περιεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν υπηρχε η ubuntu ποια διανομη θα κοροιδευατε εσεις οι debian-windows-αδες ειμαι περιεργος.

 

θα βαζαμε arch και θα κοροιδευαμε το debian..:lol::-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ανέφερες σελίδες με κόστος ενός εκατομμυρίου, εγώ απλά έδωσα άλλο ένα παράδειγμα. Και ξαναλέω, το opensource από μόνο του δε συνεπάγεται οικονομικό όφελος κατ' ανάγκην, ακριβώς επειδή υπάρχει το θέμα του ποιός θα το στήσει/συντηρήσει και με τι κόστος.

 

α) Τουλάχιστον δεν πληρώνεις άδειες χρήσης ΣΙΓΟΥΡΑ

β) Αν είναι να γίνει ρεμούλα στο support, θα γίνει ούτως ή άλλως. Αυτό έχει να κάνει με απατεώνες. Τουλάχιστον να γλιτώσουμε τις άδειες είναι το θέμα και το κόστος από το vendor lock in

 

Ρε σεις αυτοχαστουκιστείτε την τρέλα μου μέσα! Έχετε καταλάβει τι συμβαίνει στη χώρα μας? Συνειδητοποιείτε τις συνέπειες των εξελίξεων? Είναι για γέλια η κατάσταση ?

 

Υ.Γ. Πραγματικά εύχομαι και ελπίζω να μη συνομιλώ με άτομα που έχουν "φάει" μέρος από την πίτα και επιχειρούν atm να ρίξουν καπνό. Όσο συνεχίζει η κουβέντα, τόσο πιο πιθανό θεωρώ το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα παω κόντρα στην γενική άποψη αλλά μάλλον οι περισσότεροι απο εδω βλέπουν τα πράγματα απο την δικιά τους οπτική γωνία μόνο.

Παράδειγμα 1. Το κόστος εκμάθησης και εκπαίδευσης υπερκαλύπτει το οποιοδήποτε "τζάμπα".Ίσως μόνο το Open Office αξίζει σαν εναλλακτική .

Το Linux σε οποιαδήποτε διανομή πάσχει απο σοβαρες παιδικές ασθένειες που το καθιστουν απαγορευτικό για απότομη αντικατάσταση.

Παράδειγμα 2. Βλέπω χαριτωμένα μηνυματάκια του τύπου μεταγραφή εφαρμογών σε κινητό,μεταγραφή σε Python και παει λέγοντας...λυπάμαι αλλα εδω μάλλον υπάρχει απο ολική μέχρι μερική αγνοια.Μια σοβαρή εφαρμογή ξεπερνάει σε πολυπλοκότητα τα προγραμματάκια που έχουν υλοποήσει οι προαναφερθέντες σε σχολές και σεμινάρια.Και κάτι ακόμα , αν η γενια σας έχει μάθει μεσω SMS να πληκτρολογουν σίγουρα με το κινητό αυτό δεν ισχύει για τους περισσότερους.

Αυτα για αρχή.

ΕΑΝ οι προγραμματιστες του Linux αποφασίσουν να δουν γιατι ο κόσμος διαλέγει Windows και βάλουν λίγο το μυαλουδάκι τους να δουλέψει έξω απο τον Linuxοκοσμο τους τότε ΝΑΙ μπορεί το Linux να κυριαρχήσει αλλά μέχρι τότε....Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον αλλάξει ο τρόπος "σκεψης" η διάδοση του θα αυξηθεί δραματικα και πιαθνόν σε χρονικό διάστημα να έχουν ανατρέψει την αγορά. Μεχρι τότε θα βλέπουμε κόσμο που αγοράζει υπολογιστές με Linux και τα αντικαθιστουν ΑΜΕΣΩΣ με Windows (Βλέπε Asus eee)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...