Προς το περιεχόμενο

Προσχέδιο ανοικτής επιστολής προς τον πρωθυπουργό


linuxovios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Είτε ενεργή είτε ανενεργή όλος ο δημόσιος τομέας με MS παίζει. Μόνο στον προϋπολογισμό του 2009 έχουμε 17.000.000 ευρώ σε client μηχανήματα + λογισμικό.

Πόσα είναι τα client μηχανήματα και πόσο το λογισμικό; Ξέρεις πόσα από τα μηχανήματα αυτά αντικατέστησαν παλαιότερα και πόσα χρησιμοποιήθηκαν σε νεο-μηχανοργανωμένες θέσεις;

 

Αναφέρεσαι σε αυτήν? . Αν ναι, αποφάσισε αν είναι το ύφος απαράδεκτο (και με ποια κριτήρια) ή τη θεωρείς εσύ απαράδεκτη (ελλείψει μετριοπάθειας, όπως αναφέρεις).

Είναι σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με αυτή που υπάρχει στο παρόν νήμα, αλλά και πάλι διαφωνώ με χαρακτηρισμούς όπως «κακογραμμένο και απαιτητικό σε πόρους» (δεν έχετε δει πως είναι γραμμένο και δεν είναι και δραματικά απαιτητικό σε πόρους), «το κράτος επενδύει σε εκατομμύρια ευρώ για προμήθειες νέων H/Y για να τρέχουν λογισμικό της Microsoft (κανείς δε λέει ότι οι προμήθειες δε θα γίνονταν ούτως ή άλλως), ή το σημείο 3. Γενικά όλα τα «αδιαμφισβήτητα δεδομένα» που επικαλείστε για μένα είναι αμφισβητούμενα. Θα μπορούσατε κάλλιστα να έχετε επιχειρηματολογήσει επί πραγματικών πλεονεκτημάτων του ελεύθερου λογισμικού ως συνολική προσέγγιση, χωρίς να ασχολείστε με τα Windows και την Microsoft (η οποία σε μια σοβαρή επιστολή γράφεται Microsoft και όχι MS). Στην τελική γιατί να μη γράψουμε και μια επιστολή για να χρησιμοποιείται MySQL αντί για Oracle;

 

Μόνο που αυτή η πολιτική ορθότητα (και μαζί πολλά άλλα) μας οδήγησε στο σημερινό χάλι της μείωσης μισθών για να πληρώσουμε τόκους (ούτε καν να ξεπληρώσουμε δάνεια, αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας). Αν δε νιώσατε όμως, κάντε υπομονή. Έρχονται και άλλα χειρότερα...

Αν κάτι μας οδήγησε στη σημερινή κατάσταση είναι ότι δε βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας και την πάρτη μας. Η «πολιτική ορθότητα» είναι απλά αποκύημα της όλης κατάστασης.

 

Δεν θεωρώ ότι είναι δουλειά μας να υποδείξουμε στην κάθε κυβέρνηση ΠΩΣ θα κάνει κάτι.

Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα. Αν θες να προχωρήσει κάτι, τότε οφείλεις να παρουσιάσεις μια ολοκληρωμένη πρόταση, ή τουλάχιστον να ψάξεις να δεις ποιες είναι οι υπαρκτές ανάγκες και κατά πόσον αυτές καλύπτονται. Όπως λέει και το αφεντικό, talk is cheap, show me the code.

 

Άλλωστε δεν είμαστε σε θέση - ούτε εσύ φαντάζομαι - να γνωρίζουμε όλα τα γρανάζια του κρατικού μηχανισμού ώστε να δώσουμε και πλάνο εφαρμογής. Αυτό είναι δουλειά της εκλεγμένης κυβέρνησης. Αν πρόκειται ΚΑΙ ΑΥΤΟ

να το κάνουμε εμείς, τότε ας κατέβουν από τις καρέκλες τους και ας δηλώσουν ανικανότητα. ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ.

Προτείνετε τι; Εγώ προτείνω να βάλουμε παντού OpenBSD γιατί είναι το ασφαλέστερο απ' όλα. Ή ReactOS επειδή είναι binary-compatible με τα Windows. Αυτό τι σημαίνει, ότι είναι βιώσιμες λύσεις;

 

Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι το πρόβλημα του ελληνικού δημοσίου είναι μόνο το proprietary λογισμικό. Επιπλέον αν διάβασες την επιστολή, δεν αναφερόμαστε μόνο σε άδειες χρήσης.

Όπως έχω γράψει και αλλού, όταν για να κάνω φορολογική δήλωση περνάω 3 ώρες μαζεύοντας στοιχεία από 3 sites (ΓΓΠΣ, taxisnet και Υπ. Οικονομικών), το αν αυτή η πληροφορία θα είναι σε .odt αντί για .doc θα μου κάνει ελάχιστη διαφορά. Το πρόβλημα του κράτους είναι ότι προβάλλει σε μηχανογραφικά συστήματα περιορισμούς οι οποίοι δεν είναι τεχνικοί, αλλά γραφειοκρατικοί (π.χ. διαχωρισμός ΓΓΠΣ από το taxisnet) και δε θα έπρεπε να απασχολούν τους πολίτες. Αν λύνονταν αυτοί οι περιορισμοί, ακόμα και με Microsoft software, θα εξοικονομούσαμε πολλά ευρώ, δολλάρια ή γρόσια. Επίσης, όσο ελεύθερο λογισμικό και να είναι ένα spreadsheet, δεν παύει να είναι λάθος να το χρησιμοποιείς σαν βάση δεδομένων.

 

Τέλος, πώς ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι το λογισμικό μεγάλο έξοδο, όταν ΜΟΝΟ η γαλλική αστυνομία που έκανε μετάβαση σε UBUNTU (ένα απλό παράδειγμα), ανακοίνωσε ότι εξοικονομεί 3.000.000 ευρώ το χρόνο;

Δεν ξέρω ούτε πόσα PC έχουν, ούτε τι αντικατέστησαν, ούτε πόσο υπολόγισαν το κόστος της αντικατάστασης και σε πόσα χρόνια υπολογίζουν την απόσβεση της. Επίσης, το κυριότερο, δεν ξέρω πόσα είναι τα συνολικά έξοδά τους, γιατί κάτι μου λέει ότι τα 3 εκατομμύρια μπορεί κάλλιστα να είναι το 0.5% των συνολικών λειτουργικών εξόδων τους.

 

Ή αυτοί λένε ψέμματα ή εσύ κάνεις κάποιο λάθος να θεωρείς ότι το λογισμικό δεν είναι μεγάλο έξοδο. Εκτός και αν μας περισσεύουν αυτά τα 3 εκ. ευρώ σε κάθε υπηρεσία.

Συγκρίνεις την αστυνομία μιας χώρας 70 εκατομμυρίων με τη δική μας που χρησιμοποιεί TELEX. Επίσης υποθέτεις μια ταρίφα 3 εκατομμυρίων ανά υπηρεσία, κάτι που προφανώς δεν ευσταθεί.

 

Ποιοι είναι αυτοί και σε τι ποσοστό επί του συνόλου του δημόσιου τομέα ?

Τι θα πει ποσοστό; Αν έρθεις στη FossComm, θα δεις τουλάχιστον ένα παράδειγμα δημόσιου οργανισμού που έχει 2 servers με Windows και 150 με Linux.

 

Υ.Γ. 2 apoikos, την ψήφισες την επιστολή ή όχι? Σε ενόχλησε το ύφος ή και κάτι άλλο? Είσαι κατά των γενικών αρχών της επιστολής ? (Αν θες απαντάς βέβαια).

Όχι, δεν την ψήφισα. Δε με πείθει. Έχω άποψη για το τι θέση έχει το ελεύθερο λογισμικό στο δημόσιο και με ποιούς τρόπους μπορεί να επιτευχθεί αλλά δεν αναφέρεται τίποτα απ' όλα αυτά στην επιστολή. Απλά σκέψου το εξής: αν παρ'ελπίδα εισακουστεί η επιστολή και βγει κάποιος αύριο και πει «όλα opensource», τότε η συνολική εμπειρία θα πρέπει να είναι καλύτερη. Αν για τον xyz λόγο αυτό δε συμβεί, τότε αυτόματα θα κάψεις το χαρτί που λέγεται ελ. λογισμικό (όπως μάλλον συνέβη στην Extremadura της Ισπανίας με το GNU/Linex).

 

Ξαναλέω, το να βάλουμε παντού Linux και να εξακολουθεί το taxisnet να αποθηκεύει δεδομένα σε fixed-width fields με cp437, ή να εξακολουθήσει το document management του δημοσίου να γίνεται με το χέρι, μάλλον πονοκεφάλους θα μας δημιουργήσει παρά θα μας λύσει προβλήματα αυτή τη στιγμή. Πρέπει να καλλιεργηθεί η κατάλληλη, τεχνοφιλική κουλτούρα και το ελ. λογισμικό θα προκύψει από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα είναι τα client μηχανήματα και πόσο το λογισμικό; Ξέρεις πόσα από τα μηχανήματα αυτά αντικατέστησαν παλαιότερα και πόσα χρησιμοποιήθηκαν σε νεο-μηχανοργανωμένες θέσεις;

 

α) Ο προϋπολογισμός δεν τα αναφέρει αυτά και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος - ούτε ο ίδιος ο πρωθυπουργός- που να γνωρίζει ακριβώς τα στοιχεία που ζητάς. β) Τι σημασία έχει? Το βραχυπρόθεσμο και μακροπρόθεσμο κόστος αντίστοιχων μηχανημάτων με open source λογισμικό (τουλάχιστον σε επίπεδο OS και εφαρμογών γραφείου) θα ήταν πολύ μικρότερο defacto.

 

Είναι σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με αυτή που υπάρχει στο παρόν νήμα,

 

Έχει ποσταριστεί η τελική μορφή στο νήμα. Στην αρχή είναι προσχέδιο.

 

αλλά και πάλι διαφωνώ με χαρακτηρισμούς όπως «κακογραμμένο και απαιτητικό σε πόρους» (δεν έχετε δει πως είναι γραμμένο και δεν είναι και δραματικά απαιτητικό σε πόρους),

 

Απλή λογική. Εκτός αν θεωρείς ότι τα vista είχαν τις ίδιες απαιτήσεις με open source OS ή τα win 7 τρέχουν σε pc οκταετίας. Για την οικονομική συγκυρία ΕΙΝΑΙ απαιτητικά σε πόρους.

 

«το κράτος επενδύει σε εκατομμύρια ευρώ για προμήθειες νέων H/Y για να τρέχουν λογισμικό της Microsoft (κανείς δε λέει ότι οι προμήθειες δε θα γίνονταν ούτως ή άλλως)

 

Όχι όμως με το ίδιος κόστος. (θεωρητικά πάντα)

 

Γενικά όλα τα «αδιαμφισβήτητα δεδομένα» που επικαλείστε για μένα είναι αμφισβητούμενα.

 

Άποψή σου. Δε συμφωνώ.

 

Θα μπορούσατε κάλλιστα να έχετε επιχειρηματολογήσει επί πραγματικών πλεονεκτημάτων του ελεύθερου λογισμικού ως συνολική προσέγγιση, χωρίς να ασχολείστε με τα Windows και την Microsoft

 

Τώρα τι να κάνουμε που το δημόσιο έχει κάνει (ή έκανε) συμφωνία με την ΜS και όλα τα μηχανάκια του παίζουν με MS και το lock down έχει γίνει σε λογισμικό της MS? Να αναφερθούμε στην Apple ? Στην MS θα αναφερθούμε. Εκτός και αν η αναφορά με ονόματα θίγει κάποιους. Αλλά ξέχασα: Τόσα χρόνια διάφοροι βουλευτές καταγγέλλουν συνέχεια τα διαπλεκόμενα, αλλά ποτέ κανένας δε μίλησε με ονόματα και ποτέ δεν μπήκε φυλακή. Από τέτοιου είδους πολιτικές ορθότητες εγώ απέχω. Προτιμώ να είμαι γραφικός.

 

Αν κάτι μας οδήγησε στη σημερινή κατάσταση είναι ότι δε βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας και την πάρτη μας. Η «πολιτική ορθότητα» είναι απλά αποκύημα της όλης κατάστασης.

 

Έχω ήδη γράψει ότι δε θεωρώ την πολιτική ορθότητα μοναδικό υπαίτιο. Συμφωνώ μαζί σου. Η πολιτική ορθότητα είναι όμως συνυπαίτια.

 

Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα. Αν θες να προχωρήσει κάτι, τότε οφείλεις να παρουσιάσεις μια ολοκληρωμένη πρόταση, ή τουλάχιστον να ψάξεις να δεις ποιες είναι οι υπαρκτές ανάγκες και κατά πόσον αυτές καλύπτονται. Όπως λέει και το αφεντικό, talk is cheap, show me the code.

 

Διαφωνώ, αναφερόμενος πάντα στον εαυτό μου. Η δικιά μου ευθύνη ως πολίτης τούτης της χώρας είναι να διαμαρτυρηθώ και να υποδείξω στους τυφλούς ή συμφεροντολόγους ή ανθέλληνες ή ανίκανους (διάλεξε ό,τι θες) έναν εναλλακτικό δρόμο defacto πιο οικονομικό. ΔΕ θα κάνω εγώ τη δουλειά τους, ειδικά όταν δε γνωρίζω τον κρατικό μηχανισμό (ούτε αυτοί βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Ας δηλώσουν ανικανότητα, ας παραιτηθούν και μετά ξανασυζητάμε.

 

Προτείνετε τι; Εγώ προτείνω να βάλουμε παντού OpenBSD γιατί είναι το ασφαλέστερο απ' όλα. Ή ReactOS επειδή είναι binary-compatible με τα Windows. Αυτό τι σημαίνει, ότι είναι βιώσιμες λύσεις;

 

Ok. Γράψε μια επιστολή και στείλε τις προτάσεις σου. Στο κάτω κάτω ανοικτή διακυβέρνηση θέλουν και προωθούν. Όσο για το τι προτείνουμε, υπάρχει εκτενής επιστολή.

 

Όπως έχω γράψει και αλλού, όταν για να κάνω φορολογική δήλωση περνάω 3 ώρες μαζεύοντας στοιχεία από 3 sites (ΓΓΠΣ, taxisnet και Υπ. Οικονομικών), το αν αυτή η πληροφορία θα είναι σε .odt αντί για .doc θα μου κάνει ελάχιστη διαφορά. Το πρόβλημα του κράτους είναι ότι προβάλλει σε μηχανογραφικά συστήματα περιορισμούς οι οποίοι δεν είναι τεχνικοί, αλλά γραφειοκρατικοί (π.χ. διαχωρισμός ΓΓΠΣ από το taxisnet) και δε θα έπρεπε να απασχολούν τους πολίτες. Αν λύνονταν αυτοί οι περιορισμοί, ακόμα και με Microsoft software, θα εξοικονομούσαμε πολλά ευρώ, δολλάρια ή γρόσια. Επίσης, όσο ελεύθερο λογισμικό και να είναι ένα spreadsheet, δεν παύει να είναι λάθος να το χρησιμοποιείς σαν βάση δεδομένων.

 

Η εξάλειψη της γραφειοκρατίας οδηγεί σε αύξηση παραγωγικότητας και μείωση εξόδων. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με την υιοθέτηση ή μη του ανοικτού λογισμικού. Άλλο πρόβλημα το ένα άλλο το άλλο. Κατά συνέπεια, δεν έχει σχέση με την ουσία της πρότασής μας.

 

Δεν ξέρω ούτε πόσα PC έχουν, ούτε τι αντικατέστησαν, ούτε πόσο υπολόγισαν το κόστος της αντικατάστασης και σε πόσα χρόνια υπολογίζουν την απόσβεση της. Επίσης, το κυριότερο, δεν ξέρω πόσα είναι τα συνολικά έξοδά τους, γιατί κάτι μου λέει ότι τα 3 εκατομμύρια μπορεί κάλλιστα να είναι το 0.5% των συνολικών λειτουργικών εξόδων τους.

 

Το 0,5% μας χαλάει? Μπορεί να είναι και 1 εκ., μπορεί να είναι και παραπάνω (αναλογιζόμενοι τις ελληνικές ρεμούλες).

 

Συγκρίνεις την αστυνομία μιας χώρας 70 εκατομμυρίων με τη δική μας που χρησιμοποιεί TELEX. Επίσης υποθέτεις μια ταρίφα 3 εκατομμυρίων ανά υπηρεσία, κάτι που προφανώς δεν ευσταθεί.

 

Χαλαρά! Συγκρίνεις τον ελληνικό δημόσιο τομέα με το δημόσιο τομέα οποιουδήποτε άλλου κράτους της ΕΕ ? Είναι γνωστό ότι ο δικός μας είναι ο μεγαλύτερος!!! Η ταρίφα 3 εκ. ήταν ένα παράδειγμα. Δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω πόσα θα εξοικονομηθούν στην Ελλάδα. Βέβαια η μείωση μισθών και συντάξεων ήταν η εύκολη λύση. Το προτιμάς αυτό μάλλον.

 

Τι θα πει ποσοστό; Αν έρθεις στη FossComm, θα δεις τουλάχιστον ένα παράδειγμα δημόσιου οργανισμού που έχει 2 servers με Windows και 150 με Linux.

 

Ποσοστό θα πει ποσοστό. Διότι εγώ σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη ζωή μου δεν έχω δει δημόσιο ίδρυμα ή υπηρεσία που να έχει έστω και σε ένα pc open source. Φυσικά εσύ μπορεί να ισχυρίζεσαι ότι είμαστε μια χαρά. Έχουμε υιοθετήσει το ανοικτό λογισμικό και πάμε καλά.

 

Όχι, δεν την ψήφισα. Δε με πείθει. Έχω άποψη για το τι θέση έχει το ελεύθερο λογισμικό στο δημόσιο και με ποιούς τρόπους μπορεί να επιτευχθεί αλλά δεν αναφέρεται τίποτα απ' όλα αυτά στην επιστολή. Απλά σκέψου το εξής: αν παρ'ελπίδα εισακουστεί η επιστολή και βγει κάποιος αύριο και πει «όλα opensource», τότε η συνολική εμπειρία θα πρέπει να είναι καλύτερη. Αν για τον xyz λόγο αυτό δε συμβεί, τότε αυτόματα θα κάψεις το χαρτί που λέγεται ελ. λογισμικό (όπως μάλλον συνέβη στην Extremadura της Ισπανίας με το GNU/Linex).

 

Επαναλαμβάνω : Η συνολική εμπειρία είναι ΑΣΧΕΤΟ μέγεθος με τα ποσά που θα εξοικονομηθούν από την υιοθέτηση του open source. Μακάρι η συνολική εμπειρία να βελτιωθεί. Αυτό όμως είναι άσχετο με το λογισμικό (τουλάχιστον επί της αρχής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον λινουξοβιο στα περισσοτερα

δεν υπαρχει μισος υπολογιστης εκτος σπιτιου με λινουξ (εφοριες , νοσοκομεια, ταμεια, σχολεια)μαθαμε στην Ελλαδα να τονιζουμε την εξαιρεση για κανονα και τον κανονα για εξαιρεση

ειπαμε ειναι μια χωρα που προχωρα με τις εξαιρεσεις της αλλα εως ποτε?

οσο αναφορα το δημοσιο εχουμε τις περισσοτερες τζαμπα θεσεις απο ολες τις ΕΕ χωρες μαζι

και πολλα αλλα...παντως το θεμα ειναι να γινονται προτασεις βελτιωσης

υγ οντως το MS δεν ευσταθει σε <<σοβαρο>> κειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ο προϋπολογισμός δεν τα αναφέρει αυτά και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος - ούτε ο ίδιος ο πρωθυπουργός- που να γνωρίζει ακριβώς τα στοιχεία που ζητάς. β) Τι σημασία έχει?

Έχει, απ' τη στιγμή που επικαλείσαι το νούμερο. Εκτός αν το κάνεις για λόγους εντυπωσιασμού.

 

Το βραχυπρόθεσμο και μακροπρόθεσμο κόστος αντίστοιχων μηχανημάτων με open source λογισμικό (τουλάχιστον σε επίπεδο OS και εφαρμογών γραφείου) θα ήταν πολύ μικρότερο defacto.

Πως είσαι τόσο σίγουρος. Ξαναλέω, τη μετάβαση ποιός θα την κάνει και με τι κόστος; Το κόστος δεν είναι μηδενικό. Δεν υποστηρίζω ότι το ΕΛ/ΛΑΚ είναι ακριβότερο, αλλά αυτό που λέω είναι ότι με τα στοιχεία που επικαλείσαι δε βγαίνει συμπέρασμα.

 

Απλή λογική. Εκτός αν θεωρείς ότι τα vista είχαν τις ίδιες απαιτήσεις με open source OS ή τα win 7 τρέχουν σε pc οκταετίας. Για την οικονομική συγκυρία ΕΙΝΑΙ απαιτητικά σε πόρους.

Ενδεχομένως χωρίς aero κλπ να τρέχουν. Επιπλέον, τα PC οκταετίας έχουν XP, τα οποία υποστηρίζονται μέχρι το 2014, οπότε πλέον στα 12 χρόνια τους θα μπορούν τιμητικά να αποσυρθούν έχουν βγάλει τα λεφτά τους με το παραπάνω.

 

Όχι όμως με το ίδιος κόστος. (θεωρητικά πάντα)

Το θεωρητικά από που προκύπτει; Από το ότι το Ubuntu το κατεβάζεις δωρεάν; Ποιός θα το εγκαταστήσει; Πόσες ώρες θα φάει; Πόσες ώρες ακόμα θα φάει για να αντικαταστήσει και το Active Directory; Πόσες επιπλέον ώρες για να κάνει convert τα .doc με ενσωματωμένες εικόνες κλπ; Όλα αυτά έχουν ένα πραγματικότατο κόστος που δεν υπολογίζεις.

 

 

Τώρα τι να κάνουμε που το δημόσιο έχει κάνει (ή έκανε) συμφωνία με την ΜS και όλα τα μηχανάκια του παίζουν με MS και το lock down έχει γίνει σε λογισμικό της MS?

Η συμφωνία ουδέποτε ίσχυσε και δεν ανανεώθηκε (ακόμα), οπότε (προς το παρόν) μην την επικαλείσαι. Ούτε πλήρωσε τίποτα το δημόσιο για τη συμφωνία που δε χρησιμοποίησε.

 

Διαφωνώ, αναφερόμενος πάντα στον εαυτό μου. Η δικιά μου ευθύνη ως πολίτης τούτης της χώρας είναι να διαμαρτυρηθώ και να υποδείξω στους τυφλούς ή συμφεροντολόγους ή ανθέλληνες ή ανίκανους (διάλεξε ό,τι θες) έναν εναλλακτικό δρόμο defacto πιο οικονομικό. ΔΕ θα κάνω εγώ τη δουλειά τους, ειδικά όταν δε γνωρίζω τον κρατικό μηχανισμό (ούτε αυτοί βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Ας δηλώσουν ανικανότητα, ας παραιτηθούν και μετά ξανασυζητάμε.

Οφείλεις να είσαι ρεαλιστής. Αν θες να πετύχεις κάτι πραγματικά, πρέπει να κάνεις και ο ίδιος θυσίες. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από έναν άλλο, εξίσου «εξωπραγματικό» χώρο: επί χρόνια παλεύαμε για ποδηλατόδρομους στην Αθήνα και ουδείς δεχόταν να μιλήσει. Μέχρι που πρόπερσι αλωνίσαμε όλη την Αθήνα σε μια συντονισμένη προσπάθεια και κάναμε αυτό.

 

Με ένα ρεαλιστικό case-study λοιπόν, αμέσως έδειξαν ενδιαφέρον 2-3 δήμοι και τελικά αποδείχθηκε ένα αποδοτικότατο μέτρο άσκησης πίεσης σε τέτοιο βαθμό που έχουν ήδη αρχίσει να εξετάζονται σοβαρά ή ακόμα και να υλοποιούνται κομμάτια της παραπάνω «μελέτης». Άλλο πράμα να λες λόγια του αέρα και άλλο να κατεβαίνεις με μια συγκροτημένη πρόταση. Ακόμα και ένας πολιτικάντης μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.

 

Επειδή λοιπόν αυτοί δεν έχουν τίποτα να χάσουν, αλλά εσύ έχεις πολλά να κερδίσεις, είναι δικός σου λογαριασμός το να αγωνιστείς για κάποια πράγματα.

 

Ok. Γράψε μια επιστολή και στείλε τις προτάσεις σου. Στο κάτω κάτω ανοικτή διακυβέρνηση θέλουν και προωθούν. Όσο για το τι προτείνουμε, υπάρχει εκτενής επιστολή.

Τα προβλήματα δε λύνονται με επιστολές. Τα προβλήματα λύνονται με συγκεκριμένες προτάσεις και δράσεις. Όταν φτάσουμε σε ένα πολιτικό επίπεδο όπου οι επιστολές θα μετράνε, θα στείλω.

 

 

Η εξάλειψη της γραφειοκρατίας οδηγεί σε αύξηση παραγωγικότητας και μείωση εξόδων. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με την υιοθέτηση ή μη του ανοικτού λογισμικού. Άλλο πρόβλημα το ένα άλλο το άλλο. Κατά συνέπεια, δεν έχει σχέση με την ουσία της πρότασής μας.

Αυτό που σου λέω είναι ότι θα κάψεις το χαρτί του ΕΛ/ΛΑΚ υπό αυτές τις συνθήκες. Γιατί θα επενδυθούν αρκετά χρήματα σε διαδικασίες μετάβασης χωρίς κανένα αισθητό αποτέλεσμα, ασχέτως του αν φταίει το ΕΛ/ΛΑΚ γι' αυτό ή όχι. Έχει ξαναγίνει αλλού, συγκεκριμένα στην Extremadura με το GnuLinEx.

 

 

Το 0,5% μας χαλάει? Μπορεί να είναι και 1 εκ., μπορεί να είναι και παραπάνω (αναλογιζόμενοι τις ελληνικές ρεμούλες).

Όχι, αλλά δεδομένης της κατάστασης μπορείς να έχεις πολύ πιο θεαματικά αποτελέσματα με λιγότερο «δραστικές» παρεμβάσεις. Δεν ισχυρίζομαι ότι το οικονομικό δεν είναι κίνητρο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ο πρωταρχικός στόχος, ειδικά απ' τη στιγμή που όλες οι μεταβάσεις διεθνώς έχουν πέσει έξω και χρονικά και οικονομικά από τα προκαθορισμένα πλαίσια.

 

Χαλαρά! Συγκρίνεις τον ελληνικό δημόσιο τομέα με το δημόσιο τομέα οποιουδήποτε άλλου κράτους της ΕΕ ? Είναι γνωστό ότι ο δικός μας είναι ο μεγαλύτερος!!!

Όχι, δεν είναι

 

Η ταρίφα 3 εκ. ήταν ένα παράδειγμα. Δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω πόσα θα εξοικονομηθούν στην Ελλάδα. Βέβαια η μείωση μισθών και συντάξεων ήταν η εύκολη λύση. Το προτιμάς αυτό μάλλον.

Μην κάνεις υποθέσεις για το τι προτιμάω. Αυτό που λέω είναι ότι στην επιστολή παρουσιάζετε το εξής ένα επιχείρημα: το οικονομικό. Το οποίο δεν τεκμηριώνετε. Πουθενά.

 

 

Ποσοστό θα πει ποσοστό. Διότι εγώ σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη ζωή μου δεν έχω δει δημόσιο ίδρυμα ή υπηρεσία που να έχει έστω και σε ένα pc open source. Φυσικά εσύ μπορεί να ισχυρίζεσαι ότι είμαστε μια χαρά. Έχουμε υιοθετήσει το ανοικτό λογισμικό και πάμε καλά.

Επειδή εγώ έχω δει, και μάλιστα έχω δει να συνεισφέρει και σε opensource projects, θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι πάντα υπάρχει ελπίδα.

 

Επαναλαμβάνω : Η συνολική εμπειρία είναι ΑΣΧΕΤΟ μέγεθος με τα ποσά που θα εξοικονομηθούν από την υιοθέτηση του open source. Μακάρι η συνολική εμπειρία να βελτιωθεί. Αυτό όμως είναι άσχετο με το λογισμικό (τουλάχιστον επί της αρχής).

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι για σένα μπορεί να είναι άσχετη η συνολική εμπειρία, όμως για τον κόσμο/τους πολιτικούς/οποιονδήποτε άσχετο πρέπει να βελτιωθεί η συνολική εμπειρία προκειμένου να δικαιολογηθεί το κόστος της μετάβασης. Η μετάβαση θα αποσβεσθεί οικονομικά σε αρκετά χρόνια, επομένως βραχυπρόθεσμα πρέπει να δικαιολογηθεί το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoike μπορεις να μου πεις που μπορω να βρισκω τετοιες ενδιαφερουσες ενημερωσεις για διαφορα θεματα και οργανωσεις οπως αυτην με τα ποδηλατα?υπαρχει καποιο λινκ που ανεβαζει πολιτιστικες - πολιτισμικες οργανωσεις-εκδηλωσεις?

οφ συγνωμη αλλα με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoike μπορεις να μου πεις που μπορω να βρισκω τετοιες ενδιαφερουσες ενημερωσεις για διαφορα θεματα και οργανωσεις οπως αυτην με τα ποδηλατα?υπαρχει καποιο λινκ που ανεβαζει πολιτιστικες - πολιτισμικες οργανωσεις-εκδηλωσεις?

οφ συγνωμη αλλα με ενδιαφερει

 

Τις ενδιαφέρουσες δράσεις δυστυχώς πρέπει να ψάξεις για να τις βρεις. Μερικά ενδιαφέροντα για ποδήλατο:

ΠΟΔΗΛΑΤισσΕΣ: http://www.podilates.gr

Φίλοι του Ποδηλάτου: http://www.filoi-podilatou.gr/

Λόκαλ: http://localathens.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, η μαρτυρία του Florian Schiessl, υπεύθυνου μιας από τις πιο πετυχημένες μεταβάσεις (αυτή του Μονάχου):

 

http://www.floschi.info/

 

Αξίζει να διαβάσει κανείς με όσο το δυνατόν ουδέτερο νου. Προσωπικά μένω στην εξής πρόταση:

 

LiMux has a long-term agenda

 

Yes, LiMux has a long-term agenda. We could have switched to linux clients in just a few months, giving the order to all 21 IT units to set up a linux client until end of 2008. No further specifications, no standardization and no consolidation. I’m pretty sure they would have done this excellent and then I would have published great news in 2007 or 2008 “LiMux done, Munich completely on free software”. But if we would have done this we would have ignored this big opportunity for Munich’s IT as a whole. Quality over time! Not related to free software, but neccessary for cleaning up our IT.

 

Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση: καλομελετημένη μετάβαση με σαφείς στόχους και καμία υπαναχώρηση στην ποιότητα της δουλειάς. Και δείτε και το χρονοδιάγραμμα. Υπ'όψιν ότι το τεχνικό κομμάτι πήρε ~2 χρόνια για 3.000 desktops (~20% των συνολικών desktops) και συνολικά η μετάβαση μετράει ήδη 6 χρόνια απ' τη στιγμή που δόθηκε το ΟΚ.

 

Όπως καταλαβαίνετε, η οποιαδήποτε σωστή μετάβαση θα ολοκληρωθεί πολύ αφότου έχουμε βγει από την ύφεση...

 

Παρεμπιπτόντως, ο Schiessl θα μιλήσει στο Συνέδριο ΕΛ/ΛΑΚ στο ΕΜΠ, 15-16 Μαΐου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, η μαρτυρία του Florial Schiessl, υπεύθυνου μιας από τις πιο πετυχημένες μεταβάσεις (αυτή του Μονάχου):

 

http://www.floschi.info/

 

Αξίζει να διαβάσει κανείς με όσο το δυνατόν ουδέτερο νου. Προσωπικά μένω στην εξής πρόταση:

 

 

 

Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση: καλομελετημένη μετάβαση με σαφείς στόχους και καμία υπαναχώρηση στην ποιότητα της δουλειάς. Και δείτε και το χρονοδιάγραμμα. Υπ'όψιν ότι το τεχνικό κομμάτι πήρε ~2 χρόνια για 3.000 desktops.

 

Όπως καταλαβαίνετε, η οποιαδήποτε σωστή μετάβαση θα ολοκληρωθεί πολύ αφότου έχουμε βγει από την ύφεση...

 

Παρεμπιπτόντως, ο Schiessl θα μιλήσει στο Συνέδριο ΕΛ/ΛΑΚ στο ΕΜΠ, 15-16 Μαΐου.

 

Την υιοθέτηση του Ubuntu ή άλλου ανοικτού κώδικα λειτουργικού συστήματος τουλάχιστον στα σχολικά εργαστήρια και προοδευτικά σε ολόκληρο το δημόσιο τομέα

2.Την υιοθέτηση του Ubuntu ή άλλου ανοικτού κώδικα λειτουργικού συστήματος τουλάχιστον στα σχολικά εργαστήρια και προοδευτικά σε ολόκληρο το δημόσιο τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υιοθέτηση του Ubuntu ή άλλου ανοικτού κώδικα λειτουργικού συστήματος τουλάχιστον στα σχολικά εργαστήρια και προοδευτικά σε ολόκληρο το δημόσιο τομέα

 

 

Για την ταμπακιέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοψίζω

 

επανάσταση

δευτέρα παρουσία

και

μετάβαση σε open λειτουργικά

 

του αγίου που απολύονται οι νεοσύλλεκτοι:mrgreen:

 

 

MySQL αντί για Oracle;

"ένα" δεν γίνανε ;

 

σε λίγο

ίσως τα αυτοκίνητα να κινούνται στους ποδηλατόδρομους

και οι ποδηλάτες στους κανονικούς δρόμους

οπότε τι αξία θα έχουν οι εμπεριστατωμένες μελέτες ;

 

χρησιμοποιώ χρόνια, ποδήλατο

 

apoikos

καλή επιτυχία στην παρουσίαση

και στην εκδήλωση φυσικά

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα λίγο την αντιπαράθεση.

 

Κι εγώ ανέφερα και μάλλον πρέπει να επαναλάβω ότι Linux εφαρμόζεται στο δημόσιο, ακόμη και σε client μηχανήματα, μολονότι τα περισσότερα βρίσκονται στους servers. Δεν είναι επιχείρημα το "όπου και να κοίταξα Linux δεν είδα".

 

Το κείμενο της συμφωνίας με τη Microsoft δε πρόλαβα να το διαβάσω, δείχνει όμως ότι η εταιρεία δραστηριοποιείται για να διατηρήσει τη θέση της όχι μόνο με προσφορές στα προϊόντα της αλλά και προσφέροντας παράλληλα υπηρεσίες υποστήριξης και εκπαίδευση πάνω σε αυτά.

 

Με μετάβαση στο ανοικτό λογισμικό δε θα γίνει μόνο εξοικονόμηση από τις άδειες λειτουργίας, αλλά και από την ανυπαρξία τεχνικής υποστήριξης και εκπαίδευσης, με αντίκτυπο όμως στην παραγωγικότητα. Εκτός αν υλοποιηθούν όπως συζητήθηκε άλλες λύσεις web based.

 

Ο λόγος που δε θα υπογράψω έχει να κάνει με το ότι η επιστολή κατά τη γνώμη μου προβάλλει τον περιορισμό της Microsoft αντί της προώθησης του ελεύθερου λογισμικού. Μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση, όπως λέει ο apoikos, θα κέρδιζε την υποστήριξή μου καλύτερα. Μου φαίνεται σαν αντιπάθεια προς τη microsoft, την οποία έχω κι εγώ αλλά λυπάμαι δε μου φαίνεται ότι ευσταθεί ως πολιτική πρόταση -- τουλάχιστον η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το υπέγραψα, αλλά συμφωνω και με την αντιπαραθεση του apoikou και κυριως στο οτι θα πρέπει να αναπτυχθεί εγχώρια τεχνογνωσία πρώτα.

Η επιστολή αυτη δινει μια δυναμική για το ανοιχτό λογισμικό η οποία θα πρέπει να συνεχιστεί και με άλλες προσπάθειες. Οι αλλαγές που επιθυμούμε *μάλλον* οι περισσότεροι δεν θα γίνουν από την μια μέρα στην άλλη.

 

Οπως και να ηταν γραμμενη η επιστολή θα ηταν ευκολο να κριτικαριστεί. Μια επιστολή ειναι στο κάτω κάτω, δεν μπορεί να αναπτύξει με κάθε λεπτομέρεια όλες τις τεχνικες πτυχές. Το σημαντικό ειναι να ακουστεί το μήνυμα και να υπάρχει παντα στ αυτια των πολιτικών και όταν θα ερθει η κατάλληλη στιγμή, τα τεχνικά θέματα που πολύ σωστά ειπώθηκαν, θα τα φροντισουν και τα κατάλληλα άτομα :) αντε λίγη αισιοδοξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoikos και nikolaos (και λοιποί ομοίως σκεπτόμενοι), όταν έχεις πιάσει πάτο και "σου χαρίζουν ένα γάιδαρο, δεν τον κοιτάς στα δόντια".

 

Βέβαια καταλαβαίνω ότι "εσείς" και "εμείς" έχουμε άλλη ατζέντα.

 

Με χαρά θα συνυπογράψω τη δικιά σας επιστολή προς τον πρωθυπουργό που θα είναι "σοβαρή" και θα περιγράφει και το "master plan" της μετάβασης με αναλυτικά βήματα.

 

Επίσης, αν δεν πιστεύετε στη "δύναμη" των επιστολών, αλλά προτιμάτε πιο δραστικές ενέργειες, με χαρά θα στηρίξω έμπρακτα και οικονομικά αν χρειαστεί την προσπάθειά σας

 

Το ΔΝΤ σας καλημερίζει και σας ευχαριστεί που προτιμήσατε προϊόντα Microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...