Προς το περιεχόμενο

Συγκινητικές ταινίες


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Schindler' s List (του Στίβεν Σπίλμπεργκ)

παλιά ταινία, ασπρόμαυρη, αλλά απλά καταπληκτική!!!!!

μη το γραφεις λες και ειναι μειονεκτημα να ειναι παλια (οχι δα!) και ασπρομαυρη (θεμα φορμας και αισθητικης και οχι ελλειψης χρηματων!).το οτι ειναι ταινιαρα δεν χωραει αμφιβολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν και δεν ειναι ρομαντσο το all about my mother του almodovar ειναι πολυ συγκινητικο.

 

 

Yπεροχη.Συμπτωματικα οταν πρωτοβγηκε η μητερα μου ηταν αρρωστη σοβαρα(ευτιχως επιβιωσε κ ειναι μια χαρα σημερα) και με ειχε αγγιξει πολυ.Παει μια δεκαετια απο τοτε κ ακομα την θυμαμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Schindler' s List (του Στίβεν Σπίλμπεργκ)

παλιά ταινία, ασπρόμαυρη, αλλά απλά καταπληκτική!!!!!

 

+1 Καταπληκτική ταινία...Θυμάμαι οτι είχε φοβερές ερμηνείες (αλλα έχει περάσει πολύς καιρός και δεν κόβω και τον ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

million dollar baby...

Το Million Dollar Baby δεν ειναι ταινια. Καταστροφη ειναι! Απο τις ελαχιστες ταινιες που εχω δει αλλα δεν μπορω να ξαναδω, και τι κριμα γιατι ηταν παρα πολυ ωραια, αλλα ρε παιδι μου δεν λεει, αν ειναι να παθω καταθλιψη....:cry:

 

Η λεξη συγκινητικη παντως δεν ειναι αυτη που θα ελεγες οτι την χαρακτηριζει. Και αυτο ειναι, αλλά κυριως θα την ελεγες shocking! Σε αφηνει καπως ετσι :confused::confused::shock::cry::cry::cry:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη το γραφεις λες και ειναι μειονεκτημα να ειναι παλια (οχι δα!) και ασπρομαυρη (θεμα φορμας και αισθητικης και οχι ελλειψης χρηματων!).το οτι ειναι ταινιαρα δεν χωραει αμφιβολια.

 

μα δεν είπα ότι είναι μειονέκτημα!!! απλά το ανέφερα!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Schindler' s List (του Στίβεν Σπίλμπεργκ)

παλιά ταινία, ασπρόμαυρη, αλλά απλά καταπληκτική!!!!!

 

Το αλλά είναι αντιθετικός σύνδεσμος. Άρα, δηλώνει αντίθεση. Άρα, όταν μετά το αλλά ακολουθεί αρνητική πρόταση σημαίνει ότι η προηγούμενη ήταν θετική. Και το αντίθετο φυσικά.

 

Ως εκ τούτου, αφού λες "αλλά απλά καταπληκτική" σημαίνει ότι η 1η πρόταση ήταν αρνητική.

 

Μάθημα ελληνικών, τέλος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλά είναι αντιθετικός σύνδεσμος. Άρα, δηλώνει αντίθεση. Άρα, όταν μετά το αλλά ακολουθεί αρνητική πρόταση σημαίνει ότι η προηγούμενη ήταν θετική. Και το αντίθετο φυσικά.

 

Ως εκ τούτου, αφού λες "αλλά απλά καταπληκτική" σημαίνει ότι η 1η πρόταση ήταν αρνητική.

 

Μάθημα ελληνικών, τέλος. :P

 

δεν χρειαζεται να ειναι αναγκαστηκα αρνητικο για τον ιδιο αλλα για οποιον θεωρει οτι το "παλια ταινια" ή/και το "ασπρομαυρη" αρνητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η πιο συγκινητική ταινία είναι αυτή που έχω και στην υπογραφή μου. Το Straight Story... Οι ερνηνίες σου πέρνουν το μυαλό και σε ενσωματώνουν στην ταινία. πολλοί την έχουνε παρεξηγήσει σαν ταινία. Για να την νιώσεις πρέπει να αφεθείς και να πλημμυρίσεις με τις ερμηνείες, την εικόνα και την μουσική. Όποιος δεν την έχει δεί να την δεί μόνο του, ΠΟΤΕ με παρέα, παρασύρεσαι και βγαίνεις απο την νιρβάνα.

 

Υ.Γ. Σε πολλές φάσεις θα έχεις υγρά μάτια... Αν περιμένεις γλυκανάλατε μλκίες στύλ "Το ημερολόγιο" το πιο πιθανό είναι να κοιμηθείς κατα την διάρκεια της ταινίας (σαν την κοπέλα μου :mad::mad::mad::mad:)...

Υ.Γ.2 Μια και το ανέφερα, στο ημερολόγιο (η κοπέλα μου με έβαλε να το δώ, Τυχαίο, δεν νομίζω) παίζει να έστριψα τα περισσότερα τσιγάρα που έχω στρίψει μαζεμένα ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...