Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου στο εξωτερικο


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρακτικό θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος φόρος ?

Δηλαδή αν πας έξω 100.000 για να τα φέρεις πίσω όλα μαζί δίνεις 10-20%?

Αν τα παίρνεις λίγα λίγα από ΑΤΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ούτε ξύπνιος το παίζω όπως εσύ, ούτε γνώστης. Ελπίζω να μου δίνεις το δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου.

Εγώ λέω πως τα χρήματα μου είναι έστω και για 0,0000001% ποιο ασφαλή στη Κύπρο. Εσύ πες πως είναι ποιο ασφαλή στην Ελλάδα. Δικαίωμα σου. (εξακολουθείς να μην απαντάς).

Από εμβάσματα ξέρω καλά γιατί κάνω συχνά σε επιχειρήσεις του εξωτερικού. Το γιατί είναι μοναδική λύση για μένα να κάνω τις συναλλαγές μου με εμβάσματα και όχι μέσο νετ δεν είναι του παρόντος. Προφανώς και δεν ξέρεις και μιλάς. Ποτέ δεν είπα ότι είχα λογαριασμό στο εξωτερικό και γνωρίζω την διαδικασία. Το 9 ευρώ μου το έκαναν γιατί είμαι καλός πελάτης τους και έκανα παζάρια. Δεν το έπαιξα ξύπνιος και δεν έκανα χαρακτηρισμούς σε αντίθεση με εσένα.

Την καταστροφολογία που σπέρνεις για το δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι γουστάρει τα χρήματα του δεν την καταλαβαίνω. Τα χρήματα ανήκουν σε αυτόν που τα έχει και δεν θα δώσει λογαριασμό σε κανένα οικονομολόγο. Δεν μιλάμε για επενδύσεις χρημάτων. Μιλάμε για μια απλή κατάθεση στο εξωτερικό και δεν νομίζω ότι για αυτό χρειάζομαι την οποιαδήποτε συμβουλή οικονομολόγου.

 

Καταρχάς, δεν είμαι οικονομολόγος.

 

Από εκεί και πέρα, τα 9 ευρώ που νιώθεις τόσο σπουδαίος που κατάφερες να σου δώσουν, τα δίνει οποιαδήποτε τράπεζα σε οποιοδήποτε πάει να κάνει ένα έμβασμα και τους πει "ε, κόφτε τις μαλακίες, δε μιλάτε στην κυρά Κατίνα", ακόμα κι αν μόλις έχει μπει στο κατάστημα. Στελνω εμβάσματα σε ευρώ από το 2002.

 

Όσον αφορά στις στις ηλεκτρονικές συναλλαγές, εσύ που κάτι ξέρεις, μην τις κάνεις. Εγώ που δεν ξέρω κάτι, τις κάνω από το 2005 χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά είπαμε, οι πονηροί συνομοσιολόγοι πάντα ξέρουν.

 

ΥΓ: Μια και θες να το παίξεις έξυπνος και να σώσεις τα χρήματά σου, κάνε τα δολλάρια ή καλύτερα ελβετικά ή ακόμα καλύτερα χρυσό. Αν καταρεύσει η Ελλάδα, το ευρώ δε θα νιώθει και πολύ καλά, είτε αυτό κάθεται σε τράπεζα της Ελλάδας, είτε της Κύπρου... Αλλά τι ξέρω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, δεν είμαι οικονομολόγος.

 

Από εκεί και πέρα, τα 9 ευρώ που νιώθεις τόσο σπουδαίος που κατάφερες να σου δώσουν, τα δίνει οποιαδήποτε τράπεζα σε οποιοδήποτε πάει να κάνει ένα έμβασμα και τους πει "ε, κόφτε τις μαλακίες, δε μιλάτε στην κυρά Κατίνα", ακόμα κι αν μόλις έχει μπει στο κατάστημα. Στελνω εμβάσματα σε ευρώ από το 2002.

Δεν είσαι αλλά ξέρεις τα πάντα και μιλάς και χαρακτηρίζεις με περίσσια σιγουριά. ΟΚ δικαίωμα σου.

Τα εμβάσματα σε προμηθευτές μέσο τραπέζης μπορεί να έχουν εγγυήσεις και μεσολαβούν αντιπρόσωποι με αντίστοιχες προμήθειες και φόρους.

Τα 9 ευρώ για οποιοδήποτε ύψος συναλλαγών το κάνουν όλες οι τράπεζες? Ακούγεσαι (διαβάζεσαι) φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι αλλά ξέρεις τα πάντα και μιλάς και χαρακτηρίζεις με περίσσια σιγουριά. ΟΚ δικαίωμα σου.

Τα εμβάσματα σε προμηθευτές μέσο τραπέζης μπορεί να έχουν εγγυήσεις και μεσολαβούν αντιπρόσωποι με αντίστοιχες προμήθειες και φόρους.

Τα 9 ευρώ για οποιοδήποτε ύψος συναλλαγών το κάνουν όλες οι τράπεζες? Ακούγεσαι (διαβάζεσαι) φίλε μου.

 

Α, κατάλαβα, είναι δικά σου τα Ε.Π. και κάνεις εμβασματάκια των 50.000.000 a pop.

 

Πες το βρε αδελφέ, παρεξήγησα.

 

Βρε κάτι μεγαλοσχήμονες... :lol:

 

Κάτι για το ευρώ και τα δολλάρια/φράγκα/χρυσό δε σε είδα να λες, μάλλον δεν τα είχες σκεφτεί ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, κατάλαβα, είναι δικά σου τα Ε.Π. και κάνεις εμβασματάκια των 50.000.000 a pop.

 

Πες το βρε αδελφέ, παρεξήγησα.

 

Βρε κάτι μεγαλοσχήμονες... :lol:

 

Κάτι για το ευρώ και τα δολλάρια/φράγκα/χρυσό δε σε είδα να λες, μάλλον δεν τα είχες σκεφτεί ε;

Προφανώς και είσαι άσχετος από εμβάσματα. Το ύψος των χρεώσεων σε εμβάσματα αυξάνεται σε πολύ μικρότερα ποσά 10χιλ-20χιλ κλπ αναλόγως την τράπεζα. Προφανώς και δεν γνωρίζεις τίποτε από εμπόριο, εισαγωγές, εμβάσματα γενικός και κακός ασχολούμαι τόση ώρα. Νόμιζα ότι μιλούσα με έναν επιστήμονα οικονομικών. Αλλά δυστυχώς κάθομαι και συζητάω με έναν που δεν γνωρίζει καν τα βασικά. Άκου 50.000.000:lol::lol::lol::lol: Ούτε στο περίπου δεν γνωρίζεις τι παίζει.

Τα δολάρια τα σκέφτηκα πολύ πιο πριν από εσένα και αν ψάξεις παλαιότερα ποστ μου θα το δεις.

Ρε παιδιά δέστε έναν αυτοδίδακτο οικονομολόγο που μας δίνει και συμβουλές. Από που αποφοίτησες? Από το http://www.zougla.gr με διδακτορικό στο '"έξυπνο χρήμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είσαι άσχετος από εμβάσματα. Το ύψος των χρεώσεων σε εμβάσματα αυξάνεται σε πολύ μικρότερα ποσά 10χιλ-20χιλ κλπ αναλόγως την τράπεζα. Προφανώς και δεν γνωρίζεις τίποτε από εμπόριο, εισαγωγές, εμβάσματα γενικός και κακός ασχολούμαι τόση ώρα. Νόμιζα ότι μιλούσα με έναν επιστήμονα οικονομικών. Αλλά δυστυχώς κάθομαι και συζητάω με έναν που δεν γνωρίζει καν τα βασικά. Άκου 50.000.000:lol::lol::lol::lol: Ούτε στο περίπου δεν γνωρίζεις τι παίζει.

Τα δολάρια τα σκέφτηκα πολύ πιο πριν από εσένα και αν ψάξεις παλαιότερα ποστ μου θα το δεις.

Ρε παιδιά δέστε έναν αυτοδίδακτο οικονομολόγο που μας δίνει και συμβουλές. Από που αποφοίτησες? Από το http://www.zougla.gr με διδακτορικό στο '"έξυπνο χρήμα".

 

Το ότι δεν είμαι οικονομολόγος, δε σημαίνει ότι οι σπουδές μου δεν έχουν σχέση με οικονομικά, ιδιαίτερα οι μεταπτυχιακές. Το γεγονός βέβαια ότι δεν είμαι οικονομολόγος δε με εμπόδισε στο να βοηθάω γνωστή μου προϊσταμένη καταθέσεων σε τράπεζα στο διάβασμά της για τις εξετάσεις της στην Α2 πιστοποίηση κεφαλαιαγοράς παραγώγων αυτές τις μέρες.

 

Οι δικές σου οι σπουδές αλήθεια ποιες είναι; Και σαν άνθρωπος της αγοράς που όπως λες ότι είσαι, δεν ήξερες βρε αδελφέ πώς να ανοίξεις έναν λογαριασμό;

 

ΥΓ: Γενικώς. Κακώς. Επιρρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δολάριο έ; Πάει καλά το δολάριο;

 

Αν κάποιος ανοίξει λογαριασμό σε άλλο νόμισμα, θα έχει απώλειες από τις μετατροπές και στο άλλο νόμισμα, και πίσω σε ευρό. Όποιος ανοίξει λογαριασμό σε άλλο νόμισμα και δεν είναι super σχετικός, την έχει κάτσει...

 

Αν κάποιος πιστεύει οτι η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει, ούτε και αυτό σημαίνει οτι θα διαλυθεί το euro ΟΥΤΕ οτι θα χρεοκοπήσει η τράπεζα.

 

Και οι 2 άσχετοι είστε για μένα. Δεν το παίζω ειδήμονας, τουλάχιστον αυτά που ξέρω τα ξέρω σωστά.

 

Οι πλάκες χρυσού έχουν εκτιναχτεί στα ύψη, δεν συμφέρει να αγοράσεις. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε παιδία, οτι να ναι γράφεται για να περνάει η ώρα.

 

Ελπίζω να μην σας παίρνει κανείς στα σοβαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος γνώστης από εκεί.

Δεν μιλάμε εδώ για κατάθεση βάλε-βγάλε. Μιλάμε για κατάθεση από αυτά που σου περισσεύουν. Τα βάζεις και τα ξεχνάς (αν σου περισσεύουν). Δεν πρότεινα σε κανένα να κάνει δολάρια γιατί δεν είμαι ιδικός. Σε παλαιότερο ποστ απλά είχα κάνει μία σκέψη και μόνο αυτό.

Το τι θα γίνει στην Ελλάδα εδώ είμαστε και θα το δούμε λοιπόν.

Ποτέ δεν είπα ότι θα χρεοκοπήσει η Ελλάδα (μαζί με το τραπεζικό σύστημα). Είπα απλά ότι από τις υπόλοιπες της ΕΕ η Ελλάδα έχει ίσως από τις μεγαλύτερες πιθανότητες και δεν χρειάζεται να είσαι καν οικονομολόγος για να το πεις. Για αυτό το λόγο τα περισσευούμενα μου τα πάω σε άλλη χώρα πιο σίγουρη που έτσι κι αλλιώς μου δίνει και μεγαλύτερο επιτόκιο. Το αν γίνεται μια χώρα να είναι χρεοκοπημένη και το τραπεζικό της σύστημα να λειτουργεί κανονικά χωράει συζήτηση αλλά δεν είμαι γνώστης για να μιλήσω με σιγουριά. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως. Να εκφέρω γνώμη ναι. Να χαρακτηρίζω ως άσχετους άλλους ενώ είμαι άσχετος όχι.

Παρόλο που έχω τελειώσει σχολή (ΤΕΙ) σχετική με οικονομικά και έχω και μεταπτυχιακό δεν ασχολούμαι και για αυτό δεν το παίζω γνώστης. Μιλάμε για μια απλή κατάθεση άλλωστε και δεν πιστεύω ότι χρειάζομαι τη συμβουλή κανενός ούτε ιδιαίτερες γνώσεις και για αυτή την κίνηση μου. Έτσι λοιπόν δεν ρώτησα για το αν θα το κάνω αλλά πως θα το κάνω.

Το μόνο που ρώτησα λοιπόν ήταν πως ανοίγουμε λογαριασμό στο εξωτερικό. Μετά πλάκωσαν οι γνώστες και άρχισαν να χαρακτηρίζουν και να καταστροφολογούν ότι κινδυνεύει το τραπεζικό σύστημα από μια ερώτηση στο insomnia.

Να απαντήσω στον γνωστό blondeamon? Απλά :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το άβαταρ σου τα λέει όλα για το ποιόν σου.Ditto, over & out.

Με αποστόμωσες:X. Ίσως να έχεις και δίκιο. Θα το αλλάξω και θα βάλω τον καμπαμαρού για να ανεβώ επίπεδο:lol::lol::lol:

Δεν το συνεχίζω. Το επίπεδο είναι πολύ υψηλό για εμένα. Έλεος, ήμαρτον κτλ κτλ.....:lol::lol::lol:

Κάτι για το συγκεκριμένο θέμα έχεις να μας πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Να ρωτήσω, τι φόρο μπορεί να πληρώσει κάποιος για επαναπατρισμό κεφαλαίων από το εξωτερικό;

 

Γιατί να πληρώσεις;Είναι ανάγκη να δηλωθούν;:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...