Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου στο εξωτερικο


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν γνωρίζω δεσποινίς Absinthe. Αλλά κατά τη γνώμη ότι και να είναι όταν μιλάμε για 120δις ευρώ δεν νομίζω να έχει πολύ σημασία. Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πάντως.

 

Μέντορα99 πάνε να ρωτήσεις στην Κύπρου. Εγώ δεν τα ρώτησα γιατί δεν σκοπεύω να βάζω-βγάζω τα χρήματα μου. Θα καταθέσω τα περισσευούμενα. Η προμήθεια των τραπεζών για εμβάσματα στο εξωτερικό εξαρτώνται από το ύψος του εμβάσματος. Εγώ πάντως που στέλνω εμβάσματα έξω σχετικά συχνά μετά από συνεννόηση με την τράπεζα μου χρεώνουν 9ευρώ τη φορά. Αν πας έτσι ξερά μια μέρα να κάνεις έμβασμα παίζει να σου ζητήσουν καμιά 30+ ευρώ (δεν ξέρω ακριβώς, τουλάχιστον στην Εμπορική κάπου εκεί ήταν αν θυμάμαι καλά).

Οι χρεώσεις πάντως διαφέρουν από τράπεζα σε τράπεζα γι 'αυτό και η μανούρα που έκανα και μου το έκαναν 9ευρώ. Ξέρεις τώρα, Greek way: "τι μου χρεώνεται εδώ, τόσα χρόνια πελάτης", "η τράπεζα δίπλα χρεώνει λιγότερα", "κλέφτες, απατεώνες", "θέλω να μιλήσω στον διευθυντή" και τέτοια ωραία. Original καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Apd με εχεις κουρασει.

 

Τι 120δις μου λες? Για αυτα μιλαμε? Για το χρεος της Ελλαδας? Για την περιπτωση χρεωκοπιας των τραπεζων δεν λεμε?

 

Υποτιθεται οτι με το να βαλουμε το Imf εδω μεσα, αναβαλλαμε την χρεωκοπια ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Παει, τελειωσε αυτο.

 

Τωρα, οι τραπεζες δε θα χασουν τις καταθεσεις σας λογω ολων αυτων που σου ανεφερα 2-3 ποστ πιο πριν, δηλ seniority, covered bonds κτλ κτλ. τα οποια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ για να αλλαξουν, αλλα πρακτικες, εργαλεια.

 

ΑΝ χρεωκοπουσανε, ΤΟΤΕ θα ισχυε ο νομος εγγυησης καταθεσεων του ελληνικου κρατους.

 

ΑΛΛΑ, λογω αυτων που σου ειπα παραπανω, δε θα χρεωκοπησουνε.

 

 

 

 

 

Επισης, τελευταια φορα που κοιταξα, ειχα πουλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Absinthe, καλά και ωραία όλα αυτά, αλλά όπως και να το κάνουμε IMF και χρεωκοπία φοριούνται πολύ στην ίδια πρόταση. Θες όχι τώρα, σε έναν ορίζοντα ενός ή δύο ετών η πιθανότητα υπάρχει και παραμένει μεγάλη. Αλλά έστω. Τι σε εξασφαλίζει στις ακόλουθες περιπτώσεις;

 

1. Σενάριο Αργεντινής: αποτυχία καταβολής δόσης στο IMF, η χώρα κηρύττει χρεωκοπία και στάση πληρωμών στους δανειστές (και το IMF), το IMF καταφτάνει στη χώρα και απαιτεί έξοδο από ευρωζώνη και υποτίμηση της επανεισαχθείσας δραχμής. Είναι τόσο απίθανο πια κάτι τέτοιο; Το τελευταίο εξάμηνο μήνα-μήνα τη βγάζαμε-δεν τη βγάζαμε, παλεύοντας με επιτόκια, spread και δημοσιονομικό έλλειμμα. Ναι, πήραμε ένα υπέρογκο δάνειο από IMF (συν ΕΕ), αλλά με την αρνητική ανάπτυξη, τον καλπασμό της ανεργίας, την κατακόρυφη πτώση που θα έχει το ΑΕΠ, κτλ, είσαι σίγουρος ότι το σενάριο αυτό είναι πια τόσο απίθανο; Και αν συμφωνήσουμε ότι ΤΩΡΑ ναι, δεν πρόκειται, ένα εξάμηνο, ένα χρόνο, ενάμιση χρόνο μετά;

 

2. Αν συμβεί το αποπάνω, θα έχουμε γενικευμένο bank run (εδώ έχουμε και τώρα πάρα πολλούς που έχουν ήδη σηκώσει τις καταθέσεις τους). Τότε, αν οι τράπεζες χρεωκοπήσουν, ποιο κράτος θα σου εγγυηθεί τις καταθέσεις σου (έστω και υποτιμημένες); Το μόλις χρωκοπημένο;

 

Οι ερωτήσεις δεν είναι ρητορικές, θα ήθελα τις σκέψεις σου πάνω σε αυτά - σίγουρα τα ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τελευταία φορά που κοίταξα, είχα πουλάκι.

Sorry, νόμιζα ότι ήσουν γένους θηλυκού.

Τέλος πάντων δεν έχει και πολύ σημασία. Άλλωστε ο κάθε ένας κάνει ότι γουστάρει τα λεφτά του. Εγώ για καλό και κακό σαν κοινώς θνητός και σαν άνθρωπος που έχουν δει πολλά τα ματάκια μου λόγο ηλικίας τα παίρνω και τα πάω αλλού. Άλλωστε δεν έχει διαφορά με το να τα έχω εδώ? Από όπου και αν το δεις με συμφέρει.

Φαντάζεσαι να χρεοκοπήσουν οι τράπεζες επειδή το έγραψα εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοννακ θα σου απαντησω, αλλα οσο πιο συνοπτικα μπορω γιατι εχω σπασμενο χερι και γραφω με το ενα χερι.

 

1. Οσο ειναι το Imf εδω, δεν χρεωκοπουμε. Γιαυτο ηρθαν, γιαυτο θα παει η τζινα 2 γιουρια το λιτρο, η ανεργια στο 20%, θα κοπουν μισθοι κ συνταξεις κ θα ματωσουμε ολοι. Μελημα τους ειναι να φροντισουν, για οσο καιρο θα ειναι εδω, να τους πληρωνουμε κ μαλιστα το φροντιζουν αυτο χωρις κοινωνικες ευαισθησιες για το ποπολο. Επισης, δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν ουτε αυτοι, ουτε κανεις, να βγεις απο το ευρω.

 

2. Μα ακομα κ αν χρεωκοπησει το Κρατος, αυτο δε σημαινει οτι οι τραπεζες δε θα εχουν λεφτα να δωσουν. Οι τραπεζες "σκανε" μονο απο ελλειψη ρευστοτητας, το οποιο συμβαινει οταν πηγαινουν πολλοι apd453 πανικοβλητοι κ σηκωνουν καταθεσεις μαζικα. Μονο.

 

 

apd453 καλα εκανες με τα γιουρια σου, αυτο που σου λεω εγω ειναι να σταματησεις να προσπαθεις να πεισεις κ αλλους για το σωστο της πραξης σου. Ειναι επικινδυνο κ ανηθικο. Ασε μας να βαρεσουμε φαλημεντο κ εσυ κατσε κ κοιτα μας.

 

 

Επισης, αν θελετε να βοηθησετε να ορθοποδησουμε καποια στιγμη, ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. Δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται, αλλα μακροοικονομικα μιλωντας, μονο ετσι θα τονωθει η Ελλαδα και θα φυγει απο πανω μας το imf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οσο ειναι το Imf εδω, δεν χρεωκοπουμε. Γιαυτο ηρθαν, γιαυτο θα παει η τζινα 2 γιουρια το λιτρο, η ανεργια στο 20%, θα κοπουν μισθοι κ συνταξεις κ θα ματωσουμε ολοι. Μελημα τους ειναι να φροντισουν, για οσο καιρο θα ειναι εδω, να τους πληρωνουμε κ μαλιστα το φροντιζουν αυτο χωρις κοινωνικες ευαισθησιες για το ποπολο. Επισης, δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν ουτε αυτοι, ουτε κανεις, να βγεις απο το ευρω.

 

Αν όμως πάει η τζίνα 2 γιούρια το λίτρο, η ανεργία παραπάνω (νομίζω είναι ΗΔΗ πάνω από 20% btw), κοπούν μισθοί και συντάξεις, κ.ο.κ. τα χρήματα που θα πάρει το κράτος από όλα αυτά τα αντιλαϊκά μέτρα θα μειώνονται συνεχώς. Θα υπάρχει τεράστια πτώση στην κατανάλωση, επιχειρήσεις θα κλείνουν, εκ νέου αύξηση της ανεργίας από νεοαπολυμένους και ο φαύλος αυτός κύκλος θα έχει ως αποτέλεσμα την συρρίκνωση του ΑΕΠ, τον αποπληθωρισμό, κτλ κτλ. Πως λοιπόν το κράτος θα βρει τις δόσεις για τους δανειστές, οι οποίες είναι δεδομένες; Δε θα πέσει στην παγίδα του μέσου αστού, ο οποίος πήρε ένα Χ δάνειο, κάνοντας υπολογισμούς με βάση τον μισθό του (που δεν περίμενε σίγουρα ότι θα μειωθεί), τα δώρα του (που δεν περίμενε να κοπούν), και μια κατάσταση στη χώρα που δεν περίμενε να αλλάξει τόσο δραματικά και τόσο γρήγορα (πχ. ακόμα και στην πιθανότητα να χάσει τη δουλειά του, ήξερε ότι θα μπορούσε να βρει, βάσει της εμπειρίας του, κάποια άλλη με τα ίδια τουλάχιστον χρήματα), και θα βρεθεί τώρα σε πολύ δύσκολη κατάσταση που τα έσοδα-έξοδα ΔΕΝ θα βγαίνουν; Δηλαδή, το κράτος πήρε ένα δάνειο, με συγκεκριμένες υποχρεώσεις αποπληρωμής. Αν συρρικνωθεί τόσο η οικονομία μας, τα έσοδα του κράτους που μπορεί βραχυπρόθεσμα να είναι λίγο περισσότερα, μακροπρόθεσμα δε θα είναι πολύ λιγότερα; Γιατί όπως το βλέπω εγώ, το θέμα θα ήταν να επιδιώξουμε να διορθώσουμε την αρνητική ανάπτυξη και όχι να κλειστούμε σε ένα καβούκι που όσο και αν το ψάχνουμε δεν θα βρίσκουμε φράγκο για τις δόσεις του IMF.

 

2. Μα ακομα κ αν χρεωκοπησει το Κρατος, αυτο δε σημαινει οτι οι τραπεζες δε θα εχουν λεφτα να δωσουν. Οι τραπεζες "σκανε" μονο απο ελλειψη ρευστοτητας, το οποιο συμβαινει οταν πηγαινουν πολλοι apd453 πανικοβλητοι κ σηκωνουν καταθεσεις μαζικα. Μονο.

 

Αν χρεωκοπήσει το κράτος, που νομίζεις θα τρέξουν όλοι; Στις τράπεζες να σηκώσουν τα λεφτά τους. Φαινόμενο bank run, αυτό ακριβώς που λες και συ. Και που θα γίνει ΣΙΓΟΥΡΑ αν το κράτος χρεωκοπήσει, εδώ πάει να γίνει τώρα που μόλις πήραμε ένα υπέρογκο δάνειο που λογικά μας καλύπτει για ένα χρόνο τουλάχιστον. Τότε λοιπόν τί γίνεται; Ποιος θα καλύψει ποιον; Ποιο κράτος και ποια τράπεζα θα εγγυηθεί τις καταθέσεις; Ποιος θα βρει χρήματα που ΔΕΝ υπάρχουν (καταθέσεις πολιτών);

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι ΣΥΜΦΩΝΩ με τον Absinthe, στην παρούσα φάση το τελευταίο που χρειαζόμαστε είναι μια πιθανή κατάρρευση των ελληνικών τραπεζών. Λες και δεν είχαμε αρκετά προβλήματα ήδη.

 

apd, υλικό για διάβασμα (το έχει αναφέρει και ο Pret νωρίτερα).

 

ΥΓ: Τώρα διάβασα για το σπασμένο χέρι, σόρρυ που σε έκανα να γράφεις πάλι μεγάλα κείμενα :-). Σιδερένιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως πάει η τζίνα 2 γιούρια το λίτρο, η ανεργία παραπάνω (νομίζω είναι ΗΔΗ πάνω από 20% btw), κοπούν μισθοί και συντάξεις, κ.ο.κ. τα χρήματα που θα πάρει το κράτος από όλα αυτά τα αντιλαϊκά μέτρα θα μειώνονται συνεχώς. Θα υπάρχει τεράστια πτώση στην κατανάλωση, επιχειρήσεις θα κλείνουν, εκ νέου αύξηση της ανεργίας από νεοαπολυμένους και ο φαύλος αυτός κύκλος θα έχει ως αποτέλεσμα την συρρίκνωση του ΑΕΠ, τον αποπληθωρισμό, κτλ κτλ. Πως λοιπόν το κράτος θα βρει τις δόσεις για τους δανειστές, οι οποίες είναι δεδομένες; Δε θα πέσει στην παγίδα του μέσου αστού, ο οποίος πήρε ένα Χ δάνειο, κάνοντας υπολογισμούς με βάση τον μισθό του (που δεν περίμενε σίγουρα ότι θα μειωθεί), τα δώρα του (που δεν περίμενε να κοπούν), και μια κατάσταση στη χώρα που δεν περίμενε να αλλάξει τόσο δραματικά και τόσο γρήγορα (πχ. ακόμα και στην πιθανότητα να χάσει τη δουλειά του, ήξερε ότι θα μπορούσε να βρει, βάσει της εμπειρίας του, κάποια άλλη με τα ίδια τουλάχιστον χρήματα), και θα βρεθεί τώρα σε πολύ δύσκολη κατάσταση που τα έσοδα-έξοδα ΔΕΝ θα βγαίνουν; Δηλαδή, το κράτος πήρε ένα δάνειο, με συγκεκριμένες υποχρεώσεις αποπληρωμής. Αν συρρικνωθεί τόσο η οικονομία μας, τα έσοδα του κράτους που μπορεί βραχυπρόθεσμα να είναι λίγο περισσότερα, μακροπρόθεσμα δε θα είναι πολύ λιγότερα; Γιατί όπως το βλέπω εγώ, το θέμα θα ήταν να επιδιώξουμε να διορθώσουμε την αρνητική ανάπτυξη και όχι να κλειστούμε σε ένα καβούκι που όσο και αν το ψάχνουμε δεν θα βρίσκουμε φράγκο για τις δόσεις του IMF.

 

Konnak σωστα οσα σκεφτεσαι. Η βασικη οικονομκη θεωρια αυτα υπαγορευει. Και γιαυτο φωναζω-ουμε οτι τα μετρα ειναι σε λαθος κατευθυνση. ΑΛΛΑ τωρα προσπαθουν κυριως να μειωσουν δαπανες, τα εσοδα (λογικα) θα τα αυξησουν μεσω φορων σε καυσιμα και φπα. Θα μου πεις, "μα θα μειωσουμε την καταναλωση, αφου θα ειναι ακριβοτερα". Ε, οριακη ροπη προς καταναλωση. Τα ανελαστικα προιοντα (βενζινη, φαι,δεη, οτε και ξυδια) θα τα αγοραζεις νο ματερ γουατ.

 

ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΩ, ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ, ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ. Μονο ετσι θα εχουμε εσοδα σαν κρατος.

 

Η επισημη ανεργια ειναι 11%, αν θυμαμαι καλα.

 

 

Αν χρεωκοπήσει το κράτος, που νομίζεις θα τρέξουν όλοι; Στις τράπεζες να σηκώσουν τα λεφτά τους. Φαινόμενο bank run, αυτό ακριβώς που λες και συ. Και που θα γίνει ΣΙΓΟΥΡΑ αν το κράτος χρεωκοπήσει, εδώ πάει να γίνει τώρα που μόλις πήραμε ένα υπέρογκο δάνειο που λογικά μας καλύπτει για ένα χρόνο τουλάχιστον. Τότε λοιπόν τί γίνεται; Ποιος θα καλύψει ποιον; Ποιο κράτος και ποια τράπεζα θα εγγυηθεί τις καταθέσεις; Ποιος θα βρει χρήματα που ΔΕΝ υπάρχουν (καταθέσεις πολιτών);

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι ΣΥΜΦΩΝΩ με τον Absinthe, στην παρούσα φάση το τελευταίο που χρειαζόμαστε είναι μια πιθανή κατάρρευση των ελληνικών τραπεζών. Λες και δεν είχαμε αρκετά προβλήματα ήδη.

 

apd, υλικό για διάβασμα (το έχει αναφέρει και ο Pret νωρίτερα).

 

ΥΓ: Τώρα διάβασα για το σπασμένο χέρι, σόρρυ που σε έκανα να γράφεις πάλι μεγάλα κείμενα :-). Σιδερένιος.

 

Αν χρεωκοπησει το Κρατος, δε θα τρεξουν στις τραπεζες. Εκει θα τρεξουν αν ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ να βγουμε απο το ευρω (εξαιρετικα απιθανο, σημειωτεον οτι επισημα δεν μπορει να μας πεταξει εξω κανενας εταιρος) για να γλυτωσουν την υποτιμηση που θα φαει το νομισμα.

 

Γενικα, μη δαιμονοποιειτε τις τραπεζες. Τουλαχιστον, οχι πολυ. Αν φυγουν οι καταθεσεις απο εδω κ πανε στην Κυπρο, θα δανειζονται οι Κυπριοι με χαμηλα επιτοκια και εμεις με υψηλα και αρα θα "σκανε" επιχειρησεις και θα υπαρχει ανεργια και υφεση και αρα οχι παραγωγη προιοντων, οχι καταναλωση, οχι φοροι, αρα οχι εσοδα κ δε θα βγουμε ποτε απο την κηδεμονια. Ειναι ο γνωστος κυκλος του χρηματος. Ενισχυστε τα ελληνικα προιοντα και υπηρεσιες. Μονο ετσι θα ισιωσουμε.

 

Δε δουλευω σε τραπεζα. Δεν ειμαι δυ.

 

Προσπαθησα να τα πω οσο πιο απλα μπορω.

 

 

Τελος, δεν περιγραφω αλλο.:-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apd453 καλα εκανες με τα γιουρια σου, αυτο που σου λεω εγω ειναι να σταματησεις να προσπαθεις να πεισεις κ αλλους για το σωστο της πραξης σου. Ειναι επικινδυνο κ ανηθικο. Ασε μας να βαρεσουμε φαλημεντο κ εσυ κατσε κ κοιτα μας.

Έλα ρε συ. Με κάνεις και νοιώθω άσχημα. Θα σας κοιτάω από την Τσύπρον λοιπόν. Πραγματικά δεν ήξερα ότι έχω τόση δύναμη.

Να αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα ρε συ αλλά δυστυχώς είναι ελάχιστα. Εξάλλου εγώ προσωπικά από πάντα εφάρμοζα το σκεπτικό αυτό. Εκτός και αν το συγκεκριμένο Ελληνικό προϊόν ήταν ακριβότερο από το ξενόφερτο.

Σε σούπερ μάρκετ της γειτονιάς πρόσφατα π.χ. είχε πατάτες Γερμανίας μισή τιμή από Νευροκοπίου. Όσο και Ελληνάρα να είσαι θα τις δοκιμάσεις τις Γερμανικές. (πάντως μια χαρά ήταν). Πως γίνεται τώρα οι Γερμανίας να είναι φθηνότερες από τις Ελληνικές είναι πραγματικά απορίας άξιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμα Ελληνικά προϊόντα;Δηλαδή πως λέγαμε κάποτε Αλβανός τουρίστας,τώρα κάνουμε αναγωγή σε Ελληνικά προϊόντα;Είχα την εντύπωση πάντως ότι και τα τελευταία που παράγαμε τα κατεδάφισαν οι επιδοτήσεις...

 

Πιοτό με βάση τα οπιούχα+αλκοόλ (ό,τι χειρώτερο...),για παπαγαλάκι καλά το πάς το πήμα,ελπίζω να σου βγάλουν καλό βιδάνιο.Τα λαμόγια.

 

α-πιδί μείον χίλια χρόνια απ' την άλωση,καλά έκανες,μακάρι να μπορούσαν όλοι να τα σηκώσουν,αλλά καιροφυλακτούνε οι βοηθοί του συστήματος,οι ληστές και οι κλέφτες* που την έχουν στημένη απ' έξω και με πληροφορίες από μέσα τ' αρπάζουν απ' τους αναλήψαντες.Ούτε στο στρώμα δεν μπορούμε να τα καταχωνιάσουμε πια.

 

Η μόνη λύση που βλέπω σαν λύτρωση,είναι η τοποθέτηση σε γη.Και το σύστημα πέφτει μια ώρα αρχύτερα και η καβάτζα δημιουργείται και απόδοση έχουν τα "χαρτιά" μας.

 

Δεν μπορώ να σταματήσω...

 

Ανήθικο;lol Β@34άκη ζεις,εσύ μας οδηγείς.Πάλι καλά που δεν ακούσαμε ότι δεν είναι παράνομο.

Ενώ είναι ηθικώτατο αυτοί που μας βάλαν στο γκεζί να τους τα ακουμπάμε (25 δις στις τράπεζες),ταυτόχρονα να δανείζονται με 1% επιτόκιο και να ματαδανείζουν το κράτος με 5%,απ' τα λ7 του.lol

Μου θυμίζει τον Πεσινέ,που αγόραζε την kw σε εξευτελιστικά νούμερα,τον επιδοτήσανε 100% (του πληρώσανε όλη την επένδυση,σε απλά Ελληνικά) για ΗΕΔ (ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη) για να τον ξεφορτωθούνε και αυτός συνέχισε να μασουλάει τις φτωχοκιλοβατορούλες του στα τρισάθλια όρια τιμών και ταυτόχρονα να πουλάει με εξασφαλισμένο πλαφόν το ρεύμα που παράγει,στη ΔΕΗ.Με κέρδος δικό του κάτι εκατοντάδες εκατομύρια ευρώ και ισόποση ζημιά για το κράτος+ το ποσόν της επιδότησης.

Έτσι θέτε;Από μένα όχι πάντως.

 

*Το μόνο καλό απ' όλη αυτή την απόγνωση είναι οι αυτοδικίες.Και δεν υπάρχει χειρώτερο πράγμα (για τους γύρω) από οπλισμένο γερόντιο και με πάρκινσον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συμφωνω φουλ μαζι σου.

 

Κοιταμε μονο την παρτη μας και οι αλλοι να πανε να αγαπηθουν.

 

Για ολα φταινε οι προηγουμενοι και οι απο πανω.

 

Πρεπει να ματωσουμε.

 

Και να παμε τα λεφτα στην Κυπρο. Και τα ασημικα. Και τα κουζινικα. Και τα προικια μας.

 

 

Περιμενεις μετα απο τετοιο ομνισλασικο ποστ, σοβαρη απαντηση?

 

Εχω κανει 10 ποστ πριν. Δεν τα ξαναγραφω, εχω και αυτοεκτιμηση. Αν θες διαβασε τα και για ο,τι απορια εχεις, εδω ειμαι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ομνι ήταν ο ήρωάς μου,κορόϊδα πιαστήκατε που αφήσατε να σας τον φάνε για κάποια οράματα ευπρεπούς αγοράς.

 

Και γω έχω κάνει posts,υπερδέκα χρόνια τώρα.Και τί μ΄αυτό;

 

Για μένα,εφ' όσον πλήρωνα στο ακέραιο τις υποχρεώσεις μου,ναι,σίγουρα οι αποπάνω και οι προηγούμενοι φταίνε.Και οι τωρινοί.Όχι εγώ πάντως,εγώ έδωκα.Συνεπώς,το Αιγάλεω κι ο Βάζελος να κερδάνε...

 

Ναι,να καεί το πελεκούδι,βία στη βία,φωτιά και τσεκούρι.

 

Τα λ7 όχι στη Κύπρο,εκεί είναι πλυντήριο,θα μουλιάσουν.Τα λ7 σε γκαρσονιερούλες και οικόπεδα.Και μιας και λες για Κύπρο,τα παλιά (τί παλιά,τελευταία είναι...) τα πυρκαγιάτικα τα δαγκώσανε άλλοι,γνωρίζεις κάτι επ' αυτού;Κι εδώ θα μου ενσταλλάξεις ενοχές;(όχι εσύ).Και στείλανε κι άλλα πενηντακάμποσα καπάκι,τωρινά αυτά.

Εγώ πάντως δεν τάφαγα...

 

Σοβαρή απάντηση,όχι δεν περιμένω,από σένα ειδικά.Εδώ τα λέμε,περιμένοντας το τίγρη να του ρίξουμε κανα μπούτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτα που εχω γραψει εχεις να πεις κατι?

 

Γιατι δεν πρεπει να παιρνουμε καταθεσεις απο την Ελλαδα ή θα συνεχισεις τις ασυναρτησιες και το ευφανταστο φλερτ με την αριστερη σου που εχεις ονομασει τιγρη?

 

Θα επρεπε να γνωριζω κατι για τα πυρκαγιατικα...? Πεταλωτης κιετς ναουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι δεν συμφωνώ με την άποψη που έχεις να μην βγάλουμε τα λεφτά απ' τις τράπεζες γιατί θα πέσει το σύστημα,δεν έχω να απαντήσω σε κάτι άλλο απ' αυτά που λες.

 

Η χούφτα είναι χούφτα,δεν είναι τίγρης.Εγώ έχω μουνί εύκαιρο,εσύ;

 

Τα πυρκαγιάτικα ήταν ένας εύσχημος τρόπος να σε κοινωνήσω,αλλά μάλλον έχεις χάσει σελίδες.Να:Στις μεγάλες πυρκαγιές της Πελοποννήσου οι Κύπριοι δώσανε αρκετές εκατοντάδες εκατομύρια (δεν τα μέτρησα....) τα οποία ποτέ δεν βγήκαν απ' τον λογαριασμό στον οποίο κατατέθηκαν,με αποτέλεσμα να μην είναι χρήματα.Πια.(εφ΄όσον δεν χρησιμοποιήθηκαν).

 

Και τελευταίο:Όχι δεν σε κόβω κυβερνητικό εκπρόσωπο,δεν είσαι τόόόσο μαλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...