Προς το περιεχόμενο

Διμηνη Μετατροπη Σωματος


buzzad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα πιστευω πως ειναι και θεμα σωματοτυπου αν θα φτασεις στο δικο σου σημειο ας πουμε ...

Λεπτοι σωματοτυποι δε νομιζω να μπορουν να κανουν και πολλα ...

Απλα φτιαχνεις μυς αλλα απο κει και περα δε ξερω αν μπορεις ενα λεπτο σωματοτυπο να τον κανεις σαν εσενα για παραδειγμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ευελπιστώ μέσα σε αυτό το διάστημα να έχετε σχηματίσει μια άποψη για το πως πρέπει να τρεφόμαστε γενικότερα...Ο στόχος δεν είναι να βγούμε μόνο ωραίοι στην παράλια και να ρίξουμε γκόμενες ( και αυτό βέβαια) και μετά πάλι τα ίδια...Αλλά να κρατήσουμε μια σταθερή πορεία...

 

---------- Προσθήκη στις 23:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:19 ----------

 

Βασικα πιστευω πως ειναι και θεμα σωματοτυπου αν θα φτασεις στο δικο σου σημειο ας πουμε ...

Λεπτοι σωματοτυποι δε νομιζω να μπορουν να κανουν και πολλα ...

Απλα φτιαχνεις μυς αλλα απο κει και περα δε ξερω αν μπορεις ενα λεπτο σωματοτυπο να τον κανεις σαν εσενα για παραδειγμα ..

 

Αλεξη το ζητημα δεν ειναι να γινουμε ολοι σαν εμενα...Ο καθενας αναλογα με της δυνατοτητες του και σωματοτυπο να βελτιωθει οσο μπορει...Αν και εφοσον θελει βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το λεω γι αυτο...

Ρωταω για να καταλαβω και μερικα πραγματα ...

 

Ωραια εδω λοιπον θα χωρισουμε τους σωματοτυπους...:

 

Ενδόμορφος Χαρακτηριστικά

Μαλακό και στρογγυλό σχήμα σώματος, μεγάλο βάρος στους γοφούς και τους μηρούς, υψηλή αναλογία λίπους, μυϊκό σύστημα που δεν διακρίνεται και αργός μεταβολικός ρυθμός.

 

Μεσόμορφος Χαρακτηριστικά :

Μεγάλο άνοιγμα των ώμων και των γοφών, μικρή μέση, υψηλή αναλογία μυϊκού ιστού με εμφανές μυϊκό σύστημα και μέτριος μεταβολικός ρυθμός.

 

Εκτόμορφος Χαρακτηριστικά :

Επίπεδος θώρακας, στενοί γοφοί, αδύνατο μυϊκό σύστημα και γρήγορος μεταβολικός ρυθμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λεπτούς / εκτόμορφους σωματότυπους.

Ο Μάιος και μετά είναι περισσότερο για γράμμωση και δεν ενδείκνυται για όγκο .Κακή περίοδος για εκτόμορφους. Εννοείτε ότι τον όγκο τον έχεις φτιάξει νωριτερα. Επίσης ας πούμε ότι ένας εκτόμορφος τρώει 6-7 γεύματα την ημέρα επι ένα χρόνο το πολύ πολύ να βάλει κανα 3αρι κιλά καθαρή μυική μάζα. Καλό ποσοστό αλλά ας πούμε ότι το καλοκαίρι πάει ένα μήνα διακοπές και τα γαμάει όλα τότε θα χάσει ότι έφτιαξε γιατί θα κανιβαλήσει ο οργανισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το θρεντ θα προσπαθήσουμε ολοι μαζι και ξεχωριστά ο καθένας να κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε. Ακόμη και κατι μικρο να καταφέρουμε είναι μια πρόοδος...(Σε επιπεδο σωματικο & ψυχολογιας).

 

Οι εκτομορφοι σωματοτυποι είναι αλήθεια οτι θέλουν ιδιαίτερο πρόγραμμα διατροφής οπως και εκγύμνασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου βραδινό αποτελείται από 2 πατάτες βραστές και 2 τόνους σε νερό. Οι πατάτες έχουν μια μικρή κουταλιά λάδι καθόλου αλάτι...

 

Υπερβολική πρωτεινη που δεν θα χρησιμοποιήσει ο οργανισμός και τζάμπα υδατάνθρακες που θα γίνουν λίπος στο τελευταίο γεύμα. Αυτά.:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμώ την μεσ-ομορφιά μου :P αυτός ο μέτριος μεταβολισμός μου τη δίνει.

 

Εγώ τώρα είμαι σε φάση γράμμωσης, παίρνω κρεατίνη και πρωτείνη και θερμίδες έξτρα ως χίλιες, ένα γιαουρτι άπαχο, κάτι σε κρεας και σαλάτα το μεσημέρι με λίγο λάδι, ένα αυγό και ένα τοστ στη δουλειά (ολικής ψωμί, τυρί και γαλοπούλα).. Αν θες λες άποψη! στο γυμναστήριο buzz, είναι κακή ιδέα να γυμνάζεις μια μυϊκή ομάδα τη φορά με 6 ασκήσεις, απο τρια σετ, 15 επαναλήψεις περίπου; Και αεροβική απο κοντά πολύ μέτριας έντασης..

 

1,80 είμαι.. 80 κιλά και πηγαίνω γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα :D Και είμαι καλά. group therapy hug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω σε διατροφολόγο για βάρος λέτε να με βοηθήσει ? Δηλαδή θα μου κάνει συνδυασμούς τροφών? Αξίζει γενικά ? Πάντα σε συνδυασμό με γυμναστήριο εννοείται.

 

TIP. Προετοιμασία μικρών γεύματων. Ένας έυκολος τρόπος είναι βράσιμο ενα ολόκληρο κοτόπουλο με ρύζι το βράδυ σπάσιμο σε μεριδούλες για τα ενδιάμεσα γεύματα της επόμενης μέρας. Ειδικά για αυτούς που είναι όλη μέρα έξω λόγω δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τον τιτλο να αλλαξεις buzzad γιατι δεν καταλαβαινει καποιος τι θα διαβασει μεσα βλεποντας το συγκεκριμενο τιτλο ...

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολική πρωτεινη που δεν θα χρησιμοποιήσει ο οργανισμός και τζάμπα υδατάνθρακες που θα γίνουν λίπος στο τελευταίο γεύμα. Αυτά.:shifty:

 

Το γεύμα ήταν μεταπροπονητικο...Οι ανάγκες για υδατάνθρακα είναι αυξημένες, από το να καταφυγής σε εύκολες λύσεις (δεξτροζη) είναι μακράν καλύτερο να προτιμήσεις σύνθετο υδατάνθρακα όπως (πατάτα, σκούρο ρυζι)....Βραδεας αποδέσμευσης.

 

Η πρωτεΐνη είναι και πολύ λίγη ούτε καν όσο θα έπρεπε να παίρνω διότι δεν χρησιμοποιώ κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνούχο αυτή την περίοδο...ΑΥΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα είμαι σε φάση γράμμωσης, παίρνω κρεατίνη και πρωτείνη και θερμίδες έξτρα ως χίλιες, ένα γιαουρτι άπαχο, κάτι σε κρεας και σαλάτα το μεσημέρι με λίγο λάδι, ένα αυγό και ένα τοστ στη δουλειά (ολικής ψωμί, τυρί και γαλοπούλα).. Αν θες λες άποψη! στο γυμναστήριο buzz, είναι κακή ιδέα να γυμνάζεις μια μυϊκή ομάδα τη φορά με 6 ασκήσεις, απο τρια σετ, 15 επαναλήψεις περίπου; Και αεροβική απο κοντά πολύ μέτριας έντασης..

 

Ναι. Αν κάνεις τόσα πολλά τότε δεν βάζεις αρκετά κιλά. Τα μισά είναι αρκετά με τα σωστά κιλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...