Προς το περιεχόμενο

Στις 28 Μαΐου το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ, άμα έχεις laptop me μικρη οθόνη ή netbook το ipad θα σου ειναι αχρείαστο.. ή θα αντικαταστησει τελειως το netbook..

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Εγώ συνεχίζω να μην κατανοώ την αγορά των netbooks και των tablets πάντως... προφανώς είμαι η εξαίρεση.

 

Βάλε κι εμένα στην εξαίρεση.

Η αγορά των tablets/netbooks μου φαίνεται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, εξ ολοκλήρου κατασκευασμένη από το μάρκετινγκ των εταιρειών. Αλλά ο καθένας με τα γούστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το adam μάλλον κανένας δεν ξέρει στα σίγουρα, αν και η επίσημη δικαιολογία για την καθυστέρηση, που μάλλον είναι και αλήθεια, είναι ότι η nvidia θα αργήσει να διαθέσει το tegra 2 για το adam επειδή δίνει προτεραιότητα στο να καλύψει τα μεγάλα ονόματα του χώρου πρώτα.

 

Κι εγώ περιμένω να βγουν οι ταμπλέτες με android για να βγάλω συμπέρασμα αν και όλα δείχνουν πως θα είναι χρόνια μπροστά όταν βγουν γιατί και σε ανοιχτό λογισμικό βασίζονται που κάνει παπάδες (και θες σε ταμπλέτα να έχει δυνατότητες το λειτουργικό), και την ιπποδύναμη έχουν, λέγε με tegra 2 και σπάω πλάκα με τον Α4 (σύμφωνα με την nvidia).

 

ιπποδυναμη σε tablet?? δεν εχουν βγει για αυτον τον σκοπο... αν θες ιπποδυναμη και φορητοτητα

παρε laptop !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπάρχει λόγος να το πάρει...

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

 

Εγώ δηλαδή που θέλω να έχω 380 pdf μαζί μου, πρέπει να κουβαλάω το laptop?

 

Η που θέλω να έχω πάντα κάποια βιντεο σεμινάρια πάντα μαζί μου δεν πρέπει να το πάρω;

 

Γιατί όλοι θεωρούν οτι κατασκευάστηκε για να αντικαταστήσε το laptop / netbook ενώ η ίδια η apple δεν θεωρεί κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά ενός τέτοιου προιόντος είναι κατάλληλη για κάποιον που ΔΕΝ έχει Laptop και θέλει μια συσκευή που θα την παίρνει μαζί του σε κάποιο ταξίδι για να χαλαρώσει, να σερφάρει λίγο στο internet, να δει καμιά ταινία η να παίξει κανένα παιχνιδάκι σαν άνθρωπος χωρίς να βγάλει τα μάτια του σε μια μικροσκοπική οθόνη κινητού.

 

την ταινια πως θα την περασεις στο ipad; Θα περιμενεις κανενα μισαωρο να κατεβει ξανα αφου την εχεις στο pc σου; Kαι αν στην βιδωσει και θελεις να την δεις σπιτι (αφου ενδεχομενως θα την εχεις πληρωσει απο το istore) πως θα την δεις στην 40αρα LCD σου; Ποσες HD ταινιες χωραει το 16GB η ακομα και το 32GB, και γιατι ολα αυτα τα κανει καλυτερα το ipad απο ενα νετμπουκ που και 300GB δισκο εχει, και μεταφερεις καμια 20αρια HD ταινιες απο τον εξωτερικο σου δισκο μεσα σε 20 λεπτα, και συνδεεται με την 40αρα και βλεπεις HD και μια χαρα το χρησιμοποιεις στον καναπε σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιπποδυναμη σε tablet?? δεν εχουν βγει για αυτον τον σκοπο... αν θες ιπποδυναμη και φορητοτητα

παρε laptop !

 

 

Λάθος μέγιστο! Πάντα η επεξεργαστική ισχύ χρειάζεται, από το να παίζει ένα βίντεο μέχρι ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος το μόνο πρόβλημα είναι, τι θα μου στοιχίσει για να την έχω. Και στην τσέπη αλλά και στο ζουμί (μπαταρία). Το htm5 είναι ελαφρύ νομίζεις; Άμα θες γίνεται πολύ βαρύ, δες πως τα πάει με html5 γραφικά και θα καταλάβεις...

 

Όποιος νομίζει ότι το ipad 10g δεν θα έχει καλύτερο επεξεργαστή να σηκώσει την πατούσα του :P (Δεν απευθύνεται πουθενά αυτό, απλά κάνω χιούμορ, έστω και μαύρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ipad δεν ειναι για ταινιες... το πολυ πολυ αμα πας κανενα ταξιδακι κλπ αλλα εχει και

αυτη τη δυνατοτητα... στην 40αρα θα δεις απο το pc σου, απο το laptop σου, απο το usb

stick σου, απο το dvd/bluray player σου και παει λεγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μέγιστο! Πάντα η επεξεργαστική ισχύ χρειάζεται, από το να παίζει ένα βίντεο μέχρι ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος το μόνο πρόβλημα είναι, τι θα μου στοιχίσει για να την έχω. Και στην τσέπη αλλά και στο ζουμί (μπαταρία). Το htm5 είναι ελαφρύ νομίζεις; Άμα θες γίνεται πολύ βαρύ, δες πως τα πάει με html5 γραφικά και θα καταλάβεις...

 

Όποιος νομίζει ότι το ipad 10g δεν θα έχει καλύτερο επεξεργαστή να σηκώσει την πατούσα του :P (Δεν απευθύνεται πουθενά αυτό, απλά κάνω χιούμορ, έστω και μαύρο)

 

με τον τωρινο επεξεργαστη κανει ολες τις δουλειες χωρις το παραμικρο κολληματακι...

τι αλλο χρειαζεται?? αυτη τη στιγμη ομως περιοριζεται σε απλες υπολογιστικες δουλειες

ισως στο μελλον αποφασισουν να φτιαξουνε laptop replacement αλλα με τα σημερινα

δεδομενα δεν υπαρχει κανενας λογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κι εμένα στην εξαίρεση.

Η αγορά των tablets/netbooks μου φαίνεται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, εξ ολοκλήρου κατασκευασμένη από το μάρκετινγκ των εταιρειών. Αλλά ο καθένας με τα γούστα του.

Το ξαναποσταρα παραπανω.

Διαβαστε και αυτο http://chucksblog.emc.com/chucks_blog/2010/05/what-ipads-did-to-my-family.html ισως και να σκεφτειτε λιγο διαφορετικα.

 

Εχουν σπιτι τους 6 desktop 3 laptop 2 mbp και μολις τους δωσανε το ipad τα παρατησαν ολα και ασχολουνται μονο με ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι κάποιοι εθελοτυφλούμε και φερόμαστε ανώριμα...

Μπαίνουν σε ένα φορουμ και λένε μια γνώμη, που όσο κι αν είναι σεβαστή, δεν μπορεί να είναι αποδεκτή... Όχι όταν είναι πασιφανές ότι δεν έχει δει σχεδόν κανείς τους την παρουσίαση του iPad, τα βίντεο με τις εφαρμογές, αν δεν έχει συνειδητοποιήσει την ανταπόκριση των εταιριών, των καταναλωτών, και σίγουρα ότι η Apple έχει αυτή τη στιγμή -κατά γενική ομολογία και ψηφισμένα- τον καλύτερο manager στον κόσμο...

Πέρα λοιπόν από το τί νομίζουν, ας κάνουν μια μικρή παύση, και ας εξετάσουν πριν να κρίνουν...

Τόσο καιρό όλοι εικάζουμε πάνω στο γιατί όλη η ιστορία με το flash... Διάβασε κανείς την ανακοίνωση του Steve Jobs; Με μια καθαρή κριτική ματιά; Πώς θα απορρίψω επιχειρήματα που δεν γνωρίζω; Αν πει κάτι η Adobe πάνω σε αυτό δεν θα πρέπει να το κοιτάξω επίσης;

Όπως έχω ξαναπει, με το iPhone μας οι περισσότεροι περνάμε πάρα πολλές ώρες της ημέρας μας... Η ικανοποίηση του καταναλωτή είναι μεγάλο πράγμα...

Το iPad επίσης δεν είχε πρόβλημα με το WiFi, με τον τρόπο που το κουνάτε σαν σημαία νίκης τουλάχιστον... Το θέμα υφίστατο μόνο σε ένα συγκεκριμένο config και υπάρχει εύκολο workaround...

Αν λοιπόν μπορέσει μια εταιρία να με απαλλάξει από το βραχνά του iTunes και να μου δώσει τα ίδια, αν όχι καλύτερα στους άλλους τομείς, έστω και σε σχέση με το ταπεινό μου iPhone 3G 8GB, καλώς θα την υποδεχτώ... Κι αν κανένας βρήκε, να μου το πει...

Τώρα, όσον αφορά τη χρηστικότητα του iPad, προσωπικά θα το έχω για ανέμελο σερφάρισμα, email, ταινίες σε φάσεις διήμερα-τριήμερα-διακοπές, μουσική όχι απαραίτητα, πολλά πολλά games, να διαβάζω τα manga μου στο κρεββάτι κι όχι κρεμασμένος σε ένα γραφείο, και σίγουρα θα βρω και κάτι άλλο να συμπληρώσω που δεν έκανα μέχρι τώρα... Α, και για να μην στεναχωριούνται μερικοί και θέλοντας να τους προλάβω, ΔΕΝ θα πουλήσω ούτε το PC μου OYTE το laptop που είχα ήδη (όπως οι περισσότεροι νομίζω)... Οπότε multitasking που θα ανησυχούν σίγουρα που θα κάνω, θα το κάνω εκεί... Δηλαδή κατέβασμα ταινίες, ριπάρισμα, hardcore gaming, πράγματα που απαιτούν mouse, αποθήκευση 4,5 tera δεδομένων, 24άρα οθόνη κλπ...

Όλα αυτά τα έχω ήδη, οπότε αφού δεν υπάρχει νόμος που να περιορίζει τον επιτρεπόμενο αριθμό υπολογιστικών συσκευών στο κάθε σπίτι σε μία, θα τα έχω ΚΑΙ αυτά... ΟΚ; Και για να είμαστε εντάξει με όλες τις διάνοιες, στο εξής θα μπορώ να διαθέσω δυο -τρεις ώρες από τον καιρό μου σε όποιον μου δείξει πώς σε ένα tablet ή netbook κάνει κατέβασμα torrents, παρακολούθηση ταινίας, browsing, ριπάρισμα μουσικής, κλπ, κλπ, ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα... γι' αυτό φτιάχτηκαν άλλωστε, σωστά; Εγώ όσες φορές χρειάστηκε να κάνω κάτι σε netbook, πάντως, χρειάστηκα ασπιρίνες μετά... που βέβαια κάνουν και καλό στο κυκλοφορικό...

Επίσης, το ότι Microsoft και ΗΡ ακύρωσαν τα σχέδιά τους για τα δικά τους tablets, είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι εντελώς άσχετο... Ο ανάδρομος Ερμής ίσως...

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συσκευη με 16GB χωρο ειναι για ταινιες και για μουσικη... χαχαχαα τι να χωρεσει εκει μεσα; 2 ταινιες και 200 κομματια; ο αλλος λεει οτι δεν πρεπει να συνδεεται στην 40αρα γιατι για αυτο εχουμε το λαπτοπ και τον σταθερο... δεν ηξερα να σκασω 650 ευρω για να πρεπει να παρω και λαπτοπ ή σταθερο για να δω μια καταραμενη ταινια στην τηλεοραση. 650 ευρω για να σερφαρω στον καναπε και μονο; Ελεος, μαλλον καποιοι δεν ξερουν οτι τοσα περνει ενας νεοδιορισμενος της γενιας τον 700 ευρω. Να ηταν κατι που ειναι χρησιμο και ειναι οντως εργαλειο να πω οκ, αλλα για μια χαζομαρα μονο και μονο για να σερφαρω στον καναπε τοσα λεφτα ειναι πεταμα. Με αυτα τα λεφτα περνεις 2 νετμπουκ ή ενα λαπτοπ ή ενα σταθερο gaming pc. Γιατι να τα σκασω για κατι το οποιο το μονο που κανει ειναι να σερφαρεις στο νετ και τιποτα παραπανω. Λες και δεν περναμε τοσες ωρες στο νετ, πρεπει να το κανουμε και οταν αραζουμε στον καναπε να ηρεμησουμε. Πλασματικες αναγκες για να πλουτιζουν ορισμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συσκευη με 16GB χωρο ειναι για ταινιες και για μουσικη... χαχαχαα τι να χωρεσει εκει μεσα; 2 ταινιες και 200 κομματια; ο αλλος λεει οτι δεν πρεπει να συνδεεται στην 40αρα γιατι για αυτο εχουμε το λαπτοπ και τον σταθερο... δεν ηξερα να σκασω 650 ευρω για να πρεπει να παρω και λαπτοπ ή σταθερο για να δω μια καταραμενη ταινια στην τηλεοραση. 650 ευρω για να σερφαρω στον καναπε και μονο; Ελεος, μαλλον καποιοι δεν ξερουν οτι τοσα περνει ενας νεοδιορισμενος της γενιας τον 700 ευρω. Να ηταν κατι που ειναι χρησιμο και ειναι οντως εργαλειο να πω οκ, αλλα για μια χαζομαρα μονο και μονο για να σερφαρω στον καναπε τοσα λεφτα ειναι πεταμα. Με αυτα τα λεφτα περνεις 2 νετμπουκ ή ενα λαπτοπ ή ενα σταθερο gaming pc. Γιατι να τα σκασω για κατι το οποιο το μονο που κανει ειναι να σερφαρεις στο νετ και τιποτα παραπανω. Λες και δεν περναμε τοσες ωρες στο νετ, πρεπει να το κανουμε και οταν αραζουμε στον καναπε να ηρεμησουμε. Πλασματικες αναγκες για να πλουτιζουν ορισμενοι.

 

Πράγματι κανείς δεν σε υποχρέωσε να τα σκάσεις! Μπορείς όμως να σκεφτείς λίγο και να κόψεις την φλυαρία δίχως νόημα.... Αφού δεν σε νοιάζει η συσκευή ως προς τι ο τόσος κόπος να την κατηγορείς. Οι ταινίες ή ακόμα και η μουσική στο iPad είναι πιο πολύ για ώρα ανάγκης ή για στιγμές άνεσης στον καναπέ ή στην πολυθρόνα. Η βασική του χρήση θα είναι σερφάρισμα στο Ίντερνετ, κατέβασμα-αποστολή emails, χιλιάδες αρχεία pdf, doc, ppt, pages, keynote στην απόλυτη φορητή συσκευή, στο μέγεθος ενός βιβλίου, που σου δίνει την δυνατότητα να διαβάσεις με τον πιο φυσικό τρόπο χωρίς να έχεις ανάγκη να ακουμπήσεις σε ένα γραφείο. Μπορείς να το κάνεις ενώ είσαι στο τρένο, στο λεωφορείο, στο εστιατόριο, στο δρόμο... Και όλα αυτά βέβαια για το μοντέλο 3G, που ενδιαφέρει κι εμένα.... Για το μοντέλο wifi που σε υποχρεώνει να είσαι σε περιβάλλον σπιτιού/γραφείου για να έχεις σύνδεση κι εγώ το βλέπω πιο πολύ ως gadget που όμως πολλούς μπορεί να τους βολέψει κυρίως ως e-book reader!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία επαναλαμβάνετε τόσο που καταντάει βαρετό, όχι έτσι ρε παιδιά, να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα. Είναι φως φανάρι θέλει να μπει δυναμικά στο χώρο των επεξεργαστών.

Φυσικά και χρειάζεται πιο δυνατό επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάλε κι εμένα στην εξαίρεση.

Η αγορά των tablets/netbooks μου φαίνεται' date=' κατά την ταπεινή μου γνώμη, εξ ολοκλήρου κατασκευασμένη από το μάρκετινγκ των εταιρειών. Αλλά ο καθένας με τα γούστα του.[/quote']

 

Η αγορά των tablets δεν έχει καμιά σχέση με marketing. Ανέκαθεν οι μηχανικοί υπολογιστών προσπαθούσαν να μιμηθούν το πιο επιτυχημένο form factor όλων των εποχών για κατανάλωση γραπτού λόγου, αυτό της ταμπλέτας και αργότερα του βιβλίου. Δες την οδύσσεια του διαστήματος, εν έτη 1969, ο πρωταγωνιστής έχει έναν υπολογιστή ταμπλέτα στο διαστημόπλοιο που τον οδηγεί στον Δία! Σήμερα η τεχνολογική εξέλιξη επέτρεψε αυτό το όραμα να γίνει πραγματικότητα με το ipad. Και είναι μόνο η αρχή. Π.χ. έρχεται και το έγχρωμο e-ink. Μην είστε τόσο αρνητικοί, σε μερικά χρόνια θα χρησιμοποιούμε όλοι tablet PCs. Όχι για λόγους μάρκετινγκ, αλλά γιατί αυτό θέλαμε από την αρχή. Να διαβάζουμε σε μια ηλεκτρονική συσκευή όπως διαβάζαμε σε ένα βιβλίο και να σχεδιάζουμε όπως σχεδιάζαμε στο χαρτί.

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί καταντήσαμε μάγκες....να θέλουμε στα τριήμερα ηλεκτρονικές συσκευές για ταινίες κτλ....ηλεκτρονικές συσκευές στη χέστρα για σερφάρισμα.... ηλεκτρονικές συσκευές στη καφετέρια,στην επίσκεψη,στο πάρκο,στην παραλία....ηλεκτρονικές συσκευές παντού και πάντα...όλοι παλεύουν να ξεσκίσουν τον ελεύθερο χρόνο μας, να κλέψουν κάτι από τις μοναδικές μας στιγμές και όλοι εμείς στην ψευδαίσθηση της ελευθερίας μας τους τον παραδίνουμε αμαχητί σε άσκοπη ώρα ανάλωσης όρασης και ψυχικής αφαίμαξης κλεισμένοι στις ίντσες μιας απαστράπτουσας οθόνης και στην μοναξιά της δήθεν επικοινωνίας.....συμπερασματικά όσα λιγότερα τόσο και καλύτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...