Προς το περιεχόμενο

Έρευνα συνδέει την ευτυχία με την τεχνολογία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gassim φίλε μου η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο και ως εργαλείο η χρήση της μπορεί να βρει πολλές εφαρμογές, το θέμα είναι αν αυτή έρχεται να καλύψει ανάγκες (ή να δημιουργήσει νέες) σε ανθρώπους και σε τι βαθμό οι άνθρωποι σήμερα αναπτύσσουν την τεχνολογία για το καλό του συνόλου ή για το προσωπικό τους καλό.

 

Κάποτε λέγαμε ότι η εκβιομηχάνιση θα μείωνε την επαναλαμβανόμενη και βαρετή χειρωνακτική εργασία και οι εργαζόμενοι θα μπορούσαν πλέον να απασχολούνται σε θέσεις όπου η δημιουργικότητά τους θα έκαναν την εργασία, χαρά. Οι βιομήχανοι όμως δεν ήθελαν το καλό των εργαζομένων, ήθελαν μεγιστοποίηση των κερδών τους, οπότε οι μηχανές αντικατέστησαν τους εργαζόμενους και οι εργαζόμενοι έμειναν στον δρόμο και μην μου πεις ότι η νέα τεχνολογία δημιουργεί νέες θέσεις εργασίας γιατί μηχανολόγος του ΕΜΠ είμαι και πίστεψέ με τα ξέρω από πρώτο χέρι. :-)

 

Για το θέμα της αυτονομίας, ενεργειακής και μή, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω κάτι επιπλέον, πιστεύω ότι το κάλυψα παραπάνω, ενώ σε ό,τι αφορά το θέμα της υγείας σε συνδυασμό με το θέμα της τεχνολογίας, αρκεί να θυμηθούμε πως μία τρομοκράτηση του κόσμου οδήγησε σε μία ανάγκη εύρεσης εμβολίων για τους ιούς των πτηνών, των χοίρων, κλπ και πως αυτά δόθηκαν στο σύνολο (δωρεάν, ή έστω σε τιμή κόστους, ή κάποιοι θησαύρισαν;).

 

Επειδή λοιπόν η τεχνολογία συμβάλει σε όλους τους τομείς ανάπτυξης μίας κοινωνίας και πρόσβαση σε αυτή έχουν όλοι και ο καθένας την χρησιμοποιεί για διαφορετικούς λόγους (σκοπιμότητες) για αυτό εμείς οι πολλοί πρέπει να αναρωτηθούμε σε τί βαθμό ο υπερκαταναλωτισμός που προκύπτει από την πληθώρα νέων προϊόντων καλύπτει άλλες ανάγκες μας και γιατί όταν ο καιρός "ανοίγει", δλδ άνοιξη και καλοκαίρι, οι αγορές που έχουν να κάνουν με τεχνολογικά προϊόντα διανύουν μία περίοδο ύφεσης και περιμένουν τον Σεπτέμβρη που ο περισσότερος κόσμος θα επιστρέψει στο κλειστόν άστυ για να ξαναπάρουν τα πάνω τους.

 

Όπως προείπα και όπως εξακολουθώ να λέω, η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο, το πως θα χρησιμοποιηθεί αυτό το εργαλείο είναι το θέμα και αν εμείς είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε ότι η επιβίωσή μας εξαρτάται από τρίτους (περί αυτονομίας αναφορά) οι οποίοι προκειμένου να μας κρατήσουν σκλάβους μας απέκοψαν από το φυσικό μας περιβάλλον και πρέπει να αναρωτηθούμε αν αυτά τα προϊόντα που τόσα χρόνια είχαμε την δυνατότητα να αγοράζουμε σε μεγαλύτερο βαθμό το φθινόπωρο και τον χειμώνα, αν έκαναν πιο υποφερτή την διαβίωσή μας στις τσιμεντουπόλεις.

 

Δεν έχει να κάνει με τα χρήματα που βγάζει κάποιος, αφού το μεγαλύτερο γρανάζι της μηχανής είναι αυτό που τραβάει το μεγαλύτερο ζόρι και αποδίδει το μεγαλύτερο έργο, ούτε φυσικά τίθεται θέμα κοινωνικής τάξης ή μορφωτικού επιπέδου, είναι καθαρά θέμα λογικής και ψυχικής ισορροπίας η οποία θα αποκατασταθεί όταν ο ίδιος ο άνθρωπος αρχίζει να αντιλαμβάνεται την ανισορροπία του όλου συστήματος που τον περιβάλει. :-)

 

Ναι στην τεχνολογία, αλλά όχι στην χρήση της ως υποκατάστατο. Αλλού είναι η ευτυχία και δεν πρέπει να στηριζόμαστε σε εργαλεία σαν να ήταν δεκανίκια για να την βρούμε. :-)

 

(Ακούς εκεί οι γυναίκες προτιμούν άντρες με iphone... :lol: :rolleyes:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι φίλε μου κάπου εκεί στην δεκαετία του 80 χάσαμε το νόημα. Ευτυχώς οι κάπως μεγαλύτεροι (παιδιά τότε) βλέπαμε την φουφού με τα χταποδάκια και τους μεγαλύτερους με τις ρακές και τα ούζα τους να είναι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι παρά το μεροδούλι μεροφάι. :-)

 

Κακά τα ψέματα, η τεχνολογία έκανε την ζωή μας ευκολότερη γιατί σήμερα αν δεν είχαμε το τρακτέρ ή την βαρκούλα, ούτε καλαμπόκια θα είχαμε αλλά ούτε και χταποδάκια (σε γενικές γραμμές γιατί σήμερα έβγαλα τα πρώτα δύο τελάρα πατάτες, έχω κόψει αρκετά κολοκυθάκια ενώ οι ντομάτες και τα φασολάκια θέλουν ακόμα 1-2 εβδομάδες και περιμένω πως και πως να βγει ο Μάης να πάρω το ψαροντούφεκό μου και να χαθώ στα γαλανά νερά του νησιού :-)).

 

Χαίρομαι αφάνταστα που έχουμε την δυνατότητα να γράφουμε πέντε δέκα αράδες ο καθένας μας και να επικοινωνούμε από όλες τις άκρες της γης, αλλά κάπου χάσαμε την επαφή μας με τους συνανθρώπους μας και με την φύση και που τώρα που τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο περίεργα (δεν λέω πιο δύσκολα γιατί για μένα τα δύσκολα είναι δοκιμές στις οποίες φαίνονται οι καλοί καπεταναίοι και όλοι μας τέτοιοι είμαστε :-)) θα κληθούμε να αναθεωρήσουμε το πως ορίζουμε την ποιότητα της ζωής μας και τί είναι σημαντικό και το τί δεν είναι, τί πραγματικά μας ευχαριστεί και μας ολοκληρώνει σαν ανθρώπους.

 

Η τεχνολογία καλή και άγια είναι αλλά να είναι αυτή στην υπηρεσία του ανθρώπου και όχι το ανάποδο. Τί νόημα έχει να ζεις σε μία πόλη που στην καλύτερη περίπτωση θα κάνεις 1-2 ώρες για να πας στην δουλειά σου και άλλο τόσο για να επιστρέψεις από αυτή; Τί νόημα έχει να αναπνέεις μολυσμένο αέρα και να σκέφτεσαι που να είναι τώρα τέτοια ώρα τα παιδιά μου; Ποιες ανάγκες μας καλύπτουν παιχνίδια σαν το Farmville και γιατί είναι τόσο δημοφιλή αυτά τα παιχνίδια;

 

Σε ποιο τόπο θα ζει και θα δουλεύει κάποιος μέχρι τα 70-75 και τί θα χαρεί από την ζωή του; Ούτε να αγχωνόμαστε ούτε να στεναχωριόμαστε. Το σύστημα ήταν καταδικασμένο εξαρχής να καταρρεύσει και τα όσα μέτρα σήμερα παίρνονται δεν είναι μακροχρόνιες λύσεις αλλά ευκαιριακά πασαλείμματα και αυτό γιατί το κύριο πρόβλημα μας είναι καθαρά αξιακό, το φανελάκι, η παντόφλα, το καλαμπόκι, αλλά προπάντων η καλή, η αγαθή κουβέντα.

 

Πρέπει να ξαναγίνουμε άνθρωποι, δηλαδή ζώα που κοιτούν ψηλά και να πάψουμε να είμαστε ανθρωποειδή με σκυμμένο κεφάλι. Αν καταφέρουμε να αλλάξουμε εμείς, τότε θα έχουμε ήδη αλλάξει τον κόσμο μας. :-)

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

 

 

Δε θα μπορούσα να τα πώ καλύτερα με κάλυψες πλήρως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas εννοείται οτι κάθε νέα τεχνολογία δημιουργεί νέες θέσεις εργασίας και καταργεί τις παλιές, θα έπρεπε να το ξέρεις αυτο μιας και...εξασκείς μια εργασία που βασίζεται σε νεα τεχνολογία!!

Αυτό δεν είναι κάτι καινούριο, οταν ανακαλύφθηκε η ατμομηχανή μείνανε άνεργοι οι αμαξάδες και δημιουργήθηκε η θέση εργασίας του μηχανοδηγού, όταν ανακαλύφθηκε η τυπογραφία μείνανε άνεργοι οι παλιοι γραφιάδες...κοκ

Ο κόσμος αλλάζει και όποιος δεν μπορεί να προσαρμοστεί μένει πίσω, αυτό καμιά φορά είναι λυπηρό αλλά συμβαίνει απο την πρώτη μέρα που ο άνθρωπος περπάτησε όρθιος.

 

Επιχειρείς να κάνεις μια σύνδεση της τεχνολογίας με πρακτικές του εμπορίου και την πολιτική, που κατά την γνώμη μου είναι εντελώς άτοπη.

Η τεχνολογία δεν είναι πανάκεια, ούτε υπόσχεται οτι θα μας απαλλάξει απ' οποιαδήποτε ατέλεια του συστήματος. Η τεχνολογία παρέχει τα εργαλεία για να κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη στον βαθμό που εξυπηρετεί τον καθένα. Το οτι κάποιος πάει και χρεώνεται μέχρι τον λαιμό για να αγοράσει 5 τηλεοράσεις που δεν χρειάζεται δεν είναι θέμα της τεχνολογίας είναι θέμα του μάρκετινγκ και μάλλον δεν είναι ούτε θέμα του μάρκετινγκ (που αυτή είναι η δουλειά του) είναι δικό του θέμα, προφανώς κάποια ανάγκη του καλύπτει και αν εσύ πιστεύεις οτι θα ήταν πιο ευτυχισμένος με το να πάει στην εξοχή και να κάτσει κάτω απο ένα δέντρο, κάνεις λάθος γιατί το δέντρο είναι εκεί και η τηλεόραση είναι εκεί και αυτός προτιμάει την δεύτερη όχι γιατί του το επέβαλε κάποιος αλλά γιατί απλά το προτιμάει στην παρούσα φάση της ζωής του. Αυτό που κάνει εμάς ευτυχισμένους δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει τους πάντες.....

 

 

 

Στον τομέα της υγείας που πιστεύω οτι η τεχνολογία έχει πραγματικά λύσει τα χέρια των επιστημόνων και τους έχει επιτρέψει να κάνουν θαύματα το παράδειγμα που χρησιμοποιείς είναι εντελώς λάθος.

Οι πανδημίες δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείται για να τρομοκρατηθεί ο κόσμος, είναι υπαρκτός κίνδυνος που στο παρελθόν αφάνησε εκατομμύρια ανθρώπους. Ο εμβολιασμός γίνεται δωρεάν και το αν θησαύρισαν οι φαρμακευτικές εταιρείες είμαι σίγουρος οτι δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζει κανένας εδω μέσα. Οι ερευνητές που δουλεύουν σε αυτές τις εταιρείες σίγουρα αμοίβονται και αν θες την άποψη μου οσα και να παίρνουν δεν είναι αρκετά γι' αυτό που κάνουν.

 

Και ναι η τεχνολογία έχει κάνει πιο υποφερτή την ζωή μας και στις πόλεις και στα χωριά και παντού. Αν κλείσεις το καλοριφέρ για μια βδομάδα τον δεκέμβρη, κλείσεις το ιντερνετ και κλείσεις φυσικά το ηλεκτρικό ή αν οι αγρότες αποφασίσουν να σταματήσουν να χρησιμοποιούν τρακτέρ και λιπάσματα, οι συγκοινωνίες σταματήσουν να χρησιμοποιούν μηχανές και τις αντικαταστήσουν με άλογα,αν καλέσεις ασθενοφόρο και έρθουν μετά απο 3 ώρες πεζή γιατροί με....βεντούζες και καλέσεις πυρεσβεστική και έρθουν πυροσβέστες με ...κουβάδες τότε θα το καταλάβεις :)

 

(Αυτά για τις γυναίκες και τα iphone είναι χαζομάρες.....προτιμούν ξεκάθαρα αντρες με android)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όπως προείπα η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο, είναι το μέσο, το οποίο χρησιμοποιεί ο καθείς για να πετύχει τους σκοπούς του. Το ξεκαθάρισα πιστεύω αυτό.

 

Το σύστημα που χρησιμοποιεί την τεχνολογία είναι άρρωστο οπότε και οι εκφάνσεις της τεχνολογίας επίσης έχουν αυτή την χροιά.

 

Αυτό που λέω και επιμένω και είναι στάση ζωής, είναι το ότι έχουν χαθεί οι ισορροπίες (βιολογικές, ψυχικές, κλπ) στον μέσο άνθρωπο είτε είναι στην πόλη είτε είναι στην ύπαιθρο αν και εκεί ακολουθεί τα ίδια καταναλωτικά πρότυπα.

 

Το πως χρησιμοποιείται η τεχνολογία λοιπόν φίλε μου είναι το θέμα και δεν είναι εκτός τόπου και χρόνου η συσχέτισή μου και αυτό εξηγώ στο προηγούμενο ποστ μου.

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιος πάει να χρεωθεί στις τράπεζες αλλά το ότι οι ίδιες οι εταιρίες φρόντισαν να του δημιουργήσουν την εντύπωση ότι αγοράζοντας τεχνολογικά προϊόντα, τα οποία στην ουσία δεν χρειάζεται, θα αισθανθεί ευτυχισμένος (το θέμα του topic) για αρκετό καιρό μέχρι να χρειαστεί να αισθανθεί και πάλι ευτυχισμένος αγοράζοντας κάτι νέο.

 

Πόσα τετραγωνικά κάνουν ευτυχισμένο ένα μέσο άνθρωπο; 120; 200; Αν μπορέσει να πάρει σπίτι με 300; Θα είναι περισσότερο ευτυχισμένος; Θα αισθάνεται περισσότερο πετυχημένος; Αυτοκίνητο; 2000cc; 3000cc; Ποιο είναι αυτό που θα του αποδώσει μεγαλύτερο κύρος;

 

Αντιλαμβάνεσαι τώρα για τί πράγμα μιλάω; :-)

 

Ό,τι ισχύει για τα τετραγωνικά και τον κυβισμό του αυτοκινήτου, το ίδιο ισχύει και για τα διάφορα gadget και όχι μόνο φυσικά. :-)

 

Βεβαίως και έχουμε αποδεχτεί πολλά τεχνολογικά προϊόντα και τα χρησιμοποιούμε. Ποια όμως είναι αυτά και πως επιλέξαμε να τα χρησιμοποιούμε και το γιατί είναι το θέμα φίλε μου και κακώς έχεις την εσφαλμένη εντύπωση ότι βάλλω εναντίων της τεχνολογίας γενικότερα.

 

Σε μία ευνομούμενη κοινωνία ο ρόλος/σκοπός της τεχνολογίας θα ήταν το απώτερο καλό του συνόλου, παρά ταύτα όμως στις σημερινές κοινωνίες παρατηρούμε πίσω από σχεδόν όλα τα τεχνολογικά επιτεύγματα να βρίσκονται εταιρίες οι οποίες προσφέρουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους (εκ των οποίων τα περισσότερα πέρα από χρήσιμα πλέον γίνονται και απαραίτητα) έναντι αδράς αμοιβής και σε αυτά εντάσσονται και τα φάρμακα με τις πατέντες τους και κατ επέκταση και τα εμβόλια που δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω στο θέμα πέρα από το παρακάτω άρθρο.

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&pubid=5032832&subid=2

(Περί τιμών και σκοπιμοτήτων που έλεγα στο προηγούμενο ποστ)

 

Οπότε και κλείνω όπως άρχισα το ποστ, λέγοντας ότι την τεχνολογία την δεχόμαστε στο μέτρο που μας υπηρετεί και στο μέτρο που και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι την θεωρούσαν κατά πολύ υποδεέστερη της φιλοσοφίας γιατί ένας αφιλοσόφητος άνθρωπος είναι στην ουσία ένα παιδί στο οποίο δεν εμπιστεύεσαι ένα εργαλείο το οποίο μπορεί να βλάψει το ίδιο ή και άλλους. :-)

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

 

Υ.Γ. Είναι λογικό οι έξυπνες γυναίκες να προτιμούν άντρες με iphone, αφού σαν σπάταλοι και ευκολότερα επηρεαζόμενοι, θα τους κουμαντάρουν ευκολότερα... :lol: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς που κάνανε την έρευνα τους προκαλώ να πάνε σε ένα χωριό καλοκαιράκι βράδυ να κάτσουν στην αυλή με τη παντόφλα και τη φανέλα να κουβεντιάζουν και να ψήνουν καλαμπόκια.

 

Είπες ακριβώς αυτό που νοιώθω και εγώ.Η τεχνολογία ακριβώς το αντίθετο έχει καταφέρει,και οποίος κανει ένα ταξίδι σε χώρες που εμείς οι δυτικοί θεωρούμε υποαναπτυκτες πχ Ινδια και Ινδονησια θα δει ότι με οποιον και να μιλήσει οι άνθρωποι είναι σαφώς πιο ευτυχισμένοι από εμάς και τα αγχη που η τεχνολογια μας προκαλεί..

 

Θέλω να πάω διακοπές ρε φίλε,όπως πήγαινα παλιά...δε θέλω το κάθε αφεντικό να εχει την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να με βρίσκει την οποιαδήποτε στιγμή στο κινητό..έλεος ποια με την τεχνολογια..

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλά, αυτές οι επί "γενικού και αορίστου" ανθρωπιστικές έρευνες έχουν τρελό γέλιο, αρκεί να μην τις πάρεις σοβαρά!

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όταν κάνεις έρευνα με ποιοτικά στοιχεία (όχι με ποσοτικά, δηλαδή) είναι το ότι ο καθείς ανταλαμβάνεται την ερώτηση (και τις απαντήσεις) διαφορετικά. Φανταστείτε σε αυτή την έρευνα όπου οι συμμετέχοντες ήταν απ' όλο τον κόσμο, όλες τις ηλικίες, τα φύλα, κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πολυ ευτυχισμενος που καθομαι 15 ωρες την ημερα μπροστα απο εναν υπολογιστη. Πανε οι εποχες που εβλεπα keyboard και με επιανε δεος. Δεν φταιει ομως και η τεχνολογια, αν εμεις δεν ειχαμε λιγο μυαλλο παραπανω να την χρησιμοποιησουμε και οχι να μας χρησιμοποιησει. Σε ολα τα πραγματα πρεπει να υπαρχει μετρο. Στην digital εποχη που ζουμε δεν ξερουμε πια τι ειναι αληθινο και τι οχι. Κανουμε φιλους που δεν εχουμε δει ποτε (facebook) και νιωθουμε ωραια γι αυτο?!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...