Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 4


kage

Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;  

381 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;

    • Άσπρο
      276
    • Μαύρο
      532
    • Whatever brotha
      141


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το iPhone 4 και πρίν πάω να το αναβαθμίσω στο iOS 6 διάβασα στο internet πως κατά τη διάρκεια ή μετά βγάζει ένα *Error* και δεν σ' αφήνει να το κάνεις επαναφορά μετά. Το κάνει σε όλους αυτό μήπως είναι ρίσκο να το αναβαθμήσω μέσω iTunes..να περιμένω μήπως βγάλουν κάποιο *fix* ή δεν υπάρχει πρόβλημα; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στα γρηγορα γιατι δεν εψαξα και πολυ.Ενας φιλος μου βρηκε ενα iphone 4 (κ@λοφαρδος!!!).Εβγαλε την καρτα που ειχε μεσα αλλα φοβαται να το χρησιμοποιησει γιατι καποιος του ειπε οτι μπορει να τον εντοπισουν.Ισχυει κατι τετοιο;Αν ναι πως μπορει να το λυσει το θεμα;

Δεν νομιζω οτι θα κατσει να το μπλοκαρει ο αλλος με IMEI, κλπ.

Προσωπικα θα εψαχνα να βρω τον κατοχο. Ευκολο ειναι. Δεν αξιζει τον κοπο για 300€ να το εχεις μεσα σου.

 

Μεταξυ μας αν δεν μπορεις πραγματι να βρεις τον ιδιοκτητη, το κρατας, ok. Απο την αλλη αν μπορεις και δεν το κανεις, ειναι σαν να το κλεβεις. Πλεον τα κινητα εχουν τοοοοοσα στοιχεια μεσα για τον κατοχο, που μπορεις να μαθεις σχεδον τα παντα γι' αυτον.

 

Το εχω κανει με παλιας τεχνολογιας κινητα. Εβαλα τη μητερα μου, να παρει τη γιαγια της κοπελας. Συναντηθηκα με την κατοχο του κινητου μαζι με την τοτε κοπελα μου και της το εδωσα. Ξερεις τι χαρα εκανε; Κανεις εναν ανθρωπο ευτυχισμενο απο το πουθενα και σιγουρα θα κανει και αυτος το ιδιο οταν βρει ενα.

 

Μια σταγονα στον ωκεανο ειναι, αλλα απο αυτα γινεται καλυτερος ο κοσμος μας.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω φιλε ας τον φωτισει ο θεος να κανει οτι θελει.Και εγω τωρα που το καλοσκεφτομαι μπορει να μη το κρατουσα οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα γιατι μου ειναι δυσκολο να ξεσυνηθισω απο το android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, μια φίλη μου έχει ένα iPhone 4. Γενικα η ίδια δεν το προσέχει καθόλου, το πετάει όπου να 'ναι, της πέυτει συνέχεια κάτω κλπ... Της έχει χαλάσει το πάνω ηχείο (το ακουστικό δηλαδή) και δεν ακούει τίποτα όταν μηλάει στο τηλ. Της είπα να δοκιμάσει να απαντάει με ακουστικά αλλά είπε ότι πάλι δεν ακούει τίποτα εννό όταν ακούει π.χ μουσική δουλεύουν. Σκεύτηκα μήπως φταίει το σήμα αλλά δίχνει όλες τις γραμμές γεμάτες άρα δεν φταίει αυτό. Επίσεις εννώ ενεργοποιεί το 3G και το data, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο του 3G στην γραμμή πάνω και απ ότι μου λέει εννώ έχει σπίτι της WiFi το iPhone δεν μπορεί να συνδεθεί. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Επίσεις θα ήθελα να μου πει κανία αν γίνεται να το διορθώσω μόνος μου διότι ξέρω να φτιάχνω iPhone, έχω ανοίξει πολλές φορές το δικό μου αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχει χαλάσει στο δικό της.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της έχει χαλάσει το πάνω ηχείο (το ακουστικό δηλαδή) και δεν ακούει τίποτα όταν μηλάει στο τηλ. Της είπα να δοκιμάσει να απαντάει με ακουστικά αλλά είπε ότι πάλι δεν ακούει τίποτα εννό όταν ακούει π.χ μουσική δουλεύουν.

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν ακούω σε τηλεφωνικές κλήσεις:

 

1) ούτε το σήμα ότι καλεί

2) ούτε τον συνομιλητή σε κανονικές συνθήκες

3) ούτε με ανοιχτή ακρόαση

4) ούτε με ακουστικά

 

Αντίθετα λειτουργούν κανονικά Skype, μουσική, βίντεο.

 

Μόλις έκανα restore και update στην 5.1.1, αλλά όχι jailbreak (ακόμη, για λόγους δοκιμής).

 

Αν βρεις κάποια λύση, πες μου κι εμένα, ακόμα κι αν χρειαστεί να το ανοίξω, γιατί το έχω πάει δύο φορές για service και δε θέλω να δώσω άλλα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέχασα να το αναφέρω και αυτό, ούτε σε ανοιχτή ακρόαση δουλεύει. Για skype και τέτοια δεν ξέρω αν δουλεύει ή αν ειπ αι σε όλες τις εφαρμογές το πρόβλημα πάντος μουσική από το κάτω ηχείο παίζει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά από ένα ψάξημο που έκανα τα προβλήματα που έχει το iPhone είναι τα εξείς:

Δεν μπορεί να κάνει κλίση ούτε κανονικά ούτε με hands free. (Δεν ακούγεται τίποτα από το ακουστικό)

Δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet μέσω 3G (όταν ενεργοποιεί το 3G και τα δεδομένα από τις ρυθμίσεις, δεν φαίνεται κανένα εικονίδιο στη γραμμή πάνω)

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε WiFi (βρήσκει τα WiFi, αλλά όταν παει να συνδεθεί σε κάποιο, γυρίζει ο κύκλος γύρο γύρο συνέχεια και δεν εμφανίζει το "τικ" δίπλα στο όνομα)

 

Παρόλα αυτά, δίχνει πάνω την εταιρία (COSMOTE) και πόσο σήμα κινητής τηλεφωνίας έχει και ΜΠΟΡΕΙ να στείλει μινύματα.

Μάλλον φταίει η κεραία? Ίσος όμως είναι και θέμα Software? Εσείς τι πιστεύετε ότι έχει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά το WiFi, έχεις κάνει επανεκκίνηση; Καμιά φορά λύνει το πρόβλημα.

 

Κατά τα άλλα για 3G δεν μπορώ να δοκιμάσω, αλλά κατά τα φαινόμενα δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εκατομύρια φορές αλλά τίποτα... Και επειδή όπως είπα αυτή η κοπέλα δεν το προσέχει καθόλου και της πεύτει συνέχεια κάτω λέω μήπως έχει χαλάσει τίποτα μέσα (όπως η κεραία π.χ.) και θέλω να ξέρω τη ακριβώς είναι και πως να το φτιάξω...

 

Μήπως υπάρχει καμία εφαρμογή που να κάνει έλεγχο στα κομάτια του hardware και να λέει αν κάποιο έχει πρόβλημα?

 

Αν έχει σημασία, το iOS είναι στην έκδοση 5.0 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν ακούω σε τηλεφωνικές κλήσεις:

 

1) ούτε το σήμα ότι καλεί

2) ούτε τον συνομιλητή σε κανονικές συνθήκες

3) ούτε με ανοιχτή ακρόαση

4) ούτε με ακουστικά

 

Αντίθετα λειτουργούν κανονικά Skype, μουσική, βίντεο.

 

Μόλις έκανα restore και update στην 5.1.1, αλλά όχι jailbreak (ακόμη, για λόγους δοκιμής).

 

Αν βρεις κάποια λύση, πες μου κι εμένα, ακόμα κι αν χρειαστεί να το ανοίξω, γιατί το έχω πάει δύο φορές για service και δε θέλω να δώσω άλλα χρήματα.

Στο internet είδα ότι μπορεί να έχει σχέση με τις αντένες, δηλαδή να έχουν βγει απ' τη θέση τους με τα πεσίματα... Εγώ δεν το δοκίμασα ακόμα αν δεν σιγουρευτώ ότι είναι αυτό, αλλά για δες εδώ για την αντένα του κινητού και εδώ για του WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει σημασία, το iOS είναι στην έκδοση 5.0 νομίζω.

 

Τελικά ενδέχεται να έχει τεράστια σημασία!

 

Πέρασα από το κατάστημα που το είχα δώσει κάποτε για φτιάξιμο (είχε ένα θέμα με το μικρόφωνο), τους είπα την περίπτωση μου και μου λέει ότι δεν μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα hardware αφού λειτουργεί το skype, αλλά software και μου πρότεινε να αναβαθμίσω στην έκδοση iOS 6. Mόλις είχα αναβαθμίσει στην iOS 5.1.1 που είναι και η τελευταία που μπορείς να κάνεις jailbreak προς το παρόν και θεώρησα ότι αυτό ήταν αρκετό. Πόσο λάθος έκανα...

 

Το πρόβλημα λύθηκε! Το τηλέφωνο είναι πλέον πλήρως λειτουργικό! Μακάρι να κρατήσει, έχω κουραστεί πολύ να το φτιάχνω συνεχώς. ΟΚ, το ήξερα όταν το πήρα ότι ήταν ελαττωματικό (ήταν μεταχειρισμένο και το πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή), αλλά δεν μπορώ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε!

 

Ούτε μια μέρα δεν κράτησε η χαρά μου. Σήμερα το πρωί, πάλι τα ίδια. Χθες το βράδυ του έκανα jailbreak (αυτό που δεν μπορείς να κάνεις επανεκκίνηση). Σήμερα restore μπας και διορθωθεί, αλλά τίποτα. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. Είναι δυνατόν να φταίει το hardware; Αφού λειτουργεί κάθε τόσο άψογα! Είναι δυνατόν να φταίει το software; Αφού το έχω στις ίδιες ακριβώς συνθήκες που το είχα χθες το βράδυ (restore στην iOS6).

 

Δεν μπορώ άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ούτε μια μέρα δεν κράτησε η χαρά μου. Σήμερα το πρωί, πάλι τα ίδια. Χθες το βράδυ του έκανα jailbreak (αυτό που δεν μπορείς να κάνεις επανεκκίνηση). Σήμερα restore μπας και διορθωθεί, αλλά τίποτα. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. Είναι δυνατόν να φταίει το hardware; Αφού λειτουργεί κάθε τόσο άψογα! Είναι δυνατόν να φταίει το software; Αφού το έχω στις ίδιες ακριβώς συνθήκες που το είχα χθες το βράδυ (restore στην iOS6).

 

Δεν μπορώ άλλο!

Καταρχάς πες μου ακριβώς τι πρόβλημα έχεις. Δεν δουλεύει μόνο το ακουστικό ή και τίποτα άλλο. Δοκίμασε να κάνεις κλίση με hands free και πες αν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πες μου ακριβώς τι πρόβλημα έχεις. Δεν δουλεύει μόνο το ακουστικό ή και τίποτα άλλο. Δοκίμασε να κάνεις κλίση με hands free και πες αν δουλεύει.

 

Ε, πόσο πιο ακριβώς να τα πω;! Hands free δεν έχω για να δοκιμάσω, αλλά όπως έγραψα δε δουλεύει ούτε με ακουστικά, ούτε σε ανοιχτή ακρόαση. Προφανώς μόνο το ακουστικό δε δουλεύει (άμα ήταν κάτι άλλο θα το έλεγα).

 

Και σίγουρα είναι πρόβλημα software, γιατί όταν κάνω reset, συνήθως δουλεύει. Απλά δεν ξέρω ποιο είναι το σημείο που σταματάει να δουλεύει. Υποπτεύομαι ότι φταίει κάποια free εφαρμογή που χρησιμοποιώ, γιατί νομίζω ότι στο πρώτο sync είναι που βγάζει το πρόβλημα (ανευ jailbreak). Ποια όμως; Ποντάρω στο Dragon Dictate ή ακόμα και σε κανένα Skype. Θα κάνω δοκιμές και θα σας πω τα αποτελέσματα. Αν έχει κανείς κάποια ιδέα, πέραν του sync, trial, error, repeat, ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...