Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 4


kage

Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;  

381 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;

    • Άσπρο
      276
    • Μαύρο
      532
    • Whatever brotha
      141


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή αφού οι εφαρμογές από το app store δεν έχουν πρόσβαση σε αρχεία συστήματος...

 

Πραγματικά δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Κάνω restore και λειτουργεί μόνο για λίγες ώρες, ακόμα και αν δεν περάσω τίποτα στο iPhone (πέρα από το iCloud). Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι το καλώδιο που κάνω sync (!)

 

Τώρα κάνει παράσιτα την ώρα που θα έπρεπε να ακούγεται ήχος. Δηλαδή όταν κάνω κλήση, αντί για <ησυχία-μπιπ-ησυχία-μπιπ-ησυχία>, ακούω <ησυχία-παράσιτα-ησυχία-παράσιτα-ησυχία>. Και φυσικά όταν το σηκώσει ο άλλος, μόνο παράσιτα (συνεχής ήχος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις restore και να μην περάσεις τιποτα, ούτε iCloud και δες πόση ώρα θα αντέξει...

 

Μόλις το έκανα και μάλιστα χωρίς καν να το συνδέσω στον Mac (Erase all content) και το μόνο που έκανα ήταν να συνδεθώ με το WiFi ώστε να γίνει activate το τηλέφωνο.

 

Από την αρχή έχει παράσιτα. Δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως πλέον μονιμοποιήθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, το iphone μιας φίλης μου έπεσε σε νερό και δεν άναβε. Εγώ το άνοιξα και το στέγνωσα παντού, αλλά τώρα ανάβει μόνο όταν το συνδέσω στην πρίζα και όταν το αποσυνδέω αμέσως κλείνει. Επίσης δίνει ότι η μπαταρία είναι 100% ενώ δεν ήταν άρα μάλλον φταίει κάτι στη μπαταρία... Τι αν κάνω?? Πρέπει να πάρω άλλη μπαταρία?

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα ευθύνεται βλάβη της μπαταρίας από το νερό. :unsure:

 

Άφησέ το μια δυο μέρες ακόμη να στεγνώσει τελείως. Αν μπορείς, βούτηξέ το για μερικες ώρες σε ένα ταπεράκι με ρύζι, να μαζέψει την υγρασία. Στο δικό μου είχε κάνει θαύματα το ρυζάκι, μην το γελάς. ;)

 

Διαφορετικά, εκεί που το αγόρασες να σου το πάνε για σέρβις.

 

Δεν αξίζει να το "πετσοκόψεις" μόνος σου. Πολλές οι συνδέσεις, χάος τα pinάκια. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το iPhone 4 που σας έλεγα το έφτιαξα και τις πρώτες 2 ώρες δούλευαν ΌΛΑ κανονικά. Μετά όμως όταν η φίλη μου παίρνει τηλέφωνο, ακούει τον άλλο αλλά η ίδια δεν ακούγεται. Σκεφτήκαμε μήπως φταίει το μικρόφωνο αλλά όταν κάνει ηχογράφηση από το μαγνητόφωνο ακούγεται κανονικά, και δοκίμασε να φυσήξει στο πάνω και μετά στο κάτω μικρόφωνο και είδε ότι από το πάνω δεν ακούγεται ενώ από το κάτω ακούγεται άρα η ηχογράφηση γίνεται από το κάτω άρα το κάτω που είναι και για την ομιλία δουλεύει κανονικά άρα δεν φταίει το μικρόφωνο. Ξέρει κανείς τι μπορεί αν φταίει??? Έχω περάσει iOS 6.0.1 μήπως είναι κάνα bug ή τίποτα τέτοιο? έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα??

 

Πιθανότατα ευθύνεται βλάβη της μπαταρίας από το νερό. :unsure:

 

Άφησέ το μια δυο μέρες ακόμη να στεγνώσει τελείως. Αν μπορείς, βούτηξέ το για μερικες ώρες σε ένα ταπεράκι με ρύζι, να μαζέψει την υγρασία. Στο δικό μου είχε κάνει θαύματα το ρυζάκι, μην το γελάς. ;)

 

Διαφορετικά, εκεί που το αγόρασες να σου το πάνε για σέρβις.

 

Δεν αξίζει να το "πετσοκόψεις" μόνος σου. Πολλές οι συνδέσεις, χάος τα pinάκια. <_<

Κι όμως, το έκανα βίδες στην κυριολεξία (ξέρω καλά από αυτά) και στέγνωσα κάθε κομμάτι του με το πιστολάκι, άλλαξα και μπαταρία διότι η καημένη δεν άντεξε το νερό και τώρα δουλεύει τέλεια εκτός από το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα hardware... Αυτό με το ρύζι δεν το ήξερα, αν μου ξανασυμβεί (ελπίζω όχι) θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, είσαι κι εσύ του κλαμπ, ε; Εγώ στο 3Gs τα είχα βρει σκούρα όταν πήγα να αλλάξω μπαταρία. Όταν, δε, άνοιξα το 4 για να αλλάξω το backplate, είπα WTF-πιο-στριμωγμένα-πεθαίνεις.

 

Και το θέμα που έχεις είναι σίγουρα software, αφού το μικρόφωνο λειτουργεί κατά τη μαγνητοφώνηση.

 

Και τέλος... God bless ρυζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που δοκιμάσαμε πάλι το iPhone με τη φίλη μου, όχι μόνο δεν την άκουγα εγώ αλλά είπε ότι ούτε αυτή με άκουγε καλά, αυτό σημένει ότι χάλασε το ακουστικό?!? αυτό δεν γίνεται αφού το αγόρασα χθες διότη ήταν και πρην χαλασμένο!! Λίγες ώρες είχε δουλέει μόν! Αν είναι θέμα software όλο αυτό γιατί γίνεται; Θέλω να πω αφού χθες στην αρχή δούλευε κανονικά, μετά από 2 ώρες τι έγινε;; Το μόνο που κάναμε ήταν να κατεβάσουνε κάτι εφαρμογές από το app store, ούτε jailbreak ούτε τίποτα περίεργο!

Και επίσης με restore υπάρχει περίπτωη να φτιάξει; Μην το κάνω τσάμπα...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αυτό που συμβαίνει στο iPhone είναι ότι όταν μηλάει η φίλη μου στο τηλέφωνο ακούει η ίδια από το ακουστικό αυτά που λέει και ο άλλος δεν ακούει τίποτα εννώ αυτή ακούει κανονικά τον άλλο. Δηλαδή στην ουσία αντί να στέλνει τον ήχο που λαμβάνει από το μικρόφωνο, σε αυτόν με τον οποίο μηλάει, τον στέλνει στο πάνω ακουστικό, οπότε από το πάνω ακουστικό ακούει ταυτόχρονα αυτόν με τον οποίο μηλάει και τη φωνή της. Αυτό γιατί γίνεται και πως διορθώνεται?? Και γιατί στην αρχή δούλευε κανονικά? Βοηθήστε ρε παιδιά!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθες το βράδυ, για πολλές ώρες, μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα που είχε σε σένα στο WiFi ! Δηλαδή, βλέπω το δίκτυο, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ (γυρίζει ο κύκλος γύρω γύρω)! Επανεκκίνηση το iPhone, επανεκκίνηση το router, κλεισίματα, ανοίγματα WiFi, μηδενισμός ρυθμίσεων δικτύου, τίποτα!

 

Τώρα που το δοκίμασα ξανά, λειτουργεί.

 

Τι στο καλό; Δαιμονισμένα ήταν αυτά τα iPhone; Κάποιος μου έχει πει ότι υπάρχει μια συγκεκριμένη παρτίδα iPhone 4 που βγήκαν πολύ ελαττωματικά (το δικό μου πρέπει να είναι από τα πρώτα που βγήκαν στην αγορά). Τουλάχιστον ρε παιδιά, να ξέραμε τι ακριβώς δημιουργεί το μεγάλο πρόβλημα, να το αντικαταστήσουμε, να τελειώνουμε! Έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στην Apple και στα μεταχειρισμένα με αυτήν την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τι ακριβώς φταίει δεν μπορείς να ξέρες, αλλά σίγουρα η αντικατάσταση του logic board θα βοηθούσε... :P

Κι εμενα σημερα της φιλης μου που ελεγα λειτουργουσε κανονικα, ενω χθες την επερνα τηλεφωνο και δεν την ακουγα και δεν μπορουσε να στειλει και μηνυματα... Αλλα αυτινης δεν πρεπει να ειναι απο τα ελατωματικα σαν το δικο σου διοτι πρην πεσει στο νερο δουλευε κανονικα (εκτως απο το ηχειο το πανω αλλα το αλλαξα και δουλευει κι αυτο)... Μαλλον καποια συνδεση μεσα εχει σκονη ή κατι τετοιο ετσι πως τα εβαλα και δεν "πιανει" καλα...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εκπαιδευτώ να το ανοίγω και να το φτιάχνω μόνος μου συνεχώς.

 

Ανάθεμα ρε Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εκπαιδευτώ να το ανοίγω και να το φτιάχνω μόνος μου συνεχώς.

 

Ανάθεμα ρε Apple.

 

Και πως θα το φτιάχνεις αφού δεν ξέρεις ποιο εξάρτημα έχει πρόβλημα? εγώ θα σου έλεγα να το πας σε κανα από αυτά τα μαγαζάκια που τα φτιάχνουν εφ όσον είναι τόσο μιστήριο το πρόβλημα, αυτοί κάτι παραπάνω ξέρουν. Εγώ ευτυχώς είμαι πολύ τυχερός εδώ στη γειτονιά μου (άνω χαλάνδρι μένω) έχει ένα πολύ καλό, κάνει επισκευές και πουλάει και ανταλλακτικά και αξεσουάρ και έχει και καλές τιμές, e-matrix το λένε. Αλλά μπορείς να βρεις και στο κέντρο έχει πολλά τέτοιου είδους δες στο google...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα το φτιάχνεις αφού δεν ξέρεις ποιο εξάρτημα έχει πρόβλημα? εγώ θα σου έλεγα να το πας σε κανα από αυτά τα μαγαζάκια που τα φτιάχνουν εφ όσον είναι τόσο μιστήριο το πρόβλημα, αυτοί κάτι παραπάνω ξέρουν. Εγώ ευτυχώς είμαι πολύ τυχερός εδώ στη γειτονιά μου (άνω χαλάνδρι μένω) έχει ένα πολύ καλό, κάνει επισκευές και πουλάει και ανταλλακτικά και αξεσουάρ και έχει και καλές τιμές, e-matrix το λένε. Αλλά μπορείς να βρεις και στο κέντρο έχει πολλά τέτοιου είδους δες στο google...

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Καλά, σιγά μην έρθω μέχρι την Αθήνα για να φτιάξω το iPhone!

 

Το πήγα πάντως ήδη σε μαγαζί, υποτίθεται ότι επισκευάστηκε, μετά ξαναχάλασε, το ξαναφτιάξαμε, δούλεψε μια μέρα, ξαναχάλασε... Γενικά δεν νιώθω ότι αξίζει να δώσω άλλα χρήματα. Εκτός αν μου πει κάποιος ότι ξέρει τι φταίει, δώσε το Χ ποσό και μετά δε θα έχεις πρόβλημα. Που αυτό ακριβώς μου είπαν και στο κατάστημα που το έφτιαξα, αλλά δυστυχώς η αντίστοιχη εγγύηση (καλής λειτουργίας) ήταν μόνο 3μηνη, οπότε όταν χάλασε 5-6 μήνες μετά μου είπαν ότι μπορεί να μου έπεσε κάτω και τέτοια. Βέβαια αυτοί δεν έχουν κάποιο λόγο να με πιστέψουν, αλλά εγώ που ξέρω ότι δεν έπεσε κάτω, δεν πιστεύω πλέον εύκολα κάποιον που θα μου πει "να, θα αλλάξουμε όλο το κάτω μέρος και θα είναι σαν καινούργιο" (αυτό ακριβώς μου είχαν πει).

 

Εκτός πια αν είμαι τόόόσο άτυχος που έπεσα στο πιο ελαττωματικό μοντέλο iPhone όλων των εποχών, γιατί εκτός από μικρόφωνο, μεγάφωνο, WiFi, έχει χαλάσει ΚΑΙ η μπροστά κάμερα, την οποία και έχω αλλάξει ήδη, όπως και το μικρόφωνο (για το οποίο έπρεπε να αντικαταστήσω ολόκληρο το κάτω μέρος).

 

Τώρα τι να κάνω; Να αλλάξω πάλι όλο το κάτω μέρος και να το ξανακάνω "σαν καινούργιο"; Για πόσον καιρό; Για άλλους 5 μήνες; Και το μεγάφωνο που έχει και αυτό πρόβλημα; Και άντε υποτίθεται ότι τώρα το μικρόφωνο λειτουργεί, οπότε φτιάχνω μόνο το μεγάφωνο, αν δε λειτουργεί αμέσως μετά;

 

Γενικώς, βράστα κι άστα. Άμα αρχίσω τα service θα φύγουν λεφτά σε κάτι που δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει. Εκτός αν έπεσα σε αναξιόπιστο κατάστημα, αλλά κάποτε άνοιξα θέμα για κάτι καλό στη Θεσσαλονίκη εδώ στο insomnia και δεν πήρα κάποια θετική απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...