Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S - νέα κορεάτικη ναυαρχίδα με android


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραιά παρατήρηση. Δε χρειάζεται να πας καν στη home screen. Κάνεις τα πάντα από τη lock screen χωρίς να ξεκλειδώσεις. To android ui έχει 3 layers. Lock screen (σχεδόν περιττή αφού οι οθόνες είναι πλέον capacitive), home screen και programs screen (η λίστα των προγραμμάτων-ρυθμίσεων και τίποτα άλλο). Το ios απο τη μάνα του έχει lock screen με ελάχιστη χρησιμότητα και υβρίδιο home screen-programs screen με "ενεργά εικονίδια". Συνολικα μία λιγότερη οθόνη! Με το smartscreen, αποκτά βαρύτητα και κεντρικό ρόλο η lockscreen στην οποία έχεις πρόσβαση με το που ανοίγεις τη συσκευή!

 

Και αντιστρέφω το ερώτημα: Έστω ότι έχεις κλειστό το galaxy. Με πόσες κινήσεις θα βρεθείς στη home screen και στο widget που θες;... Μην το ψάχνεις, η υλοποίηση του (jailbroken) ios με προγράματα τύπου smartscreen είναι η καλύτερη, γλυτώνεις ένα ολόκληρο layer, συγχώνευση lock screen με home screen και το programs screen δεν είναι μια ξερή λίστα με εικονίδια, αλλά έχει επιπλέον και τη λειτουργία των ειδοποιήσεων. Και από τα δυο, πάντως, προτιμώ τα ακόμα πιο εξελιγμένα "εικονίδια-tiles" του windows phone 7.

 

 

1. Το Programs screen δεν το χρησιμοποιει σχεδον κανενας. Τα apps τα βαζεις οπου γουσταρεις. Στο Lock screen (με το Flyscreen** το οποιο ειναι νομιμο* δλδ χωρις σπασιμο!!!),

στο home screen κλπ. Αρα μπορω να κανω και εγω οτιδηποτε απο την πρωτη οθονη με μαμισιο λογισμικο!

2. Εστω οτι εχεις μπει στο home screen στο iPhone (ε καποια στιγμη θα αναγκαστεις να μπεις δεν μπορεις να τα κανεις ολα απο το Lock screeen :P)

μετα για να ξαναπας στα widgetακια σου δεν θα πρεπει να πατησεις το sleep button και μετα να το ξανανοιξεις?? :P (αυτο εννοουσα στο προηγουμενο μηνυμα μου)

 

*με νομιμο εννοω χωρις root/rom το οποιο εγινε νομιμο με την ευρυτερη εννοια πριν λιγες μερες

** QR Code

 

 

---------- Προσθήκη 31-07-2010 στις 00:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 30-07-2010 στις 18:54 ----------

 

BriefMobile has some interesting information regarding the Samsung Galaxy S. First, it appears that the American varieties of the GS can output High Definition video via a special Micro-USB-to-HDMI cable. This is a specially engineered cable that will be available only via Samsung (at least initially).

 

Secondly, BriefMobile reports that a leaked Froyo-based ROM has been released by Samsung Firmwares for the Galaxy S. This is not for the American versions (Vibrant, Captivate, etc.), only for the Galaxy S i9000. It is an official Samsung release, although it appears to be a developer's build. So, if you've got an i9000, attempt at your own risk.

 

Το μήνυμα που έχετε εισάγει είναι πολύ μικρό. Παρακαλούμε μεγαλώστε το μήνυμα σας ώστε να περιέχει τουλάχιστον 10 χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
κανα προγραμμα για να γραφω ελληνικα? γιατι ο,τι κατεβασα απο το μαρκετ δεν μου παιζει οπως θα ηθελα.

 

Το greek input method ειναι αρκετα καλο. Εγω χρησιμοποιω το htc ime, εχει ποσταριστει στην προηγουμενη σελιδα, πολυ βολικο.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
κανα προγραμμα για να γραφω ελληνικα? γιατι ο,τι κατεβασα απο το μαρκετ δεν μου παιζει οπως θα ηθελα.

 

Το greek input method ειναι αρκετα καλο. Εγω χρησιμοποιω το htc ime, εχει ποσταριστει στην προηγουμενη σελιδα, πολυ βολικο.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλας για αυτο το προγραμμα?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

---------- Προσθήκη στις 08:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:53 ----------

 

εχω κανει τα παντα...

εχω εγκαταστησει το paragon,το greek input,το vlingo,το htc ime...

 

τιποτα!!!

τα εχω ενεργοποιησει ολα...ελληνικα δεν γραφει...

ρυθμισεις,ελληνικη γλωσσα,παρατεταμενη τροχαλια για επιλογη γλωσσας,τιποτα....

βοηθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλας για αυτο το προγραμμα?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

---------- Προσθήκη στις 08:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:53 ----------

 

εχω κανει τα παντα...

εχω εγκαταστησει το paragon,το greek input,το vlingo,το htc ime...

 

τιποτα!!!

τα εχω ενεργοποιησει ολα...ελληνικα δεν γραφει...

ρυθμισεις,ελληνικη γλωσσα,παρατεταμενη τροχαλια για επιλογη γλωσσας,τιποτα....

βοηθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλας για αυτο το προγραμμα?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

---------- Προσθήκη στις 08:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:53 ----------

 

εχω κανει τα παντα...

εχω εγκαταστησει το paragon,το greek input,το vlingo,το htc ime...

 

τιποτα!!!

τα εχω ενεργοποιησει ολα...ελληνικα δεν γραφει...

ρυθμισεις,ελληνικη γλωσσα,παρατεταμενη τροχαλια για επιλογη γλωσσας,τιποτα....

βοηθεια!!!!

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3458241&postcount=9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλας για αυτο το προγραμμα?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

---------- Προσθήκη στις 08:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:53 ----------

 

εχω κανει τα παντα...

εχω εγκαταστησει το paragon,το greek input,το vlingo,το htc ime...

 

τιποτα!!!

τα εχω ενεργοποιησει ολα...ελληνικα δεν γραφει...

ρυθμισεις,ελληνικη γλωσσα,παρατεταμενη τροχαλια για επιλογη γλωσσας,τιποτα....

βοηθεια!!!!

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3458241&postcount=9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με αυτο φιλε...τζιφος...

εκανα bar code scanner,κλασσικα και τιποτα...

εκανα την εγκατασταση και παλι δεν μου βγαζει επιλογες στην γλωσσα γραφης ελληνικα.

 

αυτοματο,αγγλικα κτλ...τουρκικα,γερμανικα κτλ...

 

πληκτρολογιο qwerty,2/3 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με αυτο φιλε...τζιφος...

εκανα bar code scanner,κλασσικα και τιποτα...

εκανα την εγκατασταση και παλι δεν μου βγαζει επιλογες στην γλωσσα γραφης ελληνικα.

 

αυτοματο,αγγλικα κτλ...τουρκικα,γερμανικα κτλ...

 

πληκτρολογιο qwerty,2/3 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
ουτε με αυτο φιλε...τζιφος...

εκανα bar code scanner,κλασσικα και τιποτα...

εκανα την εγκατασταση και παλι δεν μου βγαζει επιλογες στην γλωσσα γραφης ελληνικα.

 

αυτοματο,αγγλικα κτλ...τουρκικα,γερμανικα κτλ...

 

πληκτρολογιο qwerty,2/3 κτλ

 

Λοιπον, πηγαινε στις ρυθμισεις γλωσσας γραφης κλπ. Εκει θα πρεπει να βρεις κατω απο τις επιλογες samsung input (or something), swype κλπ τις επιλογες htc input, greek keyboard και ο, τι αλλο εχεις βαλει. Σιγουρεψου οτι ειναι τικαρισμενα.

 

Τωρα ξεκινα να γραψεις ενα νεο sms. Εκει που ειναι το κενο και εμφανιζονται οι χαρακτηρες που πατας, πατα παρατεταμενα. Θα σου βγει μενου: τροπος εισαγωγης. Μετα θα καταλαβεις : -)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βοηθαει να σου πω πως γινεται στο htc (δλδ αν χρειαζεται κατι παρομοιο και στο δικο σου)

 

εκτος απο τις ρυθμισεις πρεπει μετα να πας καπου που να μπορεις να γραψεις πχ στην μπαρα url του browser ή σε ενα μηνυμα ή κατι τετοιο και πριν σου εμφανισει το πληκτρολογιο θα πρεπει να πατησεις παρατεταμενα εκει που θες να γραψεις και θα σου εμφανισει ενα μενου οπου θα μπορεις να διαλεξεις το input method αλλα για σου εμφανιστουν αυτες οι επιλογες θα πρεπει να τα εχεις εγκαταστησει πρωτα (ολα τα προγραμματα που εχεις δοκιμασει πιο πανω - ενα απο αυτα) και να τα/το εχεις ενεργοποιησει στις ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...