Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 10.6


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε windows παραμένει ό,τι καλύτερο υπάρχει από browser.. Γρήγορος, παραμετροποιήσιμος, με τις γνωστές ευκολίες(speed dial, mouse gestures, mail client, feeds, κτλ...) και οπτικά τέλειος...ειδικά με transparent skin όλα τα λεφτά.

Στην έκδοση για linux επέλεξαν να κάνουν πολλές άλλαγες και έχει ακόμα κάποια προβληματάκια..ας ελπίσουμε ότι θα βρει το δρόμο του κι εκεί με τον καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου ανοιγει καμια σελιδα! Μου λεει οτι δεν ειμαι συνδεμενος στο ιντερνετ! τον απεκατεστησα και τον εβαλα εκ νεου αλλα παλι τα ιδια....:mad: δοκιμασα και εβαλα την 10.54 η οποια παλι τα ιδια μου κανει.....καμια ιδεα?

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ανοιγει καμια σελιδα! Μου λεει οτι δεν ειμαι συνδεμενος στο ιντερνετ! τον απεκατεστησα και τον εβαλα εκ νεου αλλα παλι τα ιδια....:mad: δοκιμασα και εβαλα την 10.54 η οποια παλι τα ιδια μου κανει.....καμια ιδεα?

 

με άλλους browser μπαίνεις κανονικά;

 

αν ναι τότε δες :

 

- μηπως στο File είναι κλικαρισμένο το work offline

- μηπως έχει δηλωθεί κανα proxy στα settings

- μηπως στον μπλοκάρει το firewall / AV σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Opera παραμένει πρώτος γιατί όπως και οι ίδιοι λένε κάνεις πιο γρήγορα τη δουλεια σου με αυτόν (πολύ πιο γρήγορα!)

 

ναι ο Chrome και ο FF έχουν καλύτερα developer-tools, το DragonFly θέλει λίγο δουλειά ακόμα (αν και κερδίζει σε κάποια σημεία)

 

περα από το Developer όμως ο Opera κερδίζει, και επειδή τον δουλεύω σαν main-browser όλες οι σελίδες που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί ότι δεν παίζουν με οπερα (px sportfm ή τι ήταν αυτό παραπάνω) δουλεύουν άψογα!

 

μόνο το adwords δεν δουλεύει και αυτό επειδή η google το μπλοκάρει μόλις δει Opera (δεν δοκίμασα τι κάνει με την 10.60)

 

sadly δεν ξέρω τι κάνει η linux version :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν 3 μήνες τον χρησιμοποιώ ως κύριο browser. Εκτός από ελάχιστα crash (κυρίως όταν έχω ανοιχτό σε κάποιο tab το Farmville) δεν έχω αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα, ακόμα και με πάνω από 20 tabs ανοιχτά. Να έλυναν μόνο και τις ασυμβατότητες με ορισμένες σελίδες που είναι σε ASP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει τον οπερα 10.5 και είχα προβλήματα μνήμης.

 

Μπήκα στο forum και απο οτι είδα υπάρχει μια αλλοπρόσαλη κατάσταση. Οι developers δεν απαντάνε ποτέ.Κλείνουν θέματα όποτε δεν συμφωνούν.

 

Ακολουθούν μια δική τους πολιτική σχετικά με το browser χωρίς addons όλα σε ένα πρόγραμμα.Και με τα sites η απάντηση τους είναι οτι δεν συμμορφώνονται με το σωστό coding.

 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τον chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει τον οπερα 10.5 και είχα προβλήματα μνήμης.

Ο Opera καταναλώνει περισσότερη μνήμη από τους άλλους σε "ελαφριά" χρήση, γνωστό. Αυτό δε σημαίνει πως είναι πρόβλημα, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

 

Οι developers δεν απαντάνε ποτέ.

Δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν. Εδώ πχ αν γράψεις τώρα μια ερώτηση για τον administrator είναι 100% βέβαιο πως θα βγει να απαντήσει. Αν μάλιστα το κάνουν αυτό χιλιάδες άνθρωποι θα απαντάει σε όλους.

 

Ακολουθούν μια δική τους πολιτική σχετικά με το browser χωρίς addons όλα σε ένα πρόγραμμα.

Αυτό δε λέγεται πολιτική, έτσι είναι αυτό το λογισμικό από τότε που γεννήθηκε.

 

Και με τα sites η απάντηση τους είναι οτι δεν συμμορφώνονται με το σωστό coding.

Εντάξει τα έχουμε πει αυτά. Υπήρχε το μπάζο ο ΙΕ εδώ και τόσα χρόνια που ανάγκασε το γιαλό να στραβώσει και να φαίνεται πως οι εναλλακτικοί αρμενίζουν στραβά. Ευτυχώς που οι υπόλοιποι φυλλομετρητές δεν ακολουθούν τα... bugs του ΙΕ και προσπαθούν να ισιώσουν το γιαλό, όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό. Αυτό θαρρώ είναι γενναιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Opera καταναλώνει περισσότερη μνήμη από τους άλλους σε "ελαφριά" χρήση, γνωστό. Αυτό δε σημαίνει πως είναι πρόβλημα, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

 

Εντάξει αλλά μην διατυμπανίζουν οτι είναι ο πιο ελαφρύς browser.

 

Δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν. Εδώ πχ αν γράψεις τώρα μια ερώτηση για τον administrator είναι 100% βέβαιο πως θα βγει να απαντήσει. Αν μάλιστα το κάνουν αυτό χιλιάδες άνθρωποι θα απαντάει σε όλους.

 

Διαφωνώ.Θεωρώ οτι πρέπει να υπάρχουν αν οχι όλες, κάποιες απαντήσεις σε βασικά προβλήματα των χρηστών.

 

Αυτό δε λέγεται πολιτική, έτσι είναι αυτό το λογισμικό από τότε που γεννήθηκε.

 

Κάθε φορά προσθέτουν καινούρια πράγματα τα οποία θα μπορούσαν να είχαν μπει σε addon και να ελαφρύνει το πρόγραμμα. Αλλά μου έχουν απαντήσει για αυτό οτι ειναι πολιτική και στρατηγική της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διατυμπανίζουν πως είναι ο πιο ελαφρύς, πως είναι ο πιο γρήγορος διατυμπανίζουν, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Βέβαια μετά εμφάνισης Google Chrome, η γρηγοράδα πάει κι έρχεται μεταξύ των δύο, ανάλογα την έκδοση και ανάλογα με το τεστ (είναι κάπως αόριστο το θέμα, χοντρικά μόνο μπορείς να το δεις).

 

Στα περί "ελάφρυνσης" αν κάποιο μέρος της λειτουργικότητας έρχεται μέσω plugins, θα συμβαίνει το εξής παράδοξο: για έναν χρήστη που δε θέλει την επιπλέον λειτουργικότητα το λογισμικό θα είναι "ελαφρύ και light", ενώ για έναν που θα τη θέλει και θα αναγκάζεται να τη βάλει μέσω (τρίτα) addons/plugins το λογισμικό θα γίνεται πιο βαρύ, πιο buggy και πιο τρύπιο.

Θα συμφωνήσω σε αυτόν τον τρόπο πρόσθεσης features αν μιλάμε για πράγματα που πιθανόν κάνουν το λογισμικό "bloated", εκεί ναι κι εγώ θα προτιμούσα μια πιο καθαρή έκδοση που να αναβαθμίζεται κατά επιθυμία χρήστη, έχεις δίκιο ως προς αυτό.

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ ολόκληρο το λογισμικό όπως είναι, οπότε δε θεωρώ πως είναι bloated, αντιθέτως μόλις πιάνω άλλους φυλλομετρητές μου λείπουν πράγματα. Σχετικά είναι αυτά, κατ'επιθυμία χρήστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρώσω απλά πως το μοτίβο είναι "faster & safer" , καμία σχέση με πιο ελαφρύς κτλ.

 

και btw δεν νομίζω ότι έχει τόσο σημασία αν θα υπάρχει ένας developer που θα απαντάει σε ολα στο forum , αλλά το πόσο διαβάζουν , σημειώνουν και επιλύουν τα issues που αναφέρονται εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτος οδευει προς το "chrome style" οπος και ο ff; :-(

 

Τι εγινε τωρα τελευταια και ολοι κοπτονται για γρηγορο browser;

 

Δυστυχος ο ie 6 εχει καταστρεψει ολους τους browsers:-(, οπου και να μπαινουμε, πρεπει να κατεβασουμε και τα σκατα που ειναι συμβατα με τον ie6 :mad: :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχαν βγάλει σε addon spell checker, opera link, opera turbo ktl...τότε ίσως ήταν και ο πιο ελαφρύτερος.

 

Παω στην κεντρική σελίδα και μου έχει ακόμα ένα link για addons. Που έχει οσα αναφέρω πιο πάνω. Αλλά οταν πας σε παραπέμπει να κατεβάσεις και πάλι όλο τον browser!

 

Αλλά τεσπά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...