Προς το περιεχόμενο

95 ή 100 Οκτάνια;;;


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μου φαίνεται απίθανο να έχει κάποια διαφορά με την 100αρα.

 

Πιο πιθανό είναι η προηγούμενη βενζίνη που έβαζες να ήταν χάλια.

συμφωνω εκανα τεστ ντραιβ το 1.4 astra και ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΒΗΜΑ Και φαίνεται πνιγμενο το αμαξι

αντε το κορσακι ειναι λιγο πιο ελευθερο.. αμα δεν φοραει εξατμιση και φιλτρο δεν..

Επεξ/σία από F33L
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας

Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω κατι

Μιας κ δεν εχω βαλει ποτε 100αρα ειπα μιας κ θα κανω ταξιδακι να την δοκιμασω.το θεμα ειναι οτι μου εχει μεινει λιγη ακομη 95αρα στο ντεποζιτο...

Οποτε οταν θα παω στον βενζινα μου λετε να τις ανακατεψω ή δεν λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τα 2 ολοκληρα ντεποζιτα θα δεις διαφορα.

προσπαθησε να εχει οσο ποιο λιγο μπορεις..οτι και να γινει μετα απο 2 ντεποζιτα θα δεις διαφορα στην καταναλωση και δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τα 2 ολοκληρα ντεποζιτα θα δεις διαφορα.

προσπαθησε να εχει οσο ποιο λιγο μπορεις..οτι και να γινει μετα απο 2 ντεποζιτα θα δεις διαφορα στην καταναλωση και δυναμη.

 

μονο μα το ζηταει το αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν τα καύσιμα 100 οκτανίων είναι όντως πιο αποδοτικά (ως προς τα χιλιόμετρα) και πάλι, μας συμφέρουν;

 

 

Αθήνα η μέση τιμή για 95RON είναι 1,77€ ενώ για 100RON 1,86€. Διαφορά δηλαδή περίπου 5%. Θα βγάλει ένα αυτοκίνητο +5% παραπάνω χιλιόμετρα (τουλάχιστον) ώστε να αξίζει κάτι τέτοιο; Δηλαδή, εάν στο γέμισμα κάνω 600 χιλιόμετρα, με 100RON θα βγάλω 630+ ώστε να αξίζει;

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά πέρα από την παραπάνω τιμή, έχεις και τον βενζινά να σε κοιτάει λες κι είσαι ματσώ άμα φουλάρεις 100RON βενζίνη.

 

:mrgreen:

 

Α, θα πρέπει να σκεφτούμε και τη νοθεία. Λόγω της αυξημένης τιμής, συμφέρει πολύ περισσότερο να ρίξω 5% αιθανόλη στην 100RON παρά στην 95RON. Ενώ η «απλή» φεύγει πιο πολύ -και άρα στέκει περισσότερο η νοθεία-, στην «καλή» είναι αρκετά μεγαλύτερο το περιθώριο κέρδους με νοθεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τελικα δεν εχει νοημα να βαλω 100αρα....

στα 2 ντεποζιτα θα δεις διαφορα..

στο 1 ντεποζιτο επειδη εχει αρκετο μεσα εστω και αν σου αναψει το λαμπακι και θα ειναι 2 σε 1 δεν θα πολυ καταλαβεις.στο 2ο ντεποζιτο θα δεις διαφορα στην καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι η 100άρα ταιριάζει στο αμάξι σου αν δεν δοκιμάσεις.

Σε τεστ που είδα σε άλλα αυτοκίνητα έκανε πιο καλή δουλειά σε άλλα όχι.

Και εγώ βάζω ultimate diesel στο δικό μου ειδικά τον χειμώνα που με τα πρόσθετα που βάζουν για να μην παγώσει πέφτει η ποιότητα κατακόρυφα.

Αλλά το βάζω όχι για οικονομία ή επιδόσεις αλλά επειδής είναι ανώτερο ποιοτικά,και πιο καλό για την μηχανή και πιο πολύ για το DPF.Δεν γεμίζει τόσο εύκολα.

Οπότε δοκιμάζεις και κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ηθελα να βαλω 100αρα για ενα ταξιδι στο Ναυπλιο που θα παω...

Αν πρεπει ομως να περιμενω 2 ρεζερβουαρ οντως δεν εχει νοημα...

Το αυτοκινητο που εχω ειναι το Mitsubishi colt CZ3 1.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε ενα Pc Που τραβαει 400watt βαλεις 1500 watt τροφοδοτικο θα δεις βελτιωση?οχι.γιατι δε το χρειαζεται

αλλα αν σε ενα που ζηταει 400 βαλεις 350 τοτε θα χεις προβλημα.

καπως ετσι ειναι και οι βενζινες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...