Προς το περιεχόμενο

Amazon: Τα ηλεκτρονικά βιβλία ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα συμβατικά βιβλία (hardcover)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως? Ονομάτισε plz μερικά αξιόπιστα/δοκιμασμένα.

 

 

ενα που μου ερχεται στο μυαλο και εχει αναφερθει παλιοτερα ειναι το

 

http://www.bookdepository.co.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο τίτλος και το περιεχόμενο της είδησης δεν είναι καθόλου ακριβή. Αν διαβάσετε πάλι το δελτίο τύπου του Amazon λέει ότι οι πωλήσεις e-books ξεπέρασαν τις πωλήσεις τυπωμένων βιβλίων με σκληρό εξώφυλλο (hardcover/hardback) και μόνο και όχι γενικά όλων των τυπωμένων, καθώς υπάρχουν και τα paperback, που έχουν σαφώς μεγαλύτερες πωλήσεις από τα hardback. Έχω γράψει αναλυτικότερα (στα ελληνικά) σε ένα post, από όπου μπορείτε να πάρετε ελεύθερα ό,τι θέλετε για συμπλήρωση του κειμένου της είδησης.

 

 

 

Συμφωνώ σε αυτό ,παράλληλα συμβατικό βιβλίο

και ebook μπορούν να δώσουν ώθηση για

περισσότερη ανάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, μπορείτε να ανταλλάξετε αρχεία και με φίλους σας :-P

 

ηηηηηηηηηηηη παράνομος! :-D

 

Το kindle γενικά μπορεί να υποστηρίξει .pdf μεγάλα? Δηλαδή μια εικόνα του pdf να φαίνεται χωρίς κόμπιασμα/με ψιλοκαλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηηηηηηηηηηηη παράνομος! :-D

Μπορώ να σου δανείσω ένα βιβλίο που έχω στη βιβλιοθήκη μου, γιατί όχι και ένα που έχω στο laptop ή τον e-reader μου? Κατά τα λοιπά, η πειρατεία σκοτώνει τα κέρδη των εκδοτών και των βιβλιοπωλών. κλπ :-)

 

Το kindle γενικά μπορεί να υποστηρίξει .pdf μεγάλα? Δηλαδή μια εικόνα του pdf να φαίνεται χωρίς κόμπιασμα/με ψιλοκαλή ανάλυση.

Γενικά μπορεί. Αλλά αν αρχίζεις να κάνεις zoom μπορεί η σελίδα να κομματιάζεται περίεργα, ειδικά όταν υπάρχουν εικόνες, διαγράμματα κλπ., ή να χρειάζεται συνεχές scroll για να τη διαβάσεις. Για λογοτεχνικά βιβλία πάντως δουλεύει.

 

Εξάλλου, αν έχετε pdf με εκτενή κείμενα, βιβλία κλπ δεν πιστεύω ότι είναι ρεαλιστικό να πιστεύει κανείς ότι θα τα διαβάσει από τον υπολογιστή του. Ενώ με έναν e-reader είναι πολύ ξεκούραστο για τα μάτια και με τα πλεονεκτήματα της φορητότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...