Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά Συστήματα – Ενεργειακά Σπίτια


Nedbuhannezzar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.energia.gr/article.asp?art_id=47171

Διευκρινίσεις από την Υπουργό Περιβάλλοντος κ. Μπιρμπίλη σχετικά με το ενδεχόμενο μείωσης των εγγυημένων τιμών αγοράς του ρεύματος από ΑΠΕ, και ειδικότερα από τα φωτοβολταϊκά, ζητά με ερώτησή του ο βουλευτής του ΛΑΟΣ Α. Ροντούλης.

 

Συγκεκριμένα, η ερώτηση του κ. Ροντούλη έχει ως εξής:

 

«Στα πλαίσια της πολυσυζητημένης «Πράσινης» ανάπτυξης που τόσο καιρό αποτελεί την σημαία της Κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ, πολλοί αγρότες και όχι μόνο, αποφάσισαν να επενδύσουν στη νέα τεχνολογία των φωτοβολταϊκών και να τα εγκαταστήσουν στα χωράφια τους.

 

Οι ενδιαφερόμενοι επενδυτές κατέφυγαν σε ιδιώτες μελετητές και εταιρείες, ώστε να συντάξουν τον φάκελο προκειμένου να αδειοδοτηθούν για την εγκατάσταση των φωτοβολταϊκών. Ταυτόχρονα προσέτρεξαν σε τραπεζικά ιδρύματαγια να εξασφαλίσουν την δανειοδότηση που απαιτούνταν ώστε να υλοποιήσουν την εν λόγω επένδυση. Η μοναδική εξασφάλιση, ως προς την βιωσιμότητα της επένδυσής τους, δόθηκε μέσω του Δ.Ε.Σ.Μ.Η.Ε. (Διαχειριστής Ελληνικού Συστήματος Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας) και των συμβάσεων που υπέγραψαν για την πώληση του ηλεκτρικού ρεύματος.

 

Είναι γεγονός ότι, η εγγυημένη τιμή ανά κιλοβατώρα με την οποία συμβάλλονταν οι επενδυτές και ο Δ.Ε.Σ.Μ.Η.Ε. αποτελούσε το μοναδικό κίνητρο για την υλοποίηση της επένδυσης. Όμως, μετά από πρόσφατα δημοσιεύματα, φημολογείται ότι θα γίνει επαναδιαπραγμάτευση των υφιστάμενων συμβολαίων των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (φωτοβολταϊκά), με σκοπό την μείωση των εγγυημένων τιμών ανά κιλοβατώρα.

 

Συνεπώς, ερωτάται η κ. Υπουργός:

 

1. Είναι πράγματι αληθές ότι η Κυβέρνηση συζητά την μείωση της εγγυημένης τιμής μέσω της επαναδιαπραγμάτευσης των υφιστάμενων συμβολαίων;

 

2. Προκειμένου να μην πληγεί η αξιοπιστία του κράτους, προτίθεται η Κυβέρνηση να διατηρήσει τις υπάρχουσες εγγυημένες τιμές για τα υφιστάμενα συμβόλαια;

 

3. Έχει ληφθεί υπόψη από το αρμόδιο Υπουργείο το γεγονός ότι η μείωση της εγγυημένης τιμής ανά κιλοβατώρα είναι πολύ πιθανόν να προκαλέσει μείωση του ενδιαφέροντος για τις εν λόγω επενδύσεις και επομένως η χώρα μας να μην πραγματώσει μέχρι το2020 τον επιδιωκόμενο στόχο, να παράγεται δηλαδή το 20% της ενέργειας από ΑΠΕ;»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 6 μήνες μετά...

παιδιά έχουμε κανα νέο για φωτοβολταικά? χρησιμοποιεί κανείς απο εδω μέσα στο σπίτι του...?? έχω αρχίσει και τα ψάχνω λίγο και δεν μπορώ να βρώ κάτι αρνητικό, εκτώς απο το οτι θα πέσουν οι τιμές του εξοπλισμού στα επόμενα χρόνια... αν υπάρχει αντίθετη άποψη ας την ακούσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ακόμα και κανόνι να βαρέσει η ΔΕΗ, πράγμα αδύνατο, θα υπάρξουν πολλοί επενδυτές που θα την εξαγοράσουν για να συνεχίσει να λειτουργεί. Πρέπει να συνειδητoποιήσουμε ότι μιλάμε για την κρατική εταιρία ενέργειας μιας χώρας,μια εταιρία-φιλέτο δηλαδή που δεν πρόκειται να σταματήσει να λειτουργεί.

Εκτός αυτού η ζήτηση για ενέργεια αυξάνεται συνεχώς, επομένως αν μια επένδυση μπορεί να θεωρηθεί σίγουρη αυτή είναι η επένδυση στην ενέργεια και στα φωτοβολταϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε.

 

Μολις διαβασα μολις το θρεντ οπως και το http://www.insomnia.gr/topic/322007-φωτοβολταικααξιζει.

 

Και εχω μερικες ερωτησεις...

 

Η τιμη αγορας της κιλοβατωρας επεσε τελικα; Τωρα για το 2012 ειναι 0,55-5% δηλαδη 0.5225€;

Ποσο καιρο παιρνει η διαδικασια απο την στιγμη που θα το αποφασισεις; εννοω για τα διαδικαστικα με χαρτια (ή και γιατι οχι αν εχει βαλει κανεις, ποσο καιρο πήρε η εγκατάσταση;

Ποια πανελ εχουνε καλο value for money; Δηλαδη ποιο συστημα 10kw κανει γρηγορη απσοβεση και σε ποιο κοστος;

Ισχυει οτι δεν φορολογησαι για το κερδος απο δεη;

Σε επαγγελματικη συνδεση ΔΕΗ (τριφασικο ρευμα) μπορεις να βαλεις ενα 10αρι συστημα ιδιωτη ή πας απαραιτητα σε φ/β παρκο;

Πως ξερουνε οτι δεν θα boostαρεις την αποδοση των πανελ με πατεντα επιπροσθετου ρευματος απο την ιδια την δεη σε συνεφια/παλαιωση εξοπλισμου;

Τελος, εχει κανείς εδω μεσα σύμβαση να γραψει εντυπωσεις (παρουσιαση επενδυσης ενος εγκαταστατη "στα χαρτια" σε σχεση με την πραγματικοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε.

 

Μολις διαβασα μολις το θρεντ οπως και το http://www.insomnia.gr/topic/322007-φωτοβολταικααξιζει.

 

Και εχω μερικες ερωτησεις...

 

Η τιμη αγορας της κιλοβατωρας επεσε τελικα; Τωρα για το 2012 ειναι 0,55-5% δηλαδη 0.5225€;

Ποσο καιρο παιρνει η διαδικασια απο την στιγμη που θα το αποφασισεις; εννοω για τα διαδικαστικα με χαρτια (ή και γιατι οχι αν εχει βαλει κανεις, ποσο καιρο πήρε η εγκατάσταση;

Ποια πανελ εχουνε καλο value for money; Δηλαδη ποιο συστημα 10kw κανει γρηγορη απσοβεση και σε ποιο κοστος;

Ισχυει οτι δεν φορολογησαι για το κερδος απο δεη;

Σε επαγγελματικη συνδεση ΔΕΗ (τριφασικο ρευμα) μπορεις να βαλεις ενα 10αρι συστημα ιδιωτη ή πας απαραιτητα σε φ/β παρκο;

Πως ξερουνε οτι δεν θα boostαρεις την αποδοση των πανελ με πατεντα επιπροσθετου ρευματος απο την ιδια την δεη σε συνεφια/παλαιωση εξοπλισμου;

Τελος, εχει κανείς εδω μεσα σύμβαση να γραψει εντυπωσεις (παρουσιαση επενδυσης ενος εγκαταστατη "στα χαρτια" σε σχεση με την πραγματικοτητα;

 

 

Ναι ισχυει...

 

Για φωτοβολταϊκο βαζεις χωριστο ρολοϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Χαιρετε.

 

Μολις διαβασα μολις το θρεντ οπως και το http://www.insomnia.gr/topic/322007-φωτοβολταικααξιζει.

 

Και εχω μερικες ερωτησεις...

 

1)Η τιμη αγορας της κιλοβατωρας επεσε τελικα; Τωρα για το 2012 ειναι 0' date='55-5% δηλαδη 0.5225€;

2)Ποσο καιρο παιρνει η διαδικασια απο την στιγμη που θα το αποφασισεις; εννοω για τα διαδικαστικα με χαρτια (ή και γιατι οχι αν εχει βαλει κανεις, ποσο καιρο πήρε η εγκατάσταση;

3)Ποια πανελ εχουνε καλο value for money; Δηλαδη ποιο συστημα 10kw κανει γρηγορη απσοβεση και σε ποιο κοστος;

4)Ισχυει οτι δεν φορολογησαι για το κερδος απο δεη;

5)Σε επαγγελματικη συνδεση ΔΕΗ (τριφασικο ρευμα) μπορεις να βαλεις ενα 10αρι συστημα ιδιωτη ή πας απαραιτητα σε φ/β παρκο;

6)Πως ξερουνε οτι δεν θα boostαρεις την αποδοση των πανελ με πατεντα επιπροσθετου ρευματος απο την ιδια την δεη σε συνεφια/παλαιωση εξοπλισμου;

7)Τελος, εχει κανείς εδω μεσα σύμβαση να γραψει εντυπωσεις (παρουσιαση επενδυσης ενος εγκαταστατη "στα χαρτια" σε σχεση με την πραγματικοτητα;[/quote']

 

Έχω υποβάλει τα χαρτιά μου και περιμένω. Πήγα προχτές στην εταιρία που συμφώνησα και έδωσα προκαταβολή.

1) απο ότι μου είπαν η τιμή έπεσε και είναι 0,525. Τώρα μπορεί και να είναι 0.5225 και να έκαναν λάθος.

2) εμένα έγινε ένα μπλεξίματα με την ΔΕΗ και τραβήχτηκα απο αρχές Νοεμβρίου μέχρι τώρα με την ΔΕΗ. Απο τώρα πιστεύω σε 2-3 εβδομάδες θα έσω τελειώσει τα πάντα.

3) απο ότι έχω καταλάβει πάνω κάτω όλα τα ίδια είναι. Οι διάφορες είναι πολυ μικρές. Κάποιος πιο ειδικός ίσως σε διαφωτίσει καλύτερα.

4) για την ώρα αυτό ισχύει.

5) εγώ έχω τριφασικο στο Σπιτι μου και θα βάλω οικιακο. Τώρα αν ένα κτίριο είναι καθαρά επαγγελματική στέγη νομίζω πως πάλι γίνεται αλλα πάλι κάποιος αρμόδιος χρειάζεται.

6) δεν το ξέρουνε, όπως δεν ξέρουν αν παίρνεις ρεύμα απο τον γείτονα, αν παίρνεις νερό απο τον γείτονα κλπ, αλλα υποτίθεται υπογραφές υπεύθυνες δηλώσεις κλπ. Επίσης αν δουν κάτι πολυ extreme στην παραγωγή σου μπορεί να ψιλιαστουν.

7) όταν τα βάλω και αρχίσει να μπαίνει κανά χρήμα στον λογαριασμό θα σου πω.

 

Υγ. Είμαι Πάτρα..

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και κανόνι να βαρέσει η ΔΕΗ, πράγμα αδύνατο, θα υπάρξουν πολλοί επενδυτές που θα την εξαγοράσουν για να συνεχίσει να λειτουργεί. Πρέπει να συνειδητoποιήσουμε ότι μιλάμε για την κρατική εταιρία ενέργειας μιας χώρας,μια εταιρία-φιλέτο δηλαδή που δεν πρόκειται να σταματήσει να λειτουργεί.

Εκτός αυτού η ζήτηση για ενέργεια αυξάνεται συνεχώς, επομένως αν μια επένδυση μπορεί να θεωρηθεί σίγουρη αυτή είναι η επένδυση στην ενέργεια και στα φωτοβολταϊκά.

 

Η Δ.Ε.Η. πάει κατά διαόλου κι ακόμη και με τις αυξήσεις που κάνει στα τιμολόγια και τις περικοπές στο μισθολογικό της κόστος,δεν θα γλυτώσει τις ζημίες ΚΑΙ κατά το τρέχον έτος,αυτό είναι δεδομένο!

Αν δεν ρίξει κατά μεγάλο ποσοστό (τα 0,55€ να τα κάνει 0,50€ ενώ την πουλάει 0,20€,δεν σώζει την παρτίδα) τις σκανδαλωδώς φουσκωμένες τιμές αγοράς από τους παραγωγούς ενέργειας από Α.Π.Ε. (φωτοβολταϊκά κυρίως) δεν γλυτώνει το φαλιμέντο...

Οπότε ή θα φουντάρει ή θα πάει για ξεπούλημα!Φυσικά αυτό πιθανό να ήταν και το σχέδιο εξαρχής,να υπερχρεωθεί η εταιρία αγοράζοντας πανάκριβα την "καθαρή" ενέργεια ώστε όταν φτάσει στο αμήν να πουληθεί για ψύχουλα...

Είτε στην 1η είτε στη 2η περίπτωση,η "φούσκα" των φωτοβολταϊκών θα σκάσει,αργά ή γρήγορα...

 

Οι "μάγκες" ήταν αυτοί που πρόλαβαν κι έκαναν τα πάρκα τους μέσω του Αναπτυξιακού πριν 5-6 χρόνια και σήμερα έχουν ήδη κονομήσει τα κέρατά τους!Κατά την ταπεινή μου άποψη,σήμερα πρέπει να συζητάμε το "πως θα απεμπλακούμε τελείως απ'τη Δ.Ε.Η." και όχι το "πως θα υπογράψουμε συμβόλαιο μαζί της"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μπορει να μου πει κανεις το ποσοστο πτωσης των τιμων των πανελ;

 

Βλεπω εδω οτι το κρυσταλλικο πυριτιο απο το 2008 που ειχε 500 δολαρια τωρα εχει 25!!!! Αλλά απο΄τι διαβασα κατι διαφημιστικα η αποσβεση ενος χ συστημας πανελ ειναι στα δυο χρονια. Πριν 4 χρονια ποσα χρονια ηταν η αποσβεση; Θελω να δω αν μπορει να πεσει ακομα η τιμη στα πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει κανεις το ποσοστο πτωσης των τιμων των πανελ;

 

Βλεπω εδω οτι το κρυσταλλικο πυριτιο απο το 2008 που ειχε 500 δολαρια τωρα εχει 25!!!! Αλλά απο΄τι διαβασα κατι διαφημιστικα η αποσβεση ενος χ συστημας πανελ ειναι στα δυο χρονια. Πριν 4 χρονια ποσα χρονια ηταν η αποσβεση; Θελω να δω αν μπορει να πεσει ακομα η τιμη στα πανελ.

 

Σε ποσοστο, δυσκολο να βρεις, γιατι αλλαζει η ποιοτητα, αλλαζει η τεχνολογια, οποτε δεν μπορεις να πεις το ταδε που πριν 5 χρονια ειχε 1000 ευρω σημερα εχει 100, διοτι μπορει να εχει 700, αλλα να εχει πλεον αυξημενη αποδοση, λογω καποιας νεας τεχνολογιας.

 

Σε γενικες γραμμες βλεπω μια μειωση τιμων ακομη και στο 50%. Εκει που για ενα 10αρι σκεπης ηθελες πανω απο 40-45 χιλιαδες, τωρα τα βρισκεις ακομη και κατω απο 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το 10αρι σκεπης δεν φτανουν μονο τα απαιτουμενα 100 τμ αλλα να μην εχουν και σκιασεις

Εχω ελευθερα πανταχοθεν πανω απο 160τμ αλλα λογω σκιασεων δεν βγαζω παραπανω απο 6αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το 10αρι σκεπης δεν φτανουν μονο τα απαιτουμενα 100 τμ αλλα να μην εχουν και σκιασεις

Εχω ελευθερα πανταχοθεν πανω απο 160τμ αλλα λογω σκιασεων δεν βγαζω παραπανω απο 6αρι

 

Αν θες 100% αποδοση απο ολα τα πανελ, ισως και να μη φτανουν (αν και το βλεπω υπερβολικο το 160 να μην φτανει).

Στην πραξη ομως, εχω δει ακομη και στα μισα τετραγωνικα, ολοκληρο 10αρι, απλα με προσανατολισμο που θα βγαλει λιγοτερη αποδοση αλλα θα βγαλει.

Μην ξεχναμε οτι το φωοβολταικο δεν ενεργοποιειται απο τις ακτινες του ηλιου, αλλα απο το ιδιο το φως, οποτε και χωρις το αμεσο χτυπημα του ηλιου, εχεις μια ικανοποιητικη αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες 100% αποδοση απο ολα τα πανελ, ισως και να μη φτανουν (αν και το βλεπω υπερβολικο το 160 να μην φτανει).

Στην πραξη ομως, εχω δει ακομη και στα μισα τετραγωνικα, ολοκληρο 10αρι, απλα με προσανατολισμο που θα βγαλει λιγοτερη αποδοση αλλα θα βγαλει.

Μην ξεχναμε οτι το φωοβολταικο δεν ενεργοποιειται απο τις ακτινες του ηλιου, αλλα απο το ιδιο το φως, οποτε και χωρις το αμεσο χτυπημα του ηλιου, εχεις μια ικανοποιητικη αποδοση.

 

 

Δυο που ηρθαν και μετρησαν το ιδιο μου ειπαν και δεν το αποφασσισα.Να κανουν λαθος και οι δυο ? Και δικη τους χασουρα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το 10αρι σκεπης δεν φτανουν μονο τα απαιτουμενα 100 τμ αλλα να μην εχουν και σκιασεις

Εχω ελευθερα πανταχοθεν πανω απο 160τμ αλλα λογω σκιασεων δεν βγαζω παραπανω απο 6αρι

 

Τροπο να μειωθουν οι σκιασεις δεν εχεις? Εμεις αλλαξαμε θερμοσιφωνες, πειραξαμε καμιναδα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο που ηρθαν και μετρησαν το ιδιο μου ειπαν και δεν το αποφασσισα.Να κανουν λαθος και οι δυο ? Και δικη τους χασουρα ηταν.

 

Τι να σου πω... μου φαινεται πολυ παραξενο, τα 100τμ να ειναι εντελως αχρηστα, ποσο σκιαση εχεις και απο τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...