Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά Συστήματα – Ενεργειακά Σπίτια


Nedbuhannezzar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα, ήθελα πολύ να κάνω δουλειά μου και να τους μπω στη μύτη.

Τελικά δεν έχουν προοδεύσει αρκετά οι α.π., νόμιζα ότι μια κατοικία σε περιοχή με καλή ηλιοφάνεια θα μπορούσε να είναι αυτάρκης και οικονομικη. Αν μπορείτε να υπολογίσετε το κόστος, έστω και κατά προσέγγιση, για τι ποσό μιλάμε?

 

Ξεκινάς θαρρώ απο λάθος βάση.

Εαν μπορείς να τακτοποιήσεις την περίπτωση σου, θα μπορείς να πάρεις ρεύμα καθ'ολα νομιμα και να μη σε αγγίζει κανείς.

 

Χωρις να ειμαι μηχ/μηχ πιστεύω οτι θα σου βγει ακριβοτερα να ΜΗΝ συνδεθεις με το δικτυο της ΔΕΗ και να ξοδέψεις ενα καρο χρηματα για Φ/Β,στοιχεία,συσκευές μικρής καταναλωσης.

Δηλ να εχεις αυτάρκει ρεύματος απο Φ/Β.

 

Ειμαι σιγουρος πως το κοστος της τακτοποιησης (εαν οπως ειπαμε ειναι εφικτη) μαζι με το προστιμο, μαζι με τα τελη συνδεσης της ΔΕΗ, θα σου βγει στην τελική φθηνοτερα.

Και τοτε μπορεις να επενδυσεις στα Φ/Β που θα εβαζες για αυταρκεια,ωστε να γλυτώσεις το κοστος της ΔΕΗ και να βγάλεις κι ενα μικρό μεροκαματάκι σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτάξτε, η μία παρανομία φέρνει την άλλη. Αν όντως γίνω νόμιμος, πρέπει να σκεπάσω το σπίτι με κεραμιδοσκεπή, χάνοντας την ταράτσα ως πιθανό χώρο εγκατάστασης φ/β. Χάνω και την αποθήκη, και την ταράτσα και πληρώνω κεραμιδοσκεπή και Δ.Ε.Η. με αυξημένα τιμολόγια και πάγιο.

Ας το αφήσουμε εδώ, καθώς μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρετε από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΓΟΝ

Ξέρει κάποιος τα αυστριακα πάνελ ΚΙΟΤΟ; Κυρίως με ενδιαφέρει αν τα πουλά κάποιος στην Ελλάδα...

 

(http://www.kioto.com)

 

Απευθύνσου σε κάποιο τοπικό μηχ/μηχ που ασχολείται με το σπορ,αλλα να μην τα παιρνει απο καποια εταιρία τοποθετησης/εμπορίας Φ/Β πανελς (υπαρχουν και τετοιοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζομαι στη ΔΕΗ και με ανδιαφερει και αυριο θα εχω συναντηση σπιτι μου με τον υπευθυνο μηχανικο για το θεμα.Ελπιζω να εχω καποια πραγματα να σας πω.Στη συναντηση θα ειναι και ο γιος του συναδελφου που ασχολειται με τοποθετησεις κλπ.

 

Αν υπαρχουν ερωτησεις που θελετε απαντηση πειτε μου μεχρι αυριο μεσημερακι.

 

Τυχαια βρηκα και αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες ενημερωσεις / διευκρινησεις

 

Δεν υπαρχει καμμια ρητρα οτι το παραγομενο ρευμα πρεπει να ειναι πιο πολυ απο αυτο που καταναλωνουμε.

 

Η ασφαλιση της εγκαταστασης ειναι θεμα Τραπεζας οπως και τα επιτοκια δανεισμου.Σε περιπτωση προσημειωσης ακινητου το επιτοκιο ειναι πολυ μικροτερο και ειναι δικο μας θεμα η πληρωμη της δοσης στην τραπεζα .Αν δεν υπαρχει προσημειωση η ΔΕΗ καταθετει στον λογαριασμο μας στην Τραπεζα το εκαστοτε πιστουμενο ποσο.

 

Προσοχη σε αυτο οτι το πιστουμενο ποσο δεν ειναι παντα το ιδιο αφου και η παραγομενη ενεργεια δεν ειναι ιδια αλλα επηρεαζεται απο τις καιρικες συνθηκες. Η max αποδοση ειναι την ανοιξη.

Οι τιμες αποδοσης που μας δινουν ειναι οι μεσες ετησιες.

 

Η λογιστικοποιηση γινεται απο την ΔΕΗ πιστωνοντας τον λογαριασμο απο το παραγομεμενο ρευμα και χρεωνοντας το καταναλουμενο.Και τα δυο ειναι στον ιδιο αριθμο παροχης.

 

Η αυξηση τιμης στο παραγομενο ρευμα ειναι ιση με το 1/4 του ετησιου επισημου πληθωρισμου.

 

Σαν δικο μου συμπερασμα παντα συμφερει αυτη η επενδυση αλλα πολυ πιο πολυ αν εχουμε δικα μας χρηματα.Αλοιως το κερδος μεχρι την αποπληρωμη του δανειου ειναι μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες ενημερωσεις / διευκρινησεις

 

Δεν υπαρχει καμμια ρητρα οτι το παραγομενο ρευμα πρεπει να ειναι πιο πολυ απο αυτο που καταναλωνουμε.

 

Η ασφαλιση της εγκαταστασης ειναι θεμα Τραπεζας οπως και τα επιτοκια δανεισμου.Σε περιπτωση προσημειωσης ακινητου το επιτοκιο ειναι πολυ μικροτερο και ειναι δικο μας θεμα η πληρωμη της δοσης στην τραπεζα .Αν δεν υπαρχει προσημειωση η ΔΕΗ καταθετει στον λογαριασμο μας στην Τραπεζα το εκαστοτε πιστουμενο ποσο.

 

Προσοχη σε αυτο οτι το πιστουμενο ποσο δεν ειναι παντα το ιδιο αφου και η παραγομενη ενεργεια δεν ειναι ιδια αλλα επηρεαζεται απο τις καιρικες συνθηκες. Η max αποδοση ειναι την ανοιξη.

Οι τιμες αποδοσης που μας δινουν ειναι οι μεσες ετησιες.

 

Η λογιστικοποιηση γινεται απο την ΔΕΗ πιστωνοντας τον λογαριασμο απο το παραγομεμενο ρευμα και χρεωνοντας το καταναλουμενο.Και τα δυο ειναι στον ιδιο αριθμο παροχης.

 

Η αυξηση τιμης στο παραγομενο ρευμα ειναι ιση με το 1/4 του ετησιου επισημου πληθωρισμου.

 

Σαν δικο μου συμπερασμα παντα συμφερει αυτη η επενδυση αλλα πολυ πιο πολυ αν εχουμε δικα μας χρηματα.Αλοιως το κερδος μεχρι την αποπληρωμη του δανειου ειναι μικρο.

 

Σαν επενδυση για εξτρα κερδος, σιγουρα πρεπει να ειναι το κεφαλαιο δικο σου για να πεις οτι κατι κανεις. Αν ομως δεν εχεις κανενα κεφαλαιο, και παλι πιστευω ειναι καλα, το να πεις οτι εστω μια μεση οικογενεια πληρωνει το χρονο 1200 ευρω για ΔΕΗ (ρευμα φοροι ερτ δημος κλπ), οποτε αν βγαλει 7000 το χρονο εσοδα απο το φ/β πληρωνει τα 1200 και δινει τα 5200/12=430 ευρω το μηνα στην τραπεζα για την εξοφληση του δανειου. Με αυτο τον τροπο δεν ξαναπληρωνεις δεη για τουλαχιστον 20 χρονια, μη κανοντας τιποτε, και ουσιαστικα μη πληρωνοντας τιποτε απο την τσεπη σου. Συν του οτι με 5 χιλ το χρονο, σε δεκα χρονια εχεις ξεχρεωσει και σου μενουν κι αυτα μετα σαν κερδος. Αλλα και χωρις να τα υπολογισεις αυτα, και μονο του οτι θα ξεχασεις το βραχνα της ΔΕΗ για 20 χρονια, παλι κερδισμενος θα εισαι.

Εγω σαν ιδεα σκεφτομαι με τη την εγκατασταση φ/β, θα εκανα αυξηση της καταναλωσης του ρευματος εναντι του πετρελαιου, και θα χτυπαγα ενα τετοιο και θα ειχα και τη θερμανση μου στο τζαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι υποθέσεις για τα κέρδη 7000€ τον χρόνο γίνονται με την υπόθεση οτι η kWh θα αγοράζεται από την ΔΕΗ στα 0,55€ και οτι δεν θα ακριβύνει το ρεύμα της ΔΕΗ. Θα παραμείνουν όμως αυτά έτσι; :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι υποθέσεις για τα κέρδη 7000€ τον χρόνο γίνονται με την υπόθεση οτι η kWh θα αγοράζεται από την ΔΕΗ στα 0,55€ και οτι δεν θα ακριβύνει το ρεύμα της ΔΕΗ. Θα παραμείνουν όμως αυτά έτσι; :shifty:

 

Το να αυξησει το τιμολογιο της, αυτο ειναι δεδομενο και μεσα στους υπολογισμους.

Τα 7000 ομως (που ειναι το ελαχιστο), δε θεωρω οτι μπορουν να χαθουν, γιατι τοτε παμε σε αθετηση συμβολαιου με ολα τα επακολουθα. Και δεν θα ειναι σε εμενα η σε εσενα μεμονωμενα, αλλα σε ολους τους παραγωγους, οποτε δεν νομιζω κανεις να θελει να βρεθει στα δικαστηρια με καμποσες χιλιαδες οικιακους παραγωγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επενδυση για εξτρα κερδος, σιγουρα πρεπει να ειναι το κεφαλαιο δικο σου για να πεις οτι κατι κανεις. Αν ομως δεν εχεις κανενα κεφαλαιο, και παλι πιστευω ειναι καλα, το να πεις οτι εστω μια μεση οικογενεια πληρωνει το χρονο 1200 ευρω για ΔΕΗ (ρευμα φοροι ερτ δημος κλπ), οποτε αν βγαλει 7000 το χρονο εσοδα απο το φ/β πληρωνει τα 1200 και δινει τα 5200/12=430 ευρω το μηνα στην τραπεζα για την εξοφληση του δανειου. Με αυτο τον τροπο δεν ξαναπληρωνεις δεη για τουλαχιστον 20 χρονια, μη κανοντας τιποτε, και ουσιαστικα μη πληρωνοντας τιποτε απο την τσεπη σου. Συν του οτι με 5 χιλ το χρονο, σε δεκα χρονια εχεις ξεχρεωσει και σου μενουν κι αυτα μετα σαν κερδος. Αλλα και χωρις να τα υπολογισεις αυτα, και μονο του οτι θα ξεχασεις το βραχνα της ΔΕΗ για 20 χρονια, παλι κερδισμενος θα εισαι.

Εγω σαν ιδεα σκεφτομαι με τη την εγκατασταση φ/β, θα εκανα αυξηση της καταναλωσης του ρευματος εναντι του πετρελαιου, και θα χτυπαγα ενα τετοιο και θα ειχα και τη θερμανση μου στο τζαμπα.

 

Περιτο να πω οτι συμφωνω απολυτα !!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 20 χρόνια σιγά μην υπάρχει ΔΕΗ..

 

Ενας οργανισμος, η μια επιχειρηση που της ανηκει η υποδομη και το δικτυο, δε νομιζω να χαθει και να κερδισει καποιος αλλος ο οποιος θα παιζει παλι μεσα απο το δικτυο της ΔΕΗ.

Ετσι λεγαμε και για τον οτε καποτε οταν ζαχαρωναμε τους εναλλακτικους λες και οι εναλλακτικοι θα ειχε ο καθενας το δικο του δικτυο και θα μας εδινε απο ενα καλωδιο.

 

Βεβαια αν το δουμε απο πιο καταστροφικη σκοπια, σε 20 χρονια μπορει να μην υπαρχει ελλαδα, οποτε τι συζηταμε.

Ετσι ομως δεν κανουμε δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας οργανισμος, η μια επιχειρηση που της ανηκει η υποδομη και το δικτυο, δε νομιζω να χαθει και να κερδισει καποιος αλλος ο οποιος θα παιζει παλι μεσα απο το δικτυο της ΔΕΗ.

Ετσι λεγαμε και για τον οτε καποτε οταν ζαχαρωναμε τους εναλλακτικους λες και οι εναλλακτικοι θα ειχε ο καθενας το δικο του δικτυο και θα μας εδινε απο ενα καλωδιο.

 

Βεβαια αν το δουμε απο πιο καταστροφικη σκοπια, σε 20 χρονια μπορει να μην υπαρχει ελλαδα, οποτε τι συζηταμε.

Ετσι ομως δεν κανουμε δουλεια.

 

κι αμα "χρεωκοπησει" η δεη και την ιδιωτικοποιησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αμα "χρεωκοπησει" η δεη και την ιδιωτικοποιησουν?

 

Τι σημαινει "αμα". Ιδιωτικη επιχειρηση ανοιγεις με ολα της τα ρισκα, οπως θα γινοταν παντου.

Με το αμα και την προσπαθεια ν α δουμε τι μπορει να συμβει στο μελλον, λογικα δε θα γινοταν τιποτε.

Εδω χιλαδες ανθρωποι πληρωναν καθε μηνα ενα ποσο για το εφαπαξ τους, κι ενα ωραιο πρωι τους ειπαν οτι δε θα το παρουν. Υπηρχε περιπτωση πριν 10-20 χρονια να πει κανεις "κι αμα μας κοψουν το εφαπαξ;"

Αν ειναι να λειτουργησουμε με το αμα, καλυτερα να κλειστουμε σπιτια μας και να περρμενουμε να πεθανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...