Προς το περιεχόμενο

το σπρευ πιπεριου ειναι παρανομο,αλλα τι γινεται με αυτο??


positivecreep21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το" μαχαίρι του ράμπο" είναι διαβαθμισμένο ως πολεμικό μαχαίρι και οι πολίτες απαγορεύται να φέρουν οποιασδήποτε μορφής πολεμικό εξοπλισμό πάνω τους.

 

Και ο Ελβετικός πολεμικός εξοπλισμός; Κοινώς τα αγαπημένα μου Ελβετικά σουγιαδάκια; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά αλλά είχα ακούσει κάποτε ότι αν η λεπίδα είναι πάνω από 4 δάχτυλα τότε είναι παράνομο...

 

κάτι τέτοιο θυμόμουν και εγώ . από περιέργεια με πολύ πρόχειρο googling βλέπω ότι

 

"Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, λοιπόν, δεν υπάρχει τίποτα απολύτως στη νομοθεσία που να συνδέει το μήκος του μαχαιριού με την υπόστασή του ως όπλο ή ως εργαλείο αντίστοιχα (Ν. 2186/93)"

 

"όπλα θεωρούνται «τα αντικείμενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άμυνα και ιδιαίτερα μαχαίρια κάθε είδους εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή επαγγελματική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα αλιεία ή άλλη συναφή χρήση»."

 

Και ο Ελβετικός πολεμικός εξοπλισμός; Κοινώς τα αγαπημένα μου Ελβετικά σουγιαδάκια; :P

 

Ανάλογα την χρήση :P

 

"Με απλά λόγια, αν βγάλω έναν σουγιά από την τσέπη μου και καθαρίσω ένα πορτοκάλι, ο σουγιάς αυτός θεωρείται εργαλείο. Εάν, όμως, βγάλω τον ίδιο ακριβώς σουγιά και απειλήσω κάποιον άνθρωπο, τότε αμέσως συλλαμβάνομαι για παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία, γιατί, χρησιμοποιώντας το μαχαίρι μου για να απειλήσω ή να βλάψω κάποιον, εγώ ο ίδιος το «μετατρέπω» σε όπλο."

 

anyway το αναλύει το όλο θέμα εδώ http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3995

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..."Με απλά λόγια, αν βγάλω έναν σουγιά από την τσέπη μου και καθαρίσω ένα πορτοκάλι, ο σουγιάς αυτός θεωρείται εργαλείο. Εάν, όμως, βγάλω τον ίδιο ακριβώς σουγιά και απειλήσω κάποιον άνθρωπο, τότε αμέσως συλλαμβάνομαι για παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία, γιατί, χρησιμοποιώντας το μαχαίρι μου για να απειλήσω ή να βλάψω κάποιον, εγώ ο ίδιος το «μετατρέπω» σε όπλο."

 

anyway το αναλύει το όλο θέμα εδώ http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3995

 

Αρα αν την ωρα που τρωω, βγαλω το σπρευ πιπεριου και ριξω 2-3 τζουρες στο φαι για να γινει πιο πικαντικο, τοτε το σπρευ ειναι εργαλειο. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αν την ωρα που τρωω, βγαλω το σπρευ πιπεριου και ριξω 2-3 τζουρες στο φαι για να γινει πιο πικαντικο, τοτε το σπρευ ειναι εργαλειο. :-)
Και αν το σκεφτεις περισσοτερο βαθια μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σαν εργαλειο ηδονης.:lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αθήνα

Τη νομιμοποίηση των σπρέι αυτοάμυνας, την καθιέρωση πιο αυστηρών κριτηρίων για όσους θέλουν να αποκτήσουν κυνηγετικό όπλο, τον έλεγχο για τις ποσότητες «ειρηνικών» υλικών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν όμως και για την παρασκευή βομβών προβλέπει το νέο νομοσχέδιο για τα όπλα που έρχεται να αντικαταστήσει το νομοθετικό πλαίσιο που ισχύει από το 1993.

Όπως επισημαίνουν «Τα Νέα», η αρχή έγινε ύστερα από πιέσεις του OΗΕ: Η ανησυχία του Oργανισμού αφορά στα «ειρηνικά» υλικά που μπορούν όμως και να χρησιμοποιηθούν για την παρασκευή βομβών.

 

Τέτοια υλικά είναι το αμμωνιούχο λίπασμα, το υδροχλωρικό κάλιο, οι λάμπες πυρακτώσεως, τα υγρά μπαταρίας, το βαμβάκι, το υδροχλωρικό νάτριο.

 

«Από μόνα τους ή σε συνδυασμό τα υλικά αυτά μπορούν να δημιουργήσουν πολύ επικίνδυνα όπλα», δηλώνει ο Γιώργος Μαρής, μέλος της επιτροπής αναθεώρησης του νόμου για τα όπλα.

 

Η καταληκτική ημερομηνία για τον Μάρτιο του 2006 έμεινε στα χαρτιά: Από τον Ιανουάριο, η επιτροπή, που αποτελείται από μέλη 9 υπουργείων και 3 υπηρεσιών, ξανακάθησε στο τραπέζι με σκοπό να ολοκληρωθεί ο νόμος.

 

Μια από τις πιο σημαντικές αλλαγές θα αφορά τη νόμιμη πώληση των σπρέι αυτοάμυνας. Μέχρι σήμερα αυτά τα σπρέι είναι εξαιρετικά διαδεδομένα σε χώρες της Δυτικής Ευρώπης. Στη χώρα μας όμως απαγορεύεται η πώληση και μόνο το Λιμενικό διαθέτει τα σπρέι αυτά που μπορούν να ακινητοποιήσουν κακοποιούς.

 

Στις αντιρρήσεις που καταγράφονται ανήκει η άποψη πως με τον τρόπο αυτό το σπρέι θα γίνει επικίνδυνο όπλο και στα χέρια κακοποιών. Η άποψη όμως που φαίνεται να επικρατεί τελικά είναι πως «ο κακοποιός το όπλο που θέλει να βρει θα το βρει. Για τον λόγο αυτό δεν πρέπει να αφαιρούμε από την ασφάλεια του πολίτη ένα πολύτιμο εργαλείο».

 

Κυνηγετικά

 

Μία από τις σημαντικότερες αλλαγές αφορά στον τρόπο απόκτησης κυνηγετικού όπλου. Με τη σημερινή διαδικασία που ακολουθείται ο αγοραστής πρώτα αγοράζει το όπλο που χρειάζεται και στη συνέχεια η Αστυνομία ενημερώνεται για το ποινικό του μητρώο.

 

Το αποτέλεσμα είναι πολλοί καταδικασμένοι για σοβαρά παραπτώματα να έχουν προμηθευτεί με νόμιμες διαδικασίες κυνηγετικά όπλα.

 

Τώρα το ποινικό μητρώο γίνεται προαπαιτούμενο. Σκέψεις επίσης υπάρχουν και για τη διαδικασία που θα ακολουθείται για το απαραίτητο πιστοποιητικό γιατρού. Η πρόταση να επιτραπεί μόνο σε ψυχιάτρους/ψυχολόγους να δίνουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά συναντά δυσκολίες από τη στιγμή που σχεδόν κανείς δεν δέχεται να περνάει μια περίοδο 15 ημερών έως ένα μήνα υπό ιατρική παρακολούθηση.

 

Μια σκέψη είναι να εισαχθεί στην Ελλάδα το γερμανικό μοντέλο που επιβάλλει την ψυχιατρική εξέταση σε όσους επιθυμούν να αποκτήσουν κυνηγετικό όπλο σε ηλικία κάτω των 21 ετών, ενώ για τους υπόλοιπους υπάρχουν πολύ δύσκολες εξετάσεις από κυνηγετικούς συλλόγους.

 

Μαχαίρια

 

Σε ό,τι αφορά στα μαχαίρια, ενώ η πώληση είναι νόμιμη, η αγορά τους απαγορεύεται, εκτός αν κάποιος έχει άδεια κυνηγού, ψαρά, εκδοροσφαγέα ή τεχνίτη μαχαιριών ή είναι ψαροντουφεκάς .

 

«Η στρέβλωση αυτή πρέπει να σταματήσει. Η Πολιτεία θα αποφασίσει αν θα είναι νόμιμη ή παράνομη και η πώληση και η αγορά και κάτω από ποιες συνθήκες» λένε τα μέλη της αρμόδιας επιτροπής.

 

Newsroom ΔΟΛ

 

LINK: http://news.in.gr/greece/article/?aid=782703

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι εργαλείο, δε μπορούν να σου πουν τίποτα ^_^

Ότι ακουμπήσει το κάνει κιμά. Δοκιμασμένο. Πάνω μου! :eek:

 

Αλλά μάλλον καλύτερα κάτι σε stihl ωστε να σαι σίγουρος ότι θα παίρνει μπροστά την κρίσιμη στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέτοια υλικά είναι το αμμωνιούχο λίπασμα, το υδροχλωρικό κάλιο, οι λάμπες πυρακτώσεως, τα υγρά μπαταρίας, το βαμβάκι, το υδροχλωρικό νάτριο.

 

 

Τελικά πρέπει να προσέχω όταν αγοράζω βαμβακάκια για τα αυτιά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά σταμάτησας έναν γνωστό μου με παπί και επιδή είχε κάτω απο το κάθισμα ένα κατσαβίδι ήθελαν να τον πάνε στο τμήμα.

Meanwhile στο κέντρο της Αθήνας έχω βρεθεί στο εξής σκηνικό:Μπάτσοι να γράφουν ένα παπακι με ένα ζευγάρι μεσήλικω επάνω και πίσω τους στα 10 μέτρα να γίνεται νταραβέρι κανονικότα με ναρκωτικά..... :-(

 

Αν έβρισκα σπρέι θα το είχα στην τσάντα μου και χέστηκα... αν και εδώ που τα λέμε η τσάντα μου ζυγίζει κάνα 10κιλο οπότε κάνει όλα τα άλλα obsolete B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Super Moderators

τελικα μαθαμε αν αλλαξε κατι σχετικα με τη νομιμοτητα του σπρευ??

 

Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι. Εξακολουθεί να είναι παράνομο να το φέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ! Εαν ειστε σε ηλικια εμφράγματος μην ανοιξετε το σποιλερ απο κατω! Εχει μια εικονα που αν και θεωρείται οπλο χρησιμοποιείται ως εργαλειο!

 

Ανοιξτε με δικη σας ευθύνη!

 

 

lightsaber-7.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...