Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Skyward Sword


GameWorld

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.γ: Να συμφωνήσω οτι θα δεχόμουν εύκολα ένα παιχνίδι του 3ds/wii για GOTY. Το graphic whoring που έχει επικρατήσει είναι και ο λόγος που πλέον τα περισσότερα παιχνίδια είναι για πέταμα. Artwork 0, Gameplay 0, Story -2, αλλα φαίνεται η τσίμπλα στο μάτι του πρωταγωνιστή άρα omg omg omg best game ever. Φυσικά και τα γραφικά παίζουν ρόλο... αλλα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση πρωταρχικό. This is why we can't have good things. Αλλα τέλος πάντων αυτό είναι τεράστια συζήτηση.

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτό. Θέλω μεν ωραία γραφικά, αλλά art direction trumps all στον οπτικό τομέα. Και συχνά πάει κι αυτό περίπατο μαζί με τα υπόλοιπα στο κυνήγι του "ρεαλισμού". Τον βάζω σε εισαγωγικά, γιατί δεν εννοείται ρεαλισμός με regen health, για παράδειγμα, ούτε είναι ρεαλιστικό το GoW (αυτό ελπίζω να μην το πιστεύει κανείς :P )

 

Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, αναγνωρίζοντας πως θα ήταν ααφελές να πίστευα αυτό που θα γράψω 100%.

 

Ισως για το Uncharted και το GoW να είναι νωρίς ακόμα για την αίσθηση του κορεσμού. Ισως, επίσης, επειδή έχουν τη μορφή τριλογίας με συνέχεια να είναι πιο εύπεπτη κι εύλογη η επανάληψη. Ισως μέρος της αίσθησης επανάληψης και τέλματος στο Zelda να οφείλεται στο ότι το plot είναι απλοϊκό και reset σε κάθε παιχνίδι.

 

Πανικός έγινε, πάντως, και με το review του Eurogamer για το Uncharted 3. Ο,τι αναρωτιέμαι για το Zelda το είχα αναρωτηθεί και γι' αυτό. Και για άλλα.

 

Anyway, ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα συζήτηση. Απολαύστε το παιχνίδι σας και ελπίζω κι εγώ κάποια στιγμή να βρω τη δυνατότητα να παίξω το OoT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας και μιλαμε για repetition αν μπορω να δωσω ενα ελαφρυντικο στο zelda σε σχεση με τα υπολοιπα ΑΑΑ παιχνιδια(για να μη με λετε κακο που κραζω για το skyward sword) ειναι το γεγονος οτι τουλαχιστον η Ν πραγματικα αφοσιωνεται στο να φτιαξει παντα οσο το δυνατον πιο αψογο παιχνιδι με αποτελεσμα, με ελαχιστς εξαιρεσεις, να εχουμε ενα παιχνιδι zelda καθε 5 περιπου χρονια(μιλαω για home consoles). Που αυτο, ειναι προς τιμην της σειρας. Ειναι ευκολο για καποιον να κατηγορησει την σειρα για αρμεγμα και ενα σωρο τιτλους. Αλλα ας αναλογιστει τι θα γινοταν εαν υπηρχε uncharted ή gow ξερω γω εδω και 25 χρονια. Εχουμε 5 χρονια ps3 και εχουν βγει 3 uncharted....κι αν δεν ηταν κοντα η νεα γενια του χρονου θα ειχαμε και 4ο στανταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις εδώ, βέβαια, με την ίδια συχνότητα, ίσως και μεγαλύτερη, με τη Naughty Dog βγάζει γενικά παιχνίδια η συγκεκριμένη ομάδα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Entertainment_Analysis_and_Development#Software_Development_Group_No._3

 

 

Εν τω μεταξύ, αναφέρουμε Uncharted και GoW τόσες σελίδες, αλλά δεν είναι και τόσο ακραία παραδείγματα. Halo και Assassin's Creed είναι χειρότερη περίπτωση, νομίζω. A point is a point, though, απλώς έτυχε τώρα να δω review για το Revelations και μου έσκασε.

Και έχουμε και 4ο Uncharted. Για το psvita ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off to buy

skyward-goldremote-610.jpg

http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2011/08/29/zelda-skyward-sword-special-edition-comes-with-gold-wii-remote.aspx

 

Χρειάζομαι και motion plus οπότε είναι ιδανικό.

Τόση χαζοχαρά που θα πάω να πάρω κάποιο game είχα να έχω πολλά χρόνια.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GTvNelcptJg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάλες. Μόνο το game μπόρεσα να βρώ και αυτό κάπου στην αποθήκη του πλαισίου (no shit sherlock το έχω κατεβασμένο εδώ και μέρες).

Το χρυσό wiimote όμως με το motion plus... Μπάλες. Το κέρατο μου θέλω να πάιξω και θέλω να πάρω και αυτό το bundle όμως :| Όχι ένα σκέτο motion plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια κρυφή ελπίδα οτι θα μπορέσω να το βρώ αύριο. Δε θέλω να φαντάζομαι οτι θα πρέπει να περιμένω όσες μέρες κάνει να το στείλουν απο τη nortec.

Ήδη έχω κινήσει διαδικασίες να βρώ το plus απο κάνα φίλο για μερικές μέρες για να παίξω το backup μέχρι να βρώ το bundle. Release date 19 Νοεμβρίου σου λέει μέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είχα σκοπό να το πάρω tbh αλλιώς θα το είχα πάραγγείλει ήδη. Επίσημα δεν υπάρχει πουθενά στο κέντρο της θεσσαλονίκης. Ούτε καν το game δεν έχουνε βγάλει.

 

edit: Found it χθές το βράδυ στο mediamarket πυλαίας. 69€ και είχε αρκετά κομμάτια. Έχε γειά καημένε κόσμε.

 

Υπενθυμίζω και εδώ οτι όποιος έχει softmod δεν μπορεί να παίξει right away το original και φυσικά ΔΕΝ κάνει το update απο το disc. Θέλει μερικά τσάμπλα χάμπλα.

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τελειωσει ολα τα πρωτα dungeons και τωρα ειμαι στην φαση ενεργοποιησης του time warp. 25 ωρες παιχνιδιου και συνεχιζουμε! Πορωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι με 10 ώρες είμαι ακόμα στο earth temple. Βέβαια δεν έχω αφήσει θάμνο για θάμνο και side quest για side quest +bug hunt μέρα και νύχτα.

Μου πήρε λίγη ώρα να συνηθίσω τα γραφικά μιας και τα τελευταία παιχνίδια που τερμάτισα ήταν uncharted 3/god of war 3 και arkham city αλλά πλέον το ευχαριστιέμαι όσο τίποτα και τα γραφικά περνάνε αδιάφορα. Θα προσπαθήσω να το αργήσω όσο περισσότερο γίνεται. Φαίνεται το potential να γίνει παιχνιδάρα on the long run αλλα δεν θέλω να το συγκρίνω με το ocarina of time μέχρι στιγμής. Η elona δεν γίνεται να αντικατασταθεί απο κανένα loftwing αν και έχει περισσότερο fun απο ότι περίμενα σε αυτόν τον τομέα.

 

Το motion plus ναι μέν αλλά... Έχει τρομερή απόκριση μέσα στο παιχνίδι στα περισσότερα σημεία αλλα στο πρώτο boss fight που βασίζεται κατά μεγάλο βαθμό στην ακρίβεια του motion plus είδα αρκετές ατέλειες. Του γυρνούσα το guard απο την δεξιά πλευρά... αλλα στην αλλαγή ώστε να βαρέσω ξαφνικά απο αριστερά πάθαινε ένα κοκομπλόκο πού και πού και είδα αρκετή τυχαιότητα. Το ίδιο και στα κόκκινο mobάκια με το guard τους. Ναι οκ πρέπει να σας βαρέσω απο την πλευρά που δεν κάνετε block και μάλιστα να μην "προδώσω"¨την κίνηση μου αλλα η απόκριση του χειριστηρίου είναι ελάχιστα πιο αργή απο το ΑΙ σας με αποτέλεσμα να καταφεύγω σε random χτυπήματα. Το σίγουρο είναι πάντως οτι η κίνηση είναι πάρα πολύ κοντά στο 1:1 αν εξαιρέσεις αυτές τις περιπτώσεις, πράγμα που δεν περίμενα σε καμία περίπτωση.

 

Απο ήχο δεν έχω λόγια.. το παιχνίδι τα σπάει και το cd με την συμφωνική είναι όλα τα $$.

 

Τέλος το controller στο bundle είναι όσο όμορφο φαίνεται και στις φωτό αλλα δεν το "χαίρομαι" λόγω του sleeve. Επίσης ίσως θα έπρεπε να βγάλουν και nunchuck set.

 

Παιχνιδάρα απο τις λίγες παρόλο την παλαιότητα του wii με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενημερωτικά και μόνο, to gamespot δημοσιεύσε το guide του SS, το οποίο ξεκινάει ως εξής:

 

 

"The Wii MotionPlus is what seperates Skyward Sword from the motion controls present in Twilight Princess. It helps to take a moment and test the limitations of the new scheme. It is very responsive in terms of pitch, and angle, when handled in a calm, deliberate manner."

 

 

Οι τύποι μάλλον πρέπει να επανεξετάσουν τους reviewers τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...