Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για antivirus


parsifal

Ποιο antivirus προτιμάτε;  

693 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Webroot Antivirus with Spy Sweeper και τα μυαλά στα κάγκελα.Είχα το Κασπέρσκυ 1 χρόνο και δε μου εβρησκε τίποτα και χθες έβαλα το Webroot και μου βρήκε 23 ιούς και spyware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριακά πάνω από τη βάση το antivirus της Microsoft

 

Το ινστιτούτο AV-Test GmbH ανακοίνωσε τα αποτελέσματα ενός μεγάλου συγκριτικού τεστ που διεξήγαγε σχετικά με την αποτελεσματικότητα του λογισμικού ασφαλείας. Απ' ό,τι φαίνεται, τα Microsoft Security Essentials δεν είναι και η καλύτερη λύση για την προστασία του υπολογιστή.

 

Το τεστ περιλαμβάνει ελέγχους για απειλές zero-day και κακόβουλο λογισμικό διαφόρων ειδών. Τα 22 προγράμματα που διαγωνίστηκαν εντόπισαν τις απειλές σε ποσοστό 84% κατά μέσο όρο, ωστόσο το ποσοστό των Security Essentials ήταν μόλις 50%. Ακόμα πιο ανησυχητικό είναι το εύρημα σύμφωνα με το οποίο το 45% των περιστατικών που εντοπίστηκαν τελικά από τα MSE έγιναν αντιληπτά κατά τη διάρκεια ή μετά την εκτέλεση του malware, κάτι που σημαίνει ότι ορισμένα κακόβουλα προγράμματα είχαν το χρόνο να κάνουν ζημιά πριν αποκλειστούν από το antivirus.

 

Η AV-Test GmbH θέτει ως κατώτατο όριο για ένα ασφαλές πρόγραμμα το 11 και τα MSE σκόραραν τελικά 11,5. Η σημαντικότερη έλλειψη που εντόπισε ο Andreas Marx του ινστιτούτου ήταν η αναποτελεσματικότητα του εργαλείου που ελέγχει την ασφάλεια των emails.

 

Τα αποτελέσματα της έρευνας είναι διαθέσιμα σε αυτή τη σελίδα: http://www.av-test.org/certifications?order=protection_desc&lang=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι πιο ελαφρυ?....avast free η avira free?

Το avira (σκανάρει μόνο αρχεία και προγράμματα που ανοίγεις εν αντιθέσει με το avast που σκαννάρει συνεχόμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδω και χρονια χρησιμοποιω και συστηνω nod32.

Αν θελει καποιος να πληρωσει για antivirus θεωρω πως ειναι η καλυτερη επιλογη.

Η μονιμη προσφορα που παιρνεις με το κουτι 3 αδειες που μπορει να χρησιμοποιησεις σε βαθος 3 ετων ή σε 3 υπολογιστες το κανει απο τα πιο οικονομικα.

Μεσα απο πολλα τεστ που εχω δει υπερεχει μαζι με το kaspersky.

Το sysinspector και ειδικα το sysrescue που scannareis απο cd το pc ειναι τρομερα χρησιμα εργαλεια.

Μια φορα με απογοητευσε βεβαια με ενα προβληματικο update.

Το βασικο του προβλημα -για καποιους- ειναι πως δεν εχει ελληνικο interface το οποιο ειναι λαθος για μια εταιρεια με τοσες πωλησεις στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψηφισα το nod ,το καλυτερο για μενα απο την αποψη οτι ειναι πολυ καλο χωρις να βαραινει το συστημα.

Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα antivirus σε παρα πολλα pc λογω δουλειας, κανενα βεβαια ουτε το nod δεν ειναι τελειο ,αλλα το εχω βρει πολυ αξιοπιστο περισοτερο απο avast-avg.To kaspersky αξιοπιστο αλλα ειδικα στην νεα version αρκετα βαρυ!

Στο αρνητικο του nod δεν βρισκει kαποια fake antivirus που κυκλοφορουν πολυ τωρα τελευταια

Το καινουριο norton μονο δεν το εχω δοκιμασει λενε καλα λογια και ακουσα οτι εχει γινει ελαφρυ τωρα.

Παντως οποιο και να εχετε καλο ειναι να κανετε ποτε ποτε scan και με το antimalware που ειναι και free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...