Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση web browsers 27/9/10-27/1/11 και γενική συζήτηση


parsifal

Ποιον web browser προτιμάτε;  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Epiphany
      0
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel,Bon Echo κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Konqueror
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φανατικός και σταθερός της αλεπούς για τα add ons και την παραμετροποίηση που παίρνει (αυτό το about:config μαμει). Η βαριά δουλεια (70%) βγαίνει απο εκει. Παράλληλα υπάρχουν opera (25%), qtweb(5%) που κάνουν συγκεκριμένες δουλειες. Υπάρχει και ο ΙΕ αλλα αυτός ανοίγει 1-2 φορές το μήνα για ειδικές περιπτώσεις. Τον chrome δεν τον συμπαθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός και σταθερός της αλεπούς για τα add ons και την παραμετροποίηση που παίρνει (αυτό το about:config μαμει). Η βαριά δουλεια (70%) βγαίνει απο εκει. Παράλληλα υπάρχουν opera (25%), qtweb(5%) που κάνουν συγκεκριμένες δουλειες. Υπάρχει και ο ΙΕ αλλα αυτός ανοίγει 1-2 φορές το μήνα για ειδικές περιπτώσεις. Τον chrome δεν τον συμπαθώ.

 

Μακριά από την google! Open Source forever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την 1η μέρα που πήρα pc, σταθερά Firefox, πάντα στην τελευταία stable έκδοση, δεν έβαλα ποτέ beta, ούτε για δοκιμή. Τελευταία, με έχει πιάσει ένα thing να δοκιμάσω κι άλλους browsers και εγκατέστησα Opera και Chrome.

 

Ο Opera, μπορεί να είναι λένε ότι είναι πολύ γρήγορος, αλλά είναι πολύ πιο βαρύς από το FF μου και εγώ δεν παρατήρησα αισθητή διαφορά στην ταχύητα, πράγμα που συνέβη στον Chrome. Πολύ γρήγορος, πιο βαρύς από τον Firefox (απορώ που πολλοί λένε ότι είναι ελαφρύτερος... έχετε δει ποτέ πόσα processes τρέχει ο chrome; Δείτε εδώ στο δικό μου τουλάχιστον σύστημα, τα ίδια tabs με firefox και τα ίδια tabs με chrome), αλλά με επιτέλους τo adblock plus να λειτουργεί και εκεί, δεν του λείπει κάτι και ίσως γίνει ο επίσημος μου browser σύντομα, αν δεν με ικανοποιήσει η 4η έκδοση της αλεπούς, όταν αυτή βγει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολλές processes στον chrome δεν σημαίνουν ότι είναι και βαρύς. Ο συγκεκριμένος browser είναι ότι πιο πανάλαφρο έχω δει. Έχει μια process ανοιχτή για το πρόγραμμα, από μια process για κάθε ανοιχτή καρτέλα, μια process για τον ενσωματωμένο flash player όταν γίνεται χρήση του και από μια process για κάθε add-on (αυτό γίνεται ώστε να μην κολλάει όλο το πρόγραμμα όταν κρασάρει πχ το flash όπως και για καλύτερες επιδόσεις και άμεση απελευθέρωση της μνήμης όταν κλείνει μια καρτέλα πχ). Μακάρι να γινόταν και στον firefox αυτό.

 

όσο για το ad block plus για chrome το είδα σήμερα, επιτέλους καιρός ήταν, έχει δρόμο προς βελτίωση ακόμα σε κάποιες λειτουργίες γιατί είναι beta αλλά είναι άριστο. Ακόμα και καλός να είναι ο firefox 4 σαν να τη βλέπω πολύ μικρή την πιθανότητα να αποχωριστώ τον chrome. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου μετά από δοκιμές θεωρώ ότι ο ff καλά τα πάει γι αυτό και τον χρησιμοποιώ.Ελάχιστα έχω δουλέψει με google chrome (που αυτή την στιγμή πολυδιαφημίζεται και λέγεται ότι είναι ο γρηγορότερος )αλλά δεν μου άρεσε το interface του γενικά και τον άφησα.Ο όπερα απ την άλλη μια χαρά κ αυτός ,αλλά σε μένα πάλι δεν μου έκανε κλικ.Γενικά αν δεν είναι κάποιος browser πολυ φορτωμένος με addons κτλ σφαίρα πάει...τώρα αν κάποιος είναι μισό sex πιο γρήγορος...δεν θα μου φανεί και δεν με πολυ ενδιαφέρει κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου μετά από δοκιμές θεωρώ ότι ο ff καλά τα πάει γι αυτό και τον χρησιμοποιώ.Ελάχιστα έχω δουλέψει με google chrome (που αυτή την στιγμή πολυδιαφημίζεται και λέγεται ότι είναι ο γρηγορότερος )αλλά δεν μου άρεσε το interface του γενικά και τον άφησα.Ο όπερα απ την άλλη μια χαρά κ αυτός ,αλλά σε μένα πάλι δεν μου έκανε κλικ.Γενικά αν δεν είναι κάποιος browser πολυ φορτωμένος με addons κτλ σφαίρα πάει...τώρα αν κάποιος είναι μισό sex πιο γρήγορος...δεν θα μου φανεί και δεν με πολυ ενδιαφέρει κιόλας!

 

Δεν το λες και λίγο αυτό.... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxaxaxx ο δαίμονας του πληκτρολογίου!!! sec ήταν στο πλάνο να γράψω....αλλά κ έτσι όπως γράφτηκε καλά κολλάει......δεν λέμε ότι αυτός ο browser "μαμάει"????? :lol: :D :lol: :D :lol: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mozilla μετά από σχεδόν 6 χρονια χρησης αλλα ψηφισα chrome καθως ο μονος λόγος που με κρατάει στην αλεπου πια είναι τα addons.θυμαμαι σε κάποιες εκδοσεις του firefox πόσο αργουσε να ανοιξει και γελάω με το ποσο γρηγορα ανοιγει και ποσο γρηγορος ειναι ο chrome/.

Και εμένα στην αρχή δεν μου αρεσε εμφανισιακά και ελεγα δεν αλλαζω την αλεπου αλλά πια μεσα σε λιγο καιρο ειμαι σιγουρος οτι θα χω μεταπηδησει οριστικά στο νεο γαματο προιον της Google. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...