Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση web browsers 27/9/10-27/1/11 και γενική συζήτηση


parsifal

Ποιον web browser προτιμάτε;  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Epiphany
      0
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel,Bon Echo κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Konqueror
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίος ο elven. ίσα ίσα ontopic είσαι.

 

μόνη "παρατήρηση" (τρόπος του λέγειν) , είναι πως αν κάποιος δει μόνο τις συγκριτικές φώτο , δεν θα καταλάβει οτι τα test είναι σε mac .

 

Επίσης γενικά ίσως είναι καλό να συγκρίνεται μόνο stable με stable , και beta με beta.

 

 

 

ie9 πιο γρήγορος από Opera; Μάλλον δεν περιλαμβάνεις τον Opera στους όλους :P

 

Και σε Windows 7 τα αποτελέσματα ίδια είναι,η σειρά δλδ δεν αλλάζει,με μόνη διαφορά ότι ο Opera είναι αρκετά ταχύτερος απο τον Safari αλλά σε καμια περίπτωση δεν πλησιάζει τον Chrome.

Συμφωνώ με σύγκριση beta-beta,stable-stable,στο PeaceKeeper έχω και τον Firefox 3.6.10,απλά είναι υπερβολικά αργός και δεν είχε νόημα να μπει,είναι πολύ πιο αργός απο την beta του 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

έχω κάτι μήνες να τρέξω Peacekeeper . Bασικά ο Opera μου έβγαινε πρώτος (σε win7x64) . Θα ξανατρέξω από περιέργεια και θα ποστάρω και γω αν ειναι οταν παω σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα FF αλλα τωρα με εχει κερδίσει ο chrome (προς το παρόν τουλάχιστον).

Ο λόγος? Δεν ξέρω γιατι ακριβώς? Ισως η ταχύτητα, ισως με βολεύει περισσότερο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο opera παντως σε μονοπυρηνο που τον δοκιμασα ειναι με διαφορα ο πιο γρηγορος.....απο dual κ πανω πραγματικα ο chrome 6 κανει τους αλλους browser να μοιαζουν με καρβουνιαρηδες και σε UI ειναι ο πιο ομορφος και πρακτικος.Οταν αποκτησει και την σταθεροτητα του firefox θα ειναι κορυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν βλέπω καμιά χαώδη διαφορά του chrome από Opera , ουτε στο benchmark , ούτε στην χρήση ( δεν εχω ασχοληθεί βέβαια πάνω από καμιά ώρα συνολικά με chrome )

post-9947-12906312677_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εποχή του FF 1.5 και μετά όλο λέμε είναι πιο γρήγορο το νέο μοντέλο. Τρίχες, εμένα το ίδιο μου φαίνεται και δεν το λέω μόνο για τον FF, για παράδειγμα το λέω.

 

Θεωρώ πως ο FF 1.5 ήταν πιο γρήγορος όπως και ο IE6 σε σχέση με τον 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα firefox. Χρησιμοποιώ τον 4 beta εδώ και καιρό, o 3.6 είναι ένα αργοκίνητο καράβι που περνάει στο χρονοντούλαπο σε λίγο. Στο νετμπουκ όμως με ΧΡ χρησιμοποιώ chromium 7.

 

Ο chromium είναι ταχύτατος και με τον μεγαλύτερο δυνατό χώρο για την σελίδα. Τον χρησιμοποιώ όμως κατ' ανάγκη στο νετμπουκ επειδή είναι γρήγορος σε φόρτωση και αποκρίσιμος σε τέτοια αδύναμα μηχανήματα και δίνει το μεγαλύτερο δυνατό χώρο στη ιστοσελίδα. Έχει όμως άθλιο ad-block που δουλεύει όποτε του καπνίσει. Τόσο καιρό ακόμα beta είναι το ad block επειδή δεν υποστηρίζεται πλήρως από τον browser το μπλοκάρισμα διαφημίσεων, λένε. Αν είναι έτσι στον iron πως τα κατάφεραν και δουλεύει πλήρως ?

 

Στο λάπτοπ χρησιμοποιώ firefox 4 beta, με κέρδισε το user interface το οποίο operίζει/chromίζει, λιτό κι απέριττο δηλαδή, είναι ταχύτατος, δεν είναι chromium 7 ακόμα

αλλά έχει δρόμο μπροστά του να βελτιωθεί. Όμως με το άριστο ad block που έχει κερδίζει στα σημεία, καθώς με την χρήση του αυξάνεται σημαντικά η ταχύτητα φόρτωσης σελίδων, τόσο που ο chromium 7 καταντάει και ορατά πιο αργός σε παραφορτωμένες σελίδες με διαφημίσεις/σκριπτάκια κλπ.

 

Eαν ο chromium 7 αποκτήσει full working ad block πιθανώς και να αλλάξω browser. Τώρα που βλέπω και σημάδια βελτίωσης στον ff σε όλα τα επίπεδα με δεδομένο ad blocking δεν αλλάζω με τπτ προς το παρόν...Browser χωρίς ad block απλά δεν παλεύεται!

 

 

Υ.Γ. Προτιμώ φυσικά opensource browsers για να είμαστε σίγουροι τι πάει και που πάει και τι κάνει γενικά ο κώδικας. Οι κλειστού κώδικα browsers για μένα πλεόν είναι σαν να μην υπάρχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν βλέπω καμιά χαώδη διαφορά του chrome από Opera , ουτε στο benchmark , ούτε στην χρήση ( δεν εχω ασχοληθεί βέβαια πάνω από καμιά ώρα συνολικά με chrome )

Εμένα πάει κοντά στο 1500 η διαφορά,γενικά πάντως ο Opera για mac φαίνεται να ναι χειρότερος απο την Win έκδοση.

 

Από την εποχή του FF 1.5 και μετά όλο λέμε είναι πιο γρήγορο το νέο μοντέλο. Τρίχες, εμένα το ίδιο μου φαίνεται και δεν το λέω μόνο για τον FF, για παράδειγμα το λέω.

 

Θεωρώ πως ο FF 1.5 ήταν πιο γρήγορος όπως και ο IE6 σε σχέση με τον 7.

 

αυτό δεν παίζει με την καμία αλλά μου δωσες ιδέα

 

edit:

 

Εδώ είσαι

 

 

 

 

sunspider_firefox.JPG

 

v8_firefox.JPG

 

peacek_firefox.JPG

 

 

 

 

 

 

 

Απλά ξεπεράστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Desktop με Windows 7 χρησιμοποιώ τον Internet Explorer 8 αλλά στο netbook με Windows XP - εδώ και λίγο καιρό - χρησιμοποιώ τον Opera 10.62 τον οποίο και ψήφισα γιατί τον βρήκα πάρα πολύ καλό.

 

Μου έκανε τέτοια εντύπωση όπως μου είχε κάνει ο Firefox πριν από πολλά-πολλά χρόνια. ;)

 

Στη δουλειά έχουμε Firefox (στα κρυφά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...