Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω πως ο εγωκεντρισμός του έλληνα δεν εχει πληγεί καθόλου από την κρίση. Όλοι νομίζουν ότι το σύστημα θέλει να τους φακελώσει και να τους παρακολουθεί, γιατί προφανώς θεωρούν τους εαυτούς τους ιδιαίτερα ενδιαφέροντες για κάποιον να τους παρακολουθεί. :rolleyes:

 

Χμ.......είναι και αυτή μια προσέγγιση , βέβαια δε μπορώ να πιστέψω πως τόσες κάμερες του C4I μπήκαν για να παρακολουθούν ................τα περιστέρια.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμ.......είναι και αυτή μια προσέγγιση , βέβαια δε μπορώ να πιστέψω πως τόσες κάμερες του C4I μπήκαν για να παρακολουθούν ................τα περιστέρια.:-)

 

Ενώ μπορείς να πιστέψεις ότι μπήκαν για να παρακολουθούν εσένα και εμένα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε θρησκοληπτος ειμαι, ουτε απο θεωριες συνομωσιας σκαμπαζω, ουτε θεωρω τη μουτσουνα μου ενδιαφεροντα "στοχο" αλλα απο την αλλη δε θελω να ξερει ο καθενας τι αγορασα, πού, ποτε κτλ. Ουτε και να εκμεταλλευονται αυτες τις πληροφοριες για στοχευμενο marketing χωρις τη συγκαταθεση μου.

Και δεν ειναι μονο οι διαχειριστες του συστηματος αυτου... Πιστευετε οτι αυτοι που θα το στησουν (βλεπε μιζες+δημοσιοϋπαλληλικη νοοτροπια) θα το κανουν "ατρωτο"? Και ΟΚ, καταλαβαινω καποιον να μη τον νοιαζει αν ο οποιοσδηποτε γνωριζει οτι προτιμαει τα Trojan αντι για τα Durex αλλα τι θα ελεγε αν μαθαιναν οτι εχει κονδυλωματα? Ας μη ξεχναμε οτι θα συνδεθει με τον ιατρικο φακελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ μπορείς να πιστέψεις ότι μπήκαν για να παρακολουθούν εσένα και εμένα... :rolleyes:

 

Μπορώ να προβληματιστώ και να αρχίσω να βγάζω συμπεράσματα για τις πραγματικές προθέσεις όσο σε βάθος χρόνου παρατηρώ την εφαρμογή τεχνικών που συγκλίνουν προς μια λογική ελέγχου.....B)

 

Όσο αυτές οι τεχνικές με ανθρωποκεντρική λογική σε βάθος χρόνου πληθαίνουν τόσο η πιθανότητα να αφορά τα περιστέρια μειώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Λονδινο ηδη συμβαινει αυτο. Οι περισσοτεροι κανουν συναλαγες ειτε με πιστωτικες (που ειμαι κατα) ειτε με τετοιου ειδους καρτες...

Προφανως δεν γινεται να πληρωνουμε μονο με αυτα ομως. Το χαρτζιλικι των παιδιων για παραδειγμα δεν γινεται να δινεται με καρτα. Μαλλον θα ακολουθησουμε ενα μικρο συστημα οπως ειναι και στο εξωτερικο. Τωρα για την παρακολουθηση μας, τοσα χρονια με τις πιστωτικες τι γινεται; Το ιδιο πραγμα. Αυτοι πατανε στην βαρεμαρα του ανθρωπου να τρεξει να σηκωσει λεφτα απο την τραπεζα. Θα τα κανει ολα μεσω μιας καρτας, χωρις ομως να σταματαει και η αναληψη απο ATM.

 

Nah! Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Την πιστωτική επιλέγεις να τη χρησιμοποιήσεις, τώρα θα είσαι υποχρεωμένος.

 

Βλέπω πως ο εγωκεντρισμός του έλληνα δεν εχει πληγεί καθόλου από την κρίση. Όλοι νομίζουν ότι το σύστημα θέλει να τους φακελώσει και να τους παρακολουθεί, γιατί προφανώς θεωρούν τους εαυτούς τους ιδιαίτερα ενδιαφέροντες για κάποιον να τους παρακολουθεί. :rolleyes:

 

Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το ότι μπορεί κάποιος να δει το πότε/πώς/τι αγόρασα ΑΝ το θελήσει, δε σημαίνει ότι θεωρώ πως είμαι τόσο ενδιαφέρουσα και ΣΙΓΟΥΡΑ θα το κάνει κάποιος - αλλά δεν γουστάρω να έχει αυτή τη δυνατότητα. Και παραβλέπεις ένα πράγμα: Τη χώρα που ζούμε. Έχουμε σεβαστεί στο παρελθόν απόρρητα; Μη χε.

 

Edit: Φαντάσου να χρωστάς 1000 ευρώ στην τράπεζά σου, και - στο μέεεελλον, λέμε τώρα - να μη σου επιτρέπουν συναλλαγές μέχρι να ξεχρεώσεις... ή να σου επιτρέπουν μέχρι ένα όριο. Πουχού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πως ο εγωκεντρισμός του έλληνα δεν εχει πληγεί καθόλου από την κρίση. Όλοι νομίζουν ότι το σύστημα θέλει να τους φακελώσει και να τους παρακολουθεί, γιατί προφανώς θεωρούν τους εαυτούς τους ιδιαίτερα ενδιαφέροντες για κάποιον να τους παρακολουθεί. :rolleyes:

 

Αυτό μάλλον σκεφτόταν και ο Γουίνστον Σμιθ και μετά κατέληξε να πίνει το τζιν της νίκης. Την πλήρη παρακολούθηση δε θα στη φέρουν με τη μία, αλλά σιγά-σιγά. Όπως και στο Αμέρικα, που στο όνομα της εθνικής ασφάλειας ψηφίστηκε ο patriot act.

 

Γιατί μ'αυτή τη λογική και εγώ δεν έχω να κρύψω κάτι αλλά δε θέλω μία κάμερα στο σπίτι μου να με βλέπει 24/7 για πιθανές παρανομίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτες πολίτη και όλα αυτά είναι κουραφέξαλα.

Το κυριότερο είναι τα χρέη μας και πολύ φοβάμαι οτι σε ένα-δύο χρόνια ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ να χρεωκοπήσουμε:fear:

Εύχομαι να κάνω λάθος:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις δυσκολίες εφαρμογής ενός τέτοιου συστήματος που θα καταγράφει εκατοντάδες χιλιάδες συναλλαγές κάθε μέρα σε όλη την επικράτεια (εδώ καλά-καλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους δημόσιες υπηρεσίες), πέρα από το γεγονός ότι θα καταγράφονται οι καταναλωτικές μας συνήθειες, πού και πώς χρησιμοποιούμε το χρήμα μας, αναρωτιέμαι το εξής:

Όσοι θεωρείτε έξυπνη, πρακτική κ.λπ. ιδέα τις κάρτες, γνωρίζετε την αρχή της αναλογικότητας; Δηλαδή στο τέλος θα μας κόψουν και φέτες για να παταχθεί -δήθεν- η φοροδιαφυγή;

Τι στο καλό ακόμα θα μας σερβίρουν, θα μας το παρουσιάζουν τα κανάλια σαν την ιδέα του αιώνα και εμείς θα γνέφουμε σαν ψεκασμένοι;

 

EDIT

Και αφού βρίσκεται συνέχεια στο εξωτερικό, γιατί δεν φέρνει πίσω και μερικές από τις δημιουργικές ιδέες τους: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=8aD5VIGBkew]ΝΑ ΜΙΑ[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το ότι μπορεί κάποιος να δει το πότε/πώς/τι αγόρασα ΑΝ το θελήσει, δε σημαίνει ότι θεωρώ πως είμαι τόσο ενδιαφέρουσα και ΣΙΓΟΥΡΑ θα το κάνει κάποιος - αλλά δεν γουστάρω να έχει αυτή τη δυνατότητα. Και παραβλέπεις ένα πράγμα: Τη χώρα που ζούμε. Έχουμε σεβαστεί στο παρελθόν απόρρητα; Μη χε.

Κατ' αρχήν το να νομίζεις ότι το σύστημα ενδιαφέρεται για τον χ ή ψ ανώνυμο πολίτη είναι εγωκεντρικό από μόνο του. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιος θα θέλει να σε παρακολουθήσει εσένα? Είσαι και σίγουρη κι όλας...

 

Edit: Φαντάσου να χρωστάς 1000 ευρώ στην τράπεζά σου, και - στο μέεεελλον, λέμε τώρα - να μη σου επιτρέπουν συναλλαγές μέχρι να ξεχρεώσεις... ή να σου επιτρέπουν μέχρι ένα όριο. Πουχού...

Χμ... άρα θες να χρωστάς στην τράπεζα και να μπορείς να κινείσαι χωρίς να ξεχρεώσεις πρώτα? Πολύ σοβαρό επιχείρημα. B)

 

Αυτό μάλλον σκεφτόταν και ο Γουίνστον Σμιθ και μετά κατέληξε να πίνει το τζιν της νίκης. Την πλήρη παρακολούθηση δε θα στη φέρουν με τη μία, αλλά σιγά-σιγά. Όπως και στο Αμέρικα, που στο όνομα της εθνικής ασφάλειας ψηφίστηκε ο patriot act.

Τι σχέση έχει το patriot act με το αν θα καταγράφεται σε ένα σύστημα ότι ψώνισες ένα μπλουζάκι στο Ζάρα, μετά βγήκες για φαγητό στην Πλάκα και στην επιστροφή έβγαλες και 100 ευρώ από το ΑΤΜ???

 

Γιατί μ'αυτή τη λογική και εγώ δεν έχω να κρύψω κάτι αλλά δε θέλω μία κάμερα στο σπίτι μου να με βλέπει 24/7 για πιθανές παρανομίες.

Και μη την ίδια λογική, ΓΙΑΤΙ να θέλει κάποιος να παρακολουθήσει εσένα? Τι το ξεχωριστό έχεις ως άνθρωπος?

 

Το χειρότερο που μπορεί να γίνει από μια κάρτα συναλλαγών είναι να συγκεντρωθούν οι καταναλωτικές προτιμήσεις ενός ατόμου με στόχο πιο εξατομικευμένες διαφημίσεις. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί π.χ. στο Google σας βγάζει στο πλάι adds που έχουν μια κάποια σχέση με τις προτιμήσεις και τις ασχολίες σας? Έχετε αναρωτηθεί γιατί στο frontpage του Amazon σας βγάζει προτάσεις για αγορές σχετικές με τα ενδιαφέροντά σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν το να νομίζεις ότι το σύστημα ενδιαφέρεται για τον χ ή ψ ανώνυμο πολίτη είναι εγωκεντρικό από μόνο του. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιος θα θέλει να σε παρακολουθήσει εσένα? Είσαι και σίγουρη κι όλας...

 

Μάθε να διαβάζεις. Το ότι μπορεί κάποιος... ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ... αλλά δεν γουστάρω να έχει τη δυνατότητα.Αντιλαβού;

 

Χμ... άρα θες να χρωστάς στην τράπεζα και να μπορείς να κινείσαι χωρίς να ξεχρεώσεις πρώτα? Πολύ σοβαρό επιχείρημα. B)

 

Σωστά. Εφόσον χρωστάω στην τράπεζα, οφείλω να παλουκωθώ σπίτι μου και να δουλεύω χωρίς σταματημό, μέχρι να ξεχρεώσω. Ούτε για χέσιμο ε; Κοστίζει η ΕΥΑΘ.

 

 

 

Και μη την ίδια λογική, ΓΙΑΤΙ να θέλει κάποιος να παρακολουθήσει εσένα? Τι το ξεχωριστό έχεις ως άνθρωπος?

Δεν θέλω να μπορεί ΑΝ το θελήσει. Παράλογο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις έναν σοβαρό, πρακτικό λόγο που θα σε βλάψει η συγκεκριμένη κάρτα συναλλαγών?

Το "επιχείρημα" με την τράπεζα δεν μετράει ως τέτοιο. Αν έχεις χρεωθεί σε τράπεζα, φυσικά και θα κάτσεις να δουλέψεις να ξεχρεώσεις, οπως κάνουμε όλοι μας, δεν βλέπω που είναι το παράλογο.

 

Και επίσης να μιλάς καλύτερα. Τα "αντιλαβού" και λοιπά να τα λες στους φίλους σου που τους γνωρίζεις προσωπικά, όχι σε κόσμο που δεν τον ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είδα την είδηση αυτή εδώ και πολλές μέρες πριν, σχηματίστηκε ένα πολύ ειρωνικό χαμόγελο στο πρόσωπό μου.

 

Στο αμέρικα κάποιες επιχειρήσεις έχουν φυτέψει στους υπαλήλους τους τσιπάκια επιδοτούμενα από το κράτος. Λέει η κυβέρνηση βάλτε τσιπ στους υπαλλήλους σας και θα έχετε φοροελαφρύνσεις. Για πιο λόγο ο αδαής και αιθεροβάμον αμερικάνος να αρνηθεί τόσο καλό ντιλ. Επίσης πολλοί από εσας που είστε στο εξωτερικό γνωρίζετε για την χρήση καρτών πολλαπλής χρήσης σε συναλλαγές με το δημόσιο, με τράπεζες, υπεραγορές, νοσοκομειακά ιδρύματα ακόμη και μέσα μαζικής μεταφοράς(εγώ ξέρω από φίλους και γνωστούς για γερμανία, ρωσία και όχι με πρόσφατα παραδείγματα αλλά για πράγματα που συμβαίνουν εδώ και πολλά χρόνια).

 

Οι μαρτυρίες των αγίων της ορθοδοξίας καταγράφηκαν σε εποχές που όχι απλά δεν υπήρχε τεχνολογία αλλά οι πολλοί άνθρωποι τότε δεν γνώριζαν ούτε να γράφουν ούτε να διαβάζουν. Και σήμερα όλοι εσείς που είστε βολεμένοι στις πολυθρόνες σας και επικοινωνείτε με ανθρώπους που βρίσκονται στις τέσσερις γωνίες της γης μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου, έχετε την πολυτέλεια εκ του ασφαλούς να κρίνετε και να περιγελάτε τις ανυσηχίες (δυσειδαιμονίες όπως λέτε) των συμπολιτών σας.

 

Τα πράγματα πλέον είναι πολύ απλά και με πολύ γρήγορους ρυθμούς οδηγούν στο τέλος του δρόμου. Ένα δίλημα, μια απόφαση που θα πρέπει να πάρουμε όλοι, ο καθένας ξεχωριστά για τον ευατό του.

 

Τέλος ζητώ συγγνώμη εάν έθιξα την σύγχρονη, τέλεια κοινωνία της πληροφόρησης και τις σημαντικότατες ζωές που ζείτε σε αυτόν τον πλανήτη. Αλλά επιτρέψτε και εμάς τους ρομαντικούς να εκφέρουμε την ταπεινή μας γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς να μου πεις έναν σοβαρό, πρακτικό λόγο που θα σε βλάψει η συγκεκριμένη κάρτα συναλλαγών?

2. Αν έχεις χρεωθεί σε τράπεζα, φυσικά και θα κάτσεις να δουλέψεις να ξεχρεώσεις, οπως κάνουμε όλοι μας, δεν βλέπω που είναι το παράλογο.

 

3. Και επίσης να μιλάς καλύτερα. Τα "αντιλαβού" και λοιπά να τα λες στους φίλους σου που τους γνωρίζεις προσωπικά, όχι σε κόσμο που δεν τον ξέρεις.

 

1. Ναι. Βλάπτει την ιδιωτικότητά μου και είμαι ευαίσθητη σε αυτό. Αν δεν τον θεωρείς σοβαρό και πρακτικό λόγο, τότε πάνε βάλε κάμερα στο σπίτι σου και στείλε τα δικαιώματα στον Αντένα. Γιατί όχι; Παράνομος δεν είσαι, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς, ούτε κάποιον σοβαρό, πρακτικό λόγο να μην το κάνεις.

2. Είναι παράλογο το να μη μου επιτρέψει να πάω ας πούμε για ένα ποτό γιατί θα το κρίνει ως περιττή συναλλαγή, εφόσον δεν έχω ξεχρεώσει το τελευταίο ευρώ.

3. Αυτό το άφησες πίσω σου χαρακτηρίζοντάς με - και όσους συμφωνούν μαζί μου - εγωκεντρικούς, και δεν μας ξέρεις. Επίσης, μου δίνεις το δικαίωμα να το κάνω όταν απαντάς με ύφος ανωτερότητας σε ένα Post το οποίο δεν αντιλήφθηκες καν τι έλεγε εξαρχής. Τέλος, υπάρχει και μια ελευθερία έκφρασης, και το αντιλαβού είναι απλώς ένα "κατάλαβες", το οποίο διαχέεται από την ίδια ειρωνεία που διέχεε το δικό σου πρώτο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αμέρικα κάποιες επιχειρήσεις έχουν φυτέψει στους υπαλήλους τους τσιπάκια επιδοτούμενα από το κράτος. Λέει η κυβέρνηση βάλτε τσιπ στους υπαλλήλους σας και θα έχετε φοροελαφρύνσεις. Για πιο λόγο ο αδαής και αιθεροβάμον αμερικάνος να αρνηθεί τόσο καλό ντιλ.

Πηγή??

 

Οι μαρτυρίες των αγίων της ορθοδοξίας καταγράφηκαν σε εποχές που όχι απλά δεν υπήρχε τεχνολογία αλλά οι πολλοί άνθρωποι τότε δεν γνώριζαν ούτε να γράφουν ούτε να διαβάζουν. Και σήμερα όλοι εσείς που είστε βολεμένοι στις πολυθρόνες σας και επικοινωνείτε με ανθρώπους που βρίσκονται στις τέσσερις γωνίες της γης μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου, έχετε την πολυτέλεια εκ του ασφαλούς να κρίνετε και να περιγελάτε τις ανυσηχίες (δυσειδαιμονίες όπως λέτε) των συμπολιτών σας.

Και ο Νοστράδαμος έχει γράψει διάφορα πριν καν γνωρίσει ο κόσμος την βιομηχανική επανάσταση. Αυτά να τα αποδεχόμαστε?

 

Τα πράγματα πλέον είναι πολύ απλά και με πολύ γρήγορους ρυθμούς οδηγούν στο τέλος του δρόμου. Ένα δίλημα, μια απόφαση που θα πρέπει να πάρουμε όλοι, ο καθένας ξεχωριστά για τον ευατό του.

Απόφαση? Για ποιο πράγμα? Μπορείς να εξηγήσεις?

 

Τέλος ζητώ συγγνώμη εάν έθιξα την σύγχρονη, τέλεια κοινωνία της πληροφόρησης και τις σημαντικότατες ζωές που ζείτε σε αυτόν τον πλανήτη. Αλλά επιτρέψτε και εμάς τους ρομαντικούς να εκφέρουμε την ταπεινή μας γνώμη.

Η ταπεινή σου άποψη και η ρομαντικότητά σου έρχονται λιγάκι σε αντίφραση με την υπογραφή σου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δυσκολεύομαι να σχηματίσω την εικόνα ενός ρομαντικού, παραδοσιακού και (προφανώς) τεχνοφοβικού που ταυτόχρονα (φαίνεται να) είναι και αρκετά hardware-λαγνος... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουρδέλο χώρα. ΜΙΑ φορά να γίνει κάτι και να αποφασίσουμε και εμείς οι ίδιοι αν θέλουμε ή οχι. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΑ μία φορά!!

Τις κάρτες θέλουνε για τη φοροδιαφυγή? λες και δεν ξέρουνε ποιοι τα φάγανε? λες και δεν ξέρουνε ποιοι χεστήκανε στο χρήμα απο τη siemens. ποιοι τα ήπιναε στο χρηματιστιριο. ....

 

Καρτες ψηφίσανε, κάρτες θα πάρουμε.

γαμώ τη χούντα που ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...