Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας και ολες οι εκδόσεις των browser που εβαλες πλήν του Opera ειναι beta δεν δοκιμάζεις και την preview 10.70; Δεν την εχω δοκιμασει αλλα νομιζω ειναι γρηγορότερη απο τη 10.63 .

Μόλις την καταχώρησα παραπάνω στο #339

Αμελητέα διαφορά (στο συγκεκριμένο τεστ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τι μπορούμε να περιμένουμε από τους browsers σε ένα απλό animation...

 

http://html5readiness.com/

 

δυστυχώς, η οικογένεια των ΙΕ φαίνετε να έχει τις χαμηλότερες προσδοκίες για το μέλλον...

 

 

offtopic: περιμένω το site νικ αν είναι εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν μαρεσει να διαφημιζομαι ουτε γενικα ουτε σε PM, δικαιωμα μου θελω να πιστευω.

 

Περα απο αυτο ομως δεν μπορω να καταλαβω η σελιδα που ανεβασεις τι θα επρεπε να δειχνει......Κανενας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν μαρεσει να διαφημιζομαι ουτε γενικα ουτε σε PM, δικαιωμα μου θελω να πιστευω.

 

Περα απο αυτο ομως δεν μπορω να καταλαβω η σελιδα που ανεβασεις τι θα επρεπε να δειχνει......Κανενας ?

 

Είναι αυτό ακριβώς που λέει στον τιτλο... html5 readiness. Από ΙΕ8 φυσικά μην περιμένεις να δεις κάτι, ούτε από firefox 3.x. Από firefox4 και chrome βλεπεις τα πάντα.

 

Δες εδώ αν θες περισσότερες πληροφορίες: http://caniuse.com/

 

P.S.: το να στείλεις σε PM κάτι δεν είναι διαφήμιση, αλλά όπως θες... το περίμενα tbh:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε FF 3.6.10 φαίνεται κανονικά η σελίδα πάντως.

 

έχεις απόλυτο δίκιο. Δικό μου το λάθος...

 

Δλδ ειναι χρησιμο μονο σε Beta Browsers ? Οντως σε ΙΕ8 δεν βλεπεις τπτ.

 

Είναι χρήσιμο για όλες τις up-to-date εκδόσεις όλων των browsers, stable και beta... εκτός από τον ΙΕ8 φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά αξιόπιστο είναι για τον κάθε χρήστη κανονικά,δλδ για να δει με ποιον browser ανοίγει πιο γρήγορα τις σελίδες

δεν είναι αξιόπιστο για να βγάλεις γενικά συμπεράσματα

 

κάνε 5 το καθένα αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά αξιόπιστο είναι για τον κάθε χρήστη κανονικά,δλδ για να δει με ποιον browser ανοίγει πιο γρήγορα τις σελίδες

δεν είναι αξιόπιστο για να βγάλεις γενικά συμπεράσματα

 

κάνε 5 το καθένα αν θες

 

Ετοιμος

 

ΙΕ8

ie8s.jpg

 

FIREFOX 3.6.10

ff3610.jpg

 

CHROME 6

chrome6.jpg

 

Σε αλλα βγαινει καλος ο ΙΕ, σε αλλα ο FF και σε αλλα ο Chrome, παντως οι διαφορες τους δεν ειναι αισθητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Nik. K.

 

 

Σιγουρα αν κατσω και ασχοληθω θα βρω πολλες.

 

Προς το παρον ομως :

 

Firefox-4.0-Beta-3-vs-Chrome-6.0-vs-Internet-Explorer-9.png

 

 

Αυτό που ποστάρεις εδώ, δεν είναι ψέμματα, αλλά δεν είναι και point features που έχουν και σημασία. Είναι carefully worded για να βγει από πάνω ο IE. Σαν να προτείνω εγώ: Έχει τον καλύτερ Ad Blocker? (ABP) Check στην Φώφη. Έχει στο σήμα αλεπού? Check στην φώφη. Και ο IE και ο chrome να μένουν πίσω. Το compatibility mode, για παράδειγμα για παλιότερα site, δεν χρειάζεται να έχει κάποιος browser αν η σελίδα είναι φτιαγμένη για τα standards όπως και πρέπει να είναι.

 

Ο IE ακόμα και ο 9 είναι πίσω στα standards. Δες εδώ για να καταλάβεις τι λέω:

 

http://caniuse.com/

 

ή επί του πρακτικότερου, δοκίμασε το demo του WebGL και πόσταρέ μας τι frame rate πιάνεις ακόμα και στον IE9:

 

http://webglsamples.googlecode.com/hg/aquarium/aquarium.html

 

Το παραπάνω demo είναι πραγματική 3D επιτάχυνση με χρήση του WebGL. Ο IE έχει ακόμα δρόμο μπροστά του να καλύψει πολλά περισσότερα κομμάτια του HTML 5 όπως web workers, web sockets, Offline Web Apps, SMIL... Και μιλάμε πάντα για την επερχόμενη έκδοση 9, για τον 8 δεν το συζητάω καν: To the left...

 

 

[ame]

[/ame]

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος και οι developers θέλουν να δούνε αυτά τα features στον browser και συνεπώς η πτωτική τάση στην χρήση του IE είναι απολύτως δικαιολογήμένη. Προσωπικά ελπίζω να φτάσει κάποτε το IE τους υπόλοιπους browsers, ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλός. Αλλά δυστυχώς έχει πολύ δρόμο ακόμα και μέχρι να τα φτάσει, το market share θα πέφτει.

 

Φιλικά,

 

Φανατικός linux user,

PF στην ομάδα μπάσκετ ανηλίκων της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...