Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

haHa κοίτα δεν αν κάνεις δίκαιη σύγκριση σκέψου ότι πχ στον chromium έχω ενεργοποιημένο και το instant.

Δλδ στη μπάρα γράφω insom και το site έχει ήδη φορτώσει πριν γράψω καν το n

 

Δουλευει και για κανονικες σελιδες, οχι μονο για το google search?

 

Το εχω ενεργοποιημενο και εγω , αλλα παει κατευθειαν στο google search.

 

 

Για το δικαιη ή αδικη, το ειχα αναφερει εξαρχης οτι αναφερομουν σε χρονους rendaρισματος με adblock. Αυτο με ενδιεφερε.

Πχ αν κοιταγαμε και το startup time, τοτε ο ff θα ηταν χαλαρα ο πιο αργος.

Αλλα αναφερθηκα σε χρονους rendariσματος σελιδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βλεπω κανεναν να ανεβαζει παντως ScreenShot για να δουμε τις φοβερες διαφορες μεταξυ browsers και ανησυχω.....

 

Μονο ενας αφελης θα νομιζε οτι ειναι συγκρισιμα τα αποτελεσματα του τεστ μεταξυ διαφορετικων χρηστων.

 

Καταλαβαινεις οτι τα αποτελεσματα δυο χρηστων δεν ειναι συγκρισιμα, γιατι αλλη συνδεση/provider εχει ο ενας και αλλη ο αλλος.

Οπως και αν καποιος εχει τετραπυρηνο μηχανημα με ssd δεν μπορει να εχει συγκρινει τα αποτελεσματα του με εναν που εχει ενα απλο μηχανημα διπυρηνο.

 

 

Τα τεστ ειναι καπως συγκρισιμα μεταξυ των browsers για το ΙΔΙΟ μηχανημα. Αλλα και παλι εκει εισερχεται το προβλημα που περιγραφει ο parsifal και ο elven.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει και για κανονικες σελιδες, οχι μονο για το google search?

 

Το εχω ενεργοποιημενο και εγω , αλλα παει κατευθειαν στο google search.

 

 

Για το δικαιη ή αδικη, το ειχα αναφερει εξαρχης οτι αναφερομουν σε χρονους rendaρισματος με adblock. Αυτο με ενδιεφερε.

Πχ αν κοιταγαμε και το startup time, τοτε ο ff θα ηταν χαλαρα ο πιο αργος.

Αλλα αναφερθηκα σε χρονους rendariσματος σελιδων.

 

ναι στο OSX δουλεύει μια χαρά

αν θες μπορώ να σου ανεβάσω ss απο το τεστ του parsifal αλλά σε OSX,ο Chromium είναι πιο γρήγορος

 

θα το κάνω edit σε λίγο με ss απο το test

 

το instant που λέγαμε

post-110842-12906312949_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω adblock σαν plugin σε κανεναν αλλα οκ ας το δοκιμασουμε και στους 3 δικαια.

Λοιπον 3πλο Refresh και στους 3, σε ολα τα site για πιο δικαιο επειδη αποτι λετε μερικοι ειναι αργος την πρωτη φορα ο FF.(και ναι ειναι)

 

 

ΙΕ 8

76548323.jpg

 

FF 3.6.10

39929513.jpg

 

 

CHROME 6

43482719.jpg

 

 

Τουλαχιστον σε "δικαιο" τεστ δεν βλεπω κατι πιο γρηγορο απο τους αλλους 2, αν καποιος βλεπει να μου το πει και μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ναι στο OSX δουλεύει μια χαρά

αν θες μπορώ να σου ανεβάσω ss απο το τεστ του parsifal αλλά σε OSX,ο Chromium είναι πιο γρήγορος

 

Μπορω να το δω και εγω σε osx! ;)

 

Σε os x ο firefox ειναι αισθητα πιο αργος, ενω ο chrome ειναι αστερι.

 

 

 

Το τεστακι δυστυχως βγαζει πολυ αναξιοπιστα αποτελεσματα. Υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις μεταξυ διαδοχικων εκτελεσεων του τεστ.

Συμβαινει ακριβως αυτο που ανεφερες πιο πριν:

μπορει να εχει rendaριστει η σελιδα κατα 99% και να περιμενει ενα item να rendαριστε επι 2 sec.

 

 

Αλλα το πιο αστειο ειναι που μερικοι νομιζουν οτι τα αποτελεσματα μεταξυ διαφορετικων μηχανηματων και συνδεσεων ειναι συγκρισιμα!

 

 

 

Εδω τα τεστ σε ie 9, firefox 4 beta, chrome 7 dev.

 

Το πρωτο load:

 

chrome 7 dev:

 

chromefirstload.png

 

firefox 4 beta:

 

fffirstload.png

 

ie 9 χ64:

 

ie9firstload.png

 

Το δευτερο load:

 

chrome 7 dev:

 

chromesecondloadload.png

 

firefox 4 beta:

 

ffsecondload.png

 

ie 9 χ64:

 

iesecondload.png

post-24216-129063129492_thumb.png

post-24216-129063129493_thumb.png

post-24216-129063129495_thumb.jpg

post-24216-129063129496_thumb.jpg

post-24216-129063129497_thumb.jpg

post-24216-129063129499_thumb.jpg

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ενας αφελης θα νομιζε οτι ειναι συγκρισιμα τα αποτελεσματα του τεστ μεταξυ διαφορετικων χρηστων.

 

Καταλαβαινεις οτι τα αποτελεσματα δυο χρηστων δεν ειναι συγκρισιμα, γιατι αλλη συνδεση/provider εχει ο ενας και αλλη ο αλλος.

Οπως και αν καποιος εχει τετραπυρηνο μηχανημα με ssd δεν μπορει να εχει συγκρινει τα αποτελεσματα του με εναν που εχει ενα απλο μηχανημα διπυρηνο.

 

 

Τα τεστ ειναι καπως συγκρισιμα μεταξυ των browsers για το ΙΔΙΟ μηχανημα. Αλλα και παλι εκει εισερχεται το προβλημα που περιγραφει ο parsifal και ο elven.

 

Μα φυσικά απλά εσύ δεν το καταλαβαίνεις, αυτό που εξαρχής εννοεί είναι ότι ο IE8 πάει πολύ καλά στον 300 ευρώ overclocked Quadcore Core i7 του πάνω στους 300 ευρώ Sandforce SSD του πάνω στην 300 ευρώ GTX470 του.

 

Εαν το καλοσκεφτείς, το HTML5 και οι GPU Accelerated εκδόσεις των Browsers θα φέρουν μια μίνι επανάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα και εγω θα μπορεσεις να μην πεταχτεις ? Αργησες κιολας....

 

Οπως και να εχει παιζει ρολο σε τι συστημα γινεται το τεστ τωρα ? Αντε να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε....

( εχεις πεσει εξω βεβαια στα specs αλλα οκ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία αποτελέσματα Nik.Κ

parsifal μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις έναν counter για το πόσες φορές πατιέται το load?

δλδ να λέει πχ insomnia.gr 500 ms την 7η φορά;

 

Nik.Κ όταν το κάνει ξανανέβασε

 

haHa δλδ το instant δεν σου δουλεύει κανονικά στο OSX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακυμανσεις υπηρχαν και στις 3 φορες, μαλιστα ο Chrome εβγαλε λιγο καλυτερα την δευτερη σε μια σελιδα και χειροτερα την τριτη. Με αυτη την λογικη ομως τοτε θα πρεπει να παταμε μεχρι να βγουν τα χαμηλοτερα που δεν μπορεις να ξερεις πως ειναι τα χαμηλοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακυμάνσεις υπάρχουν το ξέρω και το βλέπω,δεν είμαι τυφλός.

Απλά θέλω να δω τα ίδια ή παρόμοια αποτελέσματα με αυτά που ανέβασες αλλά με counter,και βάζω στοίχημα ότι θα με εκπλήξει η διαφορά του counter ανάμεσα στους browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
parsifal μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις έναν counter για το πόσες φορές πατιέται το load?

δλδ να λέει πχ insomnia.gr 500 ms την 7η φορά;

 

Ναι, καλή ιδέα αυτό που λες, θα το προσθέσω!

 

Επίσης, σκέφτομαι να βάλω και μερικά ακόμη πεδία για το κάθε site: Min, Max, Avg (μέσος όρος) και Median (διάμεση τιμή). Θα γίνει κάπως πιο αξιόπιστο έτσι, νομίζω...

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακυμανσεις υπηρχαν και στις 3 φορες, μαλιστα ο Chrome εβγαλε λιγο καλυτερα την δευτερη σε μια σελιδα και χειροτερα την τριτη. Με αυτη την λογικη ομως τοτε θα πρεπει να παταμε μεχρι να βγουν τα χαμηλοτερα που δεν μπορεις να ξερεις πως ειναι τα χαμηλοτερα.

 

Άρα μόνος σου απαντάς ότι δεν λέει τίποτα...

 

Παράδειγμα εμένα μου βγάζει μία φορά 5000ms περίπου μετά μου βγάζει 2400ms μετά 1400ms και μετά πάλι 2600ms.

 

Στο ινσόμνια ο Chrome βγάζει 840ms και στον IE8 1600ms τι ισχύει τώρα? Όσες φορές και να το πατήσω δε πάνε πιο κάτω!

Στο Engadget ο Chrome βγάζει 28900ms και στον IE8 2400ms τι ισχύει τώρα?

 

Μπορείς να μου πεις τι ισχύει για το δικό μου pc??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa δλδ το instant δεν σου δουλεύει κανονικά στο OSX?

 

Δεν το εχω ενεργοποιησει στο osx.

 

Τωρα το ξαναδοκιμασα σε windows και δουλευει μια χαρα.

Απλα πρεπει να εχεις επισκεφθει αρκετες φορες την σελιδα για να προτιμησει να σε παει σε αυτην αντι να κανει instant google search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...