Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παράδειγμα πάτα 2 φορές το insomnia πχ θα σου βγάλει 400,βάλε και δες ένα hd στο youtube,κλείσε το hd και ξαναπάτα το insomnia,παίζει να βγει και 1000

αν αλλάξει το window πάπαλα η ταχύτητα,πάπαλα και το rendering

(o haHa αργεί και κάτι μου λέει ότι ανεβάζει βίντεο,damn):P

 

Oh yes!

Εδω εισαι:

 

 

 

 

First load:

 

insomnia.gr 871ms

contra.gr 755 ms

 

 

Second load after Hd video in youtube:

 

insomnia.gr 713ms

contra.gr 372 ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιος(?) απο τους παραπάνω (φίλους χρήστες) δεν καταλαβαίνει την πρόταση (δεδομένο): "Ο Ιντερνετ Εξπλόρερ ΔΕΝ πληρεί τα web standards."

 

Απαντήστε και κερδίστε ένα κουτάκι ασπιρίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δεν καταλαβαινει πως παρα παρα παρα παρα πολλοι χρηστες δεν εχουν προβλημα με τον ΙΕ και πως οσοι δεν τον χρησιμοποιουν το κανουν για να εχουν και προγραμματακια σαν το adblocker κτλ κτλ κτλ και οχι επειδη δεν ανοιγει σελιδες ?

 

Εγω θα δωσω ενα κουτακι Depon MAXIM :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μέτρηση που κάνει τον μετρητή να πάει από το -1 στο 0 είναι, ας πούμε, «τζούφια». Δε λαμβάνεται υπόψιν στα στατιστικά και απλά φέρνει το site στην browser cache (αν δεν έχει συμβεί ήδη αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα στο κοντρα για να βγαλεις καλο χρονο το μπιπαρες στα πατηματα :P :P :P

 

Γενικα εγω βλεπω πως οσο πατας πατας λιγοτερο χρονο χρειαζεται η σελιδα περα απο ελαχιστες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να φανεί η διαφορά.

αν πατήσεις contra-contra-contra θα μειώνεται ο χρόνος στον FF

αλλά αν πας contra-insomnia-engadget-ars-contra τότε δεν θα μειωθεί απο την τελευταία φορά.

Για αυτό ο FF λέω δίνει αναξιόπιστα αποτελέσματα,γιατί έχει ουσιαστικά ταχύτατο refresh και όχι ταχύτατη cache.

 

Ο πιο σωστός τρόπος είναι πχ για να κάνεις 2 loads το contra να μην πας

contra-contra δλδ 2 loads αλλά

contra-insomnia-ars-engadget-in-contra,πάλι 2 loads αλλά με πιο αντικειμενικά αποτελέσματα για την cache

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δε καταλαβαίνω τί ακριβώς μετράτε με το test, είναι τελείως άκυρη η κουβέντα που βλέπω να γίνεται. Αυτό που βλέπετε δεν είναι χρόνος rendering, σε καμία περίπτωση, το rendering παίρνει ελάχιστα ms για κάθε σελίδα (εκτός αν είχαμε ΡΙΙ). Αυτό που μετράτε είναι ο χρόνος φόρτωσης της σελίδας που εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τον αριθμό των requests, το μέγεθος του data και το ping σε κάθε server (κι έπειτα από αστάθμητους παράγοντες που είναι ειδική περίπτωση κάθε φορά, πχ σύνδεση, φόρτος εργασίας, cache, ρυθμίσεις στο συγκεκριμένο φυλλομετρητή και PC και δε συμμαζεύεται, οπότε ο χρόνος βγαίνει λίγο διαφορετικός σε κάθε κλικ ακόμα και στο ίδιο PC). Μπορείτε να δείτε το χρόνο αυτό με λεπτομέρειες και στα developer tools των φυλλομετρητών (πχ στο tab Network του Dragonfly στον Opera και αντίστοιχα για τους άλλους). Χρόνος rendering δεν είναι πάντως, το εγγυώμαι.

 

Για να κάνεις δοκιμές rendering και DHTML performance χρειάζεται διαφορετικό τεστ (παλιά είχε υπάρξει κάτι στο διαδίκτυο, αυτή τη στιγμή όσα έχω δει να υπάρχουν αφορούν κυρίως τη javascript). Προσωπικά είχα κατασκευάσει ένα βασισμένο σε άλλα δύο γνωστά που υπήρχαν (BenchJS που δεν υφίσταται τώρα και μερικά κατάλληλα τροποποιημένα scripts από τη συλλογή-δείγμα dhtml test-cases του mozilla wiki) και το είχα ανεβάσει σε άλλο forum πριν κανά 2 χρόνια. Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα του κάνω ένα update για να το βγάλω να παίξουμε.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμενα ακομα και αν εχω φορτωσει 2 site ενδιαμεσα(πχ engadget και in.gr) , παλι το contra.gr φορτωνει συνηθως σε ~400ms .

Νομιζω πως αυτο ηταν μαλιστα εμφανες και απο το αρχικο video που ειχα ποσταρει που φορτωνω κυκλικα τα 4 site και οχι συνεχομενα το ιδιο. Και τοτε φορτωνε ακαριαια το contra.gr / insomnia.gr .

Oπως και απο το προηγουμενο videακι , οπου το contra.gr φορτωνει σε <400ms ενω πιο πριν εχει παιξει ενα hd video και εχει φορτωσει αλλη μια σελιδα.

 

capturenfl.png

 

Εδω και το video με το καινουριο τεστ με μη συνεχομενα loads:

(δεν ξερω γιατι σκαλωσε το video capture προγραμμα και τον δεικτη του ποντικιου τον εκανε capture σαν κυκλο/σαν να κανει load)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δε καταλαβαίνω τί ακριβώς μετράτε με το test, είναι τελείως άκυρη η κουβέντα που βλέπω να γίνεται. Αυτό που βλέπετε δεν είναι χρόνος rendering, σε καμία περίπτωση, το rendering παίρνει ελάχιστα ms για κάθε σελίδα (εκτός αν είχαμε ΡΙΙ). Αυτό που μετράτε είναι ο χρόνος φόρτωσης της σελίδας

 

ναι γιατί ποιος είπε τ αντίθετο;

αναφέραμε το πρόβλημα με τα banners,το ολοκληρωτικό φόρτωμα,τα πάντα όλα ξέρω γω κάτσε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί εσύ να κατάλαβες πού αναφέρονται οι χρόνοι, αλλά αν κρίνω από κάποια που γράφονται, κάτι μου λέει πως μερικοί έχουν μπερδευτεί (και σίγουρα μπερδεύονται και πολλοί αναγνώστες).

Ακόμα και στο ίδιο PC με τον ίδιο φυλλομετρητή, μπορείς να έχεις διαφορετικούς χρόνους και διαφορετικό user feel (= πόσο γρήγορο ΜΟΥ φαίνεται) αλλάζοντας ένα κάρο ρυθμίσεις. Ο χρόνος αυτός έχει μόνο νόημα για έναν web developer που θέλει να δει στο περίπου τους χρόνους απόκρισης για το κάθε στοιχείο της σελίδας του στο πρώτο καθαρό φόρτωμα (γι αυτό και στα developer tools κοιτάς τις λεπτομέρειες να δεις πού γίνεται η καθυστέρηση, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και αργεί κάτι). Για οτιδήποτε άλλο, είναι άκυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι χρησιμεύει περισσότερο στο να δεις τι σε καθυστερεί,για παράδειγμα

δεν φορτώνει ένα js

capturebp.jpg

το μπλοκάρω και είμαι κυριλέ

capture3a.jpg

 

ΑΛΛΑ

 

είναι ένα μαμάτο τεστάκι που αφορά την καθυμερινή χρήση,το real life που λένε στο χωριό μου,το τι καθυστερεί,το γιατί,το πως,αν είναι WebKit based,Gecko ή Trident όλα είναι αδιάφορα,για τον απλό χρήστη μετράει πόσο γρήγορα φορτώνει το site και τπτ άλλο,εκεί αντιλαμβανεται αυτός την ταχύτητα και αυτός ακριβώς βλέπουμε (με περιορισμό το πρόβλημα 100% load που δεν γίνεται να απαλειφθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...