Προς το περιεχόμενο

Wi-Fi Direct: Πρότυπο απευθείας ασύρματης επικοινωνίας συσκευών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ είχαμε προβλέψει ότι το WiFi Direct θα αλλάξει τον κόσμο. Επρεπει να συμβεί πριν απο καιρό, καθώς το πρότυπο αυτό πιστοποιήθηκε πλέον και μέχρι το προτυπο n επιτρέπει ουσιαστικά την άμεση επικοινωνία μεταξύ wifi δικτύων για μεταφορα αρχείων και όχι μόνο με υψηλές ταχύτητες. Θέλετε και το καλύτερο νέο; Τα πάντα είναι συμβατά με την πλατφόρμα αφού μπορούν να αναβαθμιστούν πολύ εύκολα. Επιτέλους αυτή έιναι η νέα εποχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΤΟ είχαμε προβλέψει ότι το WiFi Direct θα αλλάξει τον κόσμο. Επρεπει να συμβεί πριν απο καιρό, καθώς το πρότυπο αυτό πιστοποιήθηκε πλέον και μέχρι το προτυπο n επιτρέπει ουσιαστικά την άμεση επικοινωνία μεταξύ wifi δικτύων για μεταφορα αρχείων και όχι μόνο με υψηλές ταχύτητες. Θέλετε και το καλύτερο νέο; Τα πάντα είναι συμβατά με την πλατφόρμα αφού μπορούν να αναβαθμιστούν πολύ εύκολα. Επιτέλους αυτή έιναι η νέα εποχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ είχαμε προβλέψει ότι το WiFi Direct θα αλλάξει τον κόσμο. Επρεπει να συμβεί πριν απο καιρό, καθώς το πρότυπο αυτό πιστοποιήθηκε πλέον και μέχρι το προτυπο n επιτρέπει ουσιαστικά την άμεση επικοινωνία μεταξύ wifi δικτύων για μεταφορα αρχείων και όχι μόνο με υψηλές ταχύτητες. Θέλετε και το καλύτερο νέο; Τα πάντα είναι συμβατά με την πλατφόρμα αφού μπορούν να αναβαθμιστούν πολύ εύκολα. Επιτέλους αυτή έιναι η νέα εποχή....

 

Θα αλλάξει τον κόσμο; Είναι αυτή η νέα εποχή λόγω της ύπαρξης του wifi direct; Να μου έλεγες για το wifimax να σου πω το καταλαβαίνω αλλά ταχύτητες με μέγιστο όριο τα 300 Μbps;

 

Δεν λέω ότι δεν είναι καλύτερο από το bluetooth αλλά θα προτιμούσα στις περισσότερες συσκευές μου που απαιτούν μεγάλες ταχύτητες gigabit ethernet το οποίο είναι και θέμα χρόνου να πάει στα 10 Gbps. Ήδη όπου περνάω καλώδια αυτά είναι cat6. Πχ εκεί που το hdmi έχει περιορισμούς στο μήκος του καλωδίου, μπαίνει hdmi to ethernet μετατροπέας, καλώδιο ethernet μέχρι 100 μέτρα και switchάκι των 30 ευρώ αν θέλουμε άλλα 100 μέτρα (και πάει λέγοντας) και στο τέλος μετατροπέας ethernet to hdmi.

 

Με τις τιμές που έχουν τα καλώδια ολόκληρη γειτονιά ή χωρίο μπορείς να δικτυώσεις και να ρίξεις σε αυτό το δίκτυο τις τοπικές κλήσεις, να έχει όλο το χωρίο internet και μεταξύ τους οι χρήστες σε προσωπικό επίπεδο να μοιράζονται υλικό και κανείς να μην μπορεί να τους πει ή να τους κάνει το παραμικρό. ;-)

 

Βέβαια από μία άποψη θα μπορούσε να φέρει επανάσταση στις τηλεπικοινωνίες αν κάθε συσκευή έμπαινε στο μητροπολιτικό δίκτυο (με wifi direct) οπότε και θα μπορούσαμε να επικοινωνούμε χωρίς να χρειαζόμαστε κάποιο πάροχο, με τα ενδιάμεσα μηχανήματα να λειτουργούν σαν repeaters οπότε και τα κινητά μας και οι φορητοί μας να βγαίνουν στο δίκτυο ακόμα και από την adsl του σπιτιού μας.

 

Αλλά όλα αυτά μπορούν να γίνουν και σήμερα (και δεν το λέω υποθετικά, εδώ και 2-3 χρόνια λειτουργεί έτσι το lan μου) και στην ουσία το μόνο σημαντικό βήμα είναι αυτό του marketing που θα το κάνει μόδα και από ένα σημείο και μετά θα είναι must σε κάθε συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ είχαμε προβλέψει ότι το WiFi Direct θα αλλάξει τον κόσμο. Επρεπει να συμβεί πριν απο καιρό, καθώς το πρότυπο αυτό πιστοποιήθηκε πλέον και μέχρι το προτυπο n επιτρέπει ουσιαστικά την άμεση επικοινωνία μεταξύ wifi δικτύων για μεταφορα αρχείων και όχι μόνο με υψηλές ταχύτητες. Θέλετε και το καλύτερο νέο; Τα πάντα είναι συμβατά με την πλατφόρμα αφού μπορούν να αναβαθμιστούν πολύ εύκολα. Επιτέλους αυτή έιναι η νέα εποχή....

 

Θα αλλάξει τον κόσμο; Είναι αυτή η νέα εποχή λόγω της ύπαρξης του wifi direct; Να μου έλεγες για το wifimax να σου πω το καταλαβαίνω αλλά ταχύτητες με μέγιστο όριο τα 300 Μbps;

 

Δεν λέω ότι δεν είναι καλύτερο από το bluetooth αλλά θα προτιμούσα στις περισσότερες συσκευές μου που απαιτούν μεγάλες ταχύτητες gigabit ethernet το οποίο είναι και θέμα χρόνου να πάει στα 10 Gbps. Ήδη όπου περνάω καλώδια αυτά είναι cat6. Πχ εκεί που το hdmi έχει περιορισμούς στο μήκος του καλωδίου, μπαίνει hdmi to ethernet μετατροπέας, καλώδιο ethernet μέχρι 100 μέτρα και switchάκι των 30 ευρώ αν θέλουμε άλλα 100 μέτρα (και πάει λέγοντας) και στο τέλος μετατροπέας ethernet to hdmi.

 

Με τις τιμές που έχουν τα καλώδια ολόκληρη γειτονιά ή χωρίο μπορείς να δικτυώσεις και να ρίξεις σε αυτό το δίκτυο τις τοπικές κλήσεις, να έχει όλο το χωρίο internet και μεταξύ τους οι χρήστες σε προσωπικό επίπεδο να μοιράζονται υλικό και κανείς να μην μπορεί να τους πει ή να τους κάνει το παραμικρό. ;-)

 

Βέβαια από μία άποψη θα μπορούσε να φέρει επανάσταση στις τηλεπικοινωνίες αν κάθε συσκευή έμπαινε στο μητροπολιτικό δίκτυο (με wifi direct) οπότε και θα μπορούσαμε να επικοινωνούμε χωρίς να χρειαζόμαστε κάποιο πάροχο, με τα ενδιάμεσα μηχανήματα να λειτουργούν σαν repeaters οπότε και τα κινητά μας και οι φορητοί μας να βγαίνουν στο δίκτυο ακόμα και από την adsl του σπιτιού μας.

 

Αλλά όλα αυτά μπορούν να γίνουν και σήμερα (και δεν το λέω υποθετικά, εδώ και 2-3 χρόνια λειτουργεί έτσι το lan μου) και στην ουσία το μόνο σημαντικό βήμα είναι αυτό του marketing που θα το κάνει μόδα και από ένα σημείο και μετά θα είναι must σε κάθε συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Κατοικώ στην περιοχή του Συντάγματος και εδώ γίνεται χαμός από τα WiFi. Ο δέκτης μου πιάνει τουλάχιστον 20 πομπούς WiFi . Η ταχύτητα μου στην μπάντα G ότι κανάλι και να επιλέξω δεν ξεπερνά τα 20 Mbit/sec κατά μέσο όρο. Καθόλου άσχημη ταχύτητα για ίντερνετ αλλά για μεταφορά αρχείων, χίλιες φορές το κλασικό LAN δίκτυο. Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ την μπάντα N αλλά φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα συμβατότητας με όλες τις συσκευές. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από την εποχή του Amstrad και έχω συνηθίσει τα καλώδια.

Για τους νέους χρήστες, σίγουρα οτιδήποτε ασύρματο είναι προτιμότερο. Ίσως να μην έχουν άδικο, αν κρίνω από το χάος καλωδίων του γραφείου μου. Παρόλαυτα όσο οι ασύρματες συσκευές γίνονται φθηνότερες και σε μεγάλη ποικιλία η παρεμβολές συχνοτήτων θα είναι τεράστιες και τα προβλήματα πολλά. Όσοι μένουν στην ύπαιθρο θα είναι τυχεροί αλλά για τους κατοίκους των πόλεων, δύσκολα τα πράγματα. Για παράδειγμα το USB 3.0 είναι εκπληκτικό πλήρως συμβατό με όλες τις συσκευές και ταχύτατο. Άντε να μεταφέρεις 8 Gbyte HD video, θα νυχτώσεις.

Ασύρματες συσκευές θυμάμαι από το 2000, ασύρματες οθόνες, ασύρματοι σκληροί δίσκοι κτλ. Περάσαν τόσα χρόνια και ακόμα το κλασικό καλώδιο θριαμβεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Atheros XSPAN® Dual-band 802.11n PCIe Mini Card (AR928x)

Broadcom BCM43224 Dual-Band 802.11n 2x2 MIMO PCIe Half Mini Card

Intel® Centrino® Advanced-N 6200

Ralink MIMObility 802.11n 2x2 PCIe Half Mini Card

Realtek RTL8192CE-VA4 HM92C00 PCIe mini card

 

αυτά το υποστηρίζουν παρεπιπτόντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να το ηξερε ο stever jobs όταν δεν έβαλε bluetooth στο iphone για μεταφορά αρχείων..... ξεπερασμένη τεχνολογία το bluetooth... που στην ελλάδα την θεοποιήσαμε....

 

καλα ο Jobs την χειροτερη μλκα να κανει περιοριζοντας συσκευες και χρηστες εμεις θα τον θεοποιησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να γινόταν η συζήτηση για αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_HD να πω μάλιστα εκεί μιλάμε για ταχύτητες που κάνουν στην άκρη τα καλώδια.

 

oh nice, άκρως ενδιαφέρον...το μόνο που ήξερα μέχρι τώρα ήταν το wireless HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...