Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση στις πωλήσεις Blu-ray δίσκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μετα απο τοσα χρονια ολοι οι κατασκευαστες φορητων χρησιμοππιουν το παλιο προτυπο, αυτο λεει πολλα...

 

Όλοι? Για ρίξε μια ματιά στην αγορά και πες μου ποιοί είναι αυτοί οι όλοι?

Στους φορητούς δε μου λέει τίποτα απολύτως αυτό!

Είναι καθαρά θέμα "κόστους". Ένα φιλαράκι μου έχει laptop με Blu-Ray και το πλήρωσε 800€, έναντι 600€ που είχε το ίδιο μοντέλο με DVD Player!

Πέρα απ'αυτό, τι να το κάνω το high definition και το uncompressed 7.1 sound σε ένα laptop? Nα απολαύσω ταινία στη τεράστια οθόνη του ή ήχο στις ηχειάρες του?

Το laptop από μόνο του δε πληρεί τις προδιαγραφές ώστε να "απολαύσεις" ένα BD τόσο λόγω μικρής οθόνης (ποια η ουσία της υψηλής ευκρίνειας),

όσο και λόγω ήχου που ακόμη και στο καλύτερο μηχάνημα παραμένει μέτριος!

Υπό αυτή τη λογική χρόνια ολόκληρα τα laptop μείνανε κολλημένα στους 2 πυρήνες, όταν οι 4 πυρήνες στα desktop θεωρούτανε ήδη παρελθόν...

Όπως και να'χει, το BD είναι κάτι ανώτερο του DVD! Άλλο να βλέπεις μια ταινία συμπιεσμένη στα 8gb και άλλο να τη βλέπεις απλωμένη σε 25-50gb! Ακόμη και με μια φτηνή τηλεόραση, η διαφορά είναι εμφανέστατη.

Και ας μην αναπτύξουμε το θέμα Home Cinema... Στους υπολογιστές μπορεί να αργεί να καθιερωθεί το BD, αλλά στα πολυκαταστήματα παντού βλέπεις τηλεοράσεις συνδεμένες με BD και όχι DVD.

To DVD σε μια καλή οθόνη μπορεί να καταστρέψει όλη την εικόνα της λόγω θολούρας, όταν στο BD η ίδια οθόνη δίνει το 100% της απόδοσης της!

Επεξ/σία από ntg1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το blu ray δεν εχει μελλον γιατι εχουμε ολοι γρηγορο ιντερνετ

μεχρι να γινει φτηνο το blu ray σαν τα dvd το ιντερνετ θα ειναι ακομα πιο γρηγορο

ποιος θα παει να αγορασει ταινια blu ray ενω θα μπορει να τη κατεβασει(ειτε νομιμα ειτε παρανομα) απο το ιντερνετ?

για backup η μεταφορα αρχειων ειτε σε δισκους,ειτε σε στικακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ'αυτό, τι να το κάνω το high definition και το uncompressed 7.1 sound σε ένα laptop? Nα απολαύσω ταινία στη τεράστια οθόνη του ή ήχο στις ηχειάρες του?

 

να το συνδεσεις μηπως σε τηλεοραση με hdmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το blu ray δεν εχει μελλον γιατι εχουμε ολοι γρηγορο ιντερνετ

μεχρι να γινει φτηνο το blu ray σαν τα dvd το ιντερνετ θα ειναι ακομα πιο γρηγορο

ποιος θα παει να αγορασει ταινια blu ray ενω θα μπορει να τη κατεβασει(ειτε νομιμα ειτε παρανομα) απο το ιντερνετ?

+1 (10 χαρακτήρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άραγε να αγοράζει κανείς απαράδεκτα πανάκριβα BD τη στιγμή που μπορεί να τα κατεβάσει από το internet σε άψογη ποιότητα;

Πότε θα αποφασίσει η τιμολογιακή πολιτική της SONY να δώσει φθηνά DVDR (playerς και αναλώσιμα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άραγε να αγοράζει κανείς απαράδεκτα πανάκριβα BD τη στιγμή που μπορεί να τα κατεβάσει από το internet σε άψογη ποιότητα;

Γιατι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτην την στιγμη. Ακομα και να καταφερεις να βρεις το βιντεακι που θες σε 1920x1080 αναλυση στο ιντερνετ, παλι θα ειναι κατατι κατωτερο του bluray λογω απολεστικής συμπιεσης.

 

Θα μου πεις μικρη η διαφορα, αλλα αμα ο αλλος ειναι τρελος και θελει οτι καλυτερο, θα παρει bluray. Εδω υπαρχει κοσμος που επαιρνε laserdisc καποτε (ναι, στην Ελλαδα).

 

Και γω φαν του MKV ειμαι, αλλα μην λεμε οτι θελουμε. Υπαρχει κοσμος που απλά θελει το αψογο, οποτε θα παει στο bluray. Αλλα συμφωνω οτι προκειται για μικρο κοινο, εξου και η πρεμουρα της sony να εξαφανισει τα MKV βιντεακια.

 

Πότε θα αποφασίσει η τιμολογιακή πολιτική της SONY να δώσει φθηνά DVDR (playerς και αναλώσιμα);

Εγω που παω με την τιμολογιακη πολιτικη της Toshiba/Philips (στα μηχανηματα) και της That's(Taiyo)/Philips (στα δισκακια) δεν εχω τετοιο προβλημα. Ποιοτητα και τιμη φιλε μου, και για να κανω εγω ο hater διαφημιση κατι σημαινει.

 

Απο Sony μακρια. Τα μηχανηματα της εχουν πρασινωπη εικονα, και ειναι rebranded παλια μοντελα της pioneer ως επι το πλειστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτην την στιγμη. Ακομα και να καταφερεις να βρεις το βιντεακι που θες σε 1920x1080 αναλυση στο ιντερνετ, παλι θα ειναι κατατι κατωτερο του bluray λογω απολεστικής συμπιεσης.

 

Θα μου πεις μικρη η διαφορα, αλλα αμα ο αλλος ειναι τρελος και θελει οτι καλυτερο, θα παρει bluray. Εδω υπαρχει κοσμος που επαιρνε laserdisc καποτε (ναι, στην Ελλαδα).

 

Και γω φαν του MKV ειμαι, αλλα μην λεμε οτι θελουμε. Υπαρχει κοσμος που απλά θελει το αψογο, οποτε θα παει στο bluray. Αλλα συμφωνω οτι προκειται για μικρο κοινο, εξου και η πρεμουρα της sony να εξαφανισει τα MKV βιντεακια.

 

...

 

 

Μία εικόνα λένε είναι χίλιες λέξεις, προσωπικά στην συγκεκριμένη νομίζω ότι έχουμε ξεπεράσει κατά πολύ τις χιλιάδες, τα εκατομμύρια και τα δισεκατομμύρια λέξεις. :lol:

 

 

25896270.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κοσμος που απλά θελει το αψογο , οποτε θα παει στο bluray.

ολοι το θελουν αλλα το θελουν τσαμπα,εγω καταφερα και το σταματησα διοτι δεν ειναι τζαμπα τελικα απο το να ενοικιασεις μια ταινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θυμάμαι την εποχή που γινόταν petition (ενυπόγραφη διαμαρτυρία) από Έλληνες για να υπάρχουν και Ελληνικοί υπότιτλοι στα blu-ray... :lol:

 

Δεν είναι λοιπόν καθόλου τυχαίο που ακόμα εξακολουθούν να βγάζουν τον κύριο όγκο χρημάτων από dvd δισκάκια και ακόμα εξακολουθούν να πουλάνε dvd-players που κάνουν upscale σε hd... (wow!!!) :lol:

 

Το γιατί πάνω από δέκα χρόνια οι καταναλωτές αγοράζουν τηλεοράσεις που βγάζουν 720p+ αναλύσεις και μάλιστα τα πρώτα χρόνια σε εξωφρενικές τιμές χωρίς να υπάρχει υλικό να δουν και τέλος πάντων να αξιοποιήσουν τις δυνατότητές τους ειδικά από την στιγμή που είναι τόσο λεπτές και δεν μπορεί να κάτσει το καρέ ή τα μπιμπελό, ακόμα δεν το έχω καταλάβει... :lol:

 

Με λίγα λόγια μόνη της η βιομηχανία του θεάματος έβαλε τα χεράκια της και έβγαλε τα ματάκια της.

 

Είχαν μάθει και κρατούσαν στάση αλή πασά, από την μία η συμφωνία για την κωδικοποίηση, από την άλλη η κόντρα hddvd-bluray με αυτά και με αυτά έμειναν τόσο πίσω που τελικά τόσο το broadband όσο και η ζήτηση για αποθηκευτικά μέσα αύξησαν την παραγωγή οπότε και έπεσε το κόστος.

 

Αν είχαν εξαρχής κινηθεί με τις ταχύτητες που έπρεπε να είχαν, σήμερα θα άνοιγαν νέα video-club, αφού το bluray δισκάκι θα το πουλούσαν στα 10 ευρώ ενώ οι σκληροί δίσκοι θα ήταν στα ύψη και ο κόσμος δεν θα χρειαζόταν ταχύτητες πάνω από 2/2 Μbps και φυσικά τα στούντιο θα έβγαζαν λεφτά με το τσουβάλι, αλλά... δεν είχαν και εξακολουθούν να μην έχουν αίσθηση του χώρου και της αγοράς και πως αυτή επηρεάζεται.

 

Τέλος πάντων αυτά τα έχουμε ξαναπεί, το μόνο μέσο που μπορεί να πουλήσει εγκιβωτισμένη την πληροφορία πλέον είναι το bluray και αν φαίνεται ότι τα έσοδα προέρχονται από τα dvd αυτό έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την τιμή του μέσου και της συσκευής αναπαραγωγής πράγμα που επιβεβαιώνει τα όσα λέμε τόσα χρόνια. :-)

 

Πρέπει πάντως να ξυπνήσουν και να αρχίσουν να τρίβουν τα χέρια τους που η λεγόμενη πειρατεία δημιούργησε υποδομές και η ζήτηση που δημιούργησε έριξε τις τιμές οπότε τώρα έχουν ένα έτοιμο μέσο στα χέρια τους ώστε να στήσουν τις πλατφόρμες τους αλλά και πάλι αυτοί και το μαχαίρι και το καρπούζι, η τιμή πώλησης θα πρέπει να πέσει δραματικά σε σχέση με την εγκιβωτισμένη πληροφορία αφού το κόστος είναι (συγκριτικά πάντα) εξαιρετικά χαμηλό και από την άλλη απευθύνονται άμεσα σε απίστευτα μεγαλύτερο κοινό. :-)

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω για την πρεμούρα της Sony, ξέρω όμως ότι τόσο η Samsung όσο και η LG πουλάνε εδώ και πολύ καιρό τηλεοράσεις με ενσωματωμένο media player που παίζει σχεδόν τα πάντα μέσω usb θύρας και για να μην ξεχνιόμαστε φυσικά τρέχουν linux και μιλάμε πάντα για τα φτηνά μοντέλα τους. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν οι κονσόλες και το σπάσιμό τους οδήγησε σε αύξηση των πωλήσεων των άγραφων μέσων, η οποία με την σειρά της έφερε πτώση τιμών.

 

Στα 135+ ευρώ του bluray-recorder και 15 ευρώ το 50άρι, κάποιος μπορεί να σκεφτόταν να το κάνει jailbreak και να τα φορτώνει από εξωτερικό σκληρό δίσκο και όχι να δημιουργεί αντίγραφα σε δισκάκια οπότε χάνουν και το ποσοστό άγραφης κασέτας ενός ακριβού μέσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...