Προς το περιεχόμενο

Το Chrome OS θα μπορούσε να αντικαταστήσει έως και το 60% των εταιρικών PC με Windows, υποστηρίζει η Google


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπετε που λέμε τα ίδια πράγματα; :-)

 

H δύναμη της συνήθειας και η αδράνεια της μάθησης οδηγεί ανθρώπους σε εγκλωβισμό στις διάφορες πλατφόρμες/φόρμες/αντιλήψεις είναι αυτό που λένε οι Αγγλόφωνοι "You can't teach an old dog new tricks".

 

Για του λόγου το αληθές όταν ο Νεγροπόντε με το OLPC λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων hardware στράφηκε στο linux η microsoft βγήκε από τα ρούχα της και ήταν λογικό αφού γνώριζε ότι αν τα παιδιά μάθαιναν από μικρή ηλικία το linux δύσκολα θα περνούσαν σε windows χώρια που η αύξηση των χρηστών θα έφερνε όλο και περισσότερες εταιρίες κοντά στο linux.

 

To wine το γνωρίζετε; To ξέρετε ότι πάρα πολλές παραθυρικές εφαρμογές και παιχνίδια τρέχουν στο linux και διαρκώς η λίστα με αυτά τα προγράμματα αυξάνεται; http://appdb.winehq.org/ Δηλαδή ακόμα και τώρα δεν περιμένουμε τις εταιρίες να κάνουν το πρώτο βήμα αλλά το linux διεισδύει στην αγορά των windows; :-)

 

Πράγματι η κυρά Μαρία η φίλτατη, συμπαθέστατη και εξαιρετική κομμώτρια που πήρε φορητό για να μπαίνει στο δίκτυο και να παίζει παιχνίδια στο facebook προφανώς και δεν το χρειάζεται το linux και αν κάπου της παρουσιαστεί πρόβλημα θα πάει τον φορητό σε ένα τεχνικό θα δώσει 50+ ευρώ για να το φορμάρει και να ξαναπεράσει τα windows. Αυτός όμως που θέλει ένα σοβαρό λειτουργικό που να μην χρειάζεται ένα σωρό τρίτα προγράμματα για να προστατέψουν το λειτουργικό του και που στο τέλος πάλι κάτι θα κολλήσει επειδή έτσι χει στηθεί η αγορά των windows το βλέπει διαφορετικά το θέμα, εξάλλου το βλέπουμε αυτό καθημερινά, άτομα που χρησιμοποιούν το ίδιο nickname κατεβάζουν πειρατικά ένα σωρό προγράμματα (και δεν έχουν καν την ευφυΐα να χρησιμοποιήσουν διαφορετικά) οπότε ναι για αυτούς τα windows φαντάζουν μονόδρομος και ίσως και να είναι οι υπόλοιποι όμως επαγγελματίες εδώ και πάρα πολλά χρόνια είχαν στραφεί σε mac με τους όσους περιορισμούς υπήρχαν εκεί (σε hardware αλλά και σε software και φυσικά την τιμολογιακή πολιτική της Apple).

 

Δείτε το όμως και από την άλλη του πλευρά, έκανε το android τον ντόρο του; Είναι στην ουσία linux; Ήταν η προώθηση της google αυτή που το έκανε γνωστό ώστε πάρα πολλές εταιρίες να φτιάξουν συσκευές που να τις αξιοποιεί το λειτουργικό; Αν και νέο στο χώρο τι προοπτικές του δίνουν οι αναλυτές; Μήπως ότι θα έχει κυριεύσει στην αγορά των smartphones σε λίγα χρόνια; Τυχαίο που και η nokia έκανε open source το symbian, τυχαίο και το ότι και το MeeGo είναι open source;

 

Ο κόσμος αλλάζει και κάποιοι είτε δεν το έχουν πάρει χαμπάρι είτε δεν θέλουν να το παραδεχτούν και η διαφορά έγκειται στην προσέγγιση του θέματος όπου οι μεν σου λένε "τι ψάχνεις τώρα καλά είναι τα πράγματα ως έχουν, που να κάνουμε τώρα αλλαγές, χώρια που δεν γίνονται κιόλας είναι αδύνατο..." και από την άλλη μεριά το νέο κύμα αντιλαμβάνεται την οσφιοκαμψία τους ως "δεν θέλω και όχι δεν μπορώ" εξάλλου πάντα έτσι είχαν τα πράγματα, ένα πεπαγιωμένο σύστημα αξιών που είχαν χάσει το νόημά τους και την αξία τους αφού αυτό που συντηρούσε το σύστημα δεν ήταν η συνειδητή επιλογή αλλά η δύναμη της συνήθειας και ο φόβος της αλλαγής.

 

Εξάλλου για να μην ξεχνιόμαστε το θέμα και η είδηση αφορά εταιρίες και για αυτές σας έδωσα παραπάνω links, για τους χρήστες στον προσωπικό τους υπολογιστή... pro, wow, ms office και τα περισσότερα γνωστά Ελληνικά πακέτα μέσω wine και τρίβουν και ξανατρίβουν τα μάτια τους και δεν το πιστεύουν για τα όσα υποστήριζαν μέχρι σήμερα χωρίς να γνωρίζουν για το τι μιλούν. :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπετε που λέμε τα ίδια πράγματα; :-)

 

H δύναμη της συνήθειας και η αδράνεια της μάθησης οδηγεί ανθρώπους σε εγκλωβισμό στις διάφορες πλατφόρμες/φόρμες/αντιλήψεις είναι αυτό που λένε οι Αγγλόφωνοι "You can't teach an old dog new tricks".

 

Για του λόγου το αληθές όταν ο Νεγροπόντε με το OLPC λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων hardware στράφηκε στο linux η microsoft βγήκε από τα ρούχα της και ήταν λογικό αφού γνώριζε ότι αν τα παιδιά μάθαιναν από μικρή ηλικία το linux δύσκολα θα περνούσαν σε windows χώρια που η αύξηση των χρηστών θα έφερνε όλο και περισσότερες εταιρίες κοντά στο linux.

 

To wine το γνωρίζετε; To ξέρετε ότι πάρα πολλές παραθυρικές εφαρμογές και παιχνίδια τρέχουν στο linux και διαρκώς η λίστα με αυτά τα προγράμματα αυξάνεται; http://appdb.winehq.org/ Δηλαδή ακόμα και τώρα δεν περιμένουμε τις εταιρίες να κάνουν το πρώτο βήμα αλλά το linux διεισδύει στην αγορά των windows; :-)

 

Πράγματι η κυρά Μαρία η φίλτατη, συμπαθέστατη και εξαιρετική κομμώτρια που πήρε φορητό για να μπαίνει στο δίκτυο και να παίζει παιχνίδια στο facebook προφανώς και δεν το χρειάζεται το linux και αν κάπου της παρουσιαστεί πρόβλημα θα πάει τον φορητό σε ένα τεχνικό θα δώσει 50+ ευρώ για να το φορμάρει και να ξαναπεράσει τα windows. Αυτός όμως που θέλει ένα σοβαρό λειτουργικό που να μην χρειάζεται ένα σωρό τρίτα προγράμματα για να προστατέψουν το λειτουργικό του και που στο τέλος πάλι κάτι θα κολλήσει επειδή έτσι χει στηθεί η αγορά των windows το βλέπει διαφορετικά το θέμα, εξάλλου το βλέπουμε αυτό καθημερινά, άτομα που χρησιμοποιούν το ίδιο nickname κατεβάζουν πειρατικά ένα σωρό προγράμματα (και δεν έχουν καν την ευφυΐα να χρησιμοποιήσουν διαφορετικά) οπότε ναι για αυτούς τα windows φαντάζουν μονόδρομος και ίσως και να είναι οι υπόλοιποι όμως επαγγελματίες εδώ και πάρα πολλά χρόνια είχαν στραφεί σε mac με τους όσους περιορισμούς υπήρχαν εκεί (σε hardware αλλά και σε software και φυσικά την τιμολογιακή πολιτική της Apple).

 

Δείτε το όμως και από την άλλη του πλευρά, έκανε το android τον ντόρο του; Είναι στην ουσία linux; Ήταν η προώθηση της google αυτή που το έκανε γνωστό ώστε πάρα πολλές εταιρίες να φτιάξουν συσκευές που να τις αξιοποιεί το λειτουργικό; Αν και νέο στο χώρο τι προοπτικές του δίνουν οι αναλυτές; Μήπως ότι θα έχει κυριεύσει στην αγορά των smartphones σε λίγα χρόνια; Τυχαίο που και η nokia έκανε open source το symbian, τυχαίο και το ότι και το MeeGo είναι open source;

 

Ο κόσμος αλλάζει και κάποιοι είτε δεν το έχουν πάρει χαμπάρι είτε δεν θέλουν να το παραδεχτούν και η διαφορά έγκειται στην προσέγγιση του θέματος όπου οι μεν σου λένε "τι ψάχνεις τώρα καλά είναι τα πράγματα ως έχουν, που να κάνουμε τώρα αλλαγές, χώρια που δεν γίνονται κιόλας είναι αδύνατο..." και από την άλλη μεριά το νέο κύμα αντιλαμβάνεται την οσφιοκαμψία τους ως "δεν θέλω και όχι δεν μπορώ" εξάλλου πάντα έτσι είχαν τα πράγματα, ένα πεπαγιωμένο σύστημα αξιών που είχαν χάσει το νόημά τους και την αξία τους αφού αυτό που συντηρούσε το σύστημα δεν ήταν η συνειδητή επιλογή αλλά η δύναμη της συνήθειας και ο φόβος της αλλαγής.

 

Εξάλλου για να μην ξεχνιόμαστε το θέμα και η είδηση αφορά εταιρίες και για αυτές σας έδωσα παραπάνω links, για τους χρήστες στον προσωπικό τους υπολογιστή... pro, wow, ms office και τα περισσότερα γνωστά Ελληνικά πακέτα μέσω wine και τρίβουν και ξανατρίβουν τα μάτια τους και δεν το πιστεύουν για τα όσα υποστήριζαν μέχρι σήμερα χωρίς να γνωρίζουν για το τι μιλούν. :-)

 

 

 

Η διαφορα μας ειναι στο οτι αναγαγεις το λειτουργικο συστημα ενος μηχανηματος ως το πρωταρχικο θεμα που θα κοιταξει καποιος για να λειτουργησει το μηχανημα του. Αυτο ισως οπως προειπα να το κανει ο καθε ενας που θα του αρεσει να πειραματιστει, η επειδη ειναι fanboy της καθε πλευρας. Απο κει και περα ολοι οι υπολοιποι θα κοιταξουν τι προγραμματα η παιγνιδια θελουν να λειτουργησουν, και βαση αυτου θα διαλεξουν το λειτουργικο τους. Το να αποφασισει καποιος να βαλει λινουξ απλα και μονο για να παει αντιθετα στο ρευμα, και ολη μερα να τρεχει μεσα απο αυτο wine ωστε να τρεχει (οσο μπορει), καποια παιγνιδια (οχι ολα), και καποια προγραμματα που τρεχουν μονο σε windows, το θεωρω υπερτατο μαζοχισμο και μη αξιο αναφορας. Το ιδιο βεβαια πιστευω οταν βλεπω να γινεται το αντιθετο (με κατι bootarismata σε mac klp).

Τωρα για μια εταιρια που θελει ας πουμε να τρεξει το autocad, ποσο εφικτο ειναι να εχει σε ολα της τα μηχανηματα λινουξ και να προσπαθησει να το τρεξει μεσω wine?

Δεν κανει το λειτουργικο τον υπολογιστη. Τον υπολογιστη τον κανουν τα προγραμματα (η τα παιγνιδια), το που θα τρεξουν το αποφασιζουν οι εταιριες. Το να λεει μια εταιρια οτι θα βγαλει το ταδε γαματο λειτουργικο, χωρις την υποστηριξη των εταιριων λογισμικου, ειναι απλα αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπετε που λέμε τα ίδια πράγματα; :-)

 

H δύναμη της συνήθειας και η αδράνεια της μάθησης οδηγεί ανθρώπους σε εγκλωβισμό στις διάφορες πλατφόρμες/φόρμες/αντιλήψεις είναι αυτό που λένε οι Αγγλόφωνοι "You can't teach an old dog new tricks".

 

Για του λόγου το αληθές όταν ο Νεγροπόντε με το OLPC λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων hardware στράφηκε στο linux η microsoft βγήκε από τα ρούχα της και ήταν λογικό αφού γνώριζε ότι αν τα παιδιά μάθαιναν από μικρή ηλικία το linux δύσκολα θα περνούσαν σε windows χώρια που η αύξηση των χρηστών θα έφερνε όλο και περισσότερες εταιρίες κοντά στο linux.

 

To wine το γνωρίζετε; To ξέρετε ότι πάρα πολλές παραθυρικές εφαρμογές και παιχνίδια τρέχουν στο linux και διαρκώς η λίστα με αυτά τα προγράμματα αυξάνεται; http://appdb.winehq.org/ Δηλαδή ακόμα και τώρα δεν περιμένουμε τις εταιρίες να κάνουν το πρώτο βήμα αλλά το linux διεισδύει στην αγορά των windows; :-)

 

Πράγματι η κυρά Μαρία η φίλτατη, συμπαθέστατη και εξαιρετική κομμώτρια που πήρε φορητό για να μπαίνει στο δίκτυο και να παίζει παιχνίδια στο facebook προφανώς και δεν το χρειάζεται το linux και αν κάπου της παρουσιαστεί πρόβλημα θα πάει τον φορητό σε ένα τεχνικό θα δώσει 50+ ευρώ για να το φορμάρει και να ξαναπεράσει τα windows. Αυτός όμως που θέλει ένα σοβαρό λειτουργικό που να μην χρειάζεται ένα σωρό τρίτα προγράμματα για να προστατέψουν το λειτουργικό του και που στο τέλος πάλι κάτι θα κολλήσει επειδή έτσι χει στηθεί η αγορά των windows το βλέπει διαφορετικά το θέμα, εξάλλου το βλέπουμε αυτό καθημερινά, άτομα που χρησιμοποιούν το ίδιο nickname κατεβάζουν πειρατικά ένα σωρό προγράμματα (και δεν έχουν καν την ευφυΐα να χρησιμοποιήσουν διαφορετικά) οπότε ναι για αυτούς τα windows φαντάζουν μονόδρομος και ίσως και να είναι οι υπόλοιποι όμως επαγγελματίες εδώ και πάρα πολλά χρόνια είχαν στραφεί σε mac με τους όσους περιορισμούς υπήρχαν εκεί (σε hardware αλλά και σε software και φυσικά την τιμολογιακή πολιτική της Apple).

 

Δείτε το όμως και από την άλλη του πλευρά, έκανε το android τον ντόρο του; Είναι στην ουσία linux; Ήταν η προώθηση της google αυτή που το έκανε γνωστό ώστε πάρα πολλές εταιρίες να φτιάξουν συσκευές που να τις αξιοποιεί το λειτουργικό; Αν και νέο στο χώρο τι προοπτικές του δίνουν οι αναλυτές; Μήπως ότι θα έχει κυριεύσει στην αγορά των smartphones σε λίγα χρόνια; Τυχαίο που και η nokia έκανε open source το symbian, τυχαίο και το ότι και το MeeGo είναι open source;

 

Ο κόσμος αλλάζει και κάποιοι είτε δεν το έχουν πάρει χαμπάρι είτε δεν θέλουν να το παραδεχτούν και η διαφορά έγκειται στην προσέγγιση του θέματος όπου οι μεν σου λένε "τι ψάχνεις τώρα καλά είναι τα πράγματα ως έχουν, που να κάνουμε τώρα αλλαγές, χώρια που δεν γίνονται κιόλας είναι αδύνατο..." και από την άλλη μεριά το νέο κύμα αντιλαμβάνεται την οσφιοκαμψία τους ως "δεν θέλω και όχι δεν μπορώ" εξάλλου πάντα έτσι είχαν τα πράγματα, ένα πεπαγιωμένο σύστημα αξιών που είχαν χάσει το νόημά τους και την αξία τους αφού αυτό που συντηρούσε το σύστημα δεν ήταν η συνειδητή επιλογή αλλά η δύναμη της συνήθειας και ο φόβος της αλλαγής.

 

Εξάλλου για να μην ξεχνιόμαστε το θέμα και η είδηση αφορά εταιρίες και για αυτές σας έδωσα παραπάνω links, για τους χρήστες στον προσωπικό τους υπολογιστή... pro, wow, ms office και τα περισσότερα γνωστά Ελληνικά πακέτα μέσω wine και τρίβουν και ξανατρίβουν τα μάτια τους και δεν το πιστεύουν για τα όσα υποστήριζαν μέχρι σήμερα χωρίς να γνωρίζουν για το τι μιλούν. :-)

 

Δεν υπάρχει καμιά συνήθεια και καμιά αδράνεια μάθησης όταν κάτι δεν σε βολεύει.Όταν μια εταιρία θέλει Photoshop γιατί έκρινε ότι είναι το καλύτερο tool για αυτή θα χρησιμοποιήσει Windows ή Mac OS X,δεν απορρίπτει το Linux λόγω συνήθειας ή επειδή δεν θέλει μάθει το GIMP,δεν την ενδιαφέρει ούτε το GIMP ούτε το Linux απο τη στιγμή που δεν ανταποκρίνεται στα στάνταρ της.

 

Οι μικρές ηλικίες απορρίπτουν το Linux ή αν το προτιμήσουν έχουν τα Windows dual boot για games,οι επιχειρήσεις απορρίπτουν το Linux γιατί τα προγράμματα που θέλουν δεν υπάρχουν,σωστά λέει ο pournaras ότι χωρίς υποστήριξη απο τρίτες εταιρίες δεν μπορείς να πας μπροστά.

 

Συγκρίνεις για να πεις αυτό που θες εντελώς ανόμοια πράγματα,την αγορά mobile OS με αυτή των PC OS,στα mobile OS υπήρχε κενό καθώς υπήρχε απο τη μία το iOS που έρχεται όμως μόνο με μία συσκευή,το Symbian που έχει εγκαταλειφθεί και τα Windows που δεν έπιασαν ποτέ,χρειαζόταν δλδ η αγορά ένα καλό OS και πρόλαβε και το κάλυψε η Google.Αν η MS είχε προλάβει την Google και έβγαζε τα WP7 πριν το Android θα είχε επικρατήσει πιθανότατα αυτή,όχι γιατί θα ήταν το καλύτερο αλλά γιατί η αγορά ήθελε κάτι νέο,το Android δεν επικρατεί επειδή είναι Linux ούτε επειδή είναι καλύτερο.

 

Το Wine θα το λάβω σαν ατυχές παράδειγμα,αν θέλω για την δουλειά μου,MS Office,AutoCAD,Photoshop,MS Visual Std κ.α ποιος ο λόγος να τα τρέχω σε Linux μέσω Wine και όχι μέσα απο Windows natively.

 

Το ότι τα Windows "κολλάνε" μετά απο καιρό και λοιπά που ακούγονται δεν ισχύει για όλους,οι περισσότεροι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ούτε με κολλήματα ούτε με ιούς,πειρατικά προγράμματα μπορείς να βάλεις και σε Linux όπως πχ το Nero,τρίτες λύσεις για ασφάλεια υπάρχουν λόγω μεγάλου ποσοστού το οποίο συνεπάγεται και μεγάλο εύρος επιθέσεων στο συγκεκριμένο OS,αν φτάσει το Linux 90% marketshare είσαι γελασμένος αν πιστεύεις ότι δεν θα χρειάζεσαι AV

Linux IRC daemon Trojan uncovered

 

O κόσμος αλλάζει,η αγορά των λειτουργικών δεν αλλάζει όσο και αν θες να πείσεις τον εαυτό σου ότι φέτος θα είναι η χρονιά που θα αλλάξει τα πάντα για πολλοστή φορά,έχει καταντήσει γραφικό πλέον να ακούμε κάθε χρόνο τα ίδια.

Επεξ/σία από liquid9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:lol:

 

Επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρετε σε ποιον απευθύνεστε θα θέλατε να μου πείτε πόσο έχετε ασχοληθεί με το linux και τι έχετε κάνει με αυτό; Έτσι σαν αρχή για να υπάρχει μία βάση πάνω στην οποία θα στηριχτούν τα όποια επιχειρήματα γιατί από ένα σημείο και μετά έχω την εντύπωση ότι από τα όσα λέω ελάχιστα γίνονται αντιληπτά και μάλιστα ιδιαιτέρως επιλεκτικά.

 

Χωρίς ίχνος εμπάθειας και πάντα σε φιλικό τόνο, Δημήτρης. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημητρη απο το 1990, εχω ασχοληθει με απειρα παιγνιδια και προγραμματα, και μπορω να πω οτι το μονο λειτουργικο που ενοιωθα οτι ημουν fanboy και χαιρομουν που το ειχα ηταν οταν λειτουργουσα την αγαπημενη μου amiga. Εκει ναι, το περναγα, το ασβηνα , το ξαναπερναγα, το παραμετροποιουσα, και γενικως χαζευα κι επαιζα με αυτο, αλλα τοτε ημουν 20 χρονων αλλη δουλεια δεν ειχα (δεν ειχαμε και ιντερνετ), ειχαμε απειρο χρονο. Απο εκει και περα δεν εχω ασχοληθει ουτε θα ασχοληθω στο μελλον με το περιβαλλον στο οποιο τρεχουν τα προγραμματα η τα παιγνιδια που χρειαζομαι. Ακομη κι ο περιπτερας της γειτονιας μου να φτιαξει λειτουργικο μονο για μενα, που ομως να τρεχει αυτα που θελω, αυτον θα προτιμησω. Το ποιο λειτουργικο ειναι πιο ασφαλες, πιο ευκολο, πιο ηθικο, πιο ευμεταβλητο κλπ, θα το αφησω για τη νεολαια που θα κατσει να πειραματιστει (και καλα θα κανει), μιας και θα εχει απειρο χρονο για αυτο το σκοπο.

Οποτε αν ο περιπτερας της γειτονιας μου (λεγε με google), κανει ενα λειτουργικο που να μου τρεχουν ολα αυτα που θελω και παραλληλα μου δωσει και κατι παραπανω (πχ ασφαλεια, ταχυτητα, ελευθερο χωρο κλπ) ωστε να αξιζει να ξεβολευτω απο αυτο που εχω, ουτε που θα το σκεφτω να κανω την αλλαγη. Μεχρι τοτε ομως, το να κανω την αλλαγη απλα για να την κανω, να βγω και στο φορουμ να το πω οτι την εκανα, και μετα (αφου δε θα μου τρεχει τιποτε), να το ριξω στα dual boot και στα emulators, το θεωρω ανουσιο.

Επεξ/σία από pournaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου είμαστε κοντά στην ηλικία και εγώ ξεπερνάω τις δυο δεκαετίες ενεργά στον χώρο ξεκινώντας ως προγραμματιστής βάσεων δεδομένων και έχοντας δουλέψει από τότε μέχρι σήμερα μια ντουζίνα γλώσσες προγραμματισμού και πάρα πολλά λειτουργικά από cpm μέχρι minix και σχεδόν όλα τα λειτουργικά της microsoft από τα 3.1 και μετά. Το linux το πρωτοδοκίμασα μέσα προς τέλη της δεκαετίας του 90 τότε που πρόσβαση στο δίκτυο είχαμε ελάχιστοι μέσω του πανεπιστημίου και των εργαστηρίων οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι όλα αυτά τα χρόνια που έχω δει την εξέλιξή του και κυρίως τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει νέους και άπειρους στον χώρο χρήστες οπότε και μπορώ να έχω μία άποψη σχετικά με την εξέλιξή του και ενδεχομένως και την προοπτική του.

 

Ο μέσος χρήστης ζητάει αυτό που λες, ένα σύστημα που να είναι ασφαλές και αξιόπιστο για να τρέχει τις εφαρμογές και τα παιχνίδια του. Αυτή την στιγμή το linux δεν μπορεί να τρέξει όλα τα προγράμματα που υπάρχουν για windows ακόμα αλλά από ένα σημείο και μετά είναι θέμα χρόνου. Όπως λοιπόν και εσύ λες ότι έχω κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις και δεν θέλω να ασχοληθώ και να μάθω νέα πράγματα αν εξαρχής δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα αξιοποιήσω στην δουλειά μου και θα βγω κερδισμένος από αυτά, έτσι και οι επιχειρήσεις ζητούν λύσεις πάνω στις οποίες μπορούν να στηριχτούν και ένας λόγος που δεν ήταν μέχρι πρότινος τόσο διαδεδομένο σε αυτές το linux ήταν αυτή η δυναμική και ρευστότητα που είχε λειτουργούσε αποθαρρυντικά στις εταιρίες που ναι μεν ήθελαν κάτι ευέλικτο, αξιόπιστο και ασφαλές, αλλά ήθελαν να είναι και συμβατό προς τα πίσω ώστε να μην βρεθούν κάποια στιγμή με την πλάτη στον τοίχο.

 

Τώρα όμως που έχουν να κάνουν με εταιρίες όπως η google, η canonical και πάει λέγοντας έχουν ομοούσιους τους για να συζητήσουν και από ένα σημείο και μετά να στηρίζονται σε αυτές για αυτό και υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες που πέρασαν και περνάνε στον χώρο του linux αφήνοντας πίσω τα windows, γιατί σε αυτό βρήκαν όσα χρειάζονται για να κάνουν την δουλειά τους αποδοτικότερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Αν και το θέμα της συζήτησης δεν είναι οι μέσοι χρήστες αλλά οι εταιρίες, επειδή βλέπω ότι η συζήτηση καταλήγει σε αυτούς, όταν για δουλειά γραφείου πριν από 4-5 χρόνια πολλοί αγόραζαν celeron με vista και έβαζαν antivirus και firewall και το μηχάνημα σερνόταν, τους πέρναγα linux και το μηχάνημα πετούσε ακόμα και με τα βαριά open office. Για παιχνίδια δεν πολυενδιαφερόντουσαν οπότε μεταξύ παιχνιδιών και ασφάλειας, προτιμούσαν το δεύτερο. Από εκεί και πέρα όμως είναι τελείως διαφορετικό το να μπορεί να έχεις πρόσβαση σε όλα αυτά τα μηχανήματα και να εγκαθιστάς/αφαιρείς/τροποποιείς εφαρμογές και μάλιστα αυτοματοποιημένα με ασφάλεια και από απόσταση, να γνωρίζεις την κατάστασή τους και να προβλέπεις αρνητικά ενδεχόμενα πχ αυξημένες θερμοκρασίες ή προβλήματα στους δίσκους και γενικότερα να έχεις μία πλήρη εικόνα τόσο του δικτύου σου όσο και των μηχανημάτων σου, από το format και την επανεγκατάσταση του λειτουργικού και των εφαρμογών.

 

Οπότε και για να καταλήξουμε κάπου, το δέχομαι ότι οι πολλοί θέλουν κάτι να το δουν να δουλεύει στα σίγουρα στα μέτρα τους και με συνοπτικές διαδικασίες για να στραφούν σε μή windows λύσεις, με λίγα λόγια περιμένουν το ρεύμα και να βεβαιωθούν ότι αυτό είναι δυνατό για να ακολουθήσουν και αυτοί την ίδια πορεία, δεν είναι κακό, το αντίθετο είναι λογικό, αλλά όπως προείπα το ρεύμα δεν πρόκειται να δημιουργηθεί από μόνο του για αυτό και πάρα πολλά άτομα ασχολούνται και συνεισφέρουν στην κοινότητα ώστε κάποιοι κάποτε να τα βρουν έτοιμα και μάλιστα δωρεάν όπως το free beer και όχι free as freedom και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, αυτά τα άτομα ακόμα και αν σήμερα έρθουν κοντά το πιθανότερο είναι να πελαγώσουν όπως πελάγωσαν με το νέο interface των office ή των seven οπότε ακόμα και σήμερα πολλοί χρησιμοποιούν xp και office 2003, σε αυτούς λοιπόν αναφερόμουν ότι η συνήθεια είναι αυτή που τους κρατάει δέσμιους και δεν θέλουν αλλαγές οι οποίες θα απαιτήσουν χρόνο και κόπο για να μάθουν να τις αξιοποιούν.

 

Παρά ταύτα οι διανομές τα τελευταία χρόνια έχουν απλοποιηθεί πολύ και οι πλέον αρχάριοι χρήστες τις βρίσκουν εξαιρετικά φιλικές και όσο οι χρήστες αυξάνονται τόσο οι εταιρίες λογισμικού θα αρχίσουν να παράγουν τα ίδια προγράμματα και για linux και μάλιστα είναι πρόσφατη η απόφαση μεγάλης εταιρίας να δίνει ταυτόχρονα τα παιχνίδια της τόσο σε windows όσο και σε macos και linux.

 

Δεν έχουν όμως όλοι την δική σου ωριμότητα φίλε pournara και να σκεφτούν ότι αν φτάσει να τους καλύπτει τελικά κερδισμένοι θα βγουν και όχι χαμένοι και αναλώνονται σε ένα άσκοπο κατά την γνώμη μου διαξιφισμό με ξύλινα σπαθάκια. Τι να τους πω και τι να τους απαντήσω; Δεν έχει νόημα η συζήτηση, ο άλλος ανάλογα με τα όσα ξέρει, έχει δει και φυσικά δουλέψει, κρίνει και από ένα σημείο και μετά τα γραπτά μένουν και ο καθένας μας κρίνεται σε βάθος χρόνου από τα όσα υποστηρίζει και προβλέπει. :-)

 

Υ.Γ. To wine δεν είναι emulator, εξού και wine (Wins Is Not an Emulator) εξάλλου κάποια προγράμματα windows τρέχουν μέσω wine γρηγορότερα στο linux από ότι στα windows. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα οι RH,IBM,HP ήταν λίγες και δεν προσπάθησαν και απο το πουθενά με την κάπα του superman εμφανίζονται Google,Canonical να ανατρέψουν την κατάσταση,τα ίδια και τα ίδια.

Τόσα χρόνια ασχολίας θα πρεπε να ξέρεις ότι η "ασφάλεια" που τόσο πολύ αναφέρεις έχει να κάνει με το market share και μόνο,και ότι αν αυτό αυξηθεί το επιχείρημα της ασφάλειας θα πάψει να ισχύει.Πόσα links απο sites που ασχολούνται με την ασφάλεια συστημάτων θες για να σου αποδείξουν ότι η τρομερή ασφάλεια που ευαγγελίζεσαι δεν υπάρχει.

Όσο για το ΟΟ,το Word είναι ένας απλός κειμενογράφος και ΟΚ αντικαθίσταται,το Excel να συγκριθεί με το spreadsheet;Παναγία μου...

 

Ακόμα πολύ θα θελα να δω Ubuntu σε εταιρία και πως θα αναβαθμίζει απο Ubuntu σε Ubuntu,πόσα προγράμματα της θα είναι outdated λόγω αυτού ή αν προτιμήσει κάποια rolling διανομή πως θα την παλέψει με τα bugs και τα σπασίματα.

Ειδικά για αυτό δώσε μια απάντηση,τόσα χρόνια εμπειρίας ίσως σκέφτηκες κάτι που δεν έχουν σκεφτεί ως τώρα.

 

 

 

 

*Το WINE είναι δεν είναι emulator κάνει ένα πράγμα,τρέχεις προγράμματα Windows σε Linux με την πλειοψηφία αυτών να τρέχει χειρότερα(αν όχι όλα),δλδ χρειάζεσαι Windows,αυτές οι λύσεις είναι για enthusiasts και όχι για εταιρίες ή ανθρώπους που βασίζονται σε αυτά τα προγράμματα για τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω το oo θελω να πω πως σε λίγα χρόνια αν όχι άμεσα όλα θα είναι cloud οπότε και αυτοί με το linux θα έχουν office όπως ακριβώς και αυτοί με τα windows.Ηδη το office παρέχετε ως υπηρεσία.Τέλος πια τα προγράμματα...ζήτω οι υπηρεσίες.Οπότε αδικα συζητάτε για emulators και wine και Linux και windows κλπ κλπ.Με ένα χαζό terminal θα κάνεις login στο σύστημα που θέλεις και θα εκτελείς τις εφαρμογές που θέλεις μερικά παραδείγματα (office 365, google app inventor, microsoft online office, google docs, photoshop online, onlive gaming, ειχε βγει και μια εταιρία πριν κανα 2 χρόνια η οποία πρόσφερε εικονικό desktop αλλά δεν την θυμάμε τώρα).Οπότε μην χολοσκάτε για το τι λειτουργικό θα τρέχει το pc μιας και αυτό πλέον δεν θα έχει και πολύ μεγάλη σημασία.

Επεξ/σία από leukonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα οι RH,IBM,HP ήταν λίγες και δεν προσπάθησαν και απο το πουθενά με την κάπα του superman εμφανίζονται Google,Canonical να ανατρέψουν την κατάσταση,τα ίδια και τα ίδια.

Τόσα χρόνια ασχολίας θα πρεπε να ξέρεις ότι η "ασφάλεια" που τόσο πολύ αναφέρεις έχει να κάνει με το market share και μόνο,και ότι αν αυτό αυξηθεί το επιχείρημα της ασφάλειας θα πάψει να ισχύει.Πόσα links απο sites που ασχολούνται με την ασφάλεια συστημάτων θες για να σου αποδείξουν ότι η τρομερή ασφάλεια που ευαγγελίζεσαι δεν υπάρχει.

Όσο για το ΟΟ,το Word είναι ένας απλός κειμενογράφος και ΟΚ αντικαθίσταται,το Excel να συγκριθεί με το spreadsheet;Παναγία μου...

 

Ακόμα πολύ θα θελα να δω Ubuntu σε εταιρία και πως θα αναβαθμίζει απο Ubuntu σε Ubuntu,πόσα προγράμματα της θα είναι outdated λόγω αυτού ή αν προτιμήσει κάποια rolling διανομή πως θα την παλέψει με τα bugs και τα σπασίματα.

Ειδικά για αυτό δώσε μια απάντηση,τόσα χρόνια εμπειρίας ίσως σκέφτηκες κάτι που δεν έχουν σκεφτεί ως τώρα.

 

 

 

 

*Το WINE είναι δεν είναι emulator κάνει ένα πράγμα,τρέχεις προγράμματα Windows σε Linux με την πλειοψηφία αυτών να τρέχει χειρότερα(αν όχι όλα),δλδ χρειάζεσαι Windows,αυτές οι λύσεις είναι για enthusiasts και όχι για εταιρίες ή ανθρώπους που βασίζονται σε αυτά τα προγράμματα για τη δουλειά τους.

 

Γιέ μου απάντησέ μου πρώτα πόση εμπειρία έχεις στο linux και αν οι γνώσεις σου σε αυτό είναι αρκετές για να μπορείς να κάνεις συγκρίσεις και μετά συζητάμε όλα τα υπόλοιπα. :-)

 

Όσα παραθέτεις ως επιχειρήματα έχουν ήδη απαντηθεί και στο εξηγώ εδώ και τόσα ποστ ότι οι εταιρίες όπως η google σήμερα μπορούν να εγγυηθούν μία συμβατότητα προς τα πίσω ώστε οι εταιρίες να μην μένουν με outdated proprietary προγράμματα, μία συμβατότητα που μπορεί να επιτευχθεί χωρίς να κουβαλάει τις παιδικές ασθένειες των πρώτων εκδόσεων όπως έγινε με τα windows.

 

Προφανώς και οι εταιρίες που παράγουν antivirus/asntispyware/antirootkit κλπ σήμερα έχουν στραφεί εκεί που μπορούν να πουλήσουν τα προϊόντα τους εκεί που η συντριπτική πλειοψηφία του κακόβουλου κώδικα έρχεται με την πειρατεία σε αντίθεση με το linux και τις διανομές του που τα προγράμματα εγκαθίστανται από ασφαλείς πηγές κάτι που τώρα η microsoft ξεκινάει να φτιάχνει, το δικό της store, αλλά και πάλι επειδή είναι κλειστός ο κώδικας θα υπάρχει η σχετική αποποίηση ευθυνών.

 

Κενά ασφάλειας υπάρχουν παντού και θα υπάρχουν πάντα το θέμα είναι αν αυτά αφήνονται εις γνώση τους από τις εταιρίες ή αν λαμβάνονται μέτρα ώστε το σύστημα να είναι όσο το δυνατόν πιο ασφαλές από μόνο του χωρίς χρήση τρίτων προγραμμάτων. Πότε έδωσε antivirus η microsoft; Μετά από πόσα χρόνια που φτιάχνει λειτουργικά; Πότε διαβάθμισε τους χρήστες του λειτουργικού σε διαχειριστές και απλούς χρήστες με τους τελευταίους να μην μπορούν να επέμβουν καίρια στο σύστημα;

 

Έχει καμία σχέση το στήσιμο τόσο του πυρήνα όσο και το user space του linux με τον αχταρμά των windows; Τι να λέμε τώρα και τι να συγκρίνουμε; Τα windows μια ζωή ήταν ένα στημένο λειτουργικό όπως όπως που αξιοποίησε την συμβατότητα που προσέφερε στον χώρο η IBM και ο ανταγωνισμός των κατασκευαστών hardware έριξε τις τιμές οπότε δημιουργήθηκε μία αγορά στην οποία μονοπώλησε. Το linux εξαρχής δεν προοριζόταν για χρήση σε desktop και αυτό το βλέπουμε όπου σήμερα στην πλειοψηφία τους οι servers τρέχουν linux αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν μπει δυναμικά στον χώρο του desktop προσφέροντας λύσεις και εκεί που καλύπτουν τις ανάγκες παρέχουν ασφάλεια σε ασύγκριτο βαθμό σε ότι αφορά τους μέσους χρήστες και αυτό το βλέπω καθημερινά στην πράξη πάνω από μία 5ετία.

 

Αναρωτήθηκες ποτέ τι λειτουργικό τρέχει το router σου ή οι περισσότεροι media players που κυκλοφορούν; Μπορείς να φανταστείς τι μπορείς να κάνεις με αυτά τα μηχανάκια μόνο και μόνο επειδή τρέχουν linux; Η πραγματική δύναμη του linux εκεί βρίσκεται και πάνω σε αυτή την στέρεα βάση στήνονται τα desktop και με εταιρίες να το στηρίζουν και να το προωθούν στην ευρύτερο σύνολο είναι θέμα χρόνου οι εταιρίες να αρχίσουν να δίνουν τις εφαρμογές και τα παιχνίδια τους και σε linux και όπως έπιασε το android σε νέους χρήστες που κατέκριναν και κατακρίνουν το επίσης open source symbian έτσι με ένα νέο label όπως το chrome os θα πιάσει και στο desktop αφού ο κόσμος μένει σε αυτά οπότε κάτι ξέρει για να αναφέρει τόσο μεγάλα ποσοστά της τάξης των μισών εταιρικών συστημάτων και παραπάνω σε κάποιο βάθος χρόνου.

 

Μάθετε λοιπόν να είστε εγκρατείς όπου δεν έχετε εμπειρία και γνώσεις και να κρατάτε τις επιφυλάξεις σας και να μην κρίνετε βάσει των όσων βλέπετε γιατί με ελλιπείς γνώσεις στέκεστε μόνο στην επιφάνεια και μόνο με αυτή την εικόνα δεν μπορείτε να κάνετε εκτιμήσεις.

 

Πάντα φιλικά, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο εταιρίες ανέφερες πριν και μόλις ένα ποστ μετά πέσαμε σε μία κάνοντας μια απλή ερώτηση και μάλιστα και αυτή για το μέλλον,μας άφησε η Canonical,ΘΑ η Google.

 

Ασφάλεια,το προσπέρασες αυτό.

Linux IRC daemon Trojan uncovered

Ένα λειτουργικό προστατέυει τον χρήστη προσφέροντας διάφορες τεχνικές ασφαλείας,στα Windows είναι τα (User Account Control,Group Policies,DEP,ASLR) και όχι το antivirus όπως αναφέρεις,αυτό θα πρεπε να το ξέρεις.Το antivirus προσφέρεται για προβλήματα τύπου PEBCAC.

Η πειρατεία είναι προνόμιο των Windows λόγω των εμπορικών προγραμμάτων,απο τη μια μου λες ότι αν ανεβάσει το market share το Linux θα το υποστηρίξουν οι εταιρίες και απο την άλλη μου αναφέρεις το επιχείρημα της πειρατείας για την ασφάλεια,θα ανοίξει ο κώδικας του Photoshop ή του AutoCAD;

To πόσο ασφαλέστερο είναι μπορείς να το δεις και απο εδώ: http://www.nessus.org/plugins/index.php?view=all

 

Linux Desktop

Σου απάντησα,λες μπαίνει δυναμικά,δεν το βλέπω φυσικά όπως κανένα site δεν δίνει τόσο μεγάλη αύξηση στο Linux market share ώστε να δικαιολογείται το "δυναμικά".Το πρόβλημα που ισχύει είναι ότι ή θα είσαι outdated stable ή rolling με bugs,όταν ΘΑ αλλάξει βλέπουμε.Χρησιμοποιείς παρελθόντα χρόνο για τα Windows (έλλειψη user account control) με μελλοντικό για Linux (η Google ΘΑ προσφέρει συμβατότητα),κανένα απο τα δύο δεν ισχύει σήμερα.

 

Kernel

Monolithic vs Hybrid,seriously;

Αυτό που θα έπρεπε να ξέρεις απο τη στιγμή που δουλεύεις τα Windows απο τα 3.1 είναι το πως δουλεύει ο NT Kernel,τι είναι τα modules,πως διαχωρίζονται,τι τρέχει και δεν τρέχει σε protected mode.Δυστυχώς μέχρι τα XP η MS για χάρη της ευκολίας δεν εκμεταλλευόταν την πλατφόρμα της σωστά,άλλαξε όμως,το να λέμε τι γινόταν παλιά δεν μας τιμάει σε σημερινή σύγκριση.

800px-OS-structure2.svg.png

 

Kαι τα Windows 3.1 χρησιμοποιούνται ακόμα και σήμερα σε μικρές συσκευές,μη νομίζεις ότι το Linux είναι το μοναδικό

 

leukonas δύσκολα μια εταιρία θα τα εμπιστευτεί όλα στο cloud,θα δούμε,προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν επικρατήσει ή όχι το Chrome OS σε βάρος των Windows,τη δουλειά μου θέλω να κάνω,απλά με τα σημερινά δεδομένα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο,το να λέμε ΘΑ κάνει παπάδες δεν μετράται στα +,με αυτή τη λογική θα δούμε τι θα κάνουν τα Windows Next και σε desktop και σε server.

 

Δεν θα δώσω βιογραφικό για να μου απαντήσεις,απο αυτά που γράφω φαίνεται αν δεν έχω γνώσεις ή αν έχεις εσύ,φιλικά πάντα,θα το αφήσω εδώ,κάποιος με περισσότερες γνώσεις μπορεί να σου απαντήσει.

Επεξ/σία από liquid9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DEP,ASLR; Σοβαρά; Μήπως ξέρεις πότε εφαρμόστηκαν αυτά; Έχεις μήπως ακουστά το project PaX;

 

http://en.wikipedia....tion_Prevention

 

http://en.wikipedia.org/wiki/PaX

 

Έλεγξε και ημερομηνίες. :-)

 

Linux IRC daemon Trojan uncovered; Καμιά υποψία για το τι πράγμα είναι το daemon; Πόσοι τρέχουν irc daemon στο σύστημά τους; Μήπως να δούμε πόσα κενά είχε η Microsoft εδώ και μία δεκαετία και τώρα γίνονται ευρύτατα γνωστά; Άστο καλύτερα. :-)

 

Συζήτηση γύρω από τον πυρήνα... σοβαρά;

 

http://en.wikipedia....i/Hybrid_kernel

 

Windows 3.1 σε embedded συσκευές;;; Γιατί τα media players και τα router δεν τρέχουν windows και τι σχέση έχει με τον πυρήνα;;;

 

http://www.linfo.org/kernel.html

(The Monolithic Versus Micro Controversy... για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι :-))

 

Εξακολουθείς να συγκρίνεις τα δυο λειτουργικά;;;

 

http://en.wikipedia....ndows_and_Linux

 

Μήπως θέλεις να τα πιάσουμε ένα ένα μήπως; :-)

 

Συζήτηση γύρω από την πειρατεία λογισμικού και αντίστοιχα ποσοστά χρηστών windows/linux σε σύγκριση με το "market share";

 

Μήπως από την διάθεση να υποστηρίξουν ανεξάρτητους developers;;;

 

http://www.wolfire.com/humble

 

Δες και τα real time statistics του και βγάλε συμπεράσματα.

 

Θέλεις μήπως να μιλήσουμε για τον μέσο χρήστη windows/linux; Μήπως να τον συγκρίνουμε αντίστοιχα με τους χρήστες symbian/android; Μήπως το γιατί η "μαγιά" που υπάρχει στο symbian δεν πρόκειται να αφήσει το ovi store να ανέβει όσο και αν το προσπαθήσουν στην nokia; Μήπως ότι η ίδια τακτική και αντίληψη που επικρατεί στον μέσο χρήστη windows είναι αυτή που ο μέσος χρήστης παραμένει σε αυτή την πλατφόρμα και μήπως αυτή η πειρατεία κρατάει κόσμο στα windows;;;

 

Πες μου φίλε μου τί συζήτηση θέλεις να κάνουμε και αν βγαίνουμε πολύ off-topic εδώ, ας ανοίξουμε ένα άλλο topic να την συνεχίσουμε εκεί. :-)

 

Πάντα με φιλική διάθεση και χωρίς ίχνος χλευασμού, Δημήτρης. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς παρεξήγηση και πάντα σε φιλικό τόνο αλλά δεν μου έχεις απαντήσει σε κάτι απο αυτά που ρώτησα οπότε δεν έχει κανένα νόημα να κάνω ένα post και στο επόμενο να ανοίξουν άλλα 50 θέματα και για αυτόν τον λόγο επέτρεψε μου να απέχω.

Η σύγκριση μονολιθικού Kernel με μ-kernel hybrid θα ήταν μια καλή σύγκριση αν βρισκόμασταν κοντά στο 1990,μερικά πράγματα τα συζήτησαν άλλοι με περισσότερες γνώσεις και δεν έχει νόημα να ξαναλέμε τα ίδια σε μια αράδα posts για να ξαναανακαλύψουμε τα αυτονόητα.

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς παρεξήγηση και πάντα σε φιλικό τόνο αλλά δεν μου έχεις απαντήσει σε κάτι απο αυτά που ρώτησα οπότε δεν έχει κανένα νόημα να κάνω ένα post και στο επόμενο να ανοίξουν άλλα 50 θέματα και για αυτόν τον λόγο επέτρεψε μου να απέχω.

Η σύγκριση μονολιθικού Kernel με μ-kernel hybrid θα ήταν μια καλή σύγκριση αν βρισκόμασταν κοντά στο 1990,μερικά πράγματα τα συζήτησαν άλλοι με περισσότερες γνώσεις και δεν έχει νόημα να ξαναλέμε τα ίδια σε μια αράδα posts για να ξαναανακαλύψουμε τα αυτονόητα.

 

Καλή συνέχεια

 

Σε ποια ερώτηση δεν σου απάντησα; Μήπως στο σχόλιο ότι η Canonical μας άφησε χρόνους και μένει μόνο η Google για τα ΘΑ; :lol:

 

Άντε να υπενθιμίσουμε την Red Hat και να προσθέσουμε και την SUSE Enterprise. :-)

 

Ξέρεις ποιες είναι οι βασικές διαφορές μεταξύ monolithic kernel και microkernel και ποιος ο αντίκτυπος τους ως προς την απόδοση του συστήματος ή την ευστάθειά του;

(Δική σου η αναφορά, δική σου και η ερώτηση αν ξέρω πως δουλεύει ο microkernel των windows, σωστά; :-))

 

Το τί πάραπάνω προσφέρει ο hybrid το ξέρεις ή σε τι βαθμό είναι μαρκετινίστικος όρος;

 

Router έχεις; Ξέρεις τι λειτουργικό τρέχει; Τα Openwrt και DD-wrt τα έχεις ακουστά;

 

Στην δική μου αναφορά που ήταν και η πλέον σχετική με το θέμα του topic, το πόσες εταιρίες και οργανισμοί έχουν ήδη περάσει στο linux την παραβλέψαμε εντελώς τυχαία;;; :-)

 

Δικαίωμά σου φίλε μου να απέχεις είτε γιατί δεν έχεις επιχειρήματα για να απαντήσεις είτε γιατί δεν λαμβάνεις τις απαντήσεις που θέλεις, προσωπικά δεν σε κατακρίνω ούτε για την μία ούτε για την άλλη περίπτωση, εξάλλου ως γνωστόν verba volant και ο καιρός γαρ εγγύς... :lol:

 

Καλή σου συνέχεια και από εμένα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...