Προς το περιεχόμενο

Το Chrome OS θα μπορούσε να αντικαταστήσει έως και το 60% των εταιρικών PC με Windows, υποστηρίζει η Google


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω την πουτ@ν@ την Canon να βγάζει drivers για τους εκτυπωτές της για chromeOS (και άρα και για linux) και τι στον κόσμο...

 

Σοβαρά τώρα, μακάρι το chromeOS να πετύχει. Ξαφνικά όλοι οι κάφροι κατασκευαστές θα συνοδεύουν τα gadgets (κινητά, κάμερες, φωτογραφικές, εκτυπωτές, mp3) και με software για linux. Μπανάνα στην MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δω την πουτ@ν@ την Canon να βγάζει drivers για τους εκτυπωτές της για chromeOS (και άρα και για linux) και τι στον κόσμο...

 

Σοβαρά τώρα, μακάρι το chromeOS να πετύχει. Ξαφνικά όλοι οι κάφροι κατασκευαστές θα συνοδεύουν τα gadgets (κινητά, κάμερες, φωτογραφικές, εκτυπωτές, mp3) και με software για linux. Μπανάνα στην MS.

 

Δεν λέω ότι έχει την καλύτερη δυνατή υποστήριξη, αλλά ένα πολύμηχάνημα που έχω μια χαρά δουλεύει στο linux και μάλιστα ασύρματα.

 

http://www.canon-eur...PIXMA/index.asp

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, αν είχε το linux την υποστήριξη των εταιριών, από καιρό η microsoft θα είχε ασχοληθεί με άλλο αντικείμενο και αν επικροτώ τις κινήσεις της Canonical και της Google αυτό είναι επειδή θα φέρουν όλο και περισσότερες εταιρίες πιο κοντά στο linux γενικότερα.

 

Τί να λέμε τώρα ότι αν πιάσει ένα 30% η Google με το Chrome OS και δουν ο εταιρίες ότι αν δεν έχουν οδηγούς για τα μηχανήματά τους και τα προγράμματά τους δεν τρέχουν σε linux θα χάσουν ένα υπολογίσιμο ποσοστό των πωλήσεών τους που θα πάει σε άλλες που θα παρέχουν αυτή την υποστήριξη τότε αυτή η σταδιακή αύξηση στην υποστήριξη θα φτάσει το 30% σε διπλάσιο και από ένα σημείο και μετά γιατί όχι και σε τριπλάσιο ποσοστό σε ότι αφορά γενικότερα όλες τις διανομές linux. :-)

 

Εξάλλου το βλέπω στην πράξη αυτό αφού όπου έχω εγκαταστήσει linux για δουλειά γραφείου, πλοήγηση στο δίκτυο και αναπαραγωγή πολυμέσων δεν έχουν παρουσιάσει προβλήματα τα μηχανήματα εδώ και αρκετά χρόνια και αυτό για ένα επαγγελματία και μία επιχείρηση είναι καίριο, δλδ να ξέρει ότι μπορεί να στηριχτεί σε ένα rock solid λειτουργικό σύστημα που θα αξιοποιεί πλήρως τα μηχανήματά του ακόμα και αν οι επιλογές του σήμερα περιορίζονται λόγω αυτής της μή υποστήριξης από πολλές εταιρίες, αλλά έστω και με τις λίγες που δίνουν οδηγούς και software τα μηχανήματα είναι πραγματικά αξιόπιστα και η ισχύ τους πάει εκεί που την χρειαζόμαστε εμείς και όχι για την προστασία τους από ιούς, spyware, rootkits και δεν συμμαζεύεται. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 60% των υπολογιστών που τρέχουν Windows σε εταιρικά περιβάλλοντα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για εργασίες που θα μπορούσαν εύκολα να πραγματοποιηθούν μέσω browser.

 

 

Λόγα του αέρα για να εντυπωσιάσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία μέχρι εδώ, αλλά όταν μιλάμε για σοβαρές επιχειρήσεις άνω τον 10 ατόμων πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και τα "σοβαρά" προγράμματα που ενδέχεται να χρησιμοποιούν. Όπως επίσης και BES που θα έχουν στον server τους (γιατί δεν είναι ουκ ολίγες αυτές οι εταιρίες που δίνουν BlackBerry στους υπαλλήλους τους.

 

Όσον αφορά το απόρρητο, είμαι ο μόνος που ανησυχεί με την google; Πιστεύω πως όλοι ξέρουμε για τα backups που κρατάνε (gmail κ.α.), όπως επίσης για το "λάθος" που κάνανε με to street view.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγα του αέρα για να εντυπωσιάσουν!

 

Σε ό,τι αφορά το Chrome OS μπορεί να είναι και ξεκάθαρα στρατηγική μάρκετινγκ, εξάλλου δεν στο προσδιορίζει χρονικά λέγοντάς σου ότι σε 1-2 χρόνια θα κυριαρχήσει στον χώρο, αλλά από την στιγμή που το λειτουργικό της θα είναι η βάση της πώλησης υπηρεσιών στις εταιρίες και μόνο η αποδοχή από τον κόσμο αρκεί για να δημιουργήσει hype και να ανεβάσει τις μετοχές της, αυτές με την σειρά της να δώσουν μεγαλύτερη αξία στα προϊόντα της και πάει λέγοντας.

 

Δηλαδή με λίγα λόγια με αντίστοιχες τακτικές (λόγια του αέρα) η microsoft ήταν τόσες δεκαετίες κυρίαρχη στον χώρο των λειτουργικών όταν το unix των mac συγκριτικά στο τρίπτυχο ασφάλεια-αξιοπιστία-ταχύτητα την πάταγε κάτω αλλά με περιορισμένες δυνατότητες παραγωγής και ελλειπή υποστήριξη από τις εταιρίες παρέμενε στην σκιά της microsoft αν και όσοι επαγγελματίες στρεφόντουσαν σε αυτή δεν ξαναγύριζαν πίσω όχι τουλάχιστον για τα μηχανήματα της δουλειά τους.

 

Μακάρι λοιπόν από την δεκαετία του 90 να είχε κάνει open source το λειτουργικό της η Apple και να είχε στο πλάι της την κοινότητα που έχει σήμερα το linux. Δεν το έκανε όμως οπότε και η κοινότητα (που τότε βέβαια δεν ήταν κοινότητα) στράφηκε στην ανάπτυξη του linux και σήμερα βρισκόμαστε εδώ που είμαστε. :-)

 

Μπράβο πρώτα από όλα στην IBM που τυποποίησε το hardware, μπράβο στην microsoft που έβγαλε λεφτά με το τσουβάλι πουλώντας λειτουργικά που αξιοποιούσαν το hardware, μπράβο και στους OEM κατασκευαστές που με την ανταγωνιστικότητά τους έκαναν προσιτούς τους υπολογιστές στον ευρύτερο πληθυσμό αλλά το μεγάλο μπράβο πάει στην κοινότητα που ανέπτυξε ένα λειτουργικό το οποίο είναι ανοικτό και δωρεάν και που σε μία πενταετία θα έχει σαρώσει τα πάντα και που η λογική του και η αντίληψή που περνάει στον κόσμο θα φέρει ακόμα μεγαλύτερες αλλαγές από άποψη πολιτικής και όχι μόνο. :-)

 

Εγώ ένα μόνο θα σας πω και με αυτό κλείνω. Ξέρουμε τι ρόλο παίζει η ορμή στην φύση έτσι δεν είναι; Πείτε μου για ποιο άλλο λειτουργικό υπάρχουν τόσα forum και τόση τεχνική υποστήριξη και howto από το ίδιο το ευρύτερο σύνολο σε τόσες γλώσσες που ακόμα και ο πλέον αρχάριος στην χρήση των υπολογιστών μπορεί να στήσει ένα linux όταν το format και η επανεγκατάσταση των windows του φαίνονται βουνό;;;

 

Η πορεία είναι μονόδρομος και ακόμα και οι φανατικότεροι υποστηρικτές του proprietary λογισμικού μπορούν να αντιληφθούν ότι με το να διεισδύσει τόσο το linux στην αγορά το αποτέλεσμα θα είναι οι εταιρίες να ρίξουν τις τιμές τους για να μην έχουν μεγάλες διαρροές οπότε ακόμα και αν δεν στραφούν αυτοί οι φανατικοί υποστηρικτές στο linux τελικά κερδισμένοι θα βγουν αφού θα έχουν σε χαμηλότερες τιμές καλύτερα προϊόντα που θα προσπαθούν να ανταγωνιστούν το linux και γενικότερα το open source. :-)

 

ωραία μέχρι εδώ, αλλά όταν μιλάμε για σοβαρές επιχειρήσεις άνω τον 10 ατόμων πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και τα "σοβαρά" προγράμματα που ενδέχεται να χρησιμοποιούν. Όπως επίσης και BES που θα έχουν στον server τους (γιατί δεν είναι ουκ ολίγες αυτές οι εταιρίες που δίνουν BlackBerry στους υπαλλήλους τους.

 

Όσον αφορά το απόρρητο, είμαι ο μόνος που ανησυχεί με την google; Πιστεύω πως όλοι ξέρουμε για τα backups που κρατάνε (gmail κ.α.), όπως επίσης για το "λάθος" που κάνανε με to street view.

 

Τι εννοείς σοβαρά προγράμματα;;; Τα ίδιο λογισμικό από ένα σημείο και μετά θα τρέχει native και στο linux μόνο και μόνο με τον φόβο ότι θα χάσουν πελάτες, πχ:

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:oGm0NMYZjvEJ:supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Desktop-Software/UBUNTU-LINUX-SUPPORT/m-p/649305

 

δες το και στο forum τους:

 

http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Desktop-Software/UBUNTU-LINUX-SUPPORT/m-p/649305

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το κόστος μετάβασης από την μια πλατφόρμα (Windows) στην άλλη (Chrome OS or whatever) είναι τόσο μεγάλο που καμιά μεσαία και μεγάλη εταιρία δεν πρόκειται να το αναλάβει. Εκτός από έγγραφα, software και tools που είναι Windows specific, υπάρχουν ένα σωρό ρυθμίσεις και scripts που τρέχουν για να κάνουν customize το τερματικό του κάθε υπαλλήλου. Όλα αυτά θα έπρεπε να ξαναγραφτούν για Chrome OS. Επιπλέον, ειδικά οι μεγάλες εταιρίες, έχουν επενδύσει αρκετά χρήματα στο IT department τους, και έχουν φτάσει σε τετοια σημεια αυτοματισμού που π.χ. αν θες να ξαναπεράσεις τα Windows στο τερματικό σου, κάνεις book μέσω ειδικών tools στην σελίδα της εταιρίας και η εγκατάσταση γίνεται αυτόματα μέσω net, με συγκεκριμένο εταιρικό image των Windows, και φυσικά πάνω στο user account του συγκεκριμένου υπαλλήλου. Τέλος, σκεφτείτε και το κόστοσ εκπαίδευση του ΙΤ department στο νέο λειτουργικό. Γενικά είναι τόσο δύσκολη, κοστοβόρα και χρονοβόρα η μετάβαση που δε νομίζω ότι είναι κανείς διατεθημένος να το κάνει.

 

Η ξαφνική έλλειψη internet εμένα δεν μου λέει τίποτα. Και τώρα με Windows αν πέσει το δίκτυο μιας εταιρίας κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει το 60-70% των δραστηριοτήτων της, καθώς δεν θα μπορείς να μπεις σε ένα site, να στείλεις ένα email, να συνδεθείς remotely σε ένα μηχάνημα, τίποτα. Οπότε χωρίς δίκτυο τι είχαμε τι χάσαμε. Βασικές offline λειτουργίες όπως π.χ. browsing σε docs θα μπορείς να κάνεις και με το Chrome φαντάζομαι, οπότε δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν τόσο πολύ.

 

Όσο για τις προβλέψεις της Google για κατάκτηση του 60% της εταιρικής αγοράς, πιστεύω πως το κάνουν για να τραβήξουν την προσοχή της αγοράς. Ωστόσο, όπως τεκμηρίωσα και πιο πάνω, νομίζω είναι αδύνατον να γίνει αυτό. Μου φάινεται πιο εύκολο να κατακτήσει το 60% των οικιακών χρηστών, παρά των εταιρικών. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς σοβαρά προγράμματα;;; Τα ίδιο λογισμικό από ένα σημείο και μετά θα τρέχει native και στο linux μόνο και μόνο με τον φόβο ότι θα χάσουν πελάτες, πχ:

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:oGm0NMYZjvEJ:supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Desktop-Software/UBUNTU-LINUX-SUPPORT/m-p/649305

 

δες το και στο forum τους:

 

http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Desktop-Software/UBUNTU-LINUX-SUPPORT/m-p/649305

 

 

προγραμματα ανάλυσης δικτύων για παράδειγμα. Είναι ένα μικρό ποσοστό εταιριών, δε λέω, αλλά όπως και να έχει δε νομίζω το 60% να αντικατασταθεί ΑΜΕΣΑ όπως λένε. Θέλει βάθος χρόνου...

 

Πάντως θα συμφωνήσω στο ότι θα πάρουν τα πάνω τους τα linux, άντε να δούμε και μια άσπρη μέρα χωρίς windows για support προγραμμάτων!

 

 

όσο για τα ΒΒ δεν το ήξερα αυτό, ενδιαφέρον ακούγεται πάντως. Όπως το λές όμως, "...από ένα σημείο και μετά..." εδώ μιλάνε για άμεσα!

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mercyful_Fate το κόστος δεν είναι μεγαλύτερο από το να προχωρήσουν σε αναβαθμίσεις proprietary λειτουργικού από την στιγμή που τα ίδια προγράμματα προσφέρονται και στα δυο λειτουργικά (open source/proprietary) ενώ δεν εννοείται σοβαρό τμήμα IT που να μην γνωρίζει απέξω και ανακατωτά το πως να στήνουν servers σε linux και unix λειτουργικά.

 

Θοδωρή δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να παρακολουθήσεις στο δίκτυο και τι αναλύσεις θέλεις να κάνεις αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι το linux λύνει και δένει στην κυριολεξία, αν πάλι θέλεις παραθυρικό περιβάλλον και αναφορές με ένα κλικ χωρίς να περάσεις στα ενδότερα τότε εκεί ναι πας σε έτοιμη λύση που απευθύνεται περισσότερο σε executives παρά σε τεχνικό που θέλει να ξέρει επακριβώς τι γίνεται. Μια φορά ασχολήθηκα περισσότερο για να εμπλουτίσω τις δικές μου γνώσεις στο αντικείμενο με τα iptables και από εκεί και μετά υπάρχουν ένα σωρό εργαλεία στο linux που είμαι σε θέση να γνωρίζω τι γίνεται στο δικό μου δίκτυο.

 

Το άμεσα δεν είναι πάντα καλό με την λογική ότι χρειάζεται ένας χρόνος προσαρμογής για αυτό και μίλησα για ορμή και αυτή την στιγμή η Google σπρώχνει προς αυτή την κατεύθυνση και βλέπουμε πως από μία και μόνο αόριστη εκτίμηση και αναφορά δημιουργούνται οι προϋποθέσεις πραγματοποίησής της. :-)

 

Πραγματικά συχαίνομαι το μάρκετινγκ γιατί θέλει τον κόσμο να αντιμετωπίζεται ως σύνολο περιορισμένης ευθύνης παρά ταύτα κάποιες φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί με απώτερο σκοπό το καλό του συνόλου οπότε και εκεί βάζουμε λίγο νερό στο κρασί μας και περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρή δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να παρακολουθήσεις στο δίκτυο και τι αναλύσεις θέλεις να κάνεις αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι το linux λύνει και δένει στην κυριολεξία, αν πάλι θέλεις παραθυρικό περιβάλλον και αναφορές με ένα κλικ χωρίς να περάσεις στα ενδότερα τότε εκεί ναι πας σε έτοιμη λύση που απευθύνεται περισσότερο σε executives παρά σε τεχνικό που θέλει να ξέρει επακριβώς τι γίνεται. Μια φορά ασχολήθηκα περισσότερο για να εμπλουτίσω τις δικές μου γνώσεις στο αντικείμενο με τα iptables και από εκεί και μετά υπάρχουν ένα σωρό εργαλεία στο linux που είμαι σε θέση να γνωρίζω τι γίνεται στο δικό μου δίκτυο.

δεν εννοώ για προσωπική χρήση, αλλά για εταιρία, και με δίκτυο εννοώ τηλεπικοινωνίες (μη φεύγουμε από το θέμα όμως). Όπως και να'χει είμαι υπερ του linux (όχι της google όμως :P)

 

Πραγματικά συχαίνομαι το μάρκετινγκ γιατί θέλει τον κόσμο να αντιμετωπίζεται ως σύνολο περιορισμένης ευθύνης παρά ταύτα κάποιες φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί με απώτερο σκοπό το καλό του συνόλου οπότε και εκεί βάζουμε λίγο νερό στο κρασί μας και περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις. :-)

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το Chrome OS δεν θα τρέχει μόνο με συγκεκριμένο hardware;

 

Και είναι άκυρο να συγκρίνουμε τον Chrome με το λειτουργικό. Σαν να συγκρίνουμε αγγούρια με πορτοκάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπανανα που θα φαει το linux & macintosh απο chrome οs δεν την φανταζεστε.

Το ChromeOS είναι διανομή Linux:

Google Chrome OS is a forthcoming Linux-based, open source operating system designed by Google to work exclusively with web applications.

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mercyful_Fate το κόστος δεν είναι μεγαλύτερο από το να προχωρήσουν σε αναβαθμίσεις proprietary λειτουργικού από την στιγμή που τα ίδια προγράμματα προσφέρονται και στα δυο λειτουργικά (open source/proprietary) ενώ δεν εννοείται σοβαρό τμήμα IT που να μην γνωρίζει απέξω και ανακατωτά το πως να στήνουν servers σε linux και unix λειτουργικά.

Ποιος μίλησε για servers? Εγώ σου μιλάω για περιπτώσεις εταιριών με 100-αδες ή 1000-αδες τερματικά με Windows, και με ένα σωρό security & maintenance αυτοματισμούς. Είναι σχεδόν αδύνατο να πεις "τα πετάμε όλα αυτά, θα βάλουμε Chrome OS και θα ξαναγράψουμε όλους τους αυτοματισμούς για Chrome OS".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοώ για προσωπική χρήση, αλλά για εταιρία, και με δίκτυο εννοώ τηλεπικοινωνίες (μη φεύγουμε από το θέμα όμως). Όπως και να'χει είμαι υπερ του linux (όχι της google όμως :P)

 

Μα για εταιρική χρήση μιλάω και εγώ. :-)

 

Ρε παιδιά το Chrome OS δεν θα τρέχει μόνο με συγκεκριμένο hardware;

 

Και είναι άκυρο να συγκρίνουμε τον Chrome με το λειτουργικό. Σαν να συγκρίνουμε αγγούρια με πορτοκάλια.

 

Μπανανα που θα φαει το linux & macintosh απο chrome οs δεν την φανταζεστε.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος μίλησε για servers? Εγώ σου μιλάω για περιπτώσεις εταιριών με 100-αδες ή 1000-αδες τερματικά με Windows, και με ένα σωρό security & maintenance αυτοματισμούς. Είναι σχεδόν αδύνατο να πεις "τα πετάμε όλα αυτά, θα βάλουμε Chrome OS και θα ξαναγράψουμε όλους τους αυτοματισμούς για Chrome OS".

 

Όταν φίλε μου αναφέρεσαι σε τερματικά αυτά για να λειτουργήσουν χρειάζονται εξυπηρετητές και σε ότι αφορά την ασφάλεια και την ευρύτερη διαχείριση των μηχανημάτων ρίξε μια ματιά σε λύσεις τύπου webmin και θα καταλάβεις. :-)

 

Δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω και κανείς δεν βλέπει μόνο το βραχυπρόθεσμο κόστος αλλά υπολογίζει μακροπρόθεσμα που θα βρεθεί και εκεί τα πράγματα είναι φως φανάρι. :-)

(Τουλάχιστον για μένα, από εκεί και πέρα αν κάποιος επιμένει τόσο ένθερμα στην άποψή του δέχομαι και στοιχήματα... :lol:)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...