Προς το περιεχόμενο

Το Chrome OS θα μπορούσε να αντικαταστήσει έως και το 60% των εταιρικών PC με Windows, υποστηρίζει η Google


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τα ερωτήματα που έθεσα:

1.Ποια είναι η ενδιάμεση λύση μεταξύ stable και rolling.Ως τώρα το Linux προσφέρει 2 λύσεις,ή stable και outdated ή rolling με bugs και κίνδυνο σπασίματος.

2.Ανέφερες Google και Canonical σαν εταιρίες που τώρα επενδύουν στο Linux και ρωτώ,οι IBM,HP ήταν λίγες μπροστά σε αυτές,άσε που η Canonical δεν πρόσφερε κάτι το ιδιαίτερο παρα ένα καραpatc-αρισμένο Debian με το κατόρθωμα η stable έκδοση της να έχει περισσότερα bugs απο την rolling του Debian, αλλά ούτε βρήκε λύση για το 1 που ρωτάω,οι LTS εκδόσεις είναι για γέλια στο χρονικό διάστημα υποστήριξης και οι rolling όπως πχ Debian δεν είναι ούτε για μη enthusiasts χρήστες,είναι για ανθρώπους που θέλουν να το παλέψουν ή και μπορούν.Υπάρχει και η αναβάθμιση κάθε 6μηνο,oooohhh god.

3.Στηρίζεις την ασφάλεια του Linux,σου δίνω link απο Nessus που δείχνει ότι τα κενά είναι περισσότερα στο Linux,το πιο απίστευτο είναι ότι μιλάς για πειρατικά προγράμματα και ότι για αυτό κυριαρχούν τα Windows,που βρε στις εταιρίες;Πιστεύεις ότι θα ανοίξει τον κώδικα η Adobe ή ότι θα πάνε οι εταιρίες σε GIMP;Τα ίδια πειρατικά θα υπάρχουν και στο Linux αν υποστηριχτεί,το ίδιο πρόβλημα ασφάλειας θα υπάρξει κι εκεί.

 

Ως τώρα τα λεγόμενα σου βασίζονται στο ΘΑ,γιατί τώρα τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει κάτι.Τίποτα εξωτερικό δεν φταίει και καμιά συνωμοσία δεν υπάρχει που το Linux συγκεκριμένα δεν "πιάνει",απλά δέξου το ότι δεν ανταποκρίνεται στα σύγχρονα στανταρς.

 

*Έχεις αναφέρει πολλές φορές για το τι τρέχει το router μου,η απάντηση είναι:Και;Μίλησε κανείς για την αγορά αυτή ή για servers;Μια αγορά που ήδη έχει κατακτήσει σχεδόν;

 

 

Πραγματικά στην αρχή νόμιζα ήταν πλάκα μέχρι που προσπάθησες πραγματικά να κάνεις σύγκριση μονολιθικού και μ-kernel.Αν κάποια system process για κάποιο λόγο σταματήσει να αποκρίνεται στην μονολιθική λογική τότε λόγω "hard wiring" αλλά και λόγω dependencies κι άλλες system processes θα σταματήσουν να αποκρίνοντα στην μονολιθική προσέγγισηι.Τι θα κάνεις σαν εταιρία όπου ο χρόνος είναι χρήμα, θα τις βγάζεις απο το kernel space;

Πραγματικά για την πιο απλή προσθήκη ενός feature το kernel recompiling σου φαίνεται ιδανική λύση όπως συμβαίνει στον μονολιθικό;Ως και οι drivers για I/O communication πάνε μέσα εκεί.

Mια νέα ρουτίνα για memory management να θες να προσθέσεις θα πρέπει πιθανότατα να κάνεις modification όλο το σύστημα.

Μιλάς για ταχύτητα,μάλλον αγνοείς τους QNX και L4(yeap UNIX).

Μετά λες το κορυφαίο περι marketing,πόσο marketing υπάρχει στο ότι πάνω σε έναν μ-kernel μπορείς να τρέξεις παραπάνω απο ένα OS;

 

 

Δεν ξέρω ποιον kernel έχεις στο μυαλό σου όταν τα συγκρίνεις,υποθέτω τον NT 4.0 ή παλαιότερο καθώς εκεί το μεγαλύτερο σφάλμα της MS η οποία για λόγους ταχύτητας έβαλε πίσω στο kernel space τις περισσότερες διεργασίες συστήματος,τα communication stacks,τους device drivers και δημιούργησε έναν bloated μ-kernel που στην ουσία ήταν μονολιθικός με τεράστιο μέγεθος.Πλέον είμαστε κοντά στον NT 7.

 

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ξαναανκαλύψουμε την Αμερική για να πούμε ότι οι μονολιθικοί πυρήνες έχουν ξεπεραστεί,ότι το hybrid μοντέλο που είναι ένας συνδιασμός μ-kernel+monolithic είναι προτιμότερο,πραγματικά αυτή η κουβέντα το 2010 μου φαίνεται πάράξενη.

 

Μπορείς να μου απαντήσεις,μπορείς και όχι,πραγματικά δεν θα το συνεχίσω γιατί αυτή η κουβέντα φαίνεται να κουράζει και θα σεβαστώ τον φίλο leukonas,ο μόνος λόγος που απάντησα είναι γιατί είπες ότι δεν πήρα τις απαντήσεις που ήθελα ενώ στην πραγματικότητα δεν πήρα καμιά απάντηση,αν έχεις κάποια που δεν περιλαμβάνει ΘΑ και μελλοντικούς χρόνους be my guest αλλά ανταπάντηση δεν πρόκειται να πάρεις απο εμένα τουλάχιστον,sorry

 

Φιλικά,τα λέμε

 

*ωω μεγάλο post,δες τι κάνει το αλκοόλ

 

 

 

Ξεκινώντας λοιπόν από το τέλος να σου πω ότι απαντήσεις σου έχω δώσει σε όλα όσα αναφέρεις και θα σου τις επαναλάβω για να μην αφήνεις υπονοούμενα και δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. :-)

 

Το πρόβλημα της αποδοχής του linux και όχι κάποιας διανομής από τις εταιρίες δεν έχει να κάνει με το αν είναι stable ή rolling αλλά με την τυποποίηση των επιμέρους συστημάτων και γενικότερα σε ότι αφορά τα api όπου ο κάθε προγραμματιστής θα μπορεί να βασιστεί σε αυτά και να ξέρει ότι μετά από αρκετά χρόνια οι εφαρμογές του θα τρέχουν σε μελλοντικές εκδόσεις του λειτουργικού. Εκεί χολώνει και το android και η κοινότητα με την καλώς εννοούμενη ελευθεριότητά της δεν μπορεί να τραβήξει γραμμές και να πει προς τα εδώ πορευόμαστε και δεν αποκλίνουμε χωρίς ουσιαστικό λόγο και πάντα έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας την συμβατότητα προς τα πίσω. Στην κοινότητα αδιαφορούν για αυτή την λεγόμενη συμβατότητα προς τα πίσω και το βλέπουμε ότι αν κάπου βρεθεί καλύτερη λύση από μία διαφορετική προσέγγιση, την υιοθετούν και τα open source project συνεχίζουν να εξελίσσονται ακριβώς επειδή έχουν την δύναμη της κοινότητας, στο proprietary αυτό δεν μπορεί να γίνει καθαρά και μόνο από θέμα κόστους για αυτό και υποστηρίζω ότι οι εταιρίες που είναι σε θέση να προσεγγίσουν τόσο τον κόσμο όσο και τις επιχειρήσεις είναι σε θέση να προχωρήσουν σε τυποποίηση που θα φέρει κοντά το proprietary λογισμικό.

 

Δεν μπορεί μία εταιρία να εκτεθεί δίνοντας το software και σε linux και μετά από μερικούς μήνες αυτό να μην δουλεύει στις επόμενες εκδόσεις του οπότε και θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να κάνει διορθώσεις για να μπορέσει να δουλέψει. Παρά ταύτα αυτή την συμβατότητα και την τυποποίηση μπορεί να την αναλάβει κάποιος ενδιάμεσος όπως το wine που δεν είναι και το μόνο οπότε από την μία να έχεις την ελευθερία και την ισχύ που σου δίνει το linux και από την άλλη το proprietary λογισμικό όπου δεν σε καλύπτει το open source που και σαν λύση τριγκάρει την κοινότητα να προσφέρει ισάξια ή και καλύτερα open source προγράμματα.

 

Για την ασφάλεια του linux σου ξαναείπα ότι δεν υπάρχει σύστημα χωρίς κενά από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν τόσο σοβαρά κενά σαν αυτά της microsoft και αυτό το βλέπουμε στην πράξη που όσα προγράμματα προστασίας κυκλοφορούν για linux δεν είναι για την προστασία του linux αλλά για να περιορίσουν τον κακόβουλο κώδικα να μην περάσει και κάνει ζημιά σε windows συστήματα. :-)

 

Όχι φίλε μου υπάρχει άμεση σχέση μεταξύ της πειρατείας, της χρήσης του πειρατικού υλικού για προσωπική χρήση και του νόμιμα αποκτηθέντος λογισμικού που χρησιμοποιείται στις εταιρίες.

 

Σου είπα για τον Νεγροπόντε του MIT και το OLPC αλλά φαίνεται δεν σε κάλυψε η απάντησή μου. Πόσοι από μικρή ηλικία είναι σε θέση να μάθουν επαγγελματικά προγράμματα αξίας αρκετών χιλιάδων ευρώ;;;

 

Μήπως αυτή η πειρατεία κάνει γνωστά τα προγράμματα οπότε και στο μέλλον θα έχουν σίγουρους πελάτες;;;

 

Ναι ξέχασα δεν θες ΘΑ, δεν κοιτάμε το μέλλον, ζούμε και ατενίζουμε το παρελθόν, λες και οπισθοδρομούμε. Κάνεις λοιπόν πολύ μεγάλο λάθος να νομίζεις ότι ο συγκεκριμένος χώρος έχει κατασταλάξει σε βέλτιστες λύσεις και όσοι έχουν γνώση του χώρου και αντίληψη έχουν ήδη περάσει σε linux και στο επαναλαμβάνω αυτό για πολλοστή φορά μπας και γίνει αντιληπτό.

 

Σου έχω αναφέρει πάρα πολλές φορές το ότι το router σου τρέχει linux για να αντιληφθείς ότι δεν είναι κάτι που δαγκώνει και ότι σε αυτό στηρίζεσαι για να είσαι σίγουρος ότι η συσκευή θα δουλεύει αξιόπιστα και θα σου προσφέρει ένα σύνολο δυνατοτήτων που σε windows λειτουργικό θα χρειάζονταν πολλαπλάσιοι πόροι. Σου είπα για το openwrt για το ddwrt, για media players που αν και έχουν 100 ευρώ πέρα από την δουλειά για την οποία προοριζόντουσαν με chrooting φορτώνουν ολόκληρη διανομή linux οπότε κάνουν απίστευτα πράγματα πέρα από τα όσα μπορούν να κάνουν με optware και όσα υποστηρίζω δεν τα λέω υποθετικά ότι κάπου τα είδα, κάπου τα διάβασα, τα έχω ήδη κάνει πράξη εδώ και πάρα πολύ καιρό και δουλεύουν όλα ρολόι, για αυτό επιμένω στο αν έχετε άποψη γνωρίζοντας το linux και πόσο έχετε ασχοληθεί μαζί του.

 

Άντε πάλι τώρα να ρωτώ αν πράγματι θέλεις να ξεκινήσουμε μία συζήτηση περί virtualization στο linux και σύγκριση με τα windows... :lol:

 

Μάλλον δεν χρειάζεται όπως δεν χρειάζεται να ξαναναφερθώ στην ευστάθεια και στην ολοκληρωμένη εικόνα του μονολιθικού πυρήνα που οδήγησε τους microkernel να γίνουν... hybrid δλδ να προσεγγίσουν την λογική και την αρχιτεκτονική της άλλης πλευράς... :lol:

 

Πότε είχες kernel panic τελευταία φορά φίλε μου;;; :-)

 

Θέλεις μήπως να μου πεις καθαρά και μόνο για το θέμα της απόδοσης τι ποσοστό του TOP 500 έχει η microsoft;;; Πόσο;;;; :lol:

 

Αλλά ναι ξέχασα είναι και αυτοί φανατικοί του linux και δεν τους ενδιαφέρει η αξιοποίηση των συστημάτων τους σε μέγιστο βαθμό, απλά παίζουν με linux γιατί δεν έχουν τι να κάνουν...

 

Λες και ξαναλές για τους μονολιθικούς πυρήνες ξεχνώντας τα modules που φορτώνονται εξωτερικά όπως οι proprietary drivers που αν είχες δουλέψει έστω και λίγο το linux θα το ήξερες, πχ κλασσική περίπτωση οι οδηγοί για τις κάρτες γραφικών. Αλλά τι να πούμε για το ότι σε περίπτωση προβλήματος στο gui των windows το σύστημα έχει κρασάρει ενώ στο linux αν τύχει ποτέ τέτοιο πρόβλημα απλά κλείνεις και ξαναξεκινάς τον X Server και το υπόλοιπο σύστημα έχει παραμείνει ανέπαφο και συνεχίζει να δουλεύει κανονικά. Ή μήπως θέλεις να μιλήσουμε για το Kexec και το Ksplice όπου μπορείς να ξεκινήσεις τον νέο πυρήνα χωρίς επανεκκίνηση του συστήματος ή να τον patchάρεις ενώ αυτός τρέχει και χωρίς να χρειαστεί reboot;;;

 

Αυτά και πάρα μα πάρα πολλά άλλα δεν ΘΑ γίνουν, ήδη έχουν γίνει και αυτά δίνουν αξία στο linux και για αυτό πολλές εταιρίες έχουν ήδη στραφεί σε αυτό και με την υποστήριξη της κοινότητας και την τυποποίηση τόσο οι εταιρίες όσο και οι χρήστες για προσωπική χρήση δεν θα έχουν λόγο να μην περάσουν στον χώρο του linux.

 

Αλλά αυτά, όπως πολλά μέλη υποστηρίζουν, για εκείνους είναι ψιλά γράμματα, αυτό που θέλουν είναι κάτι να δουλεύει και να είναι αξιόπιστο αλλά και να έχουν κάποιο λόγο για να περάσουν σε αυτό πέρα από τα "ψιλα γράμματα" και εκεί για το παραμύθι λοιπόν και τα φρου φρου και τα αρώματα έρχονται οι εταιρίες σαν την Google να αναλάβουν το promotion και την διαχείριση σε επίπεδο σχεδιασμού, αναφερόμενος πάντα στο ευρύτερο σύνολο που δεν θέλει να ασχολείται με ψιλά γράμματα και να μένει στην "ουσία" του πράγματος, γιατί οι υπόλοιποι που χάνουν τον χρόνο τους με αυτά τα ψιλά γράμματα ξέρουν και που βρίσκονται και που πατούν και δεν περιμένουν εταιρίες να τους ανοίξουν τα μάτια αλλά προσβλέπουν στο κέρδος που θα έχουν από μία ευρύτερη αποδοχή του linux γενικότερα.

 

Ελπίζω τουλάχιστον σε αυτή την επανάληψη των απαντήσεων να έμεινες καλυμμένος, αλλά αν θέλεις και άλλη επανάληψη ή έχεις κάποια άλλη απορία, εδώ είμαστε. :-)

 

Εγώ πάντως οφείλω να σε ευχαριστήσω που με αυτή την συζήτηση που δεν θεωρώ κόντρα αναδυκνείουμε το linux, το αν θα πείσουμε την κυρά Μαρία την αγαπητή και άξια κομμώτρια να το δοκιμάσει στον φορητό της και αν θα καταλάβει την διαφορά που έχουν αυτά τα "ψιλά" γράμματα, τι να σου πω, έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου.

 

Υ.Γ. Πάντως την κυρά Φροσύνη την έπεισα και από ότι μου λέει πέρα από το ότι κάνει μια χαρά το σερφάρισμά της και βλέπει τις ταινίες και ακούει την μουσική της, όπως λέει και η ίδια, καραγουστάρει απίστευτα με το επαναστατικό και ανατρεπτικό αέρα που έχει... :lol:

 

Τί να πει κανείς, ότι τον ευχαριστεί τον καθένα. :-)

 

Για αυτό σου προτείνων να αφήσεις το αλκοόλ και να πιάσεις την ουσία... βάλε linux!!! :lol:

 

 

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...