Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εσπρεσιέρας!


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξέρεις να φτιάχνεις εσπρέσσο σε κανονική μηχανή τότε δε θα έχεις πρόβλημα. Όπως κάθε τι καινούριο, θέλει εξοικίωση. Για μένα είναι ο πιο μπελαλίδικος καφές γιατί θέλει ιεροτελεστία και καλό καθάρισμα τη μηχανή έπειτα. Κάνει κανονικό εσπρέσσο καφετέριας όπως είναι ο συνηθέστερος.Ο μόνος λόγος για να μην βγάλει καλό καφέ είναι να χρησιμοποιήσεις χάλια καφέ κ να μην πατήσεις καλά τους κόκκους στο δοχείο. Το ατού που έχουν οι καφετέριες στο θέμα της γεύσης είναι ότι φρεσκοκόβουν τον καφέ από το φασόλια του, κι έτσι έχει την καλύτερη δυνατή γεύση. Τώρα μπορείς να πάρεις και ηλεκτρικό μύλο καφέ να τον κόβεις επιτόπου αν θες.Κλάιν μάιν.

 

 

http://www.videojug.com/film/how-to-make-espresso-coffee

 

thanx

λέω να την κρατήσω θα δείξει. Ο μύλος του καφέ είναι όλα τα $$ αλλά αν χρειάζομαι κάθε πρωί καλά ωρίτσα για να φτιάξω μία πορδή εσπρέσο, νομίζω ότι πάει πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάγκες δεν σας είπα.. δεν θα κάνω review, αλλά συνοπτικά να σας πω ότι η SilverCrest είναι τρελό RESPECT. Μπορεί να μην έχω προϊστορία με τις εσπρεσσιέρες αλλά φαίνεται ότι αυτή ΕΙΔΙΚΑ για τα λ7 της είναι πολύ ποιοτική, όμορφη στο μάτι, και ΓΕΛΟΙΑ στη χρήση.

 

Από την 2η κιόλλας φορά έκανα καφέ σαν αγοραστό (illy rocks), και το έχω κάνει master στις δοσολογίες ώστε να μην βγαίνει πιο "νερουλός" που λένε..

 

Το ΜΟΝΟ πράγμα που δεν πετυχαίνω αποτελεσματικά, είναι το αφρόγαλα. Όπως είπε κάποιος παραπάνω είναι πιο γάλα παρά αφρός και έχει ως αποτέλεσμα να καταστρέφω τον fredo. Δοκίμασα εβαπορέ, δοκίμασα φρέσκο (απ' ότι μου είπε ο αδερφός μου το καλύτερο είναι φρέσκο και ελαφρί (με % και τις λοιπές φλωριές). Θα το δοκιμάσω, αν και το μαρτζαφλάρι κάνει για ΖΕΣΤΟ fredo espresso και όχι για τον παγωμένο που κόβω φλέβα. Εγώ πάντα τον σερβιρίζομαι με σαντυγή (και αύριο πάω να τσιμπίσω μια).

 

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα tips για το αφρόγαλα, we are all ears.

 

One million thanks για το support, είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένη από την αγορά μου (καθώς και οι γονείς μου από το δώρο) και αυτό χάρη σε εσάς φυσικά.

 

(special thanks to lary7 :*)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες δεν σας είπα.. δεν θα κάνω review, αλλά συνοπτικά να σας πω ότι η SilverCrest είναι τρελό RESPECT. Μπορεί να μην έχω προϊστορία με τις εσπρεσσιέρες αλλά φαίνεται ότι αυτή ΕΙΔΙΚΑ για τα λ7 της είναι πολύ ποιοτική, όμορφη στο μάτι, και ΓΕΛΟΙΑ στη χρήση.

 

Από την 2η κιόλλας φορά έκανα καφέ σαν αγοραστό (illy rocks), και το έχω κάνει master στις δοσολογίες ώστε να μην βγαίνει πιο "νερουλός" που λένε..

 

Το ΜΟΝΟ πράγμα που δεν πετυχαίνω αποτελεσματικά, είναι το αφρόγαλα. Όπως είπε κάποιος παραπάνω είναι πιο γάλα παρά αφρός και έχει ως αποτέλεσμα να καταστρέφω τον fredo. Δοκίμασα εβαπορέ, δοκίμασα φρέσκο (απ' ότι μου είπε ο αδερφός μου το καλύτερο είναι φρέσκο και ελαφρί (με % και τις λοιπές φλωριές). Θα το δοκιμάσω, αν και το μαρτζαφλάρι κάνει για ΖΕΣΤΟ fredo espresso και όχι για τον παγωμένο που κόβω φλέβα. Εγώ πάντα τον σερβιρίζομαι με σαντυγή (και αύριο πάω να τσιμπίσω μια).

 

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα tips για το αφρόγαλα, we are all ears.

 

One million thanks για το support, είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένη από την αγορά μου (καθώς και οι γονείς μου από το δώρο) και αυτό χάρη σε εσάς φυσικά.

 

(special thanks to lary7 :*)

 

 

Koritsi χρησιμοποίησες illy σε pods ή την σκόνη στο τσίγκινο το κουτάκι; Εγώ τελικά επειδή δεν ήθελα να πηγαίνουν χαμένα τα pods καθότι πανάκριβα και δε χωράνε στο single sieve, βρήκα λύση. Αφαιρώ το χαρτί (πάει περίπατο το E.S.E.) βγάζω λίγη ποσότητα καφέ, και την υπόλοιπη σκόνη την πατάω κανονικά με το πρεσσάκι. Χρησιμοποιείς το πρεσάκι στο χέρι ή το ενσωματωμένο στη μηχανή;

 

Επίσης για το αφρόγαλα, αν διαβάσετε στις οδηγίες έχει αναλυτική διαδικασία, δε μπορώ να την γράφω τώρα, κάντε ένα κόπο και κοιτάξτε το manual. Γενικά κάνεις κάτι ώστε να φύγει το νερό που βγάζει στην αρχή και προσέχεις να μην ΚΑΙΣ το γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες δεν σας είπα.. δεν θα κάνω review, αλλά συνοπτικά να σας πω ότι η SilverCrest είναι τρελό RESPECT. Μπορεί να μην έχω προϊστορία με τις εσπρεσσιέρες αλλά φαίνεται ότι αυτή ΕΙΔΙΚΑ για τα λ7 της είναι πολύ ποιοτική, όμορφη στο μάτι, και ΓΕΛΟΙΑ στη χρήση.

 

Από την 2η κιόλλας φορά έκανα καφέ σαν αγοραστό (illy rocks), και το έχω κάνει master στις δοσολογίες ώστε να μην βγαίνει πιο "νερουλός" που λένε..

 

Το ΜΟΝΟ πράγμα που δεν πετυχαίνω αποτελεσματικά, είναι το αφρόγαλα. Όπως είπε κάποιος παραπάνω είναι πιο γάλα παρά αφρός και έχει ως αποτέλεσμα να καταστρέφω τον fredo. Δοκίμασα εβαπορέ, δοκίμασα φρέσκο (απ' ότι μου είπε ο αδερφός μου το καλύτερο είναι φρέσκο και ελαφρί (με % και τις λοιπές φλωριές). Θα το δοκιμάσω, αν και το μαρτζαφλάρι κάνει για ΖΕΣΤΟ fredo espresso και όχι για τον παγωμένο που κόβω φλέβα. Εγώ πάντα τον σερβιρίζομαι με σαντυγή (και αύριο πάω να τσιμπίσω μια).

 

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα tips για το αφρόγαλα, we are all ears.

 

One million thanks για το support, είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένη από την αγορά μου (καθώς και οι γονείς μου από το δώρο) και αυτό χάρη σε εσάς φυσικά.

 

(special thanks to lary7 :*)

 

Yeah! It rocks :)

 

koritsi: για το αφρόγαλα οτι σου πε ο αδερφός σου, θέλει light (για αρχή μέχρι να μάθεις, είναι πιο εύκολο να γίνει). Και οτι λέει ο death.. (ριντ δε φ0κιν μανιουάλ :P )

Πρώτα κάνεις το εσπρεσσάκι σου.. μονό διπλό οτι θες.. και μετά το αφρόγαλα, γιατί θέλει περισσότερη θερμοκρασία απ ότι ο εσπρέσσο, οπότε αν τα κάνεις ανάποδα, θα σου βγεί καμμένος ο καφές.

Μετά βάζεις σε ενα μπρικάκι το γάλα, αφήνεις απο το ακροφύσιο να φύγει όλο το νερό (το ανοίγεις τέρμα σιγά σιγά και αρχίζει να βγάζει λίγο νερό - μόλις βγαίνει μόνο ατμός είσαι έτοιμη.. χαμηλώνεις πάλι..)

Βάζεις το μπρικι απο κάτω, το ακροφύσιο να πάει μέχρι λίγο πάνω απο τον πάτο και ανοίγεις τον ατμό σιγά σιγά.. θα αρχίσει να γουργουρίζει..

Τότε αρχίζεις και κάνεις κυκλικές κινήσεις στο μπρίκι και αργά πάνω κάτω, προσέχωντας να είναι το ακροφύσιο λίγο κάτω απο την επιφάνεια.. Τόσο ώστε να μην πιτσιλάει, φυσώντας το γάλα, αλλά ούτε πολύ κάτω.. θα το δείς να κάνει αφρό..

Όταν το δείς να είναι οκ.. κλείνεις τον ατμό, βγάζεις το μπρίκι.. και βάζεις όσο θέλεις στον εσπρέσσο, αν θες πιάνεις με ενα κουταλάκι το πάνω πάνω που είναι πιο αφρός..

 

Αυτά για το ζεστό..

 

Για το φρέντο (φρέντο είναι το παγωμένο.. οπότε δεν στέκει το ζεστό freddo που λες είναι πιο εύκολο αφου δε θέλει το ακροφύσιο)

 

Βάζεις σε ενα shaker το γάλα και το χτυπάς στο μιξεράκι του φραπέ (θέλει με ρευμα.. αυτά του χεριού δεν κάνουν), στο shaker μπορείς να βάλεις τριμμένο πάγο.

Βάζεις τον εσπρέσσο σε ενα ποτήρι με λίγα παγάκια, ανακατέβεις (πριν.. όσο είναι ζεστός βάζεις τη ζάχαρη να λιώσει) προσθέτεις λίγα παγάκια ακόμη και χύνεις απο πάνω το αφρόγαλα..

 

Η μηχανή γενικά για τα λεφτά της τα σπάει.. Κάνει μια χαρά καϊμάκι.. καλύτερο απο αρκετά μαγαζιά που στον φέρνουν νεροζούμι..

 

Μεγάλο ρόλο στο να γίνει καλός ο καφές είναι να έχει ζεσταθεί η μηχανή καλά πριν τη χρήση (την αφήνουμε ανοιχτή κανα 20λεπτο) και το φίλτρο του καφέ, εγώ μερικές φορές αφού έχω βάλει τον καφέ το αφήνω και 10-20 δευτερόλεπτα να ζεσταθεί και ο καφές). Το πάτημα του καφέ στο φίλτρο.. (εμένα με βολεύει αυτό που έχει και στο δοσομετρητή)

Όσο πιο πατημένο τόσο πιο "βαρύς" ο καφές όσο λιγότερο, τόσο πιο ελαφρύς.

Και φυσικά τι καφέ θα βάλεις.. Αλλά και πόσο θα το αφήσεις να τρέξει το νερό. Εκεί θέλει πειραματισμό αν δεν έχεις ποτηράκια με ml για να βγάλεις ακριβώς τις δόσεις. Αλλά και πάλι είναι πιο πολύ θέμα γούστου.

 

death lord.. Τι λένε τα pods? Καλός καφές? Αν βάλεις δυο pods γεμίζει το διπλό φίλτρο?

 

τελικά τα πήρες για να μην καθαρίζεις, αλλά δε το γλίτωσες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο πολυμηχανημα να κανει και τσαι και σοκολατα εκτος απο espresso, υπαρχει; Αυτο το καινουριο της Bosch το Massimo καλο ειναι;

 

To Tassimo τα κάνει όλα αυτά αλλά μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο τον καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αφρογαλο δοκιμασε το γαλα στα χαρτοκιβωτια, νομιζω το μακρας παστεριωσης 1,5%.

''ΖΕΣΤΟ fredo espresso'' με αυτο τι εννωεις :blink:

 

Απλά κάποιοι βάζουν σαντιγί πάνω στον espresso τους.. eh και παρασύρθηκα.

 

 

Koritsi χρησιμοποίησες illy σε pods ή την σκόνη στο τσίγκινο το κουτάκι; Εγώ τελικά επειδή δεν ήθελα να πηγαίνουν χαμένα τα pods καθότι πανάκριβα και δε χωράνε στο single sieve, βρήκα λύση. Αφαιρώ το χαρτί (πάει περίπατο το E.S.E.) βγάζω λίγη ποσότητα καφέ, και την υπόλοιπη σκόνη την πατάω κανονικά με το πρεσσάκι. Χρησιμοποιείς το πρεσάκι στο χέρι ή το ενσωματωμένο στη μηχανή;

 

Γιατί δεν παίρνεις απλά χύμα; :lol:

 

 

Καποιο πολυμηχανημα να κανει και τσαι και σοκολατα εκτος απο espresso, υπαρχει; Αυτο το καινουριο της Bosch το Massimo καλο ειναι;

 

Yes, και ο silvercrest μια χαρά θα είναι.. και απ' ότι βλέπεις όλοι happy μείναμε από τις επιδόσεις του (δεν έχω δοκιμάσει, αλλά σίγουρα θα κάνει ΟΛΑ τα ροφήματα, όπως και όλους τους καφέδες που είναι για μηχανή). Διορθώστε με αν κάνω λάθος)

 

orotoi tyVM για το αναλυτικό guide. Τα έμαθα τα βήματα για ζεστό, όσο για τον παγωμένο είναι μεγάλη διαδικασία.. και αγόρασα σαντιγί σε χάρτινο κουτάκι (noname από supermarket) και με ΛΙΓΟ χτύπημα στο μπρίκι με το χτυπητήρι χεριού, είναι ακριβώς ότι θέλω να έχει η κορυφή του fredο. (αρέσει και σε όλους μου τους φίλους, so..)

 

P.S: Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αγόρασα και 2η SilverCrest μέρες τώρα, και για το δικό μου διαμέρισμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

urwc koritsi.. :)

 

P.S: Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αγόρασα και 2η SilverCrest μέρες τώρα, και για το δικό μου διαμέρισμα :P

 

ρε θηρίο πρόλαβες και δεύτερη? Και μένα απο χθες που διάβασα που έλεγες για σαντιγύ.. μου χει μπεί στο μυαλό.. Θα το δοκιμάσω σύντομα.. Σήμερα πήρα και illy. Επόμενοι καφέδες μάλλον απο.. coffeerepublic ή cafetaf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:wub:

 

Για αφρογαλο δοκιμασε το γαλα στα χαρτοκιβωτια, νομιζω το μακρας παστεριωσης 1,5%

 

Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ. Πάρε αυτό στα χαρτόνια που κρατάει ένα χρόνο ξερωγώ και μόνο γάλα δεν είναι. Κάνει γαμάτο αφρόγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕ ΓΙΑ ΠΙΣΙ:

 

1) Γάλα CalciPlus. Από το ψυγείο.

2) Ρίχνεις 1 δάχτυλο σε μια κούπα.

3) Βζουν βζουν με το ηλεκτρομαντζαφλάρι.

 

Θα βγει γαμάτο. Άκου τον γέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά, ψάχνω και εγώ αυτή την περίοδο να πάρω μία μηχανή espresso, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάτω από 15 bar, δεν θα βγάζει ποιοτικό καφέ. Θα ήθελα λυπών μια καφετιέρα που να βγάζει αξιοπρεπές καφέ, να μην είναι μάπα κατασκευαστικά και μετά από 2 μήνες τα φτήσει και να έχει προσιτή τιμή. Με λίγα λόγια θα ήθελα μία καφετιέρα value for money :lol: . Π.χ. αυτή εδώ που πρώτινε κάποιος στην αρχή τηρεί τις προδιαγραφές που ζητάω;

Γενικά δώστε μου τα φώτα σας στο θέμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά, ψάχνω και εγώ αυτή την περίοδο να πάρω μία μηχανή espresso, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάτω από 15 bar, δεν θα βγάζει ποιοτικό καφέ. Θα ήθελα λυπών μια καφετιέρα που να βγάζει αξιοπρεπές καφέ, να μην είναι μάπα κατασκευαστικά και μετά από 2 μήνες τα φτήσει και να έχει προσιτή τιμή. Με λίγα λόγια θα ήθελα μία καφετιέρα value for money :lol: . Π.χ. αυτή εδώ που πρώτινε κάποιος στην αρχή τηρεί τις προδιαγραφές που ζητάω;

Γενικά δώστε μου τα φώτα σας στο θέμα :D

 

 

Μια χαρά είναι η μηχανή. Γενικότερα οι περισσότερες πάνω-κάτω τα ίδια είναι. Δε θα τις κρατήσουμε 10 χρόνια ούτε θα τις χρησιμοποιήσουμε επαγγελματικά. Πάντως μην τρελένεστε με την "πλάκα προθέρμανσης φλιτζανιών" απλά μπορείς πρίν βάλεις τον εσπρέσσο να γεμίσεις με ζεστό νερό τα φλιτζάκια από τη μηχανή.Το ίδιο αποτέλεσμα κ κλασσικός τρόπος. ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ; Μας προετοιμάζουν οι σκοτεινές δυνάμεις να δουλεύουμε όλοι σε BAR ; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ; Μας προετοιμάζουν οι σκοτεινές δυνάμεις να δουλεύουμε όλοι σε BAR ; :D

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ο λιακό λέει οτι οι νεφελίμ πίνουν καπουτσίνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...