Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εσπρεσιέρας!


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

έρχονται χριστούγεννα και σκέφτηκα να πάρω δωράκι στους γονείς μου κάτι που είχαν ανάγκη πολλά χρόνια τώρα μιας και πίνουν 3 καφέδες την ημέρα..

 

Δεν ξέρω από καφετιέρες, αλλά μάλλον είμαι σίγουρη πως αυτό που ζητάω είναι εσπρεσιερα! :) (όχι φίλτρου σε καμία περίπτωση)

 

Έχουν βγει και καινούριες μηχανές Espresso, που φτιάχνουν και αλλά ροφήματα (π.χ. Κακάο, τσάι κλπ). Εγώ άψογο φρεντο θέλω να φτιάχνω όταν τους επισκέπτομαι, και οι γονείς μου όλα τα υπόλοιπα..

 

Έχετε να προτείνεται καμία να skroutzαρω, την οποία έχετε ευχαριστηθεί, είναι εύκολη στη χρήση και κάνει λιγότερο από 150 €;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα εκτιμω τις krupps και τις delongi σε εσπρεσσιερες. Krupps ειναι η δικια μου και κανε πολυ καλο καφε. ΑΠλα δες αυτη που θα παρεις να ειναι 1)15 bar πιεση και 2) Να περνει χυμα καφε και οχι καψουλες. Τωρα την πεμπτη εχει μια ενδιαφερουσα περιπτωση στα LIDL με 50Ε και το σκεφτομαι για να την εχω στο πατρικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εκτιμω τις krupps και τις delongi σε εσπρεσσιερες. Krupps ειναι η δικια μου και κανε πολυ καλο καφε. ΑΠλα δες αυτη που θα παρεις να ειναι 1)15 bar πιεση και 2) Να περνει χυμα καφε και οχι καψουλες. Τωρα την πεμπτη εχει μια ενδιαφερουσα περιπτωση στα LIDL με 50Ε και το σκεφτομαι για να την εχω στο πατρικο....

 

Α μπραβο, για αυτη στα lidl σκεφτομαι κι εγω, γιατι μια αλλη παλια με καψουλες που ειχα πηγε στο δημιουργο της. Με 50 ευρω ειναι πολυ καλη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠλα δες αυτη που θα παρεις να ειναι 1)15 bar πιεση και 2) Να περνει χυμα καφε και οχι καψουλες.

 

Γι'αυτό σας ρώτησα.. γιατί όλα αυτά που γράφεις παραπάνω δεν έχω ιδέα τι είναι :lol: (θα τα ζητήσω πάντως)

 

Τώρα τα lidl δίπλα είναι, να πάω να πάρω με 50€ όμως; Θέλω μια να μείνει.. Δεν είναι καλύτερα να το ρίξω τα 100-150€? (άκουσα πως είναι ακριβά και κυμαίνονται κάπου εκεί αυτά. >.<)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανηματα απο το lidl να τους εχεις εμπιστοσυνη, δεν μετραει αν εχει 50 ευρω. Εχουν και πολυ καλη εγγυηση. Τωρα αν δε σου κανουν τα χαρακτηριστικα της ειναι αλλο προβλημα.

Το θεμα με τις καψουλες ειναι, οτι μερικες παιρνουν μονο καψουλες, ενω καποιες αλλες παιρνουν και χυμα καφε (αυτη του lidl πντως λεει οτι παιρνει χυμα).

Προσωπικα ια τη χτυπησω μια, θα σας πω απο μεθαυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό σας ρώτησα.. γιατί όλα αυτά που γράφεις παραπάνω δεν έχω ιδέα τι είναι :lol: (θα τα ζητήσω πάντως)

 

Τώρα τα lidl δίπλα είναι, να πάω να πάρω με 50€ όμως; Θέλω μια να μείνει.. Δεν είναι καλύτερα να το ρίξω τα 100-150€? (άκουσα πως είναι ακριβά και κυμαίνονται κάπου εκεί αυτά. >.<)

 

Αυτα τα 2 που σου ανεφερα ειναι απλα και τα γραφει και στις καρτελες με τα χαρακτηριστικα.

 

Τωρα για τα LIDL, τα μηχανηματα που πουλανε ειναι πολυ καλα για την τιμη τους. Η καφετιερα αυτη εχει 3 χρονια εγγυηση, που σημαινει αμα παθει κατι σου επιστρεφουν αμεσα τα χρηματα.Αλλα γενικα δεν βγαζουν προβληματα τα πραγματα απο lild και η τιμη της ειναι εξαιρετικη ωστε να πειραματιστουν οι γονεις σου και να δουνε τι ειδος καφες τους αρεσει.Τωρα αν εχεις τοση ανεση και μπορεις να δωσεις και 150Ε αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα κανει καλυτερο καφε η θα κρατησει περισσοτερο.Αλλα δες αυτα τα 2 πραγματα που σου εγραψα σαν βασικα. Ο αδερφος μου εχει και krupps 200E πληρως ηλεκτρονικη αλλα τα εχει παιξει και θελει πατεντες για να κανει καφε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

op! Ποια είναι αυτή απο τα lidl? Ψήνομαι καιρό για μια μηχανούλα.. Λέω να την τιμήσω.. Αυτή που ήθελα να πάρω είναι γύρω στα 250 γιούρια.. και δεν είναι καιρός για τέτοια έξοδα..

 

---edit---

found it!

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_8622.htm

 

Τι εστί silver crest? Τώρα βέβαια... 50γιούρος είναι αυτά.. για τόσα καλή θα είναι..

 

Τι εννοεί εδώ "# Κατάλληλη για αλεσμένο καφέ, εσπρέσο και δίσκους καφέ", με το δίσκους καφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεί εδώ "# Κατάλληλη για αλεσμένο καφέ, εσπρέσο και δίσκους καφέ", με το δίσκους καφέ?

 

Κατι τετοιο http://www.williams-sonoma.com/products/7174501/?catalogId=56&bnrid=3180501&cm_ven=Shopping&cm_cat=Froogle&cm_pla=default&cm_ite=default

 

 

Πιο βολικο απο χυμα καφε,αλλα και πιο ακριβο. Καλυτερος ο χυμα καφες, ειδικα αν βρεις χαρμανι που σου αρεσει, αλλα αν δεν καταναλωθει σχετικα γρηγορα χανει σε γευση και φρεσκαδα.

 

Για τα 50€ απο λιντλ, μου φαινεται τιμια προταση.Go for it, ειδικα για πατρικο σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

op! Ποια είναι αυτή απο τα lidl? Ψήνομαι καιρό για μια μηχανούλα.. Λέω να την τιμήσω.. Αυτή που ήθελα να πάρω είναι γύρω στα 250 γιούρια.. και δεν είναι καιρός για τέτοια έξοδα..

 

---edit---

found it!

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_8622.htm

 

Τι εστί silver crest? Τώρα βέβαια... 50γιούρος είναι αυτά.. για τόσα καλή θα είναι..

 

Τι εννοεί εδώ "# Κατάλληλη για αλεσμένο καφέ, εσπρέσο και δίσκους καφέ", με το δίσκους καφέ?

 

Silver Crest εστι μια εταιρια που συνεργαζεται με ολα τα lidl ανα τον κοσμο, και φερνει στα lidl σχεδον ολες τις ηλεκτρικες - ηλεκτρονικες συσκευες. Εχουν ολες τρια χρονια εγγυηση (με αμεση επιστροφη χρηματων απο το ταμειο, απλα με την προσκομιση της αποδειξης), και μεχρι τωρα, ολες οι συσκευες που εχω, δεν μου εχουν βγαλει κανενα προβλημα. Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, αλλα οπως λεει κι ο γιατρος, ειναι πολυ καες αγορες για τα λεφτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmm... απο το άλλο φόρουμ μήνυμα πριν ένα χρόνο

 

 

 

Την Πέμπτη 10/12 έχει στο Lidl ξανά την εσπρεσσιέρα μου.

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages...210.p.espresso

 

Τώρα γράφει ότι είναι μάρκας SilverCrest αλλά όταν την είχα πάρει εγώ τον προηγούμενο Δεκέμβριο έγραφε Biffinet. Αλλά είναι (εξακριβωμένο η ίδια).

 

Και όχι είναι απλά η ίδια, είναι ίδια και με το συγκεκριμένο μοντέλο της DeLonghi που στον Κωτσόβολο έχει 160€.

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=87861

 

Υπάρχουν κάποιες οπτικές διαφορές οι οποίες περιορίζονται μόνο στον κεντρικό διακόπτη κ στην γωνία που κάνει το design. Σας διαβεβαιώ όμως ότι είναι το ίδιο εργαλείο αφού όταν την είδα από κοντά παρατήρησα ότι

-το ρεζερβουάρ

-το πορταφίλερ

-η βαλβίδα ατμού

-ο Αποστακτήρας

-Το ακροφύσιο

-το τάμπερ του

ήταν ολόιδια με την δικιά μου. Τονίζω το ΟΛΟΙΔΙΑ. Όχι απλά μοιάζαν. Aν τα έπερνα από το ένα και τα έβαζα στο άλλο θα ταίριαζαν απόλυτα.

Και το τελευταίο στοιχείο είναι ότι σε μια γωνία του κουτιού της biffinet μου έγραφε τα στοιχεία του εργοστασίου με πολύ μικρά γράμματα και έγραφε "De Longhi, Italy".

 

Την συγκεκριμένη καφετιέρα την έχω από τον προηγούμενο Δεκέμβριο. Φτιάχνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 διπλούς εσπρέσσο την ημέρα (δλδ μέχρι στιγμής πάνω κάτω έχω κάνει 600 καφέδες) και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Κάνει απίστευτο καιμάκι με τον Lavazza Gran Aroma που χρησιμοποιώ και βελούδινο αφρόγαλα.

 

....

 

Θα πει κάποιος "Τα παίρνεις από τα lidl ρε φίλε και τους διαφημίζεις?".

Καμία σχέση. Απλά θεωρώ ότι είναι ίσως η πιο συμφέρουσα αγορά που έκανα ποτέ μου κ θαθελα να βοηθήσω όσους ψάχνονται αυτό τον καιρό να βρουν κάτι φθηνό και καλό.

 

Υποτριπλάσια τιμή είναι αυτή, δεν είναι και λίγο πράγμα. Κοροιδία...

 

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3187720&postcount=697

 

 

 

Με έψησε ακόμη πιο πολύ ο φίλος!! Αύριο πουρνό πουρνό στα lidl.. ευτυχώς είναι δίπλα :) Μαγκάϊβερ.. αμα θες σου παίρνω μια να μη τρέχεις.. (αρκεί να έρθεις μετα απο δώ μέχρι το σουκου να την πάρεις)

 

---edit---

Παρόμοιες απόψεις και στα ξένα :P

http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=2107747

 

---edit x2---

 

[κουτοπονηριά mode on]

αν πάω σήμερα θα με γειώσουν άραγε?

[/kp mode off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια μικρή έρευνα και τελικά αυτές οι Silver Crest παρασκευάζονται από τις Delonghi. Όλοι τις προτείνουν.. πείτε μας εντυπώσεις. ;)

 

Πέρα από τις προσφορές.. επειδή δεν μπορώ να τα κυνηγάω, και επίσης την αγορά θέλω να την κάνω σε κάνα 15ήμερο (και όχι τώρα που είναι και οι παραπάνω προσφορές lidl/praktiker).

 

Αφού είστε fans των μηχανών αυτών. Μπορείτε να μου προτείνεται μια συγκεκριμένη, εύκολη στη χρήση, με τα bar που μου λέτε και με τον χύμα καφέ (να φτιάχνει και τα τσάγια και τα κακάο που λέω).. ώστε να την skroutzάρω να τη βρω στο φθηνότερο μαγαζί και να την παραγγείλω;

 

Εγώ μέχρι 150 τα δίνω (αν είναι κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλό). Δώστε μου ένα μοντέλο να μην ψάχνω Delonghi/Krupps τυχαία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link

 

Link

 

Η delongi ειναι πολυ καλη, για την izzy κανει καλο καφε αλλα δεν ξερω ποσο καλη ποιοτητα ειναι και ποσο αξιοπιστη γιατι δεν εχει και πολυ καλο ονομα η izzy. Αλλα σκεψου και για την silver crest, την αγοραζεις σημερα και τους την δινεις αλλη μερα....και με την διαφορα αγοραζεις και 5 κουτια καφε να βγαλετε τον χειμωνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...