Προς το περιεχόμενο

Dell U2311h 208€


JohnnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτή έπρεπε να είναι η τιμή της προ εκπτώσεων.

Τώρα, αν δεν μπει άσσος μπροστά στην τιμή, δεν ψωνίζουμε...:mad:

 

Πιστεύω πως έχει υπερεκτιμηθεί το συγκεκριμένο panel λόγω υπερβολικής διαφήμισης, το οποίο αν το ψάξετε, έχει τα προβλήματά του.

Έχει και βασικές ελλείψεις όπως το hdmi.

 

Αν διαβάσετε το thread από την αρχή, η τιμή της έχει καταντήσει "χρηματιστήριο" από τα καταστήματα που την πουλάνε.

Δείτε τη σήμερα στο skroutz και παρατηρείστε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες

 

το αυτο αμα δεν μπει ασσος μπροστα δεν εχει κοκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμείς που την πήραμε στα 240 ...

Πάντως στα 210 είναι καλά. Γνώμη μου αν σκοπεύει κάποιος να την πάρει να το κάνει καθώς πριν λίγο καιρό στα 240 πάλι ήταν (με ένα μικρό σκαμπανεύασμα για λίγες μέρες).

Ποτέ δεν ξέρεις. :)

 

Την τσίμπησες όμως :P .

Παντός δεν παύει να είναι valve of money

 

Tην τσίμπησα εδώ και καιρό ρε σύ ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προφανώς δεν είναι τέλειο το panel, δεν θα είχε τέτοια τιμή, αλλά πατάει άνετα όλα τα monitors με TN Panel και σε αυτή την τιμή είναι κρίμα να δίνεις λεφτά για TN Panel...

 

το HDMI είναι άχρηστο imho, χίλιες φορές displayport...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή έπρεπε να είναι η τιμή της προ εκπτώσεων.

Τώρα, αν δεν μπει άσσος μπροστά στην τιμή, δεν ψωνίζουμε...:mad:

 

Πιστεύω πως έχει υπερεκτιμηθεί το συγκεκριμένο panel λόγω υπερβολικής διαφήμισης, το οποίο αν το ψάξετε, έχει τα προβλήματά του.

Έχει και βασικές ελλείψεις όπως το hdmi.

 

Αν διαβάσετε το thread από την αρχή, η τιμή της έχει καταντήσει "χρηματιστήριο" από τα καταστήματα που την πουλάνε.

Δείτε τη σήμερα στο skroutz και παρατηρείστε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες

 

 

Επειδή παρατηρώ και γω εδώ και καιρό την τιμή της συγκεκριμένης, καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα για την συμπεριφορά της.

Από την άλλη, η αντίστοιχη 24-άρα (με το hdmi) κοστίζει υπερδιπλάσια και η τιμή της τον τελευταία καιρό είναι αμετανίνητη.

 

Ίσως, να είναι καλύτερα λίγο ακόμα υπομονή μπας και πέσει κι' άλλο η τιμή της.

(αν και ακόμα και τόσο δεν είναι απαγορευτική, συγκριτικά με άλλες 23' ΤΝ-Panels που από κοντά δεν παλεύονται)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Χωρίς να θέλω να γίνω δεικτικός απέναντι σε κανέναν, θα ήθελα να ήξερα αν όλοι εμείς που εκφράζουμε τέτοιες κάθετες απόψεις και το παίζουμε γνώστες του θέματος, αν ξέρουμε τι λέμε. Γιατί αν διαβάσει κάποιος τα εν λόγω posts θα πιστέψει πως το hdmi είναι κάτι το υπερβολικά σημαντικό και κοστοβόρο που η ύπαρξή του σε μια οθόνη, την κάνει να κοστίζει τα διπλά λεφτά. Τώρα ΑΝ θέλει κάποιος να ασχοληθεί, θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ πως ναι μεν φοράνε και οι 2 (U2311/U2410) IPS panel, αλλά η μία φοράει το φθηνό (e-IPS) και η δεύτερη το ακριβότερο (h-IPS) με ότι αυτό συνεπάγεται. Να μην αναφέρω βέβαια τα πρόσθετα ρυθμιστικά + καλύτερο επεξεργαστή εικόνας + τα ηλεκτρονικά που χρησιμοποιούνται + το overdrive + card reader/PIP κ.ο.κ τα οποία έχει το ακριβότερο. +1 ίντσα φυσικά. Και ας αναρωτηθεί επίσης γιατί υπάρχουν IPS μοντέλα που κοστίζουν +1000 ευρώ, αφού φοράνε IPS και αυτά αλλά το P-IPS (όπου P -> Professional)...

 

Και για όποιον ενδιαφέρεται ας διαβάσει λίγο στο ΝΕΤ γιατί το HDMI αντικαθίσταται από το Display Port (αναφέρθηκε και παραπάνω) στις περισσότερες οθόνες και απ' όλους τους μεγάλους κατασκευαστές και που φυσικά η εν λόγω οθόνη έχει.

 

Όχι τίποτε άλλο αλλά παραπληροφορούμε και τους αμαθείς. Γιατί ως γνωστόν οι ημιμαθείς...

 

Γενικά η U2311 οθόνη είναι μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ VFM επιλογή ακόμα και στα 240 με τα δεδομένα της αγοράς, κάτι που πριν ένα χρόνο δεν θα μπορούσαμε να είχαμε φανταστεί. Και φυσικά το όσο πιο φθηνά, τόσο πιο καλά ισχύει και εδώ. Μακάρι να πέσει και κάτω από τα 200.

 

Με κάθε καλή πρόθεση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ninos30 δεν διαφωνούμε σε τίποτα, οι προθέσεις μας είναι πάντα καλές.

 

Ήμουν έτοιμος να απαντήσω για την 2410 ότι έχει μεγάλη διαφορά γιατί φοράει το "καλό" panel και έχει όλα τα extra καλούδια.

Για την 2310, θα μου επιτρέψεις να επιμείνω ότι η έλλειψη HDMI θεωρείται σοβαρή έλλειψη, μιας και όλα τα media players της αγοράς στην παρούσα φάση είναι εξοπλισμένα με HDMI και όχι με DisplayPort. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

sorry αλλά την οθόνη την παίρνουμε για το PC, αν είναι να βάλουμε πάνω κονσόλα ή media player ας πάρουμε τηλεόραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει η U2311 ηχεία? Δεν την έχω, αλλά επειδή έχω κοιτάξει τα specs, δε βλέπω κάτι τέτοιο.... οπότε το HDMI (ψηφιακή μεταφορά εικόνας και ήχου) είναι μάλλον πλεονασμός... αν είναι να συνδέσει κανείς media player πρέπει να συνδέσει και ενισχυτή... Διορθώστε με παρακαλώ αν είναι λάθος ο συλλογισμός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δουλευομαστε τωρα? το HDMI ειναι το προβλημα? Παρτε τον ανταπτορα που εχετε πεταμενο στο συρταρι απο την προ 2 ετων ΑΤΙ καρτα γραφικων σας και βαλτε τον στο DVI της οθονης....μολις απεκτησε HDMI...

 

Η οθονη ειναι απιστευτη για τα λεφτα της. Εδωσα 240 τον Ιουνιο και δε το εχω μετανιωσει καθολου ουτε με πειραζει που τωρα τη βρισκεις και 210...γιατι αξιζει οχι μονο 240 αλλα και 300... Αμα πεσει ποτε και κατω απο 200 θα παρω αλλες 2 να κανω eyefinity και ας μην με τρελαινει η ιδεα του, τοοοοσο καλη ειναι.

 

Και οσο για τα e-IPS, H-IPS, p-IPS Και πρασσειν αλογα, εγω εχω να πω "IPS να'ναι και οτι να'ναι..." Κυκλοφορουν τοσοι ασχετοι (και μεσα σε αυτο το thread) που πανε και παιρνουν στα ιδια λεφτα ΤΝ επειδη εχει LED και HDMI...Εγω και με S-IPS 6ετιας (dell 2005FPW) μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι απο την εικονα του και ριχνει στα σημερινα ΤΝ ευκολα, και καθομαστε και παρουσιαζουμε τη διαφορα e-IPS - h-IPS ετσι που κανενας ασχετος θα νομιζει οτι αμα δε παρει το h δεν αξιζει, δε θα δει διαφορα απο το ΤΝ του...

 

H-IPS και επεξεργαστες χρωματος 500-bit και 50 εισοδους και αλλα τετοια ας παρει μονο ο γραφιστας που στην τελικη θα βγαλει λεφτα απο τη δουλεια του μεσω της οθονης και το αξιζει το 500ρικο. Για ολους τους υπολοιπους η οθονη αυτη σου δινει το 85% της αποδωσης της κορυφης με μια τιμη στο 40% της κορυφης. Οποιος δε γουσταρει να δωσει τα 210 ή οσο κοστιζει ανα πασα στιγμη ας μη τα δωσει, ας πει "εχω Budget 180 και δε δινω ευρω παραπανω, αμα παει 180 θα την παρω". Εκει μαγκια του και δικαιωμα του. Αλλα μη παραπληροφορειτε τον υπολοιπο κοσμο που παει επιτελους να βγει απο τον βουρκο των ΤΝ και ακουει ενα καρο @@ιες εδω μεσα και τρομαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω και με S-IPS 6ετιας (dell 2005FPW) μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι απο την εικονα του και ριχνει στα σημερινα ΤΝ ευκολα

 

άνετα όμως, πολύ καλό monitor αλλά και ακριβό για τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρηγορη γνωμη..

 

Αξιζει να μεταβω απο μια ΕΙΖΟ S2031W στην συγκρκριμενη Dell?

 

Η ΕΙΖΟ εχει s-pva πανελ, που ειναι νομιζω κατωτερο απο το e-IPS της DELL.

 

Aλλα το γεγονος οτι η τιμη της ΕΙΖΟ δεν επεσε ποτε, με κανει να σκεφτομαι μηπως υπερτερει σε αλλα πραγματα, οπως αυτα που εγραψε ο φιλος:

 

Να μην αναφέρω βέβαια τα πρόσθετα ρυθμιστικά + καλύτερο επεξεργαστή εικόνας + τα ηλεκτρονικά που χρησιμοποιούνται + το overdrive + card reader/PIP κ.ο.κ τα οποία έχει το ακριβότερο. +1 ίντσα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προσωπικά θα έκανα το σκατό μου παξιμάδι για το 27αρι της Dell, δεν θα έπαιρνα ούτε το 23αρι ούτε το 24αρι εφόσον είχα αυτό το Eizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Και οσο για τα e-IPS, H-IPS, p-IPS Και πρασσειν αλογα, εγω εχω να πω "IPS να'ναι και οτι να'ναι..."

 

Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Και αυτό ήταν το νόημα του προηγούμενου post μου. Μέχρι σήμερα υπήρχαν μόνο high-end μοντέλα με IPS και συνήθως έπρεπε να δώσεις μια μικρή περιουσία για να πάρεις ένα. Ώσπου εμφανίστηκε το E-IPS, ένα θεωρητικά low-end πάνελ το οποίο στην πραγματικότητα έχει πολύ μικρές διαφορές από το αμέσως επόμενο, αλλά μας έφερε υλοποιήσεις σαν την U2311 η οποία είναι ένα τρελό VFM. Και αυτή είναι μόνο η αρχή.

 

Το E-IPS ονομάστηκε ΤΝ killer και φαντάζομαι όχι τυχαία. Όταν υπάρχει 23αρα DELL σε αυτά τα χρήματα (~200), φανταστείτε πόσο θα κάνουν αντίστοιχα μοντέλα πιο low-budget εταιρειών όπως η LG για παράδειγμα. Ποιος θα πάρει ΤΝ μετά...

Όπως πχ αυτή:

http://www.prad.de/en/guide/screen5370.html

η οποία αν και ανακοινώθηκε δεν κυκλοφόρησε ακόμα. Αλλα που θα πάει, θα βγει αυτή ή κάποια αντίστοιχη B)

 

Εκτός αν θέλει κάποιος LED Backlit TN οθόνη (και όχι OLED που πολλοί πιστεύουν ότι αγοράζουν...), η οποία επειδή είναι λεπτή άρα και "καλύτερη" θα πρέπει να μου τα σκάσεις μ@λ@κ@ καταναλωτή (σύμφωνα με τον άσχετο πωλητή που μας την πλασάρει) :confused:

 

Πάντως υπάρχουν και ΠΟΛΥ καλές υλοποιήσεις με PVA Panels της Samsung σε 24", οι οποίες και αυτές είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αξιόλογες με τιμές κοντά στην U2311. Όπως πχ η BenQ EW2420:

http://www.prad.de/en/guide/screen6449.html

Α, και είναι και LED BACKLIGHT!!!!!!!!!!!!!!

 

Και όσον αφορά την συνδεσμολογία. HDMI/DVI/Display Port είναι όλες ΨΗΦΙΑΚΕΣ συνδέσεις, δηλαδή 0 και 1. Δηλαδή άπαξ και το καλώδιο δουλεύει έχεις απλά το ίδιο τέλειο σήμα. Κανένα δεν είναι καλύτερο από το άλλο. Όπως επίσης ούτε ένα HDMI των 40€ είναι καλύτερο από ένα των 15€ και μην αφήσετε κάποιον να σας πείσει για το αντίθετο (όταν μιλάμε για μικρές αποστάσεις). ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα αναλογικά καλώδια που για παράδειγμα οι επίχρυσες απολήξεις μειώνουν τις αντιστάσεις άρα βελτιώνουν την ποιότητα του μεταφερόμενου σήματος (ειδικά σε Hi-Fi ήχο).

 

Υπάρχει όμως και μια ειδοποιός διαφορά. Τα HDΜI/DVI δουλεύουν ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο. Άρα ένας adaptor HDMI->DVI μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί για κάποιον που δεν έχει την αντίστοιχη σύνδεση. Με το display port όμως δεν ισχύει το ίδιο. Ο τρόπος που μεταφέρει το σήμα είναι διαφορετικός δουλεύοντας σε "χαμηλότερες συχνότητες". Γιαυτό τον λόγο, αν και υπάρχουν πάλι οι αντίστοιχοι adaptors, καλό θα ήταν να αποφεύγονται. To display port έχει πλεονεκτήματα στις αποστάσεις που μπορεί να μεταφέρει το σήμα αλλά και όταν χρησιμοποιούνται Direct Drive monitors (μειώνει ως εξαφανίζει το Input Lag), μια τεχνολογία που ακόμα δεν έχει αναπτυχθεί αρκετά. Εκεί ΥΠΕΡΤΕΡEI ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ από τα άλλα 2 (HDMI/DVI).

 

Μια γρηγορη γνωμη..

 

Αξιζει να μεταβω απο μια ΕΙΖΟ S2031W στην συγκρκριμενη Dell?

 

Η ΕΙΖΟ εχει s-pva πανελ, που ειναι νομιζω κατωτερο απο το e-IPS της DELL.

 

Aλλα το γεγονος οτι η τιμη της ΕΙΖΟ δεν επεσε ποτε, με κανει να σκεφτομαι μηπως υπερτερει σε αλλα πραγματα, οπως αυτα που εγραψε ο φιλος:

 

Όπως έγραψα και πριν, το S-PVA (Samsung-PVA) ΔΕΝ είναι κατώτερο από τα E-IPS/H-IPS/S-IPS. Υπερτερεί σε κάποια, υστερεί σε κάποια άλλα. Το μόνο είναι οι ίντσες, αν θες να πας σε μεγαλύτερο μονιτορ ή όχι. Και φυσικά το 27αρι που λέει ο Thresh είναι λατρεία

 

Ελπίζω να μην κούρασα, και συγνώμη γιατί όλα αυτά είναι off-topic :-D

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εποικοινωνησα με το καταστήμα bmac και μου ειπανε οτι ακομα μπορουν να δεχτουν παραγγελιες για την Dell στα 199 ευρώ (συμπεριλαμβανομένων μεταφορικων). χρονος παράδοσης θα ειναι γύρω στις 3 εβδομαδες

 

http://www.bmac.gr/

 

αν κοιταξετε στο φορουμ υπάρχει παλιότερο τοπικ για αυτο το κατάστημα στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όποιoν δεν έχει "κόλλημα"*** με IPS panel και τον ενδιαφέρουν και multimedia δυνατότητες ας δει αυτό το monitor με τιμή κάτω από τα 200e.

 

 

 

 

*** για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, δεν υποννοώ τίποτα με τη λέξη "κόλλημα", εξ' ου και τα ομοιοματικά. Εννοώ απλώς αν δεν θέλει κάποιος σώνει και καλά μόνο IPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...