Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Το Office 2010 πουλά ένα αντίγραφο το δευτερόλεπτο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά το Starter με βόλεψε απίστευτα για την απλή δουλειά που κάνω και με γλίτωσε από τον χρόνο (πολύς ή λίγος, δεν έχει σημασία) που θα ξόδευα στο να κατεβάσω/εγκαταστήσω το Open Office.

Ορισμένοι καλό είναι να σκέφτεστε ότι δεν είναι όλοι φοιτητές, ή δεν έχουν μείνει ακόμα στις εφηβικές απόψεις, επανάσταση, κάτω οι φασίστες κτλ, και προτιμούν συνειδητά να πληρώνουν για να αγοράζουν μικρές ευκολίες που θα τους κάνουν την δουλειά τους εύκολη, χωρίς να χρειαστεί να ανοίγουν φορουμ και εγχειρίδια προκειμένου να βρουν οδηγίες ώστε να κάνουν εγκατάσταση προγράμματα. Ορισμένο απλά δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου και προτιμούν την εύκολη/γρήγορη λύση του "πληρώνω γιατί έτσι θέλω".

 

 

Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά των linux, mac, windows. Προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά, και όχι ρομαντικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το Starter με βόλεψε απίστευτα για την απλή δουλειά που κάνω και με γλίτωσε από τον χρόνο (πολύς ή λίγος, δεν έχει σημασία) που θα ξόδευα στο να κατεβάσω/εγκαταστήσω το Open Office.

Ορισμένοι καλό είναι να σκέφτεστε ότι δεν είναι όλοι φοιτητές, ή δεν έχουν μείνει ακόμα στις εφηβικές απόψεις, επανάσταση, κάτω οι φασίστες κτλ, και προτιμούν συνειδητά να πληρώνουν για να αγοράζουν μικρές ευκολίες που θα τους κάνουν την δουλειά τους εύκολη, χωρίς να χρειαστεί να ανοίγουν φορουμ και εγχειρίδια προκειμένου να βρουν οδηγίες ώστε να κάνουν εγκατάσταση προγράμματα. Ορισμένο απλά δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου και προτιμούν την εύκολη/γρήγορη λύση του "πληρώνω γιατί έτσι θέλω".

 

 

Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά των linux, mac, windows. Προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά, και όχι ρομαντικά :P

 

Ρεαλιστικά πάντα, το πρόβλημα της εποχής μας είναι η έλλειψη ρομαντισμού. :-)

 

Κατά τα άλλα, μπράβο στην microsoft που βρίσκει και πουλάει όπως και μπράβο στον μεγαλοεισαγωγέα που πουλάει χονδρικής 10 κιλά πατάτες το δευτερόλεπτο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαλλου αυτο το φασιστικο που λες δεν ισχυει. επιλογη σου ειναι να τα βαλεις ή να τα αγορασεις.

πχ τωρα που πηγαμε μαζι με τον ξαδερφο να αγορασουμε απο το πλαισιο υπολογιστη μας ρωτησαν, τι επεξεργαστη να βαλουμε, τι μητρικη τι καρτα γραφικων τι δισκο τι ποντικι κλπ και στο τελος μας ειπαν να βαλουμε λειτουργικο ή οχι? επειδη ουτε εγω τα ξερω καλα του ειπα τι επιλογες εχουμε και μου λεει μονο τα windows 7 πουλαμε οποτε ή αγοραζετε αυτα ή βαζετε οτι θελετε εσεις. και σαν δωρο αμα τα αγορασετε μπορουμε και να σας τα εγκαταστησουμε δωρεαν.

 

που ειναι το ολο φασιστικο που βλεπεις εσυ? τι εχουν να κερδισουν τα μαγαζια με το linux? αοφυ τζαμπα ειναι. οποτε ή θα σου βαλουν τα Windows να κερδισουν λεφτα ή οχι. κοροιδα ειναι? παντως ρωτανε.

 

Το "φασιστικο" δεν ηταν ποτε προβλημα στα desktop. Στα laptop υπαρχει θεμα που πλεον στα καινουρια δεν μπαινουν XP και πρεπει να τα αγορασεις με windows. Τα οποια μπορει η μπορει να μην καταφερεις να τα κανεις refund αναλογα με την πολιτικη της εταιριας.

 

Για ενα ευνουχισμενο office τωρα που το δινουν δωρεαν, ο ΟΕΜ πληρωνει για να διαφημιζει οτι δινει και office στην τιμη. Ο πελατης δεν το χρεωνεται αρα ουδεν κακον. Αλλο ενα crapware προγραμμα μαζι με το trial norton, winzip καθε λογης toolbars και λοιπα σκουπιδια που ειναι standard στα ετοιμα PC.

Ισως αποτρεψει καποιους απο το να ψαξουν για open office. Καποιοι αλλοι μπορει να θεωρhσoyν οτι αφου ειναι τοσο χαλια θα ενθαρρυνει τον κοσμο να ψαξει για εναλλακτικες αλλα στην πραξη δεν βλεπω να συμβαινει. Παντως τη συγκεκριμενη εκδοση δεν την ειχα υποψη και επρεπε να ψαξω να δω τι ειναι. Φανταζομουν οτι θα ειναι η αντιστοιχη trial που διναν στα 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2010 εχει οπως και το 2007 αυτο το (να μην πω καμια βαρια κουβεντα) ribbon style menu (αλλαγη για την αλλαγη)?

 

για τα forma docx κλπ δεν θα πω τπτ ελπιζω μονο να μην πηγαν σε docxx πχ

 

 

 

 

 

 

 

 

Κατά τα άλλα, μπράβο στην microsoft που βρίσκει [προβατα,μαλακες βαλε οτι θελεις] και πουλάει όπως και μπράβο στον μεγαλοεισαγωγέα που πουλάει χονδρικής 10 κιλά πατάτες το δευτερόλεπτο. :-)

 

 

 

fixed

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "φασιστικο" δεν ηταν ποτε προβλημα στα desktop. Στα laptop υπαρχει θεμα που πλεον στα καινουρια δεν μπαινουν XP και πρεπει να τα αγορασεις με windows. Τα οποια μπορει η μπορει να μην καταφερεις να τα κανεις refund αναλογα με την πολιτικη της εταιριας.

 

Για ενα ευνουχισμενο office τωρα που το δινουν δωρεαν, ο ΟΕΜ πληρωνει για να διαφημιζει οτι δινει και office στην τιμη. Ο πελατης δεν το χρεωνεται αρα ουδεν κακον. Αλλο ενα crapware προγραμμα μαζι με το trial norton, winzip καθε λογης toolbars και λοιπα σκουπιδια που ειναι standard στα ετοιμα PC.

Ισως αποτρεψει καποιους απο το να ψαξουν για open office. Καποιοι αλλοι μπορει να θεωρhσoyν οτι αφου ειναι τοσο χαλια θα ενθαρρυνει τον κοσμο να ψαξει για εναλλακτικες αλλα στην πραξη δεν βλεπω να συμβαινει. Παντως τη συγκεκριμενη εκδοση δεν την ειχα υποψη και επρεπε να ψαξω να δω τι ειναι. Φανταζομουν οτι θα ειναι η αντιστοιχη trial που διναν στα 2007

γιατι το θεωρεις τοσο χαλια το office 10? εγω σουπερ το βρισκω.

μπορεις να πεις τα ελατωματα του σε σχεση και με το openoffice αν θελεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, sorry ισπανικά τα λέει αυτός;

 

Ρεαλιστικά πάντα, το πρόβλημα της εποχής μας είναι η έλλειψη ρομαντισμού. :-)

 

Διαφωνώ λιγάκι, αλλά οκ, δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις καρδιές μας.

 

α, επίσης μην ξεχνάμε ότι όσοι ανήκουμε στον πραγματικό κόσμο, θέλουμε και μερικά έξοδα στην εταιρεία μας για να γλιτώσουμε και ΦΠΑ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς δεν προσδιορίζει κανένας σας σε τι επίπεδο χρησιμοποιεί το office.

 

προσωπικά χρησιμοποιώ για την δουλειά μου excel, word και outlook και μέχρι πρότινος είχα το office 2003. όλα καλά, η δουλειά έβγαινε χωρίς προβλήματα οπότε δεν σκεφτόμουν κάποια αλλαγή. Μια μέρα αποφάσισα να αναβαθμίσω σε office 2010 να δώ τι παίζει. Μπορώ να πώ οτι δεν έχω κάνει πιο έξυπνη κίνηση ποτέ. υπάρχουν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολλές βελτιώσεις και προσθήκες σε σχέση με το 2003 ωστε εκει που έκανα κάτι σε ενα λεπτό τώρα το κάνω σε 10 δευτερόλεπτα. Δεν θα μου πήγαινε ποτέ το μυαλό οτι κάποια χαζά πράγματα που τα θεωρούσα δεδομένα στο 2003 θα γινόντουσαν παιχνιδάκι στο 2010

 

Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες γιατί θα το κάνουμε πάπυρο το post αλλά θέλω να δείξω οτι δεν είναι Τζάμπα λεφτά το office 2010.

 

απο την άλλη στο σπίτι έχω το open office για τα βασικά: έξοδα νοικοκυριού, κατανάλωση βενζίνης, κοινόχρηστα, καμιά ανακοίνωση κτλ. οπού δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Είναι τέλειο.

 

είμαι σίγουρος οτι μπορεί ένας επαγγελματίας να δουλέψει και με το openoffice αλλά το θέμα είναι πόσο χρόνο χρειάζεται να μάθει που είναι τί στο μενού του και το κατα πόσο το θεωρεί αξιόπιστο να καταχωρήσει τα εταιρικά δεδομένα του σε αυτό. η κορδέλα που κράζετε οι περισσότεροι είναι πολύ χρήσιμη και τα έχει όλα οργανωμένα σε κατηγορίες. προσωπικά μου πήρε 2 μέρες να μάθω που ειναι τί επακριβώς και τώρα δεν την αλλάζω με τίποτα. όσο για την αξιοπιστία η Microsoft έχει περάσει πολλά crash test με τα παλαιότερα office της, έχει φάει τα μούτρα της σε πολλούς τομείς αλλά με το 2010 φταίνετε οτι τα λαθη της της έμαθαν και 5 πράγματα.

 

φιλικά Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια φίλε Alexkass πόσες εκδόσεις του Μ$ Office έχεις αγοράσει;

Αν το έχεις τσάμπα (παράνομα) δεν δικαιούσαι να μιλάς για το open office...

 

από την 97 όλες. (με εξαίρεση την 2000 που απλά δεν πήρα). αρχικά στην οικογένεια και μετά σε πακέτο φοιτητή μιας και δεν υπάρχουν στο msdnaa.

 

όπως και τα windows. όμως και αν κάποιος δεν τις αγοράσει αυτό ΔΕΝ ενδιαφέρει καθόλου τη msft. χρήστης είναι.

 

τσάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα πλακα εχεις.

 

που ζεις?

Πες στην θεια μου ή ακομα και στον ξαδερφο μου που θελει να αγορασει υπολογιστη και δεν ξερουν τι τους γινεται με αυτα, να αγορασει υπολογιστη χωρις Windows. Θα τα χασει. Θα παει να ανοιξει το κουτι και θα εμφανιζει μαυρη οθονη. Μα γιατι θα σου πει? αντε μετα πες του οτι πρεπει να βαλει λειτουργικο συστημα κλπ.

 

...

 

να σου πω, η γνώμη μου είναι πως τώρα όλοι ξέρουν πάνω κάτω τι θα πει λειτουργικό σύστημα, και ειδικά η νέα γενιά. μην μπλέκεις θείες κλπ. επαγγελματίες, έφηβοι, φοιτητές, όλοι ξέρουν τι θα πει λειτουργικο σύστημα. σε κάθε σχεδόν σπίτι υπάρχει ένα άτομο που να ξέρει από υπολογιστές, έστω και το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...