Προς το περιεχόμενο

Το Καφενείο των Φιλάθλων (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιασανε ντοπε Αμερικανιδα που θα ετρεχε στους Ολυμπιακους ε? Νταξει καθαρισε η διοργανωση για φετος, κανανε την υπερβαση τους τα αντι-ντοπινγκ κοντρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως με πετυχε κανενας Θεσσαλονικιωτης/Χαλκιδικιωτης "ινσομνιακος" σημερα στην παραλια Ν.Καλλικρατειας?

Θα ηταν ενδιαφερον να εχω γνωριστει με καποιο μελος εδω και να μην το ξερω. :-D

 

Οπως ειναι γνωστο ειμαι απο τους μεγαλυτερους "ταβλαδορους" της Ελλαδας(Χεχε-οκ η αυτοαναδειξη και οι προτασεις για εμενα δεν μετρανε αλλά ειναι αληθεια :mrgreen: --θυμαστε εκεινον που ειχε βγαλει το Leon το ταβλι και με μεγαλη αυτοπεποιθηση το ανακηρυξε το πιο δυνατο προγραμμα στο ταβλι κλπ και εγω με 1-2 ωρες δοκιμων του βρηκα ενα σημαντικο bug που το διορθωσε και αυξηθηκε η δυναμη του κατα πολυ μεγαλο βαθμο και επειτα προεβλεψα οτι εχει και ενα πολυ βαθυτερο bug που μετα απο λιγες εβδομαδες το παραδεχτηκε και ο ιδιος και ηταν στην εκπαιδευση των neural nets και ετσι επρεπε να την ξανακανει απο την αρχη. Τελικα τι εγινε αυτο το project? Κριμα αν τα παρατησε γιατι δεν βρηκε ακρη..... :( Μου ειχε πει θα μου στειλει την νεα beta εκδοση με το διορθωμενο bug να την δοκιμασω αλλά εχει περασει ενας χρονος και ακομα τιποτα. Επισης ειμαι απο του λιγους που γνωριζουν οτι οταν σε πιανουν την μανα στο πλακωτο δεν εληξε το παιχνιδι(υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις βεβαια και δεν εννοω προφανως την περιπτωση να πιασεις και εσυ την μανα του αλλου ωστε να εχουμε ισοπαλια) και πρεπει να καταργηθει αυτος ο κανονας-οχι οτι εχει και καμια πρακτικη σημασια αλλά ως μαθηματικος με ενοχλει που σου αφαιρει την πιθανοτητα να νικησεις 1 στις 10^10000000 που θα συμβει αυτο περιπου) και σημερα κυκλοφορουσα με ενα ταβλι στο χερι και προσεφερα 50 ευρω σε οποιον με νικησει σε παιχνιδι στα 7 στην παραλια της Ν.Καλλικρατειας στην Χαλκιδικη. Τελικως νικησα και τους 19 αντιπαλους που επαιξα. 2 φτασανε κοντα στο 7-6 αλλά χασανε και αυτοι.

Ηταν λοιπον κανεις απο εδω που με ειδε ή (μαλλον απιθανο) να επαιξε μαζι μου?

 

 

Αυτο δεν το εκανα για κανεναν αλλο λογο εκτός απο το οτι αυτο αποτελει συνεργασια με εναν φοιτητη του μαθηματικου σε μια εργασια του με την ιδεα της εργασιας να προερχεται απο εμενα και απο την ενοχλητικη αποψη μου οτι παρολες τις "δοξασιες" οι Ελληνες δεν ξερουν καθολου καλο ταβλι και κυριως πορτες, οσο πιστευεται γενικως και απο τους Ελληνες και απο τους ξενους! Η αποψη μου δηλαδη ειναι οτι το επιπεδο στις πορτες του μεσου Ελληνα ταβλαδορου ειναι ΑΘΛΙΟ, στο πλακωτο καλουτσικο, ενω στο φευγα κατω του μετριου.

 

Οι παρτιδες λοιπον καταγραφονται απο καμερα και αναλυονται (οι παρτιδες με τις πορτες) με το προγραμμα Extreme Gammon 2, ενω οι υπολοιπες(πλακωτο/φευγα) απο το προγραμμα που θα αναπτυξει ο φοιτητης(εξηγω μετα καποια στοιχεια περι αυτου).

Τελικως θα βρεθει ο μεσος όρος του επιπεδου των Ελληνων παικτων με τελειως ακριβη νουμερα(equity loss) στις πορτες απο το Extreme Gammon καθως παρομοια διαδικασια απο το προγραμμα του φοιτητη για το πλακωτο και το φευγα. Επισης ο φοιτητης θα αναπτυξει ενα neural net με εκπαιδευση TD(0) με 10, 50, 60, 70 , 80, 90, 100 εκατομμυρια παρτιδες εκπαιδευσης για καθε παραλλαγη(πορτες/φευγα/πλακωτο) παιχνιδιου ετσι ωστε να βρεθει(πιθανοτατα) και το σημειο εμφανισης "diminishing returns". Εγω προεβλεψα γυρω στα 40 εκατομμυρια και πανω μετα δεν μαθαινει τιποτα μόνο του και θελει supervised training αλλά θα δουμε..... Επισης αν βρουμε αυτοματο τροπο, θα παιξουμε και 1000 παρτιδες με αντιπαλους το Extreme Gammon 2 και το εν δημιουργια προγραμμα του φοιτητη. Προφανως το E.G-2 θα νικησει αλλά στο ταβλι δεν κρινεις απο το αποτελεσμα το ποιος ηταν καλυτερος. Αλλά θα ακολουθησει αναλυση των 1000 παρτιδων απο το E.G-2(που αφαιρει την τυχη με αυτον τον τροπο) και θα δουμε το επιπεδο του προγραμματος του φοιτητη.

 

Ισως την Δευτερα να βρισκομαι για τον ιδιο λογο στα κοινως αποκαλουμενα "φοιτητικα" μαγαζια στην Θεσσαλονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MjBulls εχεις να προτεινεις καμια ΑΠΛΗ εφαρμογη ταβλι οπως ας πουμε το Leon να βαλω στο γερο μου να παιζει? Δε θελω τρισδιαστατα γραφικα κλπ μπουρδες. Απλη εφαρμογη με αλγοριθμο που να αντεχεται.

Ας εχει μονο πορτες δεν με πειραζει, αλλα ειναι προτιμοτερο να εχει και πλακωτο η φευγα.

Δοκιμασα το GNU Back/mon πολυ σπαστικο ως εφαρμογη αν και καλο. Δεν κανει για μεγαλους.

Τωρα τον εχω με ενα unriegistered ταβλι 15ετιας που φερνει τριαρες στο μαζεμα και παιζει τα πουλια που ειναι στο 5 ξερω γω.

 

Το Leon ηταν ιδανικο αλλα δε ψηθηκε ο πατερας μου να το αγορασει, προτιμησε να μεινει με το αρχαιο. ΑΝ ηταν free θα ητανε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν τον ενδιαφερει το Online. Μιλαμε για ανθρωπο που εμαθε Η/Υ στα 55 του και θελει να εχει ενα εικονιδιο στο desktop να κανει διπλο κλικ κ να παιζει. Τις προαλλες του ειχα βρει ενα ταβλι που φαινοταν μια χαρα αλλα δε του αρεσε επειδη επρεπε να κανει κλικ για να γυρισουν τα ζαρια (ενω αυτο που εχει τωρα ριχνει μονο του τα ζαρια μετα απο καθε κινηση).

Που να παιξει online...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MjBulls εχεις να προτεινεις καμια ΑΠΛΗ εφαρμογη ταβλι οπως ας πουμε το Leon να βαλω στο γερο μου να παιζει? Δε θελω τρισδιαστατα γραφικα κλπ μπουρδες. Απλη εφαρμογη με αλγοριθμο που να αντεχεται.

Ας εχει μονο πορτες δεν με πειραζει, αλλα ειναι προτιμοτερο να εχει και πλακωτο η φευγα.

 

Δοκιμασε το Tavli GUI(ή αλλιως Παλαμηδης πλεον) οπου και νικησε την 16η Ολυμπιαδα ταβλιου(ΤΕΛΕΙΩΣ υποβαθμισμενος θεσμος βεβαια). Ειναι δωρεαν, παιζει και τα 3 παιχνιδια(πορτες/πλακωτο/φευγα( και εδω μπορεις να δεις λιγο περισσοτερα για αυτο το προγραμμα, οπου ανεφερα και εγω την αποψη μου ως rabesatratana τοτε. :-D

Insomnia-Έλληνες οι καλύτεροι ταβλαδόροι και στους υπολογιστές.

Λινκ για τον Παλαμηδη.

 

Μόνο για πορτες, το καλυτερο με την εννοια του απλουστερου, με τα πιο user friendly και "αμεσα" γραφικα και περιβαλλον(πες μου αν θες να σου δωσω τις ρυθμισεις μου για το καλυτερο αποτελεσμα και στα γραφικα και στα υπολοιπα) και με πολυ δυνατο IQ, ειναι το Jellyfish 3.5. Ειναι δωρεαν και το κατεβαζεις απο ΕΔΩ....

Το καλο/κακο με το Jellyfish ειναι οτι ειναι ενας εκρηκτικα επιθετικος παικτης και blitzαρει(χτυπαει στο σπιτι του-εκει που εχεις αρχικα τα 2 πουλια) οποτε βρει ευκαιρια. Ζει για αυτο! Δεν παιζει και τοσο καλα backgames ή prime vs prime καταστασεις αλλά το στυλ του ειναι πολυ διασκεδαστικο και δημιουργουνται τρελά παιχνιδια!

 

Δοκιμασα το GNU Back/mon πολυ σπαστικο ως εφαρμογη αν και καλο. Δεν κανει για μεγαλους.

Γιατι το θεωρεις σπαστικο?

Εχει απειρες δυνατοτητες παραμετροποιησης(γραφικων/ρυθμισεων καθως και απειρες δυνατοτητες αναλυσης) και δεν βλεπω ουσιαστικα αδυνατο σημειο.

Ειναι το 2ο ισχυροτερο προγραμμα μαζι με το Snowie 4(που κανει 300 ευρω! ενω το GNUBG ειναι τζαμπα) πισω απο το κυριολεκτικα μαγικο Extreme Gammon 2!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις προτασεις.

Το GNu το θεωρω σπαστικο για το gui του ενω ειναι εξαιρετικη εφαρμογη. Προσπαθησα να το παραμετροποιησω στα μετρα που ηθελε ο γερος μου αλλα συνηθως τα εκανα χειροτερα. Εν τελει ειναι το αντιθετο απο αυτο το "απλο" που ψαχνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...