Προς το περιεχόμενο

Σε αναρρωτική άδεια ο Steve Jobs της Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιπαθώ κάθε συσκευή της Apple. Αντιπαθώ την αντίληψη και την πολιτική του Jobs. Αλλά άπειρα respect στον άνθρωπο ως επιχειρηματία στον τομέα της πληροφορικής. Είναι φαινόμενο. Μακάρι να μη φύγει τόσο νωρίς (55 χρόνια ζωής είναι πολύ λίγα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περαστικά στον Στηβ.

 

Ελπίζω στο μέλλον να βρουν κάποιο χαρισματικό άνθρωπο σαν κι αυτόν. Όχι πχ σαν τον καραγκιόζη/άχαρο Steve Balmer της Microsoft... Αλλιώς την έβλεπες την εταιρία όταν είχε το τιμόνι ο Bill, καμία σχέση με τώρα. Από άποψη marketing και μόνο μιλάμε βέβαια.

παιδια εαν οντως φυγει...που ευχομαι πως οχι..δυο ειναι..ελπιζω και παλι οι κυριοι..μνηστηρες

Tim Cook

ο οποιος εκανε και πολυθ καλη δουλεια στην προξηγουμενη απουσια του

αλλα και ο

Jonathana Ive οπου για οσους δνε τον γνωριζουν

http://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Ive

 

Ξαναλεω γα αποφυγη παρεξηγησεων ελπιζω να ειναι ολα καλα και να επανελθει γερος και δυνατος στο τιμονη τη εταρειαςς

οι αποψεις του και οπι ιδεες του παντα εχουν τη δικη τους σημασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιπαθώ κάθε συσκευή της Apple. Αντιπαθώ την αντίληψη και την πολιτική του Jobs. Αλλά άπειρα respect στον άνθρωπο ως επιχειρηματία στον τομέα της πληροφορικής. Είναι φαινόμενο. Μακάρι να μη φύγει τόσο νωρίς (55 χρόνια ζωής είναι πολύ λίγα).

 

 

συμφωνώ απόλυτα.... και δυστυχώς ο καρκίνος σε συκώτι και πάγκρεας δεν κερδίζεται, όποιος και να είσαι, είναι απλά θέμα χρόνου (και ποιότητας ζωής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σκεφτουμε τι εχει συμβει: ο steve πηρε αδεια (ή τουλαχιστον ετσι ειπε η εταιρια). Στον τυπο την ονομασανε ανναρωτικη αδεια, θα μπορουσαν να την πουν και αδεια για διακοπες. Δεν υπαρχει καμια επισιμη ιατρικη ανακοινωση για καποια ασθενεια.

 

συμφωνα με τα λεγομενα του steve για το ειδοος της ασθενειας του

http://www.insomnia.gr/topic/276368-o-steve-jobs-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/'>http://www.insomnia.gr/topic/276368-o-steve-jobs-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/

"Όπως πολλοί μπορεί να γνωρίζετε, ξεκίνησα να χάνω βάρος κατα τη διάρκεια του 2008"

μας λεει κατι που το βλεπει και ο καθε στραβος, και ακουγοντας το λεει απο μεσα του "ναι οντως ετσι ειναι, το ειδα και γω με τα ιδια μου τα ματια δε λεει ψεματα, οντως χανει βαρος"

αρα τον πιστευεις οτι και να πει παρακατω, που αν διαβασετε το κειμενο, λεει μια πιπα οτι εχει καποια αρρωστια που του τρωει τις πρωτεινες(εδω γελαμε)

 

 

συμφωνα με τα λεγομενα του steve, σχετικα με τον χρονο επιστροφης του

http://www.insomnia.gr/topic/276368-o-steve-jobs-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/

"οι γιατροί αναμένουν ότι θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι την άνοιξη για να τα επανακτήσω. Θα συνεχίσω να είμαι πρόεδρος της Apple"

εδω ειναι το κλειδι ολης της ιστοριας..

Την ανοιξη θα γινει και η παρουσιαση του ipad 2, και φυσικα ο steve μετα απο πολυμηνη απουσια θα το παρουσιασει και θα σπασει ολα τα κοντερ "τηλεθεασης".

Η apple το ξερει πολυ καλα οτι το pad 2 ειναι κομβικο σημειο για την συνεχεια, και πρεπει να πετυχει οπωςδηποτε με τις πωλησεις του.

 

Αν στην παρουσιαση του πρωτου ipad οι παρεβρισκομενοι στην εκδηλωση δε χωρουσαν στην αιθουσα, στο pad 2 θα κανουν ουρα εξω απο το σταδιο για να δουν τον steve που "γιατρευτηκε".

 

Λοιπον αν οντως ειναι ετσι, το τμημα μαρκετινγκ της apple δινει ρεσιταλ, και μπραβο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σκεφτουμε τι εχει συμβει: ο steve πηρε αδεια (ή τουλαχιστον ετσι ειπε η εταιρια). Στον τυπο την ονομασανε ανναρωτικη αδεια, θα μπορουσαν να την πουν και αδεια για διακοπες. Δεν υπαρχει καμια επισιμη ιατρικη ανακοινωση για καποια ασθενεια.

 

συμφωνα με τα λεγομενα του steve για το ειδοος της ασθενειας του

http://www.insomnia.gr/topic/276368-o-steve-jobs-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/'>http://www.insomnia.gr/topic/276368-o-steve-jobs-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/

"Όπως πολλοί μπορεί να γνωρίζετε, ξεκίνησα να χάνω βάρος κατα τη διάρκεια του 2008"

μας λεει κατι που το βλεπει και ο καθε στραβος, και ακουγοντας το λεει απο μεσα του "ναι οντως ετσι ειναι, το ειδα και γω με τα ιδια μου τα ματια δε λεει ψεματα, οντως χανει βαρος"

αρα τον πιστευεις οτι και να πει παρακατω, που αν διαβασετε το κειμενο, λεει μια πιπα οτι εχει καποια αρρωστια που του τρωει τις πρωτεινες(εδω γελαμε)

 

 

συμφωνα με τα λεγομενα του steve, σχετικα με τον χρονο επιστροφης του

http://www.insomnia.gr/topic/276368-o-steve-jobs-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/

"οι γιατροί αναμένουν ότι θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι την άνοιξη για να τα επανακτήσω. Θα συνεχίσω να είμαι πρόεδρος της Apple"

εδω ειναι το κλειδι ολης της ιστοριας..

Την ανοιξη θα γινει και η παρουσιαση του ipad 2, και φυσικα ο steve μετα απο πολυμηνη απουσια θα το παρουσιασει και θα σπασει ολα τα κοντερ "τηλεθεασης".

Η apple το ξερει πολυ καλα οτι το pad 2 ειναι κομβικο σημειο για την συνεχεια, και πρεπει να πετυχει οπωςδηποτε με τις πωλησεις του.

 

Αν στην παρουσιαση του πρωτου ipad οι παρεβρισκομενοι στην εκδηλωση δε χωρουσαν στην αιθουσα, στο pad 2 θα κανουν ουρα εξω απο το σταδιο για να δουν τον steve που "γιατρευτηκε".

 

Λοιπον αν οντως ειναι ετσι, το τμημα μαρκετινγκ της apple δινει ρεσιταλ, και μπραβο του

 

Και εμένα κάτι μου βρωμάει ρε παιδί μου. Δεν κάθεται καλά, πώς να το κάνουμε!

Εγώ πχ αν ήμουν στη θέση του δε θα έβγαινα να το πω ότι είμαι άρρωστος. Υπάρχει κανένας λόγος; Δηλαδή αν δε μας το έλεγε, τι θα γινόταν; Τώρα που το σκέφτομαι, θα ήθελα να δω πώς πάει η μετοχή της apple στο χρηματιστήριο μετά την ανακοίνωση αυτή. (Λέω εγώ) ίσως να πέφτει η μετοχή της...ΚΑΠΟΙΟΣ μπορεί να αγοράσει σε χαμηλή τιμή και μετά, καταπως λες φίλε, που θα έχει γιατρευτεί ο Steve και ΟΛΩΣ τυχαίως θα συμπέσει με την παρουσίαση νέων προϊόντων ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ η μετοχή, ΚΑΠΟΙΟΣ να πουλήσει ακριβά και να βγάλει τα κέρατά του σε φράγκα.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

Αλλά ρε παιδί μου, αφού αγαπάει την εταιρεία του τόσο πολύ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΤΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΠΑΛΙ;

-ποιους ενδιαφέρει και γιατί; (Δεν είναι δα τίποτα τραγουδιστής που θα ακυρώσει συναυλίες κτλ)

-δε θα μπορούσε να το κρύψει (ο ίδιος και η εταιρεία) και κανείς να μη μάθει ΠΟΤΕ τίποτα; Εύκολα! Πόσοι πια να συναναστρέφονται μαζί του καθημερινά πέρα από ανθρώπους απόλυτης εμπιστοσύνης;

-τι σκοπό έχει η ανακοίνωση; Γιατί να μας νοιάζει εμάς αν αρρώστησε η όχι; Πιστεύω ότι μόνο οικονομικό αντίκτυπο (και μάλιστα κακό, να πέσει η μετοχή της apple) μπορεί να έχει.

 

Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα marketing αυτό που έχει είναι μακράν ότι χειρότερο και η επιστροφή αρκετά δύσκολη. Ας ελπίζουμε σε ανάρρωση. Άλλος κοινός θνητός θα είχε φύγει απο καιρό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιχαίνεται ο διάιλος το λιβάνι? :confused:

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον κύριο, αλλά έτσι μου έμαθε η γιαγιά μου και έτσι λέω ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα στον ανθρωπο και στον καθε ανθρωπο που εχει ενα σοβαρο προβλημα υγειας αλλα αυτες οι κορωνες για το μεγαλο κακο που θα μας βρει ετσι και ξεμεινει η Apple απο τον Jobs ειναι λιγακι κωμικοτραγικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομοτελειακά κάποια στιγμή θα συμβεί κι αυτό. Δεν θα είναι εσαεί ο chief-οραματιστής της εταιρείας (γιατί μόνο γι' αυτό κάνει...)

 

Όταν έρθει λοιπόν η ώρα εκείνη, το θέμα είναι αν θα φάει την Apple το μαύρο σκοτάδι (όπως παραλίγο να γίνει όσο ο Jobs ήταν απολυμένος απ' αυτήν) ή αν θα φροντίσει ο ίδιος και οι άμεσοι συνεργάτες του για ομαλή συνέχιση της κληρονομιάς του και της φιλοσοφίας της εταιρείας. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το δούμε στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανε πυρετο; Ενεργηθηκε; Τι μισες ειδησεις ειναι αυτες;

Τεχνολογικη Λαμπυρη εχει γινει το φορουμ.

 

Πρωτοσέλιδο στην Wall Street Journal σήμερα και σε όλα τα μεγάλα τεχνολογικά sites. (Όταν λέω όλα εννοώ ΌΛΑ)

 

Η μετοχή της Apple κάτω 6.5%.

 

Αυτά περί Τεχνολογική Λαμπύρης..

 

Και εμένα κάτι μου βρωμάει ρε παιδί μου. Δεν κάθεται καλά, πώς να το κάνουμε!

Εγώ πχ αν ήμουν στη θέση του δε θα έβγαινα να το πω ότι είμαι άρρωστος. Υπάρχει κανένας λόγος; Δηλαδή αν δε μας το έλεγε, τι θα γινόταν; Τώρα που το σκέφτομαι, θα ήθελα να δω πώς πάει η μετοχή της apple στο χρηματιστήριο μετά την ανακοίνωση αυτή. (Λέω εγώ) ίσως να πέφτει η μετοχή της...ΚΑΠΟΙΟΣ μπορεί να αγοράσει σε χαμηλή τιμή και μετά, καταπως λες φίλε, που θα έχει γιατρευτεί ο Steve και ΟΛΩΣ τυχαίως θα συμπέσει με την παρουσίαση νέων προϊόντων ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ η μετοχή, ΚΑΠΟΙΟΣ να πουλήσει ακριβά και να βγάλει τα κέρατά του σε φράγκα.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

Αλλά ρε παιδί μου, αφού αγαπάει την εταιρεία του τόσο πολύ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΤΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΠΑΛΙ;

-ποιους ενδιαφέρει και γιατί; (Δεν είναι δα τίποτα τραγουδιστής που θα ακυρώσει συναυλίες κτλ)

-δε θα μπορούσε να το κρύψει (ο ίδιος και η εταιρεία) και κανείς να μη μάθει ΠΟΤΕ τίποτα; Εύκολα! Πόσοι πια να συναναστρέφονται μαζί του καθημερινά πέρα από ανθρώπους απόλυτης εμπιστοσύνης;

-τι σκοπό έχει η ανακοίνωση; Γιατί να μας νοιάζει εμάς αν αρρώστησε η όχι; Πιστεύω ότι μόνο οικονομικό αντίκτυπο (και μάλιστα κακό, να πέσει η μετοχή της apple) μπορεί να έχει.

 

Θα δείξει...

 

Εν μέρη..

 

Να παραθέσω μερικά στοιχεία. Το timing της ανακοίνωσης δεν ήταν καθόλου τυχαίο. Χτες ήταν Martin Luther King Day στην Αμερική (εθνική εορτή σαν την 25η Μαρτίου) και το χρηματιστήριο ήταν κλειστό. Εκτός αυτού την επόμενη ημέρα (σήμερα δηλαδή) η Apple ανακοινώνει τα αποτελέσματα του τελευταίου τριμήνου (holiday season) που πιθανότατα θα είναι το πιο κερδοφόρο τρίμηνο που είχε ποτέ στην ιστορία της. Άρα μειώνουν την επίπτωση στη τιμή όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Όσον αφορά τις αγοραπωλησίες μετοχών της, ενώ έχει νόημα ως θεωρία αυτό που λες, η πραγματικότητα είναι ότι το SEC (Securities and Exchange Commission) [ μηχανισμός ελέγχου χρηματοοικονικών οργανισμών στην Αμερική] τους κάνει κόσκινο. Εάν μεγαλομέτοχος της Apple προσπαθήσει να πουλήσει μεγάλο μέρος των μετοχών και μετά να ξανααγοράσει, έχουν έρθει στην πόρτα του και τον έχουν περάσει από ανάκριση. Και πίστεψε με όταν λέω ότι είναι αδίστακτοι και δεν χαρίζουν κάστανο.

 

Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι το 71% των μετοχών της Apple ανήκει σε mutual funds, το μεγαλύτερο ποσοστό από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία στην Αμερική. Κοινώς δεν είναι παζάρι, ή all in που έχεις στο πόκερ. Δεν παίρνονται τέτοιες αποφάσεις στο κουτουρού.

 

Παρόλαυτα θα συμφωνήσω ότι είναι προμελετημένο σχέδιο και ότι υπάρχει κάποιο παιχνίδι στο παρασκήνιο.

 

Τα πάντα στα οικονομικά έχουν τα "πάνω και τα κάτω" τους. Κοινώς οι οικονομικοί κύκλοι. Οι μετοχές είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα. Αν δεις ιστορικά στοιχεία μετοχών θα δεις ότι όλες οι μετοχές έχουν ανεβοκατεβάσματα. Η μετοχή της Apple είχε ξεφύγει. Αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα ξαναέπεφτε. Προσωπική άποψη είναι ότι η Apple θέλει να έχει τον έλεγχο της μετοχής της με το να ελέγχει τις ειδήσεις που βγαίνουν στην δημοσιότητα. (Σε περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει η Apple είναι η μεγαλύτερη control freak εταιρεία στον κόσμο)

 

Θα πείτε γιατί θέλει η Apple να πέσει η τιμή της μετοχής της; Γιατί θα γινόταν έτσι κ αλλιώς και θέλει τον ΕΛΕΓΧΟ του πότε και πόσο θα γίνει. Οι λόγοι είναι πιο περίπλοκοι αλλά αυτή είναι η κεντρική ιδέα... Μπορεί και να είμαι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Apple πλεον δεν έχει πρόβλημα ακόμη και χωρίς τον Steve. Προφανώς και η μετοχή θα παρουσιάσει πτώση στην αρχή αλλά σε μια μελλοντική ανακοίνωση νέων μοντέλων όλα θα επανέλθουν στα φυσιολογικά τους!

 

Προφανώς και το προσωπικό "στίγμα" κάνει τη διαφορά στη σύλληψη, αντίληψη, πλασάρισμα... αλλά δεν νόμίζω τόσα χρόνια τώρα να μην έχει φροντίσει τόσο ο ίδιος όσο και η εταιρία του να προετοιμαστούν για την μετά-jobs εποχή! Δεν κάθεται ο ίδιος προφανώς και φτιάχνει όλα τα προϊόντα της εταιρίας αλλά υπάρχει ολόκληρος στρατός πίσω του.

 

Anyway, σε αυτόν τον χώρο δεν μπορείς ποτέ να κάνεις απόλυτες προβλέψεις αλλά από την άλλη, πλεον, μιλάμε για την Apple όπως είναι σήμερα που σε καμια περίπτωση δεν τη λες ..."εταιριούλα".

 

Evil mode on: Μην έχετε αυταπάτες πως ακόμη και σε μια περίπτωση εξαφάνισης της apple (λέμε τώρα), θα επιστρέψουμε στα σαχλο-παραθύρια και στα symbian. Δεν θα σας κάνουμε τη χάρη! :P

/Evil mode off

 

cool.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...