Προς το περιεχόμενο

φτιάχτο μόνος σου το ντουλαπάκι


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά κοιτάξτε ήταν το πρώτο μου εγχείρημα σε ξυλουργικές εργασίες οπότε δεν κοίταξα ούτε χρόνο ούτε χρήμα, χοντρικά όμως το κόστος θα φτάσει μαζί με το βάψιμο περίπου στα 100 euros και ο χρόνος εάν συμμαζέψω όλες τις σκόρπιες ώρες που ασχολήθηκα πρέπει να είναι περίπου καμιά 15αριά max.

Όμως παρόλαυτά έχει τα θεματάκια του που δεν έχω βρεί ακόμα λύση και ήλπιζα να μου πείτε κάποια. Ανοίγει πολύ δυνατά, στο τελείωμα του ανοίγματος φαίνεται πόσο τινάζεται και μπορεί να μου ξεχαρβαλωθεί, οπότε το κομπάσο μάλλον δεν είναι το σωστό, αλλά τί άλλο μπορώ να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρότερα και σε μέγεθος αλλα και σε δύναμη. Θα ανεβαίνει πιο αργά και στο κατέβασμα δεν θα έχει τόσο μεγάλη αντίσταση.

 

Έψαξα λίγο αλλα δεν βρήκα ακριβώς αυτό που σκέφτομαι.

 

Να αλλάξεις την γωνία του αμορτισέρ δοκίμασες, μήπως έτσι "ελαττωθεί" η δύναμη που ασκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγα αγόρασα κ έβαλα άλλο κομπάσο, το οποίο έχει μεν άλλη συμπεριφορά από το βραχίονα, αλλά σε συνδιασμό με τους μεντεσέδες με φρένο που έβαλα, είναι super. Ρυθμίζεις το σφίξιμό του ώστε να κελιδώνει πιό σφικτά ή όχι σε ένα σημείο και όταν κλείνει είναι free ώστε οι μεντεσέδες με τα φρένα να παίζουν μπάλα, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

A ένα αρνητικό του κομπάσου αυτού, είναι που μαζεύει μέσα στο ντουλάπι περισσότερο σε σχέση με το βραχίονα με αποτέλεσμα να τρώει χώρο αλλά να πριορίζει κ τη θέση του ραφιού που θέλω να βάλω, που αναγκαστικά θα πρέπει να είναι κάτω από το κομπάσο, εκτός κ εάν υπάρχει καμιά πατέντα που να μπορώ να κάνω και να μπορώ να το βάλω πιό ψηλά χωρίς να βρίσκει στο κομπάσο

post-74587-0-58465900-1298371203_thumb.jpg

post-74587-0-70477800-1298371218_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου zoranb

 

το ράφι μπαίνει και πιό ψηλά

 

το κομπάσο μένει όρθιο* όταν διπλώνει και δεν νομίζω να εμποδίζει πολύ

κάνε μιά μικρή εσοχή στη γωνία του ραφιού, που είναι κοντά στο κομπάσο

έτσι μπορεί να ανεβεί το ράφι πιό ψηλά

 

 

 

έχεις περάσει ήδη σε μεταπτυχιακό επίπεδο! :mrgreen:

 

*άλλαξε τη θέση των σημείων στήριξης του κομπάσου ώστε να μένει όρθιο όταν διπλώνει και τελείως κλειστό

 

αν δεν γίνεται αυτό

κόψε το κομάτι που εμποδίζει

και στήριξε το ράφι στην δεξιά πλευρά και στη ράχη, εφόσον δεν θα το ζορίζεις

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

everything is ready!!!

η βαφή έγινε πολύ καλή (εντάξει, ελάχιστα μπιμπικάκια στο ντουλάπι της γυαλιστερής λάκας) και τώρα μένουν τα τελειώματα με σιλικόνη για τη σφράγιση του ντουλαπιού από τα πλαϊνά του με τα πλακάκια του τοίχου, έχω διάφανη σιλικόνη αλλά μάλλον θα είναι καλύτερα να βάλω λευκή... τί λέτε; (εάν μπορείτε πείτε μου γρήγορα να πεταχτώ να πάρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι είδος βαφής, εάν έχεις δεί κάτι γυαλιστερά λευκά ντουλάπια ε αυτά είναι πολύ πιθανό να είναι βαμμένα με λάκα αλλιώς θα είναι από pvc ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...