Προς το περιεχόμενο

Νέο κενό ασφαλείας του Android 2.3 δίνει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα χρηστών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια και τα δύο είναι λειτουργικά. Αλλά εννοώ ότι "ανόμοια" είναι τα bugs για να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι. 'Άλλο να μη σου χτυπήσει το ξυπνητήρι μια φορά το χρόνο και άλλο να έχεις κενά ασφαλείας.

 

Και το pdf exploit που δεν το διορθώνει εν γνώσει της η Apple είναι καλύτερο;;; Δεν είναι κενό ασφαλείας;

Εάν δεν είχα κάνει jailbreak δηλαδή, θα έπρεπε να μην μου το έχει διορθώσει η Apple, επειδή είπε ότι δε θα βγάλει άλλο software update για το 2G?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, όσο πιο ανοιχτός είναι ο κώδικάς σου και όσο πιο γνωστό είναι το λειτουργικό σου, τόσο πιο εύκολο είναι να δουν τα bugs του. Εγώ το βρίσκω πάντως θετικό ότι τα ανακαλύπτουν και τα διορθώνουν.

Μα το θεμα ειναι οτι ενω το ξερουν , δεν το διορθωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα ειναι οτι ενω το ξερουν , δεν το διορθωνουν.

 

Μα ποιος σου είπε ότι δεν θα το διορθώσουν? Έλεος το ίδιο με το sms bug, και το φτιάξανε.

 

Τα κενά ασφαλείας υπάρχουν και θα υπάρχουν, δεν έχει να κάνει μόνο πως το προγραμματίζεις αλλά με το κατά πόσον κάποιος θα κάτσει να το ψάξει. Τώρα τα android έχουν πάρει πολύ Hype και λίγο πριν κοιμηθούν όλοι κοιτάνε να βρουν καμιά τρύπα. Για τον chrome αν δεν κάνω λάθος η google έδωσε χρήματα σε μερικά άτομα που της βρήκαν bugs/τρύπες. Και το Iphone για κάθε διαφορετική έκδοση jailbreak υπάρχει και ένα καινούργιο! Εδώ κάνανε Jailbreak από τον Browser σε μία έκδοση της apple.

 

Και που υπάρχει το bug? Δηλαδή εάν πάω εγώ σε ένα κακόβουλο site μπορεί να πάρει 2-3 φωτογραφίες από την sd. Δηλαδή ποιος μαλάκας φτιάχνει site για αυτόν τον λόγο? Και πες ότι το έφτιαξε, πως θα τραβήξει κόσμο πριν το φτιάξουν το bug? Δεν είναι δα ότι θα μπεις στο Insomnia και θα πάρεις έναν ιό.

Τουλάχιστον το bug του sms το πάθαινε και ένας στους 10.000 μια δορά στα 500 μηνύματα.

 

Πυροτεχνήματα να βρίσκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα ειναι οτι ενω το ξερουν , δεν το διορθωνουν.

 

Δες sms bug... Και δεν είναι το μόνο. Πολλά λάθη έχουν διορθωθεί από την 1.5 και μετά.

 

Και που υπάρχει το bug? Δηλαδή εάν πάω εγώ σε ένα κακόβουλο site μπορεί να πάρει 2-3 φωτογραφίες από την sd. Δηλαδή ποιος μαλάκας φτιάχνει site για αυτόν τον λόγο? Και πες ότι το έφτιαξε, πως θα τραβήξει κόσμο πριν το φτιάξουν το bug? Δεν είναι δα ότι θα μπεις στο Insomnia και θα πάρεις έναν ιό.

Τουλάχιστον το bug του sms το πάθαινε και ένας στους 10.000 μια δορά στα 500 μηνύματα.

 

Πυροτεχνήματα να βρίσκονται.

 

Καλά δεν είναι και έτσι ακριβώς. Τα Bugs είναι bugs και καλό είναι να μην υπάρχουν. Ποτέ δεν ξέρεις πώς μπορεί να το εκμεταλλευτεί κάποιος. Αλλά καλό είναι να μην υπάρχουν πάντως. Η ασφάλεια είναι ασφάλεια και καλό θα είναι να κοιτάζεται. Απλά, μού αρέσει που είναι γεγονός φοβερό να υπάρχει ένα bug στο Android, αλλά στο λειτουργικό της Barbie :X να είναι όλα καλά γιατί "είναι γλυκούλι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, μού αρέσει που είναι γεγονός φοβερό να υπάρχει ένα bug στο Android,

 

Εδώ έχουμε διαστρέβλωση της πραγματικότητας... :rolleyes: Το φοβερό γεγονός και τα flame και οι απίστευτες ατάκες ακούγονται όταν προκύψει bug στο iPhone, όχι στα Android...

αλλά στο λειτουργικό της Barbie :X να είναι όλα καλά γιατί "είναι γλυκούλι"...

και εδώ με επιβεβαιώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ακουσω προβλεψεις,

Σε ποσο καιρο θα φτασει μια διορθωση απο την google για το συγκεκριμενο bug , σε καποιον που εχει για παραδειγμα ενα HTC desire, ή samsung galaxy s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε παιδιά δηλαδή,

Βρήκαν αλλο ένα κενό ασφαλείας σε λειτουργικό σύστημα και εμείς πρέπει

να αφιερώσουμε 3 σελίδες στο insomnia για flame.

 

Το software είχε bugs, έχει bugs και θα συνεχίσει να έχει bugs γιατι το φτιάχνουν άνθρωποι

είτε λέγεται OS είτε λέγεται απλό software. Πάντα κάποιος θα κάτσει να εκμεταλλευτεί το bug, θα γράψει το exploit

και θα γίνει θέμα....

 

Επειδή κάποιος ανέφερε οτι σε μη smartphones δεν είχαμε τέτοια δείτε εδώ

Αν δεν κάνω λάθος (διορθώστε με), S40 δεν ήταν το γνωστό μας Nokia 3310;

 

To conclude, πάντα θα υπάρχουν bugs(σοβαρά ή ασόβαρα :-) bugs) και τα σοβαρά πάντα θα υπάρχει κάποιος να τα "exploitάρει":-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις Opera mini, Mobile, firefox, skyfire etc... που δεν έχουν αυτό το πρόβλημα, γιατί δεν το εκλαμβάνετε ως λύση; Εγώ προσωπικά έχω κάνει pull τον browser και χρησιμοποιώ Opera!!!

Καλό αυτό.

Με flash περιεχόμενο όμως πώς τη βγάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To conclude, πάντα θα υπάρχουν bugs(σοβαρά ή ασόβαρα :-) bugs) και τα σοβαρά πάντα θα υπάρχει κάποιος να τα "exploitάρει":-)

 

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ (και δεν αναφέρομαι στον pcmaster προσωπικά):

 

Δηλαδή ... αν δεν είναι γραμμένο απο τη Microsoft ένα OS: έχει bugs?? είναι κ exploitable?

Δηλαδή ... δεν κάνει μόνο η MS τρύπια προγράμματα (OS, browsers);

Δηλαδή ... το Open Source community / Google και η παν-θαυμάσια Apple κάνουν τρύπια προγράμματα ;;;

Δηλαδή ... Αν έχω *nix πρέπει να έχω και firewall και antivirus ??? (Δες κ εδώ. Εννοείται αυτο δεν παίζει με τον Kaspersky ενεργοποιημένο)

 

Δεν ξέρω, αλλά το android στην 2ή του έκδοση μου θυμίζει τα Win'95. Πατ κιουτ και βγήκαμε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να υπάρχουν bug αλλά το πιο λογικό είναι να επισκευάζονται άμεσα. Το μόνο "ευχάριστο" σε εισαγωγικά όπως βλέπετε είναι ότι δεν έχουν προλάβει ακόμα οι κατασκευαστές να βάλουν το gingerbread στις συσκευές τους και αν όλα πάνε καλά, μέχρι να το βάλουν θα έχει διορθωθεί το bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...