Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Ρε παιδιά γιατί στα repo του AUR δεν δίνουν με την μια tar.xz και πρέπει να κατεβάζουμε το tar.gz και να κάνουμε makepkg;
  2. Το booting είναι λίγο random και πολλές φορές όταν πάει να ανοίξει το X σβήνει η οθόνη, μήλον κατι παίζει με το X και το gdm. Το gmd είναι τελευταίο στους daemons στο rc.conf
  3. Δεν μου δουλεύουν οι τόνοι και τους έχω βάλει όλους με ορθογραφικό ελέγχο, πως το φτιάχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ρε παιδιά γιατί στα repo του AUR δεν δίνουν με την μια tar.xz και πρέπει να κατεβάζουμε το tar.gz και να κάνουμε makepkg;
  2. Το booting είναι λίγο random και πολλές φορές όταν πάει να ανοίξει το X σβήνει η οθόνη, μήλον κατι παίζει με το X και το gdm. Το gmd είναι τελευταίο στους daemons στο rc.conf
  3. Δεν μου δουλεύουν οι τόνοι και τους έχω βάλει όλους με ορθογραφικό ελέγχο, πως το φτιάχνω;

1) επειδη το AUR δεν ειναι official repo απλα είναι πακετα χρηστων τα οποια μπαινουν στο συστημα με *δικη* σου ευθυνη

2) λογικα ειναι μεσω της καρτας γραφικων σου ..

3) βασικα εγω εχω το greek simple ... και οι τόνοι δουλεύουν μια χαρά σε firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) επειδη το AUR δεν ειναι official repo απλα είναι πακετα χρηστων τα οποια μπαινουν στο συστημα με *δικη* σου ευθυνη

2) λογικα ειναι μεσω της καρτας γραφικων σου ..

3) βασικα εγω εχω το greek simple ... και οι τόνοι δουλεύουν μια χαρά σε firefox

 

1) Και πάλι δεν βρίσκω το λόγο να το δίνουν έτυμο το πακέτο και να πρέπει να κάνω extra πράγματα για να το κανω install, το οτι δεν είναι official δεν αναιρεί το να στο δίνει έτυμο

2) Άμα ήταν πρόβλημα κάρτας γραφικών λογικά θα έπρεπε να είναι μόνιμο και όχι τυχαίο, ο fglrx είναι περασμένος, κατι έχει να κάνει με το πως σηκώνονται οι daemon πιστεύω

 

miza που δεν δουλεύουν οι τόνοι? Είχα το ίδιο θέμα πρόσφατα με την Opera

fonts έχεις βάλει?

 

Ναι όντος, μόνο στον Opera το κάνει. Τα font που έχω περάσει είναι fonts-75dpi,fonts-100dpi, san serif, arial +κάποια αλλα που έχει περάσει μονο του, πήγα να περάσω και το ms-win7-fonts από aur αλλά μου χτυπάει error στο build οτι του λυπεί η arial.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/190183-opera-και-προβλημα-στους-τονους-στα-ελληνικα/

 

ότι γράφω στο τελευταίο post (τα υπόλοιπα είναι outdated), αν δεν βγάλεις άκρη μου λες

 

έχεις τρέξει τον opera πριν σετάρεις τα fonts ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει περάσει κάποιος drivers για hybrid κάρτα intel/nvidia σε λαπτοπ; η έστω πως μπορώ να απενεργοποιήσω την μια απο τις 2; είδα στο wiki που αναφέρει για το Bumblebee αλλά δεν το βρίσκει ο pacman.

πέρασα μόνο της nvidia και δεν μπορώ να ξεκινήσω το KDE. μέσω xinit και startx παίρνω σφάλμα στο xorg, no screens found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω laptop με intel/nvidia αλλα ακομα δεν εχω πειραματιστει. Βεβαια στο bios μου εχει επιλογη να απενεργοποιησω την nvidia, οποτε δεν θα εχω προβλημα φανταζομαι. Εσενα δεν εχει τετοια επιλογη το bios να υποθεσω? Αν δεν εχει, δοκιμασε να σεταρεις την onboard και ασε την nvidia...

 

Edit: Το Bumblebee θα το βρεις στο aur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω laptop με intel/nvidia αλλα ακομα δεν εχω πειραματιστει. Βεβαια στο bios μου εχει επιλογη να απενεργοποιησω την nvidia, οποτε δεν θα εχω προβλημα φανταζομαι. Εσενα δεν εχει τετοια επιλογη το bios να υποθεσω? Αν δεν εχει, δοκιμασε να σεταρεις την onboard και ασε την nvidia...

 

έχει επιλογή, optimus και uac που κρατάει μόνο την intel, απλά έχω και windows μαζί και δεν θέλω να απενεργοποιήσω την nvidia. πως μπορώ να βρώ το bumblebee; να δοκιμάσω εγκατάσταση απο source;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει επιλογή, optimus και uac που κρατάει μόνο την intel, απλά έχω και windows μαζί και δεν θέλω να απενεργοποιήσω την nvidia. πως μπορώ να βρώ το bumblebee; να δοκιμάσω εγκατάσταση απο source;

 

Θα κατεβασεις πρωτα το turbojpeg.tar.gz, μετα το virtualgl.tar.gz και τελος το bumblebee.tar.gz.

 

Με αυτη τη σειρα θα κανεις...

 

tar zxvf turbojpeg.tar.gz

cd turbojpeg

makepkg -sci

 

tar zxvf virtualgl.tar.gz

cd virtualgl

makepkg -sci

 

tar zxvf bumblebee.tar.gz

cd bumblebee

makepkg -sci

 

Και τελειωσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα στο wiki που αναφέρει για το Bumblebee αλλά δεν το βρίσκει ο pacman.

 

Αφου το πακετο ειναι στο aur :unsure:

 

Install bumblebee from AUR

 

https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=49469

 

(με προλαβε ο corrupted)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. [*]Ρε παιδιά γιατί στα repo του AUR δεν δίνουν με την μια tar.xz και πρέπει να κατεβάζουμε το tar.gz και να κάνουμε makepkg;

 

 

The tarball should not contain the binary tarball created by makepkg, nor should it contain the filelist

 

 

Arch_Packaging_Standards

 

Αποφασίζομεν και διατάσσομεν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AUR δε φτιάχτηκε με το σκεπτικό να είναι binary repository. Θα εμπιστευόσασταν δηλαδή οποιοδήποτε precompiled πακέτο σερβίρει το aur; Δεν εννοώ πως δεν είναι ασφαλές κλπ, αλλά κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί την ποιότητα. Και στο κάτω κάτω, όλα τα official πακέτα χτίζονται σε chroot, κάτι που ελάχιστοι χρήστες το κάνουν και είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να διανείμεις ένα πακέτο που δε θα σου σπάσει λόγω static libraries κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα, αυτο εκτελειται αυτοματα απο τον pacman οταν γινεται αναβαθμιση kernel.

 

εσυ τι δουλεια εχεις? :P

 

εδω, με nvidia δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα.

 

Μωρέ το ξέρω ότι εκτελείτε αυτόματα. Το θέμα είναι όμως ότι αν δεν το κάνω, τότε δεν έχω X.

 

Τι να σας πω;;;;;; :unsure: :unsure: :unsure:

 

Το περιγράφω και εδώ. Αλλά και προχτές που έκανα αναβάθμιση και αναβαθμίστηκε ο driver της nvidia πάλι δεν μπορούσα να μπω σε γραφικό μέχρι που έκανα mkinitcpio -p linux, μετά restart και όλα δουλευαν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...