Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα δοκιμασα hyperland λιγο οχι φουλ σεταρισμενο αλλα δε μπορω.Τωρα βαζω kde κανονικα δε θα πρεπε σημερα να μου κανει εγκατασταση το plasma 6?Σημερα δε κυκλοφορει;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερινη εγκατασταση arch επιλεγω wayland βαζω κωδικο φορτωνει μαυρη οθονη με ποντικι.control alt f δεν.χ11 μπαινω κανονικα.Να κανω ενα journeyctl για errors???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, johnmayson said:

Σημερινη εγκατασταση arch επιλεγω wayland βαζω κωδικο φορτωνει μαυρη οθονη με ποντικι.control alt f δεν.χ11 μπαινω κανονικα.Να κανω ενα journeyctl για errors???

Θυμάμαι τέτοια θέματα να έχει η Nvidia πριν 7-8 χρόνια που είχα. Η λύση τότε ήταν να bootάρω με nomodeset kernel parameter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mesa apo to x11 energopoihsa ta core testing kai extra testing gia na balc to kde plasma 6.[john@archlinux ~]$ sudo pacman -Sy
:: Synchronizing package databases...
core-testing is up to date
core is up to date
extra-testing                                                                                   1200.6 KiB   355 KiB/s 00:03 [############################################################################] 100%
extra                                                                                              8.3 MiB   584 KiB/s 00:15 [############################################################################] 100%
[john@archlinux ~]$ sudo pacman -S extra-testing/plasma-desktop 6.0.0-1
error: target not found: 6.0.0-1
[john@archlinux ~]$ sudo pacman -S extra-testing/plasma-desktop
resolving dependencies...
:: There are 2 providers available for qt6-multimedia-backend:
:: Repository extra
  1) qt6-multimedia-ffmpeg  2) qt6-multimedia-gstreamer

Enter a number (default=1): 1       
looking for conflicting packages...
:: baloo and baloo5 are in conflict. Remove baloo5? [y/N] y
error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
:: removing baloo5 breaks dependency 'baloo5' required by baloo-widgets
[john@archlinux ~]$ sudo pacman -Qdt
[john@archlinux ~]$ pacman -Qdt
[john@archlinux ~]$  



 

Το core -testing δε επρεπε να το ενεργοποιησω θα το φτοιαξω μετα.Γιατι Δεν μ αφηνει να βαλω plasma 6;;; Ας το εγκαταστησω πρωτα και μετα βλεπουμε γιατι δε φορτωνει το wayland.x11 μπαινω κανονικα kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, johnmayson said:

Γιατι Δεν μ αφηνει να βαλω plasma 6;;;

Εχεις φαγωθει με το νεο KDE. Σημερα βγηκε , δωσε λιγο χρονο να το φτιαξουν και να το περασουν στα main repos. Το plasma-desktop απο το testing εχει ενα καρο dependencies απο το testing που κανουν conflict με τα αντιστοιχα πακετα απο τα main repos. Τα οποια αναλογως πως εχουν μπει και ποια πακετα τα χρειαζονται , δεν θα ειναι απλη υποθεση να βγουν ευκολα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνω εσβησα το plasma5 και εβαλα το πλασμα6 κατι δε λειτουργησε σωστα και δε ανοιγε. Εκανα καινουρια εγκατασταση minimal ενεργοποιησα testing εβαλα πλασμα6 και sddm και μπηκα κανονικα wayland kai x11.Yπαρχει ενα προβληματακι ομως στο sddm μου βγαζει ψηφιακο πληκτρολογιο για να πατησω το κωδικο και μεσα στο plasma δε εχω terminal και ειναι σαν να λειπουν πολλα πραγματα. Η απορια μου ειναι αλλη απο τη στιγμη που κυκλοφορησε σημερα γιατι μπηκε στο testing και οχι κανονικα;;; Κανονικα ποσες μερες μετα θα μπει στα πακετα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, johnmayson said:

Η απορια μου ειναι αλλη απο τη στιγμη που κυκλοφορησε σημερα γιατι μπηκε στο testing και οχι κανονικα;;;

 

1 hour ago, johnmayson said:

Yπαρχει ενα προβληματακι ομως στο sddm μου βγαζει ψηφιακο πληκτρολογιο για να πατησω το κωδικο και μεσα στο plasma δε εχω terminal και ειναι σαν να λειπουν πολλα πραγματα.

Eλπιζω να καταλαβες γιατι μπηκε testing και οχι στα κανονικα...
 

1 hour ago, johnmayson said:

Κανονικα ποσες μερες μετα θα μπει στα πακετα;;;

Οσες χρειαζεται για να μην υπαρχουν προβληματα. Δεν εχω καταλαβει τι θελεις να κανεις. Να στησεις μια διανομη με KDE 6 ή απλα να δεις το KDE 6 ? Στην πρωτη περιπτωση , διαλεξε την διανομη που αγαπας και περιμενε να φερει το KDE 6. Στην δευτερη περιπτωση , διαλεξε μια διανομη που φερνει γρηγορα το KDE 6 για να δεις πως ειναι και να σου φυγει η περιεργεια. Απο ο,τι βλεπω το Fedora rawhide το εχει περασει ηδη. Λογικα και το KDE Neon θα το φερει συντομα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...